Здравје и Храна

Брезата (Betula pendula) е препознатлива по белата кора.Расте во сите делови на Европа и Азија па затоа е од голем значај во билната медицина.Отсекогаш била ценета во целиот свет, посебно кај Индијанците, Индијците и Сибирците. Во старите времиња светата Хилдегарда ги препорачувала цветовите на брезата против рани и чиреви кои бавно зацелувале. Во 16.век италијанскиот доктор Маттиоли ја открил извонредната ефикасност на брезата против камењата во бубрегот, нарекувајќи ја ″стебло против бубрежните заболувања″.Брезите од Сибир познати се по тоа што на нив расте лековитата паразитската габа – чага. Лековитоста на брезата Листовите и пупките на брезата содржат сапонини, танини, етерични масла, сахароза, бетулин, смоли, витамин Ц. Во катранот на брезата се наоѓа гвајакол и крезол – супстанци кои имаат лековито и антисептично делување, па често се користат против кожните заболувања. Брезата е најмногу ценета како диуретик и се користи против камен во бубрезите и болките во бубрезите. Го поттикнува ...
сите 2 | | | веќе видена

Жалфија (Salvia officinalis) во народната медицина се користи како лек за воспалителни процеси на цревата, желудникот, црниот дроб, бубрезите, жолчката. Името на латински значи дека ова билка е спасоносна и лековита и се смета за најдобар природен антибиотик и антисептик. Во текот на историјата делотворноста на жалфијата била потврдена и со закон! Карло Велики знаел за нејзината лековитост, па со законот наредил да сите манастири мораат да одгледуваат по стотина различни видови на лековитите билки, од кои на првото место била токму жалфијата. Кај жалфијата лековити се листовите и младите гранчиња, а како би се сочувале сите корисни состојки треба да се берат пред цутење. Сушењето треба да се изведува во сенка, во добро проветрени простории на температура најмногу до 40 степени. Ова е важно да се изведува на правилен начин затоа што листовите се богати со јаглени хидрати, целулоза, танини и белковини. Освен овие органски единенија содржи и многу железо и калциум, а посебно е богата со витамин А. Сепак, ...
сите 2 | | | веќе видена

Дали знаете што се бензодиазепините? Можно е дека овој поим не Ви е познат, а да во исто време имате некои од таа класа во Вашата домашна аптека. Милиони луѓе во светот трошат раширени и корисни лекарства од групата на бензодиазепини, но за нив не се знаат основните работи: за кои заболувања се индицирани, кога не е препорачливо да се консумираат, кои им се нуспојавите и со што не треба да се мешаат. За да Ви ја отстраниме неизвесноста ќе Ви откриеме дека бензодиазепини се класа на лекарства во кои спаѓаат голем број на апчиња за смирување, по познати како транквилизанти, седативи, анксиолитици, средства за спиење и хипнотици, при што некои од наведените изрази се синоними. На пазарот има многу бензодиазепини, кои меѓусебно се разликуваат по снагата и брзината на делување. Делуваат брзо, но не долго … Популарноста на бензодиазепините произлегува поради нивното брзо делување и доброто поднесување, под услов да се почитуваат мерките на внимание, кои вклучуваат: Краткото време на постојаното консумирање, не ...
| | веќе видена

Антиоксидансите се супстанции што се присутни во мали количини во однос на супстратот што е подложен на оксидација ( липиди, протеини, јаглени хидрати, ДНК), но значително ја инхибираат или потполно ја спречуваат нивната оксидација. Антиоксидансите делуваат на тој начин што го успоруваат оксидативниот процес на слободните радикали кои што можат да доведат до оштетување на клетките што е причина за настанување на многу болести како што се кардиоваскуларните болести или дијабетес. Притоа, антиоксидансите влијаат и на јакнењето на имуниот систем и врз намалувањето на ризик од настанување на инфекции и тумори. Ензимската антиоксиданс одбрана ги вклучува најчесто следните соединенија: супероксид дисмутаза(SOD), глутатион пероксидаза (GPx), каталаза(CAT). Неензимските антиоксиданси се претставени со: аскорбинска киселина (витамин C), токоферол (витамин Е), глутатион (GSH), каротеноиди, флавоноиди,коензим Q10, како и другиантиоксиданси. Делувањето на антиоксидансите се заснова на нивната способност даделуваат како ...
сите 2 | | | веќе видена

На оваа тема пишува Прим . Д-р. Марјан Капушевски с пецијалист по гинекологија и акушерство во Полиликлиника НЕУРОМЕДИКА. ПАП Тест Во преканцерози спаѓаат Цервикална интраепителијална неоплазија (ЦИН) лезии. Постојат три типа на ЦИН лезии 1, 2 и 3. ЦИН 1 и 2 се реверзибилни промени и може со козервативен третман да бидат вратени во нормален наод. ЦИН 3 е иреверзибилна промена и е потребен хируршки третман.За рано откривање на преканцерози на грло на постои скрининг метода ПАПАНИКОЛАУ тест (ПАП) која откако е воведена значајно е намалена појавата на карцином на грло на матка. ПАП е едноставна, евтина неинвазивна метода со која рано се откриваат промени на клеточно ниво на грлото на матката. Генијалноста на методата е во тоа што ги открива клеточните промени во стадиум кога пациентката не чувстува практично ништо нема никакви знаци на болест. Има светски протоколи за тоа колку често треба да се прави ПАП тест т.е. еднаш годишно или на 2 години. Јас практикувам кај пациентки кои се во репродуктивен период од ...
| | веќе видена

Семките се доказ дека добрите работи се наоѓаат во молото пакување. Значајот на семките за нашето здравје е одамна познат. Нутриционистите од целиот свет советуваат дека тие треба да бидат задолжителен дел од исхраната. Ви откриваме четири видови на семки кои задолжително би требало да ги вклучите во Вашата исхрана. Лен – ниско калоричните семки на ленот се богати со протеини, влакна, алфа линоленската киселина (АЛА), омега 3 масни киселини. Се борат против слободните радикали, ја подобруваат пробавата и кардиоваскуларното здравје. Семките од тиква – одличен се извор на витаминот Е, цинк и манган. Семките на тиквата ги содржат и ретките антиоксиданси. Една лажица семки од тиква содржат 4,7 милиграми здрави масти (мононезаситени масти кои го намалуваат лошиот и го зголемуваат добриот холестерол). Семките на тиквата го зајакнуваат имунитетот и го регулираат нивото на инсулин. Сусам – богат е со калциум, магнезиум и бакар. Го зголемуваат нивото на витамин Е во телото, го подобруваат здравјето на срцето и го ...
сите 8 | | | веќе видена

Јагоди, боровинки, малини, капинки, рибизли … Вкусно и добро за Вашето здравје. Било да е замрзнато или во свежа состојба, треба редовно да ги вклучите во исхраната. 1.Војна со болестите Шумското овошје е извор на антиоксиданси, кои не штитат од заболувањата на срцето, ракот и видот. Боровинките содржат најмногу антиоксиданси од другото шумско овошје. 2.Внесувањето на витамини Една мала шолја јаготки содржи целодневна препорачана количина на витаминот Ц. Истражувањата покажале, дека луѓето кои редовно јадат порција јаготка секој ден имаат повеќе витамин Б во крвта, кој ги чисти артериите. 3.Се намалува ризикот од ракот Американската студија покажала дека птеростилбен, кој најмногу го има во боровинките може да помогне во војната против ракот на дебелото црево. Не може да го уништи ни варењето, така да и мармеладот, питите и другите производи можат да му користат на здравјето. 4.Обезбедуваат влакна Половина шолја боровинки содржат скоро два грама влакна – скоро како и парче леб од цели житарки. Богати со ...
сите 10 | | | веќе видена

Семето сусам содржи најголема концентрација на фитостерол, состојка која по својата хемиска структура е слична на холестеролот, поради што има моќ да го редуцира нивото на холестеролот во крвта. Омилената намирница на ориенталните и северноафричките народи сусам (Sesamum indicum) одамна се преселил и кај нас. Пости жолт и црн сусам кој се користи на многубројни начини. Кај многу традиционални јадења, кекси, десерти, намази, леб и печива, сусамот преставува еден од најважните состојки. И двата вида на сусам се користат за да се збогати вкусот и лековитоста, а за нивното лековито делување против ќелавост, првут, забоболка, ишијас, проблеми во доењето знаеле и старите Египќани, Асирци, Вавилонци, Индуси и Кинези. Сусамот е едногодишна билка со плодови во облик на мешунка и која содржи големо количество на семки, а тоа содржи помеѓу 45 и 60 % квалитетно масло кое се користи за готвење, салати и производство на маргарин. Семката сусам содржи и најголема концентрација на фитостерол, состојката која по ...
сите 2 | | | веќе видена

Дали имате омилен производ со афион? Домашната штрудла со афион на баба или мама? Афионот може да се купи во секоја продавница, а еве и неколку причини поради кои треба да го воведеме во менито. Афионот се користи во хуманата исхрана, содржи големо количество на антиоксидативни материи кои пред се имаат превентивно делување кога се во прашање воспаленија и болести, но и малигните заболувања на сите ткива во организмот. Афионот е намирница која ја сакаат сите, има карактеристичен вкус, но и хемиски состав. Во малото црно зрно на афионот се наоѓа големо количество на минерали. Афионот содржи јод, манган, магнезиум, цинк и бакар. Содржи и тиамин, рибофловин, лецитин, оксални киселини и амфорни алкалоиди. Содржи и ензими кои го подобруваат работењето на гастроинтестиналниот тракт, варење и стимулира исфрлување на крајните продукти на метаболизмот на храната. Афион, иако може да не делува така, содржи многу масни киселини. Омега 3 масни киселини кои се наоѓаат во афионот, на нашиот организам му ...
сите 2 | | | веќе видена

На оваа тема пишува Спец. Д-р. Сања Зикова специјалист по неврологија во Поликлиника НЕУРОМЕДИКА. Амиотрофична латерална склероза или Lou Gehrig’s disease, припага на болести кои се наречени motor neuron diseases, а се карактеризираат со постепена дегенерација и смрт на моторните неврони (нервни клетки) во мозокот, мозочното стебло и рбетниот мозок, одговорни за волевата мускулна акција. Кај оваа болест и горните (во мозокот) и долните (во рбетниот мозок) моторни неврони умираат, со што е оневозможено праќањето на импулси до мускулите, заради што е оневозможено нивното функционирање, мускулите постепено слабеат, атрофираат и имаат спонтани треперења наречени фасцикулации. На крајот способноста на мозокот да се започне и да се контролира некое движење се губи. Причината за предизвикување на болеста е непозната. Научниците се уште не можат да откријат зашто АЛС ги напаѓа некои луге а некои не. Може да се појави во секоја животна доба со предоминација во средна возраст и предоминација на машкиот пол. До сега ...
сите 2 | | | веќе видена

На оваа тема пишуваСпец. Д-р Маја Панајотовиќ Радевска специјалист по трудова медицина,сертифициран доктор по дензитометрија (дијагностицирање и консултации за остеопороза) и магистрант по Пулмоалергологија на Медицински факултет – Скопје. Што е алергија? Алергија е прекумерна реакција на имуниот систем на инаку не штетни материи кои ги вдишуваме, доаѓаме во контакт со нив или ги внесуваме преку храна. После контактот со тие материи доаѓа до рекција помеѓу страните тела – алергените и сопствените тела – антитела. Антителата кои се одговорни за настанување на алергиските реакции припаѓаат на групата на имуноглобулини Е (IgE). Кога IgE се врзе за мастоцитите се ослободува хистамин кој доведува до зголемена циркулација и ширење на крвните садови, контракција на мазната мускулатура и појава на симптомите. Кои се предизвикувачи на алергија? Најчести алергени се : поленот (од тревата, коровот и дрвата), микрокрлежите, домашната прашина, животинските влакна, мувлата, храната, адитивите од храната и пијалоците, ...
| | веќе видена

Грозјето делува како природен тоник, а уз сето тоа е извонредно хранливо овошје. Неговата сезона е веќе почната., па затоа навалете … Грозјето е богат извор на витамини А, Б и Ц, како и минерали (калиум, калциум, магнезиум, фосфор, железо, манган). Содржи шеќер, овошни киселини, фосфорна киселина, танини, влакна, протеини и други материи кои имаат благотворно делување на нашето здравје. Поради сето тоа, има и голема енергетска и хранлива вредност, природен е антисептик и диуретик и го намалува ризикот од болестите на срцето и рак. Благодарение на тие карактеристики, препорачливи се и повремени еднодневни диети кои го вклучуваат грозјето а кои се спроведуваат така што во текот на целиот ден полека се јаде само грозје. Ефектите на диетата е стимулирање на пробавата, зајакнување и чистење на организмот од штетните материи. Суво грозје за утринскиот појадок Меѓутоа, освен како свежо овошје, грозјето го зајакнува нашето здравје и низ различните производи кои се подготвуваат од него. Сок од грозје го ...
сите 5 | | | веќе видена

Ловор (Laurus nobilis) како зачин, како лек, или како венец од секогаш бил незаобиколен во животот на луѓето. Гранчињата од ова медитеранско дрво со карактеристични лисја биле знак за најголемата чест и слава уште во античкото време. Венецот од ловор кој ги украсувал главите на победниците во олимпијадата потекнува уште од Питиските игри во старата Грчка, која датира уште од 568. година пред Христос, а посветени се на богот Аполон. Легендата кажува дека дрвото на ловор се појавило на земјата поради невозвратната љубов. Аполон, грчкиот бог на сонцето, ја сакал убавата Дафне, но таа не го сакала него и еден ден, додека ја набљудувал во падините на планината Парнас, Дафне го замолила незиниот татко да ја претвори во нешто, било што, само да не биде љубовница на Аполон. Незиниот татко ја повикал на помош божицата на земјата Геа, која ја претворила Дафне во стебло на ловор. Аполон долго време тагувал поради неостварената љубов а ловорот е дрво кое е посветена на него и ја симболизира мудроста и славата. Во Грција ...
| | веќе видена

Признаваме дека Ви е потребно повеќе време за подготвување на овој специјалитет, но кога еднаш ќе одвоите време за тоа и Вие ќе признаете дека вредеше! Состојки Малку мелена црвена пипер 500 грама грав 1 лажица сув магдонос 4 лажици масло Црна пипер по ваш вкус 3 чешниња лук 1 лажица брашно Сол по вкус Кромид 2 суви пиперки Подготовка Истребете го и исчистете го гравот, па ставете го да се вари 10 минути а потоа истурете ја водата, додадете друга вода, и варете уште 2,5 – 3 часа на лесен оган. Во меѓувреме исчистете го кромидот, исечете го на ситни коцки, лукот и магдоносот исечете ги на ситно. Потопете ги сувите пиперки во жешка вода и оставете ги потопени околу 15 минути. Запршка Во соодветен сад загрејте го маслото и на кратко пропржете го кромидот. Во пропржениот кромид додадете лажица брашно, измешајте и кратко пропржете. Тргнете го садот од огнот и додајте црвена пипер, измешајте, додадете малку вода (не повеќе од 1 децилитар) и повторно, на кратко, вратете го садот на огнот. Извадете ги ...
сите 17 | | | веќе видена

Сочно и вкусно, здраво и со малку месо, ова јадење се претвора во вистинска гозба и храна за душа! Состојки 200 грама бамја 100 грама сланина панчета Кромид 3 чешниња лук 5 лути пиперки 30 грама путер 2 децилитри вода Црна пипер во зрно 1 мала лажица сол Масло Во поголемо тепсија згрејте го маслото и путерот на умерен оган. Додадете ја исечканата сланина и пржете ја околу пет минути. Кога сланината ќе ја добие румена боја, додадете го ситно исечканиот кромид и лук, пиперките и бамјите кои се сечени на тркалца. Прелејте со две децилитри вода, мешајте со дрвена лажица и пржете десет минути. Потоа додадете сол и пипер. Почекајте да поврие па намалете го огнот на минимум и оставете да крчка уште 25 минути, со повремено мешање. Совет Бамјите ќе бидат повкусни доколку ги подготвувате свежи, штом ќе ги купите од пазарот.
сите 7 | | | веќе видена

Помага кај депресијата, грчевите во стомакот, згрутчувањето на крвта, болестите на бубрезите, џигерот, слезината, бешиката … Поради извонредното делување на кантарионот (Hypericum perforatum), многу е ценет , а лековитите својства познати се повеќе од два милениуми. Парацелзиус, таткото на фармацијата, ја величал неговата моќ, зборувајќи дека ″цветот во текот на летото ги собира сончевите зраци, за да на луѓето им даде светлина во тмурните месеци″. Од ова билка се прави тоник, чај, тинктури, а во современата понуда на препаратите се наоѓа во вид на капсули, кои позитивно влијаат на расположението и подобрување на емоционалната рамнотежа. Цути од мај до септември, а најлековит е кога се бере во средината на јули. Расте на сувите ридови, сончевите ливади, во пустото и необработено земјиште, рабовите на шумите. Драгоцените состојки се наоѓаат во цветовите и листовите и помагаат кај проблемите со белите дробови, бубрезите, џигерот, слезина, бешика, кај грчевите во стомакот и желудникот, згрутчување на крвта. ...
| | веќе видена

Нервниот систем, тука влучувајки го мозокот, р’бетниот мозок и периферните нерви, богати се со липидни материи, поточно со несатурирани маснотии (кои се склони на оксидација) и со железо кое има силни про-оксидативни својства. Високото ниво на липидни материи, интензивната метаболичка аеробна активност, богатата иригација со крвни садови и високото ниво на железо присутни во ткивата на нервниот систем, ги прават овие ткива особено подложни на кислородни оштетувања. Високата содржина на железо во мозокот се смета дека можеби е од суштествено заначење за неговиот развиток, но исто така тоа значи дека ако дојде до оштетување на мозочните клетки ќе се ослободат железни јони од клетките што ќе предизвика оксидативен стрес преку железната катализирачка формација на клетките зависни од кислород. Ова е основен доказ дека оксидативниот стрес е основен или најмалку помошен фактор за патогенезата на многу неуродегенеративни нарушувања вклучувајки ја и Алцхајмеровата болест. Ова се потврдува со намалувањето на нивото на ...
сите 3 | | | веќе видена

На оваа тема пишува Д-р Јулија Рангеловиќ педијатар во Поликлиника Неуромедика. Летните месеци се време кога многумина од нас ќе заминат на одмор на некои од туристичките летни дестинации. Но она што не треба да се заборави е и штетното дејство на сончевите УВ зраци. Доколку не сме внимателни, уживањето може многу брзо да се претвори во болен престој во хотелската соба. Со примена на соодветни заштитни мерки ќе си обезбедите на себе и на Вашето семејство безгрижен престој за време на Вашиот одмор, па и долго откако одморот ќе заврши. Изгореници од сончевите зраци третман и превенција Лицата со потемен тен на кожата се помалку сензитивни на дејството на сончевите зраци, но ризик од изгореници постои кај сите луѓе. При полесни форми се појавува црвенило и, на допир, болна и топла кожа. Во потешките форми може да се развијат меури (везикули), треска, покачена температура, главоболки, општа слабост и останати тегоби. Потешките форми на изгореници водат и до брза дехидратација и некогаш бараат хоспитален третман. ...
сите 3 | | | веќе видена

Индискиот орев е извонредно корисна намирница која во нашата исхрана не се користи доволно. Научниците докажале дека индискиот орев, благотворно делува на воспаленијата, има својство на антисептик, диуретик, како и да делува добро во војната против бактериите. Со консумирањето на овој орев можете да го намалите кашлањето, да го намалите високиот крвен притисок и шеќерот во крвта. Ги чисти цревата, а делува и како афродизијак. Нутриционистите истакнуваат дека индискиот орев има повеќе витамин Ц од портокалот и се препорачува да се додава во салатите од свеж зеленчук наместо масло. Индискиот орев потекнува од Бразил, но денес најмногу се произведува во Индија (по што се познати како ″индиски″ ореви).Индискиот орев не е јатка туку семка од cashew јаболко – плод на индискиот орев. За разлика од јаболкотоcashew, семето на овој плод – индиски орев – е познат во целиот свет поради неговиот вкус и здравствените придобивки. Во Индија, индиските оревчиња се незаменлив деликатес во традиционалните десерти (посебно ...
| | веќе видена

next