Здравје и Храна

Антиоксидансите ги стимулираат Т-лимфоцитите, го подобруваат отфрлањето на непознати ткива и клетки и го зголемуваат дејството на т.н. клетки убијци Изложувањето на јонизирачки зрачења, долгото сончање, тешката физичка работа како и подолгото задржување во простории со чад од цигари можат да бидат главни причинители за создавање на слободни радикали. Слободните радикали всушност се хемиски видови: атоми, јони или молекули одговорни за токсичниот ефект на кислородот во организамот. Тие имаат слободен електрон во својата надворешна обвивка што е нестабилен и кој настојува да ги дестабилизира хемиските соединенија на тој начин што создава многу нови хемиски врзувања, што можат некогаш да бидат и разурнувачи на клеточната мембрана. Во настојувањето да се врати во стабилна состојба, слободниот радикал е многу реактивен. Слободните радикали се продуцираат во организмот за време на биохемиски оксидо-редуктивни реакции во кои учествува кислородот. Тие стапуваат во реакција со несатурираните липиди од клеточната ...
сите 11 | | | веќе видена

Храната е лек доколку се консумира умерено и во вистинско време се консумираат соодветни намирници. Наша препорака е намирниците да се консумираат 2 часа минимум пред спиење со цел да имате уште помирен и полесен сон. Доколку мака мачите да заспиете еве кои намирници ќе ви поогнат да имате подобар сон. 1.Чаша топло млеко 2. Мед 3. Банана 4. Јатки (ореви, бадеми) 5. Вишни 6. Чај 7.Јогурт 8. Грозје 9.Сок од цреши 10. Наут 11.Јајце
сите 3 | | | веќе видена

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па и на денешниот предлог. Импресионирајте го своето семејство со вашата креативност во кујната со овој колоритен и воедно вкусен рецепт приготвен од неколку свежи намирници кои веруваме секој од вас ги има во својот фрижидер во оваа сезона. Состојки 1 голема црвена бабура исецкана на кругови 4 големи јајца и малку изрендан пармезан малку црн бибер малку сол Постапката за подготовка е следната:
| | веќе видена

Размислувате ли каков оброк да подготвите за следното утро? Ви препорачуваме да подготвите овесна каша со банана и кикири- готова е само за неколку минути а веќе имате целосен и здрав подготвен оброк. Состојки 1 голема зрела банана 1 лажица мед 2 лажици сецкани кикири 1 лажица путер од кикири 1 шолја овесни снегулки 1/2 лажица цимет малку ванила млеко по потреба Во м алку млеко на оган се додава овесот, медот, ванилата и путерот од кикири. Се меша се додека смесата не згусне. Се трга на страна и се сервира во 2 тањира и се додаваат свежата банана и сецканите кикири. Во зависност од бројот на порции количината се зголемува/намалува. На здравје!
сите 3 | | | веќе видена

Лецитинот е најзастапен фосфолипид (комплексен вид на маст) во организмот кој е од суштинско значење за нормална телесна функција, особено за виталните органи како срце, мозок, црн дроб и нервниот систем. Лецитинот претставува клучен градежен материјал на клеточните мембрани чија улога е да ги пропушта хранливите материи во клетките и да ги елиминира штетните материи од клетките. Лецитино т врши две важни функции во нашиот организам: го минимизира ризикот од срцев удар и ги штити и негува мозочните клетки. Лецитинот го уништува (растура) “лошиот” холестерол во крвта и ги спречува седиментите на маснотии, измешани со минерали, да се формираат долж ѕидовите на вените и артериите, што резултира со срцеви проблеми. Лецитинот го спречува изградувањето на оваа маснотија и со тоа го намалува крвниот притисок и шансите за срцев и мозочен удар. Лецитин од сончоглед (производот погледнете го ТУКА) Може ли толку важна материја да недостасува во организмот? Бидејќи нашата стандардна исхрана содржи многу поголема ...
сите 9 | | | веќе видена

Иако можеби е едно од највкусните овошја на нашите локални пазари и сме свесни доволно за богатите нутриенти, природните шеќери во нејзиниот состав и богатството од антиоксиданси, можеби и не знаете дека бананите имаат бројни бенефити за вашата кожа исто така. Tоп 5 совети за убавина во кои можете да ја искористите лушпата од бананата и максимално да уживате вонејзините благотворни бенефити 1.Ја осветлува кожата на местото каде имало лузни од акни: Доколку се соочувате со честа појава на акни пробајте го следниот трик со лушпа од банана. Извадете ја луштапа од зрела банана и исецкајте ја на покрупни парчиња. Втријте ја со циркуларни движења на лицето каде се појавуваат акните или пак лузничките од акни и мозолчиња и правете кружни движења на лицето се додека парчето не стане кафеаво. Повторувајте 2 пати неделно. 2. Освежете ги уморните очи и темните кругови под очите Доколку сакате да се ослободите од темните кругови и уморниот изглед на очите. Од излупената лушта од банана со лажица извадете ја сочната ...
сите 12 | | | веќе видена

Енергетски бомбици со Spirulina Pacifica – вкусен рецепт со здрави намирници Она што ќе ви биде потребно за овој рецепт се: – 50 gr ореви – 10 суви урми – 100 gr кокос – 1 банана – 1/4 мала лажичка Spirulina Pacifica Бананата се сецка, се мелат оревите, се чистат урмите од семките и се сецкаат ситно. Во сад се додаваат состојките и заедно се пасираат и мешаат со лажица. Со рецептот ќе добиете околу 10 бомбици. Уживајте во прекрасниот вкус!
сите 2 | | | веќе видена

Куркумата е добро позната јужно-азиска зачинска билка која започна да се користи и на Запад во последните години поради гоемите бројни здравстрвени ефекти. Дали знаевте дека таа може да ја подобри работата на џигерот и мозокот? Овој зачин се користел со векови како лек за болестите на џигерот. Меѓутоа ескпертите започнале да ги испитуваат здравствените ефекти научно-докажано изминатите 20 години. Она што тие го откриле е дека куркумата е доста корисна затоа што има значајни анти-инфламаторни и антоксидансни ефекти. Неговата активна состојка куркумин го намалува ризикот од појава на болести на џигерот со што помага при чистењето на токсини од телото. Во џигерот се врши акумулација но и исфрлање на сите отрови од телото па затоа редовниот детокс е препорачлив за секого. Храната, начинот на живот, стресот, загаденоста во воздухот, хемикалиите и бројни фактори влијаат врз акумулацијата на токсини во телото. Колку повеќе токсини толку е поголема веројатноста за појава на болести и намален имунитет. Доколку ...
сите 5 | | | веќе видена

Потребни состојки за овој рецепт се: -100гр Випро мармалад од јагоди – 120гр шеќер – 2 јајца – 120гр брашно – 120гр путер – прстофат сол Во поголем сад со миксер мешајте ги шеќерот и путерот додека не стане пенесто, потоа додајте ги јајцата па брашното и на крај солта. Смесата префрлете ја во четвртаст калап за печење обложен со хартија за печење, а врз неа со мала лажица нанесете од мармаладот . Печете на 180 степени половина час.
сите 11 | | | веќе видена

Специјално дизајнирано кафе кое допринесува за : Намалување на телесната тежина Намалување на апетитот Зголемување на будноста и вниманието Забрзување на метаболизмот Ја зголемува енергијата Ја зголемува оксидацијата на мастите Уживајте во пиењето кафе, додека ги губите вишокот килограми. Дознајте како да постигнете и како да ја одржите идеалната тежина со овој омилен напиток. Во својот состав Slim Line кафето го содржи најдоброто Арабика кафе, така да во процесот на слабеење ќе го конзумирате највкусното кафе. Многу наши купувачи и членови секојдневно конзумираат големи количини различни видови на кафе, Slim Line кафето ви е одлична замена за сите видови кафе доколу сакате да ја регулирате вашата телесна тежина. Природните состојки на Slim Line кафето не само што ќе ви помогнат да постигнете максимални ефекти, туку и ќе ја подобрат работата на когнитивниот систем и брзото топење на вишокото маснотии без строги диети и вежби. Значи без многу напори, намалете ја и одржете ја телесната тежина. Сите наши ...
сите 6 | | | веќе видена

И благодариме на Оливера што не почести со ова превкусно задоволство, па за таа цел денес со вас го споделуваме нејзиниот рецепт за подготовка на лазања која верувајте до сега е највкусната која сме ја испробале . Овој рецепт е одличен за ручек за гости или повеќе члено семејство затоа што сите ќе уживаат а ќе има и репете. Подготовка: – 500 мл доматен сос – 1кг мелено месо – 2 пакетчиња лазањи – маслиново масло – кромид – морков – кашкавал – оригано, бибер, црвена пипер и сол – малку лук – кашкавал и малку пармезан Кромидот ситно се сецка и се пропржува во тава. Откако ќе се пропржи во кромидот се додава ситно изрендан морков и меленото месо. Се додаваат зачини. откако ќе добие убава боја во месото се додава малку лукче ситно исецкано и доматниот сос. оставете да прокрчка месото заедно со доматниот сос околу 5 минути. На дното на длабока тепсија се реди ред кори за лазања и се потураат со сосот, па така следен ред се додека не се истроши смесата. Постапката се прави додека е сеуште топол сосот. Се остава ...
сите 21 | | | веќе видена

Кога се прејадуваме или јадеме процесуирана и пржена храна или пак кога секој пат сме изложени на околински загадувачи, кога имаме лоши навики и често сме под стрес, и го ставаме нешето тело и организам под стрес, нашиот џигер не може да ги процесуира токсините и мастите на ефикасен начин. Постојат многу намирници кои може да му помогнат побрзо да се ослободи од токсините во телото. Еве кои намирници се добри за вашиот џигер: Само мала количина дневно од лукот може да ги активира ензимите во џигерот кои ќе му погнат на вашето тело да се ослободи од токсините Богат со витамин Ц и антиоксиданси, овој цитрусен плод заедно со лимоните, лиметите, портокалите помага во поодобрување на способностите за листење на токсините. Една мала чаша свежо исцеден сок од грејпфрут пред секој оброк или барем еднаш дневно ќе ви помогне не само да ги активирате ензимите во џигерот туку и ќе ви помогне во борбата со вишокот масти околу стомакот. Двата зеленчука се богати со флаваноиди и бета-каротен, консумирањето цвекло и ...
сите 8 | | | веќе видена

Оваа кашичка ја добивме на рецепт од наша драга пријателк која рецептот го препорачува на сите мајки. Доколку сте љубители на палента подгответе порција и за себе-доста е вкусна. -200 гр вода -50 гр палента -парче моцарела – кокосово масло Во малку вода со кокосово масло откако ќе се зоврие се додава палентата. Се меша се додека се добие посакуваната густина. Пред крајот на готвењето се додава моцарелата претходно исецкана на парченца или изрендана. На здравје
сите 11 | | | веќе видена

Крупна сол 200 гр 1 лажичка Spirulina Pacifica лажичка куркума маслиново масло есенцијално масло од пеперминт или нане кокосово масло Измешајте ги состојките заедно и ставете ги во стаклен контејнер или тегличка во фридижер. Користете ги пред секое туширање . Се остава на телото да остои 10 минути, се втрива се додека не се стопи солта и се облива со ладна па топла вода со цел забрзување на циркулацијата. Овој рецепт ќе ја остави вашата кожа глатка и нежна и е совршен за пред одмор и по одмор кога сакате да ја одржувате својата кожа хидрирана, сјајна и мазна.
сите 24 | | | веќе видена

Јадете ли пица? Квасците во храната се оние кои предизвикуваат чувство на подуеност во стомакот па за таа цел ви препорачуваме следниот пат кога ќе подготвувате пица да jа поготвите без квасец 2 1/2 шолји сенаменски брашно 1 лажица сода 1/2 лажичка сол 1 лажичка маслиново масло 2/3 шолја млака вода Инструции: Комбинирате ги брашното, содата и солта во голем сад. Додадете ги маслото па и водата полека се додека се добие тесто кое не е премногу лепливо. Тестото се меси веднаш се дели на два дела и секој дел се сука во форма на круг и се аранжира со вкусни вегански состојки. Наш предлог за вкусна веганска пица е следен: 1. Тестото премачкајте го со четкичка со маслиново масло , додадете малку доматно пире, маслинки, растителен кашкавал, претходно малку пропржени на масло кругови од црн домат и секако печурки и ситно исецкан кромид и пиперка. Уживајте во добриот вкус!
сите 11 | | | веќе видена

Обожавате ли лесна торта со мармелад? А не е ли уште повкусна кога е со мармелад од јагоди? Денешниот рецепт може да го подготвите како богата торта со крем за роденден. Денешниот рецепт е совршен за оние што сакаат да експериментираат. Каков мармелад да изберете? Па секако на Vipro. Рецептот се припрема во неколку етапи, па затоа еве го низ слики дел по дел: Содржина за ролат (содржината е за 3 ролати) 15 јајца 15 лажици шеќер 15 лажици брашно 3 прашоци за пециво 1 тегличка мармелад на Vipro. Фил: 1 l млеко 9 лажици брашно 5 јајца 200 gr шеќер 5 паќетчиња ванилин шеќер 150 gr путер Декорација: 2 кесички шлаг пена 200 ml ладно млеко од замрзнувач 250 gr темно чоколадо или чоколадо за готвење 7 лажици масло Други состојки: 6-7 банани Подготовка на 3 ролати: 1.Секој ролат подгответе го посебно 2. 5 јајца изматете со миксер со 5 лажици шеќер додека не се добие пенаста содржина 3. Постепено додадете брашно измешано со прашок за пециво 4. На дното на тепсијата за печење поставете мрсна хратија 5. Печете во ...
сите 38 | | | веќе видена

Кардиологот Жан Митрев за своите пациенти, но и здравите луѓе кои сакаат да ослабат, осмисли посебен план на исхрана со кој за само седум дена се слабеат и до 10 килограми, доколку во својата дневна рутина воведете барем 30 минути физичка активност. Појадокот за секој ден е ист: 1 овошје (портокал, круша, праска, било што освен грозје и банана). ПРВ ДЕН Ручек: 1 портокал, 1 варено јајце, 200 мл јогурт. Вечера: 2 домати или 200 мл доматен сос, 2 тврдо варени јајца, 2 двопеци, половинакраставица или малку зелена салата. ВТОР ДЕН Ручек: 1 портокал, 1 варено јајце, 1 чаша јогурт Вечера: 125 г варено говедско, 1 домат, 1 двопек, 1 шолја кафе или чај без шеќер ТРЕТ ДЕН Ручек: 1 варено јајце, 1 портокал, 1 чаша јогурт, 1 краставица или малку зелена салата. Вечера: 125 г варено говедско, 1 портокал, 1 двопек, 1 шолја чај или кафе без шеќер. ЧЕТВРТ ДЕН Ручек: 125 г кравјо сирење, 1 домат, 1 двопек Вечера: исто како и претходниот ден. ПЕТТИ ДЕН Ручек: 200 г варено месо или риба, 1 домат, 1 двопек. Вечера: половина ...
сите 4 | | | веќе видена

Планирате да одите на одмор? Често на одмор знаеме да се соочиме со пад на имунитетот, настинка, лошо варење на храната и дијареа…и одморот да не се чувствува како одмор. Понесете пробиотици во својата патна торба затоа што регулирањето на цревната микрофлора е од голама важност секогаш па и при патување. Здравата флора во цревата, го стимулира имунолошкиот систем и обезбедува заштита од акутни и хронични проблеми. Ако во цревата се најдат патолошки бактерии, се зголемува иритација на цревата, а во исто време се ослабува и имунолошкиот систем. Поради различни услови на животната средина и квалитетот на водата и храната, инфекциите од патогени микроорганизми се особено чести при патување. Резултатот е слабост, патничка дијареа и паднат имунолошки систем. За спречување и како дел од терапијата со ре-хидратација се препорачува терапија со пробиотици. Најчесто се користат пробиотици кои содржат млечно-киселински бактерии од родот лактобацилус и бифидобактерии. По земањето, тие поминуваат низ стомакот и цревната ...
сите 8 | | | веќе видена

Што е ајвар? Добро познатиот ајвар својот назив го добива од турскиот збор кој во превод означува кавиар. Традиционалниот рецепт се состоел од црвени пиперки, црни домати и лути пиперчиња. Се подготвувал во доцно лето/рана есен кога големите меснати пиперки зачестено може да се пронајдат на нивите и на локалните пазари по ниски цени. Примарната намена на овој рецепт е егзистенцијална – нашите предци го правеле ајварот за да ги конзервираат пиперките кои во лето ги имале во изобилство за да можат да го прехранат семејството во зима кога почвата е неплодна. Ајвар денес се става скоро на се- се користи во сосеви, се мачка на леб, на тестенини, сендвичи, пица, во комбинација со месо (ќебапчиња или скара) или пак во комбинација со сушено месо, сирење и смокви. Наш фаворит е ајвар со сирење, сушено месо и домашна пита. Доколку ви преостанал ајвар или пак не можете да ја замислите ниту една сезона без ајвар еве неколку рецепти кои ви ги предлагаме да ги подготвите за да му дадете нова намена на еден од најголемите ...
сите 20 | | | веќе видена

Веганска, Палео, без глутен – детокс супа која содржи бројни витамини и минерали кои ќе ви помогнат да ја намилите подуеноста во стомакот, да го зајакнете имуниот систем и да му помогните на џигерот да се ослободи од наталожените токсини. Состав: 1 главица брокула 1 шолја спанаќ 1 чешне лук (излупено), 1 голем кромид 1 поголема тиквица сок од 1 лимон 1/2 шолја магдонос 1 коцка супа од зеленчук, зачини Во поголемо тенџере на маслиново масло или кокосово масло пропрржете ја главицата кромид и гответе ја околу 5 минути, потоа додадете ја тиквичката, спанаќот и брокулата и гответе уште дополнителни 5 минути. Додадете вода и додаде ја коцката за зеленчукова супа и морска сол и црн бибер. Гответе околу 20 минути додека брокулата не е сварена. Исклучете го оганот, додадете ситно исецкано чешне лук и оставете да се излади супата околу 15 минути. Исцедете ги тврдите од течните состојки и изблендирајте ги тврдите состојки (додавајќи го сокот од лимон, магдоносот . Повторно вратете ги изблендираните состојки во течниот ...
сите 14 | | | веќе видена

next