Рецепт за највкусната лазања


И благодариме на Оливера што не почести со ова превкусно задоволство, па за таа цел денес со вас го споделуваме нејзиниот рецепт за подготовка на лазања која верувајте до сега е највкусната која сме ја испробале . Овој рецепт е одличен за ручек за гости или повеќе члено семејство затоа што сите ќе уживаат а ќе има и репете. Подготовка: – 500 мл доматен сос – 1кг мелено месо – 2 пакетчиња лазањи – маслиново масло – кромид – морков – кашкавал – оригано, бибер, црвена пипер и сол – малку лук – кашкавал и малку пармезан Кромидот ситно се сецка и се пропржува во тава. Откако ќе се пропржи во кромидот се додава ситно изрендан морков и меленото месо. Се додаваат зачини. откако ќе добие убава боја во месото се додава малку лукче ситно исецкано и доматниот сос. оставете да прокрчка месото заедно со доматниот сос околу 5 минути. На дното на длабока тепсија се реди ред кори за лазања и се потураат со сосот, па така следен ред се додека не се истроши смесата. Постапката се прави додека е сеуште топол сосот. Се остава ...
| | веќе видена | слични

Колачот во шолја е идеална опција кога сакате брз и едноставен десерт. За овој рецепт потребни ви се некои основни намирници, кои речиси секогаш ги имате во кујна, а вкусот е совршен! 1 јајце малку млеко масло брашно прашок за печиво шеќер нескафе Во шолја ставете јајце, додајте лажица млеко. На страна разматете лажичка – две нескафе со малку топла вода, па додајте во смесата и добро разматете со вилушка. Додајте брашно, прашок за печиво и шеќер. Сè разматете и колачот ставете го во микробранова на две до три минути. Целата постапка погледнете ја на снимката (премотајте на 2:20): Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед
| | веќе видена | слични

Состојки: за лепчето : 200 г брашно, малку квасец, вода, сол, масло; за плескавицата : 200 г јунешко мелено месо, 1 кафена лажичка сол и црн пипер, 1 кафена лажичка лебни трошки; друго: 150 г помфрит, 20 г кечап, 20 г мајонез, 40 г кашкавал, 20 г кисели краставички, 20 г домат Приготвување: замесуваме тесто од состојките за лапчето и го оставаме да нарасне. Ја формираме плескавицата од наведените состојки. Нараснатото тесто го печеме во рерна, плескавицата исто така, а помфритот го пржиме во фритеза. Откако ќе се испече лепчето, го оставаме да се излади малку, го сечеме на половина и ставаме кисели краставички и домат. Откако е готова плескавицата, врз неа ставаме ленти од кашкавал и ја ставаме во лепчето. Испржениот помфрит го сервираме во чинијата заедно со бургерот. Декорираме со неколку шери-домати, киви и со цитрон. Текст: Убавина и здравје
| | веќе видена | слични

Едноставна подготовка за колач со богат вкус… 250 гр маргарин 500 гр брашно прашок за печиво ванилин шеќер 5 жолчки 120 гр шеќер 5 белки 250 гр шеќер 7 лажици брашно 800 мл јогурт 500 гр кисела павлака ванилин шеќер Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ: Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед
| | веќе видена | слични
2 копии

Италијанскиот специјалитет во малку поинаков облик – подгответе вкусен пица ролат… Потребни состојки : 500 гр кори 4 јајца 2 дл јогурт 200 гр гриз 2 дл масло 1 кесичка прашок за печиво 300 гр шунка Пекабеско 300 гр кашкавал кечап оригано сусам Начин на подготовка: Разматете јајца, додајте јогурт, гриз, масло и прашок за печиво. Со половина од смесата премачкајте 4 кори, една преку друга, а петтата премачкајте ја со кечап. Изрендајте половина од кашкавалот, половина од шунката и малку оригано. Свиткајте во ролат. На ист начин направете и друг ролат, само што петтата корта ќе ја премачкате со смеса од јајца, изрендајте ги останатите кашкавал и шунка. Ролатите од горе премачкајте ги со лажица масло и малку од смесата со јајца. Посипете со сусам и печете на 220 степени. Извор: Готви.мк
| | веќе видена | слични

 Мезињата и грицките се спас кога ќе ви дојдат многу гости, а не планирате да готвите со часови за да ги најадете. Сепак, не можете да послужите само чипс или соленки, па вреди во ракав да имате неколку брзи рецепти кои ќе изгледаат како навистина да сте се потрудиле и посветиле. Овие 4 се токму такви: Залчиња чипс со сос Состојки: Чипс по желба 300g домати 100g сирење Малку лук Мајонез Маслинки Зачини Ситно исечкајте ги доматите, изронете го сирењето во нив и промешајте. Додадете малку толчен лук или лук во прав, а потоа и мајонезот. Најдобро е сосот да го ставите непосредно пред послужувањето на парчињата чипс, за чипсот да не омекне. Декорирајте со половина маслинка. Домати со намаз од сирење Состојки: 2-3 домати со средна големина Сирење по желба Малку лук Мајонез Зачини Изронете го сирењето и додадете го лукот. Измешајте заедно со мајонезот и зачините. Намазот ставете го на тенко сечкани кругови домати и декорирајте по желба. Модри патлиџани со ореви Состојки: 2 модри патлиџани Малку лук 200g ореви ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Потребни состојки: 4 лажички брашно 1/4 лажичка прашок за печиво прстофат сода бикарбона 1/4 лажичка сол 3 лажички млеко 1 лажичка маслиново масло 1 лажичка сос од домати 1 преполна лажичка рендан кашкавал 5 парчиња мини колбаси 1/2 лажичка мешавина од зачини (оригано, босилек, бибер или зачини по желба) Начин на подготовка: Прво помешајте го брашното, прашокот за печиво, содата и солта, па додајте ги млекото и маслото. Потоа со виљушка убаво измешајте ги состојките за да добиете тесто. Врз тестото ставете сос од домати, кашкавал, колбаси (или кој било друг сувомеснат производ) и сипете ги сите зачини. Ставете го тоа во микробранова и оставете го да се пече минута и 10-20 секунди, или додека не забележите дека на површината се јавуваат оние прекрасни меурчиња.
| | веќе видена | слични

Овој вкусен македонски традиционален десерт се приготвува многу одамна. И не само во Македонија. Раванијата се прави низ целиот Балкан. Го правеле нашите баби, а ние сакаме да ја продолжиме таа традиција и да ја шириме македонската кујна. Затоа, го споделуваме овој испробан рецепт за раванија со гриз од нашата кујна. Во различните краеви на Македонија може да се најде со различно име како раванија, араванија, парена торта, сунгерка… Било како и да се нарекува, карактеристично е дека се прави со јајца и гриз, а печениот колач се полива со топол шербет. Состојки: 8 јајца 8 лажици шеќер 1 ќесичка ванилин шеќер 8 лажици брашно 1 ќесичка прашок за печиво 12 лажици гриз. Шербет : 600 гр шеќер 1 ќесичка ванилин шеќер сок од еден цеден лимон 1 литар вода. Подготовка: Во сад за матење ставете ги јајцата. За да добиете најдобра раванија важно е јајцата да бидат на собна температура. Во садот со јајцата додајте ги шеќерот и ванилата. Матете со миксер за време од околу 5 до 10 минути, додека шеќерот се растопи и се ...
| | веќе видена | слични

Меките переци се одлични за појадок или закуска. Ги обожаваат и младите и повозрасните, па време е да се потрудите да ги направите. 7гр сув квасец 120гр сода бикарбонат 2 жолчки од јајце крупна морска сол за посолување Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 230°С. Во стаклен сад измешајте ја водата, ситната сол, шеќерот и квасецот. Оставете ја смесата да отстои околу 5 минути додека квасецот не зоврие. Додавајте го брашното и двете лажици масло додека не добиете тесто. Извадете го тестото, а садот намачкајте го со преостанатото масло, па потоа вратете го тестото во садот. Покријте го со пластична фолија и оставете го тестото еден час да се дигне. По еден час, поделете го тестото на осум делови. Развлечете го секој дел во долга трака, за на крај да направите облик на перек. Загрејте лонец со вода и во неа ставите сода бикарбонат. Секој перек ставајте го во зовриената вода околу 30 секунди, па префрлете ги во тава на која претходно сте ставиле хартија за печење. Премачкајте ги переците со ...
| | веќе видена | слични

Идеален колач за оние кои сакаат лесен, освежувачки и не многу сладок десерт. 700 мл млеко 2 кесички пудинг од ванила 4 лажици шеќер 50 гр маргарин 4 јајца 4 лажици шеќер 4 лажици брашно прстофат сол 3 лажици масло 3 лажици џем од кајсии за премачкување 3 банани 150 гр шлаг Одвојте околу 200 мл млеко и измешајте го со пудинг и шеќер, а останатото млеко загрејте го. Во загреаното млеко ставете го разматениот пудинг и мешајте на слаб оган додека не стегне. Во зготвениот пудинг додајте парче маргарин. Додека филот се лади направете кора од наведените состојки. Прво разматете снег од белки во кој сте додале прстофат сол, потоа додајте шеќер и матете додека снегот не стегне. Во тоа додајте жолчки, а потоа брашно и масло. Печете во загреана рерна на 200 степени околу 15-20 минути. Изладената кора премачкајте ја со џем од кајсии, преку редете фил и сечкани банани. Декорирајте со шлаг. Колачот послужете го отакако добро ќе излади. Погледнете го видео рецептот на Милица Михаиловиќ: Поврзани вести на Готви.мк Англиски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рецепт за највкусната лазања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: