Демонстранти се судрија со полицијата во Париз


По првичните резултати, со кои Ле Пен влезе во финалето, антифашистички демонстранти се судрија со полицијата во Париз. Специјалната полиција пушти солзавец за да ја растури толпата. Толпа анархисти, антифашисти и други се судрија со полицијата во Париз по раните изборни резултати што сугерираа дека Марин Ле Пен ќе влезе во финалниот круг на гласање. Полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите, а полицајци во полна опрема го опкружија плоштадот Бастилја. Францускиот весник Ле Монд објави дека неколку стотици демонстранти фрлаа шишиња и петарди кон полицијата. Еден од организаторите ѝ кажа на толпата да протестира „против Марин и против Макрон“ и додаде дека „без оглед какви ќе бидат резултатите, ние нема да ги признаеме“. Специјалната полиција се соочи со демонстрантите и се обиде да ги задржи во областа Опера, објави Ле Паризиен. Некои од демонстрантите носеа фантомки и црна облека. Околу 9 часот вечерта, демонстрантите се преместија на булеварот Бомарше, каде што, наводно, кршеа излози, ...
| | веќе видена | слични

Откако првпат во шесте децении на историјата на Петтата Република од претседателската трка беа елиминирани кандидатите на двете традиционални партии што се сменуваа во Елисејската палата, на поделената Франција сега ѝ останува да избере помеѓу европскиот глобализам и популистичкиот национализам. Центристот Емануел Макрон и ултрадесничарката Марин Ле Пен се новата реалност, но и симптоми на земјата што по години политичко назадување, лажни ветувања и изневерени очекувања, се соочува со губење доверба во политичката класа. Од четирите претседателски кандидати што од вториот круг ги раздвојуваше само понекој процент, само еден ѝ припаѓа на етаблирана партија. Франција не е во криза само поради анахрониот политички систем. Втората најголема економија во ЕУ не објави реформи во пензискиот, даночниот и образовниот систем, не го реконструира пазарот на трудот. Невработеноста не паѓа под десет отсто, порастот на економијата е само околу еден процент. Се заканува тероризмот, кој го нарушува секојдневниот живот повеќе ...
| | веќе видена | слични

Мајката на Марин Ле Пен, Пјерет, во 1987. година одлучила за машкото списание да се фотографира гола за да му се одмазди на својот сопруг за навредите на нејзина сметка. 81-годишната Пјерет Ле Пен, мајка на Марин Ле Пен, лидерка на десничарскиот Национален фронт, своевремено позирала гола за "Playboy" за да му се одмазди на Жан Мари Ле Пен. Жан Мари Ле Пен и Пјерет, која се занимавала со манекенство, се венчале во 1960. година и во бракот добиле три ќерки. Жан Мари во 70-тите години го основал Националниот фронт, екстремно десничарска партија која собирала антисемитисти и поранешни нацисти. Кратко потоа доаѓа до расправии во бракот, и Пјерет одлучила да го остави Жан Мари, а семејниот дом го напуштила во 1984. година. Три години подоцна, кога разводот бил финализиран, Пјерет позирала гола за "Playboy", каде навела дека од сопругот се развела бидејќи тврдел дека "според традиционалните француски вредности, жената е добра само за чистење, перење и вршење на брачни должности". Позирала во облека на ...
| | веќе видена | слични

Според спроведените анкети, одговорот е „Не“, но тоа не значи дека така и ќе биде на крајот. фото извор: Getty Images Емануел Макрон води убедливо на анкетите, но дали Марин Ле Пен би можела да стане претседател на Франција на изборите на 7 мај? Макрон во првиот круг освои еден милион повеќе гласа од Ле Пен, има одлична политичка позадина и поддршка од сегашниот претседател Франсоа Оланд, како и поранешниот претседател Никола Саркози. Сепак, експертите сметаат дека ако има мала излезност во вториот круг за Макрон, тогаш гласовите за Ле Пен може многу брзо да се искачат за дури 50 проценти. Ле Пен, пак, сметаат дека треба да напредне во анкетите,. Ако 90 проценти од луѓето кои кажале дека ќе гласаат за Ле Пен тоа и го направат, а во исто време само 65 проценти од гласачите на Макрон излезат на гласање, тогаш Марин Ле Пен ќе ги добие изборите со 50.07 проценти. Некои експерти пак, сметаат дека Ле Пен е многу полош избор дури и од Трамп. Ле Пен го привлече вниманието на јавноста со интервјуата кои ги даде за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Француската полиција денеска употреби солзавец против учениците кои протестираа во Париз против претседателските кандидати Марин Ле Пен и Емануел Маркон, кои влегоа во вториот круг. Околу 500 средношколци организираа протестен марш, а полицијата реагираше откако тие почнаа да фрлаат шишиња врз полицајците. Полицијата употреби солзавец и против демонстрантите во градот Рен, западна Франција, каде протестираа околу 2.000 средношколци, студенти и десничарски активисти. Претходно, во текот на денот учениците ги блокираа влезовите на 20 средни училишта во Париз, барајќи прекин на наставата. Откако Ле Пен и Макрон влегоаа во вториот круг од претседателските избори во средните училишта ширум Франција се одржуваат протести под мотото „Ниту Ле Пен, ниту Макрон“.
| | веќе видена | слични

Францускиот претседателски кандидат, глобалистот Емануел Макрон, вчера се соочи со анимозитет и туркање и беше исвиркан од околу 300 работници пред фабриката „Вирпул“ во неговиот роден град Амиен. Настанот што почна како планирана кампањска средба со синдикалните лидери во фабриката во Амиен, која се соочува со затворање и селење на активностите во Полска, кулминира во катастрофа за Макрон по изненадната посета на неговата ривалка во претседателската трка, Марин Ле Пен, на фабриката неколку часа претходно, пренесува британски „Експрес“. Kрадејќи му го моментот, појавувајќи се ненајавена, Ле Пен вети дека ќе ја задржи фабриката отворена и ја нагласи потребата да се заштитат француските работни места. - Kога слушнав дека Макрон доаѓа тука и не планира да се сретне со работниците, не планирал да дојде за да ја спаси фабриката, туку да се засолни којзнае каде во Стопанската комора ... тоа го сметам за знак за непочитување на работниците на „Вирпул“ и решив да дојдам и да се видам со вас. Сите знаат на која ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 500 средношколци во Париз организираа протестен марш против претседателските кандидати Марин Ле Пен и Емануел Маркон. Тие почнаа да фрлаат шишиња врз полицајците, по што силите за безбедност возвратија со солзавец. Полицијата употреби солзавец и против демонстрантите во градот Рен, каде протестираа околу 2.000 средношколци, студенти и десничарски активисти. Претходно, во текот на денот учениците ги блокираа влезовите на 20 средни училишта во Париз, барајќи прекин на наставата. Откако Ле Пен и Макрон влегоаа во вториот круг од претседателските избори во средните училишта ширум Франција се одржуваат протести под мотото „Ниту Ле Пен, ниту Макрон“. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
7 копии

Емануел Макрон лесно ќе ја победи ултрадесничарката Марин ле Пен на претседателските избори во Франција на седум мај, покажуваат резултатите од анкетата на Институтот Пининвеи. Сепак, рејтингот на Макрон во секојдневната анкета на Институтот денеска првпат забележа пад под психолошкиот праг од 60 проценти. Според последните резултати за Макрон би гласале 59 проценти, а за Ле Пен – 41. Вчерашните резултати беа 60 наспроти 40 отсто.
| | веќе видена | слични

Рејтингот на Макрон во секојдневната анкета на Институтот денеска првпат забележа пад под психолошкиот праг од 60 проценти. Според резултатите за Макрон би гласале 59 проценти, а за Ле Пен – 41. Вчерашните резултати беа 60 наспроти 40 отсто.
| | веќе видена | слични

Димни бомби и солзавци биле фрлени на демонстрантите кои се собрале на улиците на Париз да протестираат против двата кандидати за претседател на Франција - Емануел Макрон и Марин Ле Пен. Полицијата против неколку стотина демонстранти започнала да ја применува оваа тактика, по што тие одбиле да си заминат, и покрај тоа што градот не го одобрил протестот од едноставна причина што - не бил најавен. "Ни Макрон, ни Ле Пен", се слушало на улиците во Париз, што е парола со која демонстрантите јасно покажуваат што мислат за двајцата луѓе од кои едниот ќе стане нивен претседател на 7. мај. Учество на протестите земале студенти од најмалку 20 факултети во Париз, пренесува France Presse , и додава дека на солзавецот и димните бомби демонстрантите возвратиле така што со стаклени шишиња и камења ја гаѓале полицијата. Демонстрантите носеле транспаренти на кои пишувало "Ни татина наследничка, ни корпоративен шеф", како и "Не сакаме ни расист, ни банкар", алудирајќи на двајцата кандидати и нивното професионално минато. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Демонстранти се судрија со полицијата во Париз

Од:
До кого (е-маил):
Порака: