Здравје и Храна

Постои ли некој кој не обожава сендвичи? Брзи се за подготовка, може да се прават со најразлични комбинации, да се потпекуваат, тостираат или да се подготват во врап верзија – за нив секогаш сме расположени кога не ни се чека да подготвуваме комплицирани оброци. Здрава алтернатива на класичниот бургер секогаш има. Еве како да подготвите вегетаријански бургер со црн грав. Толку е вкусен и добар што ќе иим се допадне дури и на обожавателите на месо иако и не е толку конвенционален за нив. Потребно за овој рецепт ќе ви биде: – црн леб по избор – кромид – потпечена пиперка – црн грав претходно сварен – овесни снегулки – сварен ориз или хејлда (изборот е ваш) – соја сос – ореви – Ворчестер сос – сенф – зачини – сок од лимон – авокадо Овесните снегулки најпрво се блендираат со малку соја сос. На содржината се доава црниот грав, се блендира, откако ќе се изблендира се додаваат ориз, кромид, лажица сенф, лажица мед, малку лимон и рака ореви. Се блендираат сите состојки заедно додека не се добие хомогена смеса. Од ...
сите 5 | | | веќе видена

Дали знаете дека составот на Spirulina Pacifica оваа алга ја прави особено корисна во летниот период со што обезбедува внатрешна и надворешна заштита на вашето тело од штетните сончеви зраци? За таа цел денес ви прикажуваме совршен летен напиток кој не само што ќе ве енергизира ќе ви помогне да го заштитите своето тело од штетните сончеви зраци и да добиете убав тен. Потребни состојки за еден бокал напиток: 1 лимон 1 лажица јаворов сируп 1/4 лажичка Spirulina Pacifica во прав 3 чаши филтрирана вода една рака мраз кокосово млеко
сите 13 | | | веќе видена

Драги пријатели, ве покануваме во денес, понеделник- 10.07.2017 на промоција и дегустација на Spirulina Pacifica во аптеката Да-Јана Фарм во Скопје- стадион Чаир, во периодот од 09:30- 14:30 часот. Покрај дегустацијата на Spirulina Pacifica, воедно ќе можете да си набавите некој од производите од асортиманот на Тримекс со попуст од 10%. Повелете посетете ја аптеката Да-Јана во текот на денешниот ден, тимот на Тримекс ве очекува на заедничка дружба и многу споделени совети
сите 3 | | | веќе видена

Доколку внимаваме на тежината и оджување на витката линија, некогаш исклучивото практикување на редовна физичка активност се чини дека не е доволно. Вежбите апсолутно дека влијаат на зацврстување на мускулната маса, меѓутоа во комбинација со правилна исхрана пред и после вежбањето, физичката активност ќе има зголемен ефект и забрзано ќе делува за топење на мастите. Ви приложуваме неколку опции за оброци пред и после вежбање. ПРЕД ВЕЖБАЊЕ : Пченичен тост со банана и цимет Јаглехидратите се неопходни за енергијата во телото и затоа треба да се консумираат пред вежбање. Јогурт/Овошен јогурт Ако се спремате за трчање, треба да консумирате нешто лесно за желудникот, но истовремено нешто што ќе ви даде енергија. Јогурт со мусли и сушено овошје со природен шеќер е совршен избор. Balans+ содржи активни јогуртни култури кои ја подобруваат дигестијата на лактозата. Содржи и калциум кој придонесува за нормална функција на Вашиот дигестивен систем. Овој одличен пробиотски функционален и хранлив производ на вкусен начин ...
сите 12 | | | веќе видена

Семејни излети, зачестени прошетки со пријателите во природа, посета на туристички места, разладување во базени… сите овие забавни активности се знак дека дошло и летото. Но и друг знак на летото се инфекциите на уринарниот тракт. До овие инфекции доаѓа кога бактериите навлегуваат во уринарниот систем и се шират до мочниот меур а во некои посериозни случаи и до бубрезите. Скоро половина од популацијата на жени се соочува со ваков тип на бактериска инфекција барем еднаш во својот живот. И мажите може да се соочат со ваков тип на инфекција меѓутоа кај нив оваа појава е ретка. Кај жените е поголема веројатноста да се здобијат со ваков тип на бактерија поради тоа што кај нив уретрата е пократка и на тој начин бактериите може да навлезат полесно. Во лето често сме во водени костими за капење но и влажна облека со што се креира средина во која може да се поттикне раст на бактериите. Што се препорачува за да се редуцира ризикот од инфекција во лето? Еве неколку наши препораки: Консумирајте храна богата со добри ...
сите 4 | | | веќе видена

Домашиот мазник традиционално се прави со тегнење на користе кои треба да се минимално тенки и развлечени. Мазникот се пече во тепсија каде полните кори се поставуваат во форма на полжавче 1/2 кг брашно вода по потреба 1 квасец 2 лажички шеќер 1 лажичка сол изваркаKвасецот се подготвува со малку шеќер и лажица млака вода на топло со цел да стаса. Откако ќе стаса во голем сад се истура на средина од брашното, се додава сол и се меси со вода. Се остава вака на топло садот да остои тестото додека не накрене околу 30-45 минути. Откако ќе накрене тестот се дели на бабулиња во иста големина од кое секое ќе биде кора. Корите се сучат и се тегнат до состојба во која ќе бидат тенки како хартија. на средина од секоја од корите се додава фил. Секоја исучена кора се полни со филот и со помош на платно се витка во мала ролничка. Секоја ролничка се додава во круг во кружна тепсија со цел да се формира мазникот.Мазникот се пече додека не се зарумени На здравје!
| | веќе видена

За бенефитите од сончањето разговаравме со д-р Нела Деспотовска од тимот на Тримекс . За сончањето и влијанието од сонцето малку знаеме, па затоа е многу важно да се едуцираме подобро во текот на сезоната кога нашата кожа е најмногу експонирана на сончевите здраци. Кои се бенефитите од сончањето? Сонцето и изложувањето на сончеви зраци имаат поволно влијание на организмот и е особено важно за нашето здравје. Умереното изложување на сонце е корисно и помага за создавање на витаминот Д кој е неопходен за апсорпцијата на калциум и фосфор што е од значење за функционирање на мускулите, јакнење на коските и спречување на остеопороза. Го подига имунитетот, спречува кардиоваскуларни болести и има благопријатно влијание кај кожните заболувања (псоријаза, егзема…) Ултравиолетовите зраци го ослободуваат хормонот на среќата (ендорфин) кој влијае на нашето расположение, делува против депресија, а топлината создава чувство на пријатност. Со излагање на сонце се стимулира производството на мелатонин, хормон кој го ...
сите 13 | | | веќе видена

Еден од најпопуларните рецепти во нашата традиционална кујна е мусаката. Мусаката може да се приготвува со компири, тиквички или црни домати. Нашиот денешен предлог рецепт е мусака со прстени од потпечени црни домати од Випро . За рецептот потребно ќе ви е: – 2 тегли потпечени црни домати – 1/2 килограм мешано мелено месо – пармезан – морков – 1 тегла пелати (цели лупени домати) од Випро – зачини – нане – кромид – лук – магдонос – нане – лажица сенф Во тава се пропржува ситно исецкан кромид, се додава ситно изрендан морков, се додаваат 3 чешниња ситно исецкан лук и се додава месото. Се зачинува. Се пржи се додека не добие убава боја и не биде готово месото. Пред самиот крај (10 мин) се додаваат ситно исецкан магдонос, лажица сенф, и пелатите од теглата. Се динста додека не се добие хомогена конзистенција на доматите со месото. Во огноотпорна керамичка тава се реди ред домати, ред од месото и така се додека не се заврши смесата. Врз последниот слој се става пармезан. Се пече околу 20 минути на температура од ...
сите 15 | | | веќе видена

Доколку сте и вие на најновата хроно диета која направи БУМ во нашата држава но и на Балканот и се чини дека сите каде и да се свртиме околу нас ја споменуваат тогаш добро е да знаете дека на Хроно може и гурмански да се храните. Еве еден одличен рецепт во соработка со нашите пријатели Випро. Секое утро може да уживате во хроно пецива. Свежи и извадени од рерна испечени за само 15 минути. Состојки зза 12 мафини: – 4 јајца – комбинација на брашно по желба – 160ml маслиново масло – 5 лажици ајвар од Випро – оригано – 1 пециво – 1/2 лажици сол – семиња во вкус Подготовка: Со миксер добро изматете ги белките прво па потоа додадете ги и жолчките. Додадете масло и лажица по лаица од брашното претходно измешано со сол и пециво. Доволно е да се стават околу 12 лаживи брашно. На крај се додава ајварот и ориганото. Се пече 15 минути на температура од 200°C. Уживајте во вашиот хроно и вегетаријански оброк!
сите 5 | | | веќе видена

За време на тропските топлини со кои се соочуваме што е најдобро да се консумира за да се чувствуваме лесно? Ви предлагаме да подготвите лесен и здрав сендвич со пилешко и туна. Пилешкото може да е гриловано, сварено или печено па и да е дел од остатоот од вашиот вчерашен ручек. За помалку од 10 минути со овој одличен рецепт ќе се чувствувате сито, лесно и прекрасно. Може да го подготвите со комбинација од било какви зеленчуци и да имате во домот. Ова е нашиот предлог за комбиниран сендвич: – тортилја лепчиња – јогурт – авокадо – зготвено кинато пилешко месо – сок од лимон – зачини – сечкан кромид (млад кромид со перца и црвен кромид) – магдонос – пиперка – чедар ситно изрендан Состојките се сецкаат ситно (авокадото се пасира, месото се кине) и содржината се мачка во подебел слој врз тортилјата. Се витка како ролат. Се сече на кругови. Се ужива во одличниот вкус
сите 27 | | | веќе видена

Моќниот документарец за ракот сниман во 2015 година е дел од голем проект во кој вклучени биле лица кои ја преживеале оваа најголема чума на 21 от век, експерти во тоа поле, научници и лекари. Се што треба да направите за да го гледате бесплатно серијалот на еден од најдобрите документарци досега сниман за оваа болест е да го внесите своето име и емаил адреса на страницата и со почеток од 11 јули да започнете со гледање на документарецот. Гледајте го бесплатно о зачленување на следниот линк
сите 11 | | | веќе видена

Имате бавен метаблизам? Еве неколку намирници кои може да ви помогнат при одржување на вашата линија 1. Чили пиперчиња Богати со capsaicin овие намирници помагаат при намалување на апетитот и топењето на мастите. 2. Зелен чај Богат со антиоксиданси кои го забрзуваат процесот на горење на масти и 3. Корен од глуварче Ја стимулира дигестијата и е одличен диуретик 4. Авокадо Богато со растителни влакна и здрави масти (есенцијални нутриенти) кои ја зголемуваат ситоста 5. Мака Широко нутритивно дејство. Ј а подобрува енергијата, ги балансира хормоните кои се исто така одговорни за слабеење и дебелеење, го намалува стресот и го подобрува либидото 6. Сирово какао Кофеин, минерали и антиоксиданси, додавајте го во сирови колачиња, оброци, десерти, или пијте го пруготвено почесто. 7. Грејпфрут Овошјата од цитрусната фамилија може да ви помогнат при топење на досадните масти околу стомакот. 8. Брокула Храната богата со хлорофил го дектоксифицира телото, додека пак калциумот го забрзува метаболизмот. Брокулата е богата ...
сите 10 | | | веќе видена

Комарците се дефинитивно едно од најдосадните мали инсекти со кои се сретнете ова лето и есен. Упорно зујат па и касаат, а кога ќе ве каснат раничката знае да чеша и да се рашири. Ах тоа досадно чешање. Нашиот денешен совет се надеваме дека ќе успее да ви помогне да се справите лесно со проблемот. Совет: Доколку во близина немате уред за затоплување на металната лажица користете запалка.
сите 3 | | | веќе видена

Во лето што се консумира најмногу? Па секако, вода и сладолед. Доколку внимавате на својата линија и сакате да се храните здраво ви предлагаме да не заборавите повремено да уживате во вкусот на сладоледот во топлите денови кои ни престојат со одличен рецепт за домашен сладолед. Верувајте ова ќе биде вашиот омилен сладолед цело лето. 2 банани ситно исецкани и замрзанити ½ шолја замрзнати јагоди 1/2 чаша јогурт ½ лажица ванила Состојките се блендираат заедно и се сервираат веднаш или по желба се остава во замрзнувачот за да се консумира подоцна. Содржината може да ја сервирате во топчиња или пак да ја истурите во калап а сладоледи на стапче.
сите 9 | | | веќе видена

Вистинска енергетска бомба која морате да испробате- смути во чинија со малини и спирулина Потребно за да го подготвите овој превкусен рецепт е – лажичка Spirulina Pacifica во прав – 1/2 чаша бадемово млеко /кокосово млеко – 1/4 чаша вода – една рака малинки свежо замрзнати – 3 лажици чиа семе – половина полусмрзната банана Бананата се блендира заедно со чиа семето, водата, млекото и Spirulina. Се сервира во чинија затоа што чиа семето ќе нарасне и смутито лесно ќе се превори во чиа пудинг. Свежите малинки се додаваат од згора. Оставете да остои до 20 мин во фридижер со температура на одржување. За декорација може да искористите листови од свежо нане и калинка или по свој избор.
сите 4 | | | веќе видена

– Ја зајакнува отпорноста со оддржување на природна бактериска рамнотежа – Здраво, природно и делотворно решение – Делува брзо, сигурно и ефикасно, не содржи шеќер – Природна поддршка при настинки, грип и инфекции на горните дишни патишта, особено кај деца Oral Biotic K12 пробиотикот содржи 2 милијарди корисни бактерии и ја оддржува природната рамотежа во устата, грлото и средното уво. Ја зголемува отпорноста на инфекции со оддржување на природна бактериска рамнотежа. Oral Biotic претставува единствен и потполно нов концепт на додаток во исхраната со цел поддршка на здравјето и рамнотежа на микрофлората во устата, грлото и средното уво. Клиничките истражувања покажуваат дека доколку дојде до нарушување на нормалната рамнотежа на бактериската флора на средното уво, тоа станува се повеќе подложно на инфекции. Oral Biotic е апсолутно добра новост за сите родители, бидејќи претставува здраво, неинвазивно и природно решение за заштита на здравјето на средното уво. Тој е научно ...
| | веќе видена

Кокосовото масло иако е одамна добро познато како состојка достапна впо поголемиот дел од козметчките препарати кои ги користиме постојано : кремови, гелови за туширање, путери за тело, па дури и во омилените кармини и балсами за усни одлично е и како додаток на исхраната. Кокосовото масло ја омекнува кожата и може само по себе да се користи како путер за тело, а има одлични бенефити и на кожата на лицето, се користи за белеење на забите за омекнување на косата и на тврдата кожа на петите и подлактиците. Со кокосовото масло може да се подготвуваат десерти, да се пече, пржи и да се заменува путер. Кога напоменуваме слабеење со кокосово масло можеби звучи малку неверојатно затоа што сепак станува збор за масло, меѓутоа оваа магична природна состојка е вистинска оаза за вашето здравје со бројни намени кои може да се применат и при намалување на вишокот на килограми. 1. Метод Секое утро по будење и пред спиење во период од минимум 30 дена пијте чаша топла вода со лажичка свежо исцеден лимон и 1 лажица кокосово ...
сите 15 | | | веќе видена

Сите знаеме дека хемикалиите од шампоните, боењето, наследните фактори, хормоните како и бројни фактори влијаат во растот на косата. Храната има огромно влијание врз квалитетот на косата исто така. Она што го јадеме или придонесува до бенефити или има негативни последици врз нашето здравје. Колку почесто консумирате здрава храна богата со витамини и минерали и бројни нутриенти вие ќе си помогнете не само да изгледате и да се чувствувате поздраво туку и да го поттикнете растот на косата, ноктите, веѓите . Доколку размислувате на кој начин да стимулирате забрзан раст на косата тогаш ви го пепорачуваме следното масло кое моеже да си го подготвите и самите, а доста е лесно да се направи. Потребни ви се 2 лажици органско кокосово масло, 3 лажици рицинусово масло и една лажица масло од мента. Доколку сакате да го поттикнете растот на вашите трепки, брада, веѓи тогаш исклучете го маслото од мента. Маслото се нанесува на чиста коса, се втрива во коренот со масажи на скалпот, со фен се дува косата со цел маслото ...
сите 25 | | | веќе видена

Безглутенски појадок со авокадо, домат, бесквасен леб и јајце. Овој здрав појадок е лесен и едноставен за правење- ќе ссакате да го јадете секој ден. Времето за подготовка на истиот е 15 минути 1 авокадо 1 парче лимон 1 домат 1 јајце претходно изладено во фридижер црн бибер и морска сол 2 парчиња леб за тост без глутен од цели зрна и без квасец Потпечете ги лепчињата, испржете го јајцето и изблендидарајте го авокадото со зачините и сокот од кришката лимон. Авокадото искористете го како намаз за лебот, доматот поставете го на мали кришки и на средина јајцето. Баш е вкуснооо!
сите 7 | | | веќе видена

Супстанцата на долговечноста, како ште се нарекува Карнозинот, позитивно влијае на знаците на стареење, како во физички така и психички поглед. Редовното користење на Карнозинот допринесува луѓето да изгледаат, но и да се чувствуваат млади и полни со енергија. Фактот дека карнозинот природно се наоѓа во нашиот орагнизам, но и во исхраната, е доволен доказ дека е апсолутно безбедна супстанца. Со текот на стареењето, достапноста на карнозинот во телото се намалува а со тоа телото ослабнува и потешко се бори со процесите поврзани со стареењето. Со користење на суплементи, може да се обноват нивоата на карнозин во телото односно во крвта и ткивата а со тоа да се продолжи животот. Карнозинот е добро познат по заштитата на телото од невродегенеративни болести и мозочен удар, тој го зголемува перформансот на телото, го заштитува срцевиот мускул и крвните садови од артеросклероза. Карнозин,Now Foods, Генерален застапник- тримекс Дооел Скопје http://www.trimeks.com.mk/product/l-carnosine/ Карнозин во борба со срцеви ...
сите 4 | | | веќе видена

next