Здравје и Храна

Maca (Lepidium meyenii) е коренеста билка која потекнува од врвовите на Андите во Перу. Расте во едни од најсуровите услови на малку предели во светот во екстремни услови како температури на замрзнување, силни ветрови и интензивна сончева светлина. Често почвата во која расте е богата со вулкански материјали. Мака е е единственото растение кое може да расте на толку големи височини и на такви екстремни услови. Повеќе од два милениума , Перуанците го користеле коренот од Мака како храна и за медицински услови како подобрување на издржливоста, зголемување на енергијата, виталноста и сексуалната енергија. За Мака во борбата за зголемување на плодноста се зборува со векови. Во 1500тите години, откако Шпанските освојувачи ја освоиле Јужна Америка, Шпанците започнале да искусуваат влошени здравствени услови, неплодност а исто така и нивната стока. Ова се појавило поради големите надморски височини на Андите. Домородните Перуанци им предложиле на Шпанците да го хранат својот добиток но и самите да започнат да ...
сите 2 | | | веќе видена

Домашиот мазник традиционално се прави со тегнење на користе кои треба да се минимално тенки и развлечени. Мазникот се пече во тепсија каде полните кори се поставуваат во форма на полжавче 1/2 кг брашно вода по потреба 1 квасец 2 лажички шеќер 1 лажичка сол фил: кромид, спанаќ, зачин, урда Квасецот се подготвува со малку шеќер и лажица млака вода на топло со цел да стаса. Откако ќе стаса во голем сад се истура на средина од брашното, се додава сол и се меси со вода. Се остава вака на топло садот да остои тестото додека не накрене околу 30-45 минути. Откако ќе накрене тестот се дели на бабулиња во иста големина од кое секое ќе биде кора. Корите се сучат и се тегнат до состојба во која ќе бидат тенки како хартија. на средина од секоја од корите се додава фил (на малку кромид пропржен се додава претходно обарен спанаќ исцеден од течностите и се пропржува 1-3 минути се додава сол и црн бибер) Откако ќе се тргне од оган во тавчето се додава урда и се меша содржината со цел да биде конзистентна. Секоја исучена ...
сите 8 | | | веќе видена

Овој традиционален рецепт го заменува користењето на кисела зелка како основа за виткање на мирудијата но е подеднакво вкусен и е одличен избор за семеен ручек. Подготовка: – 50 лозови листови – 1/2 кг мелено месо – 200 гр ориз – кромид – оцет – нане – маслиново масло – магдонос – 3 моркови ситно рендани – брашно, црвена пипер – 2 лажици доматно пире – хималајска сол, црн бибер, сушен морков и пашканат Извор: здравје и Храна Сите авторски права ги задржува здравје и храна Листовите од лоза се мијат убаво и се бланираат во малку солена зовриена вода. Во тава на оган на маслиново масло се пржи малку ситно исецкан кромид, се додава морковот а потоа се додава и меленото месо, се додаваат магоднос, хималајска сол, црн бибер, лажичка црвен пипер 2 лажици доматно пире го додаваме и меленото месо, посоливаме и ставаме црн пипер. Го додаваме сушениот зеленчук и оризот да се пропржат во истото тавче кога е готово и добро пропржено месото. На листовите од лоза ставаме од смесата со мелено месо и мотаме сарми. Сармите ...
сите 11 | | | веќе видена

Првомајските празници поврзани со продолжениот викенд се период кога најчесто пријателите се собираат на пикник во природа , знаат да подготват скара со најразлични видови на месо, па и масно. Знаат да се напијат и да јадат прекумерено. Како да го избегнете прејадувањето во период кога обилно се јаде и пие? – Изберете помалку масна храна и зеленчукови салати или свеж зеленчук. – Наместо алкохолни или газирани пијалоци изберете вода со лимон тоа е одличен избор. – И ужвајте повеќе во природата и свежиот воздух наместо да седите само под сенка. Среќни празници!
сите 5 | | | веќе видена

Дијабетес е хронично заболување кое настанува поради недостигот на инсулин во организмот. Најчести симптоми на дијабетес се сувата уста, општата слабост на организмот, брзото заморување и намалување на телесната тежина. Поред тоа што глуварчето е корисен природен лек за заболувања на џигерот и жолчката, ова лековита билка е добро природно средство за регулирање на нивото на шеќерот во крвта. За лекувањето на дијабетес потребно е во текот на пролета, сето време дури глуварчето цути, секој ден да се изеде околу 10 стебленца од глуварчето. При тоа билката претходно треба да се измие и потоа се отстрануваат цветовите. Стебленцата добро и полека треба да ги џвакате па потоа га ги голтнете. Потврдено е дека зачинот цимет ја зголемува активноста на инсулинот, така да една лажица цимет во текот на денот може да го намали нивото на шеќер во крвта. Освен тоа циметот го намалува нивото на лошиот холестерол и триглицеридите во крвта. Ѓумбирот делува на тој начин што го намалува шеќерот во крвта. Ѓумбирот може да се ...
сите 7 | | | веќе видена

Македонската асоцијација на преработувачи (МАП) презентираше модел на соработка меѓу компании од прехранбено-преработувачката индустрија пред дизајн студија и фриленсер дизајнерите од Македонија. Оваа година, Асоцијацијата планира да ја унапреди ваквата соработка преку нудење специфични дизајн услуги согласно потребите на компаниите – членки и не-членки на Асоцијацијата. „ Македонските компании произведуваат квалитетни производи, но сѐ уште постои голема можност за напредок при процесот на дизајнирање на пакувањето “, вели Сашо Ристески , генерален секретар на Македонската асоцијација на преработувачи. Минатата година, со помош на швајцарската Програма за зголемување на пазарната вработливост, Македонската асоцијација на преработувачи објави отворен конкурс на кој ги повикаа дизајнерите да аплицираат за соработка со компании-членки на Асоцијацијата. „Добивме 102 апликации, кои потоа ги разгледавме со заинтересираните компании и на крај, помогнавме да се оствари соработка која резултираше со редизајнирање на ...
сите 23 | | | веќе видена

Стресот е состојба на организмот при која настануваат значајни промени од психолошка и физиолошка гледна точка. Меѓутоа без оглед на сериозноста на ситуацијата треба да ја зачуваме својата присебност, а позитивното гледање на работите и оптимизмот да ги ставиме во преден план. Разговаравме со д-р Нела Деспотовска од тимот на Тримекс за влијаението на храната и стресот врз здравјето. Еве што советува докторката: Навиките во исхраната се многу важни, особено кога станува збор за стресот. Лицата кои се подложни на стрес од аспект на исхраната можеме да ги класифицираме во три групи: Лица кои многу јадат Лица кои недоволно се хранат Лица кои јадат брзо и без редослед во секое време. На организмот кој се наоѓа во состојба на стрес му е потребмна поголема количина на енергија во краток временски период, а истовремено стресот дополнително влијае на кардиоваскуларниот систем поради што особено треба да се внимава на начинот на исхраната. Сте се запрашале ли некогаш кој режим на исхрана е најдобар кога се наоѓате во ...
сите 6 | | | веќе видена

Недела – ден кога семејството најчесто е на број е совршен ден за семеен ручек. Кога динамичното време не издвојува во секојдневиот добро е кога во малите нешта може да се ужива со голема љубов, а со кој не ако не со семејството на број. Денешниот рецепт е исклучок од најздравите видови на рецепти кои би можеле да ви ги понудиме, но затоа што е наменет за повремено уживање- тогаш и ниесме спремни на правење на исклучоци. Пилешко во сос со брокули – ориз – пилешки гради – свежа брокула – неутрална павлака за готвење – 3 лажици топено крем сирење – магдонос – кари – млад кромид – зачин лук – сол и црн бибер Подготовка Пилешкото месо се вари, се сече на лентички. На оган се пропржува малдото кромидче и во него се додава претходно обарена брокула исецкана на парчиња (помали парчиња), таа се пропржува кратко. Се додава месото и се зачинува со наведените зачини. Откако ќе добие малку боја месото се додава нетралната павлака и се готви уште 5 минути. пред самиот крај се додава топеното сирење и магдоносот. Се меша ...
сите 3 | | | веќе видена

Познатата тортилја или Индискиот Наан леб имаат и своја верзија и во нашата традиционална кујна а тоа е домашниот пита леб или кора, кој се приготвувал традиционално во фурна, на плотна на шпоре на дрва или пак на плотна на жар. Со оглед на околностите и начинот на кој денес ја подготвуваме храната постои одлична алтернатива за подготовка, овој леб може да го подготвите и во тавче за палачинки со сукање на тенка кора и со малку путер на средна топлина со затворање со капак од гораната страна да го испечите и ”алтернативно” ова лепче. Одличен е за подготовка на сендвичи од типот ”wrap” со мелено месо или пилешко месо или пак за вегетаријански варијатни со печурки, ајвар, зелена залата и варено гравче. Еве и како да го подготвите ова лепче: – 1/2 кг брашно – 1 лажица шеќер – половина лажица сол – 1/2 лажица соа бикарбона Брашното се меси со млака вода во која сте ги растопиле содата, шеќерот и солта. Се остава да отстои 30 минути откако првично ќе се измеси. Откако ќе остои уште еднаш се премесува глатко и на ...
сите 5 | | | веќе видена

Еден од полесните и највкусните рецепти кој може да го подготвите оваа пролет е неизбежната чорба со спанаќ. Состојки : 300 грама спанаќ 200 gr ориз Лажица брашно Лажица црвена пипер 100 ml кисело млеко Сол, масло младо кромидче Подготовка : Пропржете го со малку млад кромид оризот. С панаќот, исечете го и испржете го на малку масло со оризот . Додадете вода и варете 30 минути од моментот кога ќе зоврие. Додадете лажица масло измешана со брашно и црвена пипер, додадете сол по вкус. Се служи со кисело млеко или јогурт.
сите 15 | | | веќе видена

Чувството на подуеност во стомакот, нерегуларната и тврда столица се доста проблематична и непријатна појава. По празниците дури и зачестена појава поради обилната и тврда храна. Доколку се соочувате со проблеми со варењето на храната ви го препорачуваме овој напиток кој сигурно ќе ви помогне во подобрување на работата на вашите црева и дигестијата. Лененото семе со јогуртот е вистински благодет за нашиот организам како и за нашиот дигестивен тракт: го подобрува варењето, ги чисти цревата од штетните материи, го елиминира слузот, го забрува метаболизмот и ја омекнува тврдата столица. За таа намена се препорачува исклучиво мелен лен со јогурт како терапија кај тврда столица и при појава на хемороиди. Препорака за употреба: Наутро земете 1 лажичка ленено семе во 1 чаша од 200 мл јогурт или домашен ќефир и оставете ја во фридижер 1 час додека лененото семе пушти слуз во јогуртот. Лененото семе треба да е е мелено со цел да се свари во вашиот организам. Се препорачува или свежо да го мелите или да купувате по ...
сите 2 | | | веќе видена

Доволен е за 6 лица 2 лимони (се ренда кората и се цеди содржината) 3 лажици оригано 3 лажици мајчина душица 1 лажица морска со 2 лажици црн бибер 2-3 kg jагнешно месо /бут 3 лажици маслиново масло /ладно цедено 1 главица лук 3 лажици свежи листови од рузмарин Во мала чинија измешајте ги претходно споменатите зачини заедно со сокот од лимон и кората од лимон. Месото премачкајте го со масло, па потоа додајте сол и црн бибер. Направете мали засеци и во засеците ставете дел по дел од содржината во чинијата. Во секој засек додавајте главичка лук. Месото најдобро е да се маринира по претходно споменатата постапка една вечер претходно и да се остави завиткано во најлонска фолија во фридижер на температура за одржување. Се пече следното утро во претходно загреана рерна околу 3-3.5 часа на средна температура прво со фолија а подоцна и без фолија со цел да добие убава боја. Ќе добиете превкусно подготвено месо кое само се кине со раце. На здравје!
сите 14 | | | веќе видена

Денес се слави Велигден, најголемиот христијански празник. Нашиот тим на автори ви ги честита Велигден и Велигденските празници со желби за добро здравје. Иако е празник, не заборавајте на умереноста во својата исхрана.
сите 5 | | | веќе видена

Научниците предупредуваат дека вирусот ебола во краток временски период поминал повеќе од 300 генетски мутации – што би можело да го направи уште повеќе смртоносен! Еболата е заразен вирус кој моментално се развива во трите земји во западната Африка. Стручњаците и научниците се веќе запознаени со овој вирус во последните 50 години, меѓутоа ова е досега најголем број на заболени од ебола. Вирусот ебола прв пат бил откриен во Демократската Република Конго (тогаш позната како Заир) 1976. година и може да се пронајде во земјите на Африка. Периодичните епидемии се појавувале, но моменталната епидемија во западната Африка која почнала во Гвинеја во март 2014.година е најсмртоносна е во историјата. Кои се симптомите? Симптомите на еболата не се манифестираат веднаш, туку 2 до 21 ден откако личноста е заразена. Симптомите се׃ Висока температура Главоболка Болки во телото Повраќање Пролив Крвавење Што е директен контакт? Директен контакт значи дека крвта или телесните течности на инфицираната личност или ...
сите 2 | | | веќе видена

Есента е годишното време кое ни носи многу здрави и вкусни намирници кои ќе Ви помогнат правилно да се храните, да го забрзате метаболизмот, но и да ја спроведете детоксикациската диета која и е потребна на Вашиот организам. Иако постои тенденција дека е ова време кога се јаде помалку овошје отколку во летото, важно е и сега да ја задржите навиката за внесување на витамини во Вашето тело. Овошјето и зеленчукот ќе овозможат да бидете сити некое време, и ќе Ви помогнат во губењето на килограмите. Добрата работа е што овие намирници можете да ги сложите на повеќе начини ( печени крушки и сливи) и слободно можете да го додадете медот. Кај детоксикацијата е најважно да го намалите внесувањето на токсини во организмот. Тоа значи да го ограничите внесувањето на шеќерот , алкохолот , храната која е полна со конзерванси и адитиви , месо , јајца и млечните производи . Акцентот се става на намирниците кои содржат влакна и со тоа ја поттикнуваат варењето на храната (свежото овошје, брокула, зелка, лук, морков…). Важно е ...
сите 8 | | | веќе видена

Движењето на мускулите го поттикнува ослободувањето на хормоните кои делуваат на мозокот и влијаат врз растот на мозочните клетки, регулираат расположение и ја подобруваат концентрацијата. Кардиоваскуларните вежби се вежби од аеробен тип. Освен за зајакнување на кардиоваскуларниот систем и слабеење, одлични се и за Вашиот мозок. Подобрувањето на циркулацијата ќе овозможи повеќе крв во мозокот и ќе му обезбеди кислород и гликоза, што му е потребно за нормалното функционирање. Секое раздвижување на мускулите ќе поттикне ослободување на различните хормони кои делуваат на мозокот. Тие хормони влијаат на растот на клетките во мозокот, регулирање на расположението и подобрување на концентрацијата. Со помош на кардиоваскуларните вежби се ослободуваат клучните хормони ׃ Сератонит, кој го подобрува расположението Допамин, ја подобрува концентрацијата и помнењето Норепинефрин, позитивно влијае врз вниманието, перцепцијата и мотивацијата Доколку вежбате секојдневно, ги ослободувате хормоните и ја подобрувате ...
сите 3 | | | веќе видена

Доколку не ја имате користено куркумата, време е да ја пробате, затоа што е вкусна и одлична за здравјето. Куркумата по потекло е од Индија, по боја е жолта и има малку лут вкус, а освен што јадењата ги прави да бидат повкусни, има одлично влијание на здравјето. Во последните 20 години направени се многу студии кои покажуваат дека главната состојка на куркумата, куркуминот е добар за превенција на многу болести но и лекувањето на некои состојби. Анти воспалително делување Бидејќи воспалението е главен фактор во развивањето на хроничните дегенеративни заболувања, вклучувајќи ги и кардиоваскуларните болести, алергии, дијабетес тип 2 или алцхајмер, куркуминот има антивоспалително делување кое може да биде добра превенција на тие состојби. Бројните студии покажале дека куркуминот може да се спореди со лекови кои ги земаме против воспаленија, како на пример ибупруфен. Богата е со антиоксиданси Куркуминот обилува со витамини Ц и Е, а нивната моќ е и топењето на мастите. Го намалува холестеролот ...
| | веќе видена

Кимот има безброј лековити својства, одличен е против надуеноста на стомакот, помага при варењето, има седативно дејство, ги намалува грчевите во стомакот, богат е со витамин од Б групата, содржи калциум, железо, натриум, фосфор, магнезиум, калиум и селен. Ciminum, древниот назив за ким, се претпоставува дека потекнува од Вавилон. Се смета за едно од најстарите зачински билки, неговите остатоци се пронајдени во фараонските гробници. Се верувало дека има својство на афродизијак, па древниот арапски афродизијак бил подготвуван од мед, црна пипер и ким, а за природниот лек против заборавање се сметала комбинацијата од мед и ким. Старите Грци, толку многу го користеле, така да постојано го имале на масата, исто како и ние што денес на масата ја ставаме солта и црната пипер. Во текот на средниот век се верувало дека кимот лекувал од стравот од животните. Во некои земји се сметало дека им носи среќа на новите брачни парови, па го користеле да со него ги наросат младенците, онака како што се користи и оризот. Ние ...
| | веќе видена

На оваа тема пишува Спец. Д-р. Ѓоко Маркоски специјалист по радиологија во Полиликлиника НЕУРОМЕДИКА. Коските, зглобовите и мускулите ни овозможуваат стабилност и ни даваат потпора и сила за сите наши движења. Мускулните контракции ни ги овозможуваат и секојдневните активности, ни овозможуваат да вежбаме и спортуваме носејки ни бенефиции и задоволство, но исто така и можност од повреда. Мускулоскелетните повреди се чести кај професионалните спортисти. Но бидејки модерното општество е се повеќе фитнес ориентирано, голем дел од генералната популација е вклучена во рекреациони спортски активности и е подлежна на повреди. Радиолошката дијагнозата на спортските повреди особено напредна во последните две до три децении со воведување на ултразвукот со висока резолуција, мултидетекторната компјутеризираната томографија и најмногу воведување на магнетната резонанца. Додека во раните години дијагнозата на спортските повреди се засноваше само на радиографијата и сцинтиграфијата, воведувањето на новите методи ни ...
| | веќе видена

На оваа тема пишува Спец. Д-р. Магдалена Поповска специјалист по радиологија во Полиликлиника НЕУРОМЕДИКА. Ш то е мозо ч ен удар и која е при ч ината за негово настанува њ е? Мозочен удар преставува патолошка состојба која настанува поради недостаток на кислород на мозочните клетки. Најцесто причината за мозочниот удар е затнување на некоја од мозочните артерии или артериите на вратот од тромб, што всушност преставува згрутчена крв која како чеп го запира нормалниот проток на крвта. Ова е ургентна состојба која може да има смртоносен исход или да остави тешки последици на здравјето како и траен инвалидитет ако не биде на време препознаена и третирана. За да настане неповратно оштетуваше на мозочните клетки треба да поминат 6 цаса од мозочниот удар. Во овој период клетките влегуваат во хибернација и доколку терапевтски се делува, мозочните клетки можат во целост да заздрават. Затоа е и толку важно мозочниот удар да се открие навреме. Кои дијагности ч ки методи се користат за открива њ е на мозочниот удар? ...
сите 2 | | | веќе видена

next