Уште еден дебакл на црвено жолтите

Македонија – Република Ирска 0:2. Фудбалската репрезентацијата на Македонија продолжи со јаловите настапи и го нанижа и четвртиот пораз во квалификациите за ЕП 2012 По овој нов неуспех пропаднаа и последните шанси за било каков пробив до второто место во групата кој сеуште постоеше како теорија. Република Ирска иако ослабена уште на почетокот на мечот покажа дека дојде во Скопје да биде уште една од репрезентациите кои од овде си заминале со полн плен и тоа на крајот го оствари. 7 минута. 0:1. Победата ја најави Роби Кин кога упати удар, топката го закачи Новевски и заврши зад грбот на Богатинов. 12 минута. Пандев одлично беше послужен во шеснаесетникот на Ирците, изби сам пред Гивен но се посрамоти шутирајки му млако во нозете. 15 минута. Сајмон Кокс навремено беше послужен по десната страна влезе во шеснаесетникот и даде гол чист како солза. Македонската одбрана застана рекламирајќи недозволена позиција. Линискиот судија погрешно сигнализира офсајд, главниот судија Флоријан Меер ја направи првата ...
| | веќе видена | слични

Македонските фудбалски репрезентативци им приредија ново големо разочарување на своите обожаватели откако загубија со 0-2 во дуелот со Република Ирска, на официјалното отворање на арената „Филип Втори“ во Скопје. Околу 30.000 навивачи го исполнија нашиот најголем стадион очекувајќи добра претстава и триумф на „црвено-жолтите“, но капитенот на Ирците, Роби Кин, со два гола ја расипа забавата уште еднаш докажувајќи дека селекторот Мирсад Јонуз и неговите избраници се „силни“ само на зборови пред почетокот на секој натпревар. Уште во седмата минута Кин ја погоди мрежата на Македонија. Упати силен удар од 25 метри, топката го закачи Новески, а со тоа го изненади голманот Богатинов, кој мораше да капитулира. Пандев имаше можност да изедначи пет минути подоцна, откако Тричковски убаво го проигра, но Шеј Гивен излезе како победник во дуелот еден на еден. Во 24. минута, О‘Ши го собори Пандев во шеснаесетникот, но германскиот судија не покажа на белата точка. Потоа повторно на сцена стапи Роби Кин, кој ја искористи ...
| | веќе видена | слични

Искусниот напаѓач не казни за двете грешки и е најзаслужен за трите освоени бода, а поразот за "црвено-жолтите" практично значи завршување на овој циклус во обид да се избори некој повисок пласман во Б-групата Македонските фудбалски репрезентативци не успеаја да направат ќеф во првиот настап на подновената и реновирана Национална арена "Филип Втори Македонски". Величествениот амбиент и атмосфера на трибините, на кои се најдоа над 28.000 навивачи, не ги мотивираа избраниците на селекторот Мирсад Јонуз да ја совладаат Р. Ирска, која по втор пат славеше, овој пат резултатски и поубедливо во Скопје(2:0). Така, не само што не им се реванширавме на Ирците за поразот во Даблин во март годинава, туку со ова се распрснаа и илузиите на непоправливите оптимисти дека Македонија може да се бори за едно до првите две места во Б-групата, што носи на завршницата во Полска и Украина. За нас практичо веќе е завршен овој циклус, бидејќи според квалитетот и она што го прикажавме на теренот досега дури е тешко да се поверува ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација го доживеа четвртиот пораз во квалификациите за Европското првенство (ЕП), откако на домашен терен беше совладана од Ирска со 2 - 0 и покрај помошта од 30 илјадната публика на реновираната национална арена „Филип втори“. Ирците без шанса и вистинска акција преку Роби Кин го отворија резултатот, по само осум минути, откако доби мала помош од Новески. По ударот од 30 метри, најискусниот кај гостите со неговиот 50 јубилеен погодок успеа да го лобува лошо поставениот Мартин Богатинов, кој дебитираше на нашиот гол. По пет минути од водството на гостите, Иван Тричковски одлично го проигра напаѓачот на Интер, Горан Пандев, кој ја имаше најголемата шанса да го врати мечот на почетокот, но го погоди во нога Шеј Гивен и пропадна можноста. Ако имавме поголем рејтинг сигурно во 24 минута стартот врз Пандев ќе беше пенал од судијата Флоријан Мејер, но тоа не се случи. Гостите во продолжение профитираа од новата грешка во дефанзива. овојпат Бобан Грнчаров му ја додаде топката на Кин, ...
| | веќе видена | слични

Уште една очајна партија на македонската фудбалска репрезентација, на која повоторно и покрај најавите за три бода забележавме нов пораз од 0-2 пред полниот "Филип II". Сите надежи ги урна уште Роби Кин во 7-та минутра од мечот, откако неговиот шут од околу 18 метри се одби во десната нога на Бобан Грначаров, при што топката доби незгодна насока и го лобуваше Богатинов. Покрај водството на гостите Горан Пандев по одличното проигрување и лобување на целокупната одбрана на гостите изби сам пред Шеј Гивен, но за жал не успеа да ја пласира топката во неговата мрежа. Ладен туш за домашната публика повторно во 36-тата минута, кога Бобан Грнаров направи катастрофална грешка во одбраната при враќање на топката кон нашиот Богатинов, Роби Кин успешно ја искористи и зголеми на 2-0. Шансите на македонската репрезентација не завршија тука, особено по дуседениот пенал за прекршокот над Горан Пандев. Но и оваа шанса остана неискористена откако Иван Трчковски ја погоди само гредата од противничкиот гол. Во вториот дел ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација никогаш во своето постоење не загубила така лесно еден натпревар во квалификациите како синоќа од Република Ирска. Пред речиси 30.000 гледачи на комплетно реновинираната арена „Филип Втори“ македонските фудбалери ни приредија непријатна престава. Ирците во своето трето гостување во Скопје ја забележаа својата прва победа и тоа со чисти 2-0. Немаше да биде толку трагично доколку загубевме од подобар противник и ако бевме надиграни во сите елементи на фудбалската игра. Страшно е тоа што Ирците два пати шутнаа кон нашиот гол и постигнаа два гола и без премногу мака дојдоа до важни 3 бода. Роби Кин треба да им се заблагодари на македонските фудбалски репрезентативци за 50-иот и 51-виот гол во својата репрезентативна кариера. Првиот погодок на Кин во 7-та минута од натпреварот го замолче стадионот. Фудбалерот на Вест Хем биеше од далечина, а топката го измами Богатинов на голот откако Новески несакајќи го смени правецот. Пандев 5 минути подоцна можеше да донесе израмнување, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уште еден дебакл на црвено жолтите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: