Ефикасно издание на Словенците против Србија


Репрезентацијата на Словенија ја победи Србија со 36-32 во Морска Собота, во првиот од двата контролни натпревари пред настапот на ЕП во Хрватска. Иако без неколку стандардни репрезентативци кои отсуствуваат поради повреди (Габер, Доленец, Кавтичник…) избраниците на селекторот Веселин Вујовиќ прикажаа ефикасна игра, посебно во второто полувреме. На крајот од првиот дел резултатот беше нерешен 15-15, но во вториот дел добро функционираше нападот на Словенија што им донесе предност и победа на крај. Со оглед на принудните измени во составот, Вујовиќ на овој контролен дуел поголем акцент стави на воигрување на акциите во нападот што резултираше и со 36 постигнати голови. За разлика од разновидноста во нападот, во одбраната на Словенија се чувствува отсуството на Матеј Габер. Делумно, се играше и внимателно без посебен ризик од остри дуели што на крај донесе и многу примени голови. Блаж Јанц беше најефикасен во словенечкиот состав со осум гола. По пет погодоци постигнаа Блаж Благотиншек и Гашпер Маргуч. Во ...
| | веќе видена | слични

Селекцијата на Србија го совлада Исланд со 29-26 во натпревар од последното коло на А групата, но за натамошен престој на Европскиот шампионат, Србите ќе го очекуваат исходот од вториот натпревар во сплитската група.Три голови разлика не се доволни за Србите сами да се изборат за пласман во главната фаза, па сега тие ќе навиваат за Шведска која треба да го победи домаќинот Хрватска, па само во таков случај Србија ќе оди понатаму. Во спротивно Исланд ќе биде патник во следната рунда.По одигрувањето на вториот натпревар во кој домаќинот Хрватска за противник ќе ја има селекцијата на Шведска, ќе биде познато и која селекција ќе го освои првото место во оваа група, но уште поважно со колку бодови ќе ја стартува втората фаза од шампионатот.Во моментов, Хрватска има 4 бода, додека Шведска, Исланд и Србија по два бода
| | веќе видена | слични

Актуелните светски шампиони, попладнево во Пореч, каде се играат дуелите од Б групата, во рамки од последното трето коло, ја совладаа селекцијата на Белорусија со 32-25, полувреме 18-14. Со оваа победа „триколорите“ во следната (главна фаза) во Загреб, ќе започнат со максимални четири бода, во трка за двете места кои носат полуфинале. Во вториот натпревар од оваа група, Норвешка важи за фаворит во дуелот против Австрија, кој пак за Австријците е последна шанса за следната фаза. Табела: Франција 6 бода, Норвешка 2, Белорусија 2, Австрија 0./МИА
| | веќе видена | слични

Три голови разлика не се доволни за Србите сами да се изборат за пласман во главната фаза, па сега тие ќе навиваат за Шведска која треба да го победи домаќинот Хрватска, па само во таков случај Србија ќе оди понатаму. Во спротивно Исланд ќе биде патник во следната рунда. По одигрувањето на вториот натпревар во кој домаќинот Хрватска за противник ќе ја има селекцијата на Шведска, ќе биде познато и која селекција ќе го освои првото место во оваа група, но уште поважно со колку бодови ќе ја стартува втората фаза од шампионатот. Во моментов, Хрватска има 4 бода, додека Шведска, Исланд и Србија по два бода./MИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Српските ракометари денеска славеа против селекцијата на Исланд со 29:26 во последното коло од групната фаза од Европското првенство во ракомет кое што се игра во Хрватска. Со оваа победа Србија има 2 поени, исто колку и Исланд и Шведска, а за пласман во втората фаза, тие се надеваат на победа на Швеѓаните против Хрватска вечерва. Во групата Б, Франција со 32:25 ја совлада Белорусија за максимални три победи во првата фаза.
| | веќе видена | слични

Српските ракометари го совладаа Исланд со 29:26 во третото коло од ЕП во Хрватска, со што ги задржаа теоретските шанси за пласман на едно од првите три места во групата и пласман во главната фаза. Србите имаа шанса сами да си одлучат за својата судбина, но не успеаја да победат со четири погодоци разлика, колку што беше потребно за да не зависат од исходот на мечот меѓу Хрватска и Шведска во 20:30 часот. Србите во последните секунди од мечот имаа напад за плус 4, но нивниот најекспониран ракометар Петар Ненадиќ не успеа да го совлада исландскиот голман. Доколку Србија победеше со четири погодоци разлика, тогаш со сигурност ќе се најдеше на едно од првите три места во групата. Вака, Србите вечер ќе треба да навиваат за Шведска, односно скандинавската селекција да не загуби од домаќинот Хрватска. Доколку Хрватска победи, тогаш во следната фаза ќе продолжат Хрватска, Шведска и Исланд, но доколку Швеѓаните одиграат нерешено, или пак победат, тогаш Србија ќе заврши како трета во групата, поради подобриот ...
| | веќе видена | слични

Србија го победи Исланд со 29:26 што засега е пирова победа, ако Шведска вечерва загуби од домаќинот на Европското ракометно првенство Хрватска. Србите имаа последен напад за да го постигнат голот за сигурен пласман понатаму, но не успеаја за 7 секунди да креираат победничка акција и да слават со потребните 4 голови разлика. И сега ќе навиваат за „Трите круни“, вечерва од 20,30 часот против Хрватска. Ако Шведска загуби во круг од три селекции со по една победа, Србија би била најслаба во конкуренција на Шведска и Исланд. Швеѓаните ги победија популарните „орли“ со 30:25 и се сигурни за вториот круг, без разлика дали ќе загубат од Хрватите. Исланд беше подобар од Шведска со триумф од 26:24 и имаат минус од еден гол во кругот на трите селекции. Шведска е со плус три голови, а Србија е со минус два, што би бил најлош количник. Во меч од Б групата Франција рутиснки ја победи Белорусија и освои максимален број на бодови, шест. Триколорите славеа со 32:25, а и Белорусите се блиску до пласман во следната фаза, ако ...
| | веќе видена | слични

Србија со 29-26 ја победи репрезентацијата на Исланд, сега очите им се вперени кон дуелот помеѓу Хрватска и Шведска.Србија ја оствари првата победа на Европското првенство откако со 29:26 ја совлада селекцијата на Исланд, но триумфот може да биде пиров.За Србија да оди понатаму, Хрватска вечерва не треба да ја победи Шведска.Доколку Хрватска победи, Шведска, Исланд и Србија ќе имаат по два бода, а во една мини табела помеѓу трите селекции Србите имаат најслаба гол разлика и ќе испаднат и покрај денешниот триумф.Во натпреварот од Б групата Франција со 32:25 ја совлада Белорусија и првата фаза ја заврши со три победи од три меча.
| | веќе видена | слични

На репрезентацијата на Србија и недостасуваше само еден гол да обезбеди пласман во втората рунда на ЕП во Хрватска, откако го совладаа Исланд со 29:26, така што вечерва ќе мораат да навиваат за Шведска во мечот со Хрватска. Најдобриот српски ракометар, Петар Ненадиќ имаше акција во последните секунди од мечот со кој можеше да се дојде до посакуваната разлика, меѓутоа голманот Густавсон го одбрани неговиот удар. На тимот на Јовица Цветковиќ им беше потребна победа од четири голови разлика, бидејќи така директно ќе го елиминираа Исланд од шампионатот. Доколку се случи три репрезентации да имаат по една победа и два порази (Исланд, Шведска и Србија), тогаш гол-разликата одлучува за пласманот. По разочарувачките два порази од Хрватска и Шведска, Србија покажа подобра игра во третиот меч во Сплит, играјќи гол за гол во првото полувреме од мечот, а веднаш по стартот на второто полувреме, Исланѓаните направија разлика од +3 гола. Сепак, во финишот на мечот „Орловите“ играа многу подобро и успеаја да направат ...
| | веќе видена | слични

Српската ракометна репрезентација го одигра најдобриот натпревар на ЕП во Хрватска и заслужено го победи Исланд со 29:26 во последното коло од првата фаза. Сепак, за Србите победата од три гола разлика нема да биде доволна за пласман во главната фаза, освен ако Шведска вечерва не oстане непоразена во дуелот со домаќинот Хрватска кој влегува како голем фаворит на оваа средба во Сплит. Шешум и Радивојевиќ со по 5 голови беа најефикасни кај Србија, додека во исландскиот состав Сигурдсон постигна 8 погодоци. На вториот натпревар одигран во групата во Пореч, Франција ја совлада Белорусија со 32:25 и со три победи го завери првото место во својата група. Мем со 9 и Карабатиќ со 6 голови беа најдобри реализатори кај Франција, додека кај Белорусија Падшивалау го заврши дуелот со 6 погодоци.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 156 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 101 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ефикасно издание на Словенците против Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: