Здравје и Храна

Мафините се посластица на која сигурно ниеден љубител на благи нема да одолее. Мафините, благодарение на неодоливиот изглед и вкус еднакво ќе ви одговараат и ако сте дете, но и ако сте во повозрасни години. Затоа, како би уживале во ова посластица и со неа да ја украсите Вашата трпеза, а и да ги развеселете блиските луѓе околу Вас, еве ја рецептата која ќе Ви помогне да ги направете мафините. Потребните состојки: - 100 грама квалитетна и вкусна чоколада 100 грама путер - 50 грама шеќер - 50 грама брашно - Три јајца Начин на подготовка: Изматете ги јајцата и шеќерот во мера која е погоре назначена. На шпоретот ставете едно поголемо тенџере во која се наоѓа вода и во тоа ставете едно помало тенџере, а да во него можат чоколадото и путерот да се стопат на пареа од долното тенџере. Стопената чоколада и путерот, измешајте ги со изматените јајца и шеќерот. Во таа смеса додадете брашно и убаво промешајте. Смесата која ја добивте, со соединување на сите состојки, обликувајте ја во топчиња кои се предвидени како ...
сите 3 | | | веќе видена

Доколку редовно пиете чај од камилица, можете да го запрете појавувањето на канцер и да го олеснете неговото лекување, порачуваат Американските научници. Во чајот од камилица се наоѓа спојот под назив апигенин кој делува против клетките на канцер. Научниците од Охајо Универзитетот востановија дека апигенининот може да ги блокира способностите на клетките на ракот на дојката да живеат подолго од нормалните клетки, и го оневозможува нивното ширење па ги прави повеќе осетливи на терапии со лекарствата. Чај од камилица, магдонос и целер се најдобри извори на апигенин, но овој спој може да се најде и во овошјето и зеленчукот кои се уобичајни во медитеранската исхрана. Апигенин делува и против воспалително, и му помага на протеините да ги исправи абнормалностите РНК – молекули кои се носители на генетската информација – што е причина за појавување на околу 80% рак. Молекуларниот генетичар професор Andrea Doseff од Охајо Универзитетот, кажува: Знаеме дека треба здраво да се храниме, но во голем број на случаеви ...
| | веќе видена

Балансираната исхрана не би требала да биде без тиквички затоа што овие зелени плодови го спречуваат собирањето на холестеролот во крвните садови и брз развој на срцевите заболувања, а штитат и од рак на дебелото црево, нагласуваат стручњаците. Вкусните тиквички потекнуваат од Американскиот континент, со долгунест облик како краставица, а на трпезата на Европејците се најдува неправедно дури со почетокот на 20. Век. Во кулинарската смисла, тиквичката е зеленчук бидејќи најмногу се наоѓа ситно исечкана во солени јадења, пити или е исполнета со сос. Меѓутоа, ботаничарите ја гледаат како недозреано овошје. Свежи тиквички ги има во текот на целото лето и во поголемиот дел на есента каде повеќе се консумира модриот патлиџан кој слично се подготвува. Иако се често на нашите трпези, нутритивната вредност на тиквичките не е доволно позната. . Ниско калорична, па токму поради тоа е одлична за одржување на телесната тежина. Тиквичка со средна големина има дури 25 калории. Богата е со фолати, калиум, манган, со ...
сите 3 | | | веќе видена

Тиквичките даваат посебна свежина на ова јадење и секако дека треба да го испробате овој рецепт. Состојќи : 350 грама макарони 2 лажици маслиново масло 450 грама тиквички, излупени, исечени 3 чешниња лук, ситно исечкан 1 свежа пиперка, ситно исечкана 400 грама домат, ситно исечкан 2 лажици свеж сок од лимон ½ шолја исечкан свеж магдонос 30 грама ситно изрендан пармезан Подготовка: Варете ги макароните во тенџере со зовриена вода со додаток на сол. Исцедете ги и вратете ги во тавчето. Во меѓувреме, стоплете го маслото во тавчето на поголема температура. Додадете ги тиквичките, лукот, пиперката и зачинете ги со сол и црн пипер. Варете ги тиквичките 3 минути се дури не ја добијат светло златна боја. Додадете го доматот, сокот од лимон и варете 2 минути со постојано мешање. Во таа смеса додадете магдонос и пармезан а потоа измешајте ги со макароните. Сето ова ставете во чинија и служете.
сите 3 | | | веќе видена

Млекото од кокос е вкусна и хранлива напивка, одлична за утринскиот појадок, се користи во десертите и во козметиката. Цената на млекото од кокос е висока, а на амбалажата често се наоѓа списокот на непознати и неприродни називи. Конзерви со млеко од кокос, треба да ги заобиколувате, па затоа Ви предлагаме здраво и практично ″направи сам ″решение. Повкусно е од куповното млеко, поздраво и поевтино … Па тогаш почнете со подготовката, лесно е … Потребно Ви е: 2 шолји органски кокос 2 шолји топла ( не зовриена ) вода 2 шолји вода со собна температура 1 лажица екстракт од ванила 2 лажици мед Подготовка: Во големиот сад натопете го кокосот со жешка вода и оставете го поседи 20 минути. Префрлете ја смесата во блендер, додадете ја преостанатата вода, ванилата и медот. Добро изматете. Процедете низ газа. Стакленото шише со млеко од кокос ставете го во фрижидер Рок на траење 3 дена Сервирајте и уживајте! По ваша желба во млекото од кокос можете да додадете цимет, какао или мускатно оревче. Доколку млекото од кокос ...
сите 5 | | | веќе видена

Во летните месеци храната може да биде расипана заради неправилно одржување, недоволно термичка обработка, лошо складиште. Во лесно расипливи намирници се вбројуваат: млеко, млечни производи ( сирење, кајмак, павлака), јајца, сосови, прелив и кремови изработени со јајца и млеко. Сладоледот е често причина за труење со храна, како и мелено месо и јадења во кои истите се употребуваат (пити, бурек, лазањи). Меѓутоа, ниеден вид на храна не треба да се избегнува. Доволно е да се води сметка намирниците да се набавуваат од проверени места, да имаат контролирано потекло, да се обрати внимание на хигиената на рацете, садовите и просторијата каде храната се подготвува. Погрижете се исто така термичката обработка да биде долга, храната во фрижидерот правилно да се складира, и на крај да се избегнува повеќекратно подгревање.
| | веќе видена

Салата со пилешко месо, едноставно и вкусно… Состојки: Зелена салата 200 грама пилешко бело месо 2 парчиња бајат бел леб 2 чешниња лук Половина лимон Сол Масло Маслиново масло Подготовка Пилешкото бело месо исечете го на траки и испржете го на малку масло да порумени од двете страни. Ситно исечкајте го лукот, измешајте го со лебот кој е исечен на коцки и испржете го во тавчето каде што го пржевте месото. Измијте ја салатата, исцедете ја убаво, исечкајте ја на покрупни парчиња, потоа додадете сол, ставете малку маслиново масло и сок од половина лимон. Преку тоа ставете го пилешкото месо и лебот. Совет Зелената салата која нема да ја употребите веднаш исперете ја во студена вода и завиткајте ја во влажна кеса.
сите 5 | | | веќе видена

Доколку Ви се здосадени класичните солени палачинки, полнети со шунка, кашкавал или мелено месо, време е да пробате нешто не секојдневно. Ви нудиме рецепт за палачинка полнета со зеленчук! Потребно е: 400 грама младо сирење 200 грама измиени лисја од спанаќ Еден кромид 1 свежа краставица 1 поголем морков Мускатно оревче Сол Црн пипер Малку маслиново масло Подготовка : На малку масло испржете го исечканиот кромид и изренданиот морков, а пред крај додадете го спанаќот и кратко измешајте. Во садот измешајте го пржен кромид, морковот и спанаќот со младото сирење, па зачинете со мускатно оревче, сол и црн пипер. . На крајот додадете ја добро измиената краставица која е исечена на помали парчиња. Сето ова убаво измешајте и филувајте ги палачинките. Доколку сакате можете на кратко да ги потпечете во рерната.
сите 11 | | | веќе видена

Премногу кофеин во текот на денот може да Ве направи да бидете нервозни и мрзоволни. Доколку буквално ни еден ден не може да помине без кафе, изгледа дека станавте зависник од кофеинот. Знаеме дека кафето е вкусно, но може да биде итекако штетно доколку се консумира во преголеми количества. Дали знаевте дека премногу кофеин во текот на денот може да Ве направи да бидете мрзоволни и нервозни? Па тогаш како да се детоксирате од ова навика? Во зависност од количеството на кофеинот кој го внесувате во себе на дневна база, првите промени би требало да почнете да ги чувствувате веќе по 7 – 10 дена. 1. Пијте многу вода Вода, посебно веднаш по будењето, е сјаен начин да го подигнете нивото на енергијата. При тоа зборуваме само за чаша вода или две непосредно по станувањето, а резултат – налет на енергија – би требало да биде видлив веднаш. 2. Зелен чај Заменете го кафето со зелениот чај, затоа што тој исто така содржи кофеин , но во помали количества. Исто така, утринското пиење на шолја чај, ќе го замени ...
сите 5 | | | веќе видена

Вежбите ќе направат да се чувствувате освежено и активно. За тоа не Ви е потребен тренер, теретана или специјални справи. Доволно е само да се определите помеѓу трчањето или брзото одење. Пролетта е како создадена за трчање или брзото одење. Со помош на овие активности ќе се ослободите од килограмите, ќе ги зајакните мускулите, а во исто време ќе престојувате на чист воздух. Кардиоваскуларните вежби се сметаат за најдобри за слабеењето и одржувањето на здравјето. Лесни се за изведување, не е потребна дополнителна опрема и ефикасно ги согоруваат калориите. Брзото одење, пливање и трчање се само од некои видови на кардиоваскуларни вежби. Постои вистинска дебата околу тоа дали брзото одење е подобро и поефикасно од трчањето. Стручњаците сеуште го немаат откриено точниот одговор, затоа што се зависи од поединецот. Било која вежба да изберете, треба да знаете дека секоја носи предности и мани. Во предвид морате да ја имате својата цел, старосната доба и телесната тежина, затоа што секоја вежба неможе да ...
сите 2 | | | веќе видена

Зелената салата е природно средство против несоница, притоа содржи умерено количество на горчина и лимонска киселина, која го потобрува апетитот и пробавата. Богата е со витамини и минерали и лесно се подготвува. Современите научници се согласуваат со големиот Гален: салатата е природно и потполно не шкодливо средство против несоница. Зелената салата е вистинска мала зелена аптека. Богата е со минерали – калиум кој го зајакнува имунитетот и благотворно делува на нервите, бубрезите и срцето, обилува со калциум кој делува против воспалително и од непроценлива важност за коските, мускулите, нервите, богата е со натриум кој е задолжен за регулација на водата во организмот и создавање на солната киселина во желудникот. Содржи големо количество на витамин Ц кој го штити организмот од настинка, грип и мозочен удар, а високиот ниво на ова супстанца во крвта ја превенира појавувањето на дијабетес тип 2, но и хипертензија бидејќи потикнува создавање на нитрит-оксид, материја која ги отвара крвните садови. Во салатата ...
сите 4 | | | веќе видена

Во последно време жолтиот шеќер е се повеќе баран бидејќи се смета дека е поздрав одбелиот шеќер, кој спаѓа во озлогласената група на ″белите убици″: белиот шеќер, белото брашно, сол, свинската маст. Жолтиот шеќер е трипати поскап од белиот шеќер, а дали е и толку поздрав? ЗАБЛУДА Жолтиот шеќер има помала енергетска вредност па затоа помалку дебелее од белиот шеќер. ВИСТИНА Истата состојка и на белиот и на жолтиот шеќер е сахарозата – простиот шеќер, и неговата прекумерна консумација му штети на здравјето. Двата вида на шеќер подеднакво дебелееат и заблуда е дека жолтиот шеќер има помала калориска вредност. НАПОМЕНА : Сепак новите истражувања укажуваат на тоа дека не е само шеќерот причина на дебелеењето, туку и претераното внесување на храна воопшто – посебно маснотии ( мрсно месо и млечните производи со високиот удел на масти и прекумерната употреба на маста и маслото при пржењето на јадењата ). Предност треба да имаат сложените јаглени хидрати ( од овошјето, зеленчукот, интегралните житарки ) кои, во ...
| | веќе видена

Не е важно само што јдете, туку и кога го јадете. Храната што ја јадеме влијае на нашето расположение и ниво на енергија, како и на нашиот сон. Значи, кога сакате да бидете концентрирани, треба да јадете една храна, а кога сакате да спиете – друга. Еве кога што да јадете. 7 наутро – најадете се Ако сте гладни штом се разбудите, тоа е знак дека вашиот метаболизам е добар. А ако доручкувате, ќе бидете поздрави. Јадете во период од еден час после станување.Но, потрудете се тоа да бидат протеини, јаглехидрати и масти за да ве заситат. Јадете овесна каша со путер од кикиритки или некое овочје или тост со сирење и домат. 9 наутро – концентрирајте се на работата Кафето ќе ве одржува будни и концентрирани, само немојте да претерувате – препорачливи се три шолји кафе во текот на целиот ден. Ако не сакате кафе, испијте зелен чај. Неговите антиоксиданти ќе поттикнат производство на мозочни ќелии и ќе ја бодобрат меморијата и способноста за учење. 11 наутро -цел: избегнувајте слатки Сосема е нормално да осетите глад ...
сите 3 | | | веќе видена

Долго време сакате да се запишете на курс по странски јазик? Немате доволно време или можеби храброст и решителност? Доколку се двоумите, прочитајте го овој текст. Можеби ќе Ви помогне да разберете што да очекувате, како полесно да се прилагодите на учењето и како да уживате во процесот. Пред да почнете да учите нов јазик, би требало да го знаете следното: 1. Не очекувајте да биде лесно Учење на нов јазик е процес кој подразбира (доколку сакате да бидете успешни) многу самостојна работа од Ваша страна, многу читање, пишување, конверзација, вежби. Бидете спремни на фактот дека понекогаш ќе се почувствувате исфрустрирано, бидејќи и поред Вашиот труд постојано ќе правите грешки. Исто така, често пати ќе се најдете на потполно непознат терен, што може да предизвика да се чувствувате обесхрабрено. Во такви случаеви не треба да се заборави да токму тој напор, тоа моментално напрегање значи дека сте на добар пат кон напредокот. Исто така треба да го имате во предвид фактот дека, без предвид колку Ви е тешко на ...
| | веќе видена | слични

Во војната против секојдневниот стрес и се поголемиот број на нови заболувања потребно е да го заштитиме нашиот организам, а во тоа можат да ни помогнат антиоксидансите. Ги има во овошјето и зеленчукот, но и во витаминските апчиња, а докторите препорачуваат нивното редовно консумирање, посебно по педесеттата година на животот. Антиоксидансите се главните заштитници на клетките од оксидативното делување на слободните радикали кои штетно делуваат на нашиот организам. Слободните радикали настануваат во организмот под влијание на надворешните фактори. Тие се врзуваат за липидите, јаглените хидрати, белковините или за генетскиот материјал, што доведува до верижна реакција и различни оштетувања. Антиоксидансите ги има најмногу во витамините Ц, Е, А, бета каротен, ликопен. Тука се и минералите, како што се селенот и цинкот. Еве што секојдневно би требале да консумирате за да го заштитите и зајакнете организмот: Витамин Ц – цитрусното овошје, киви, магдонос, зелка, броколи Витамин Е – масло од пченкарните клици, ...
| | веќе видена | слични

Уште во античкото време луѓето се лекувале со коприва. Преданијата кажуваат дека поедини луѓе се фрлале во коприви, и се верувало дека тие живееле сто години. Копривата е исклучително корисна и е вистински рудник на состојки кои се потребни на нашиот организам. Од неа се користи се: лист, корен и семки. Секако најздрава и најбогата со витамини е кога е млада и свежа. Богатството од природата Листот од копривата се собира од март до крајот на јули, а семето и коренот во септември, октомври и ноември. Ова богатство од природата содржи белковини, јаглени хидрати, масти, калциум, фосфор, железо, витамин Ц, А, Б2 и К, каротин, пантотенска киселина. Копривата е вистински резервоар на поливитамини и слободно може да се каже дека е побогата и од олиговит. Чајот од коприва ги намалува болките во коските, но се пие и против дијареја, вагинален секрет, против хемороиди и воопшто за запирање на крвавењето, како надворешното така и внатрешното. Чајот или алкохолниот раствор од коприва помага кај растот на косата, против ...
| | веќе видена | слични

next