Кенијците и годинава најбрзи на Скопскиот маратон


6 копии

Кенијците и годинава најбрзи на Скопскиот маратон Атлетичарот од Кенија, Кипротич Кируи втора година по ред е најбрз на Скопскиот маратон. Тој денеска победи со време 2 часа 12 минути и 59 секунди и беше далеку пред конкурентите за пиедесталот. Сонародникот на Кируи, Едвин Кипрути Кирва трката ја заврши на 2.место со време 2 часа 16 минути и 15 секунди, а доминацијата на Кенијците ја потврди Самуел Кимутаи Киптум кој целната линија ја мина за време од 2 часа 16 минути и 32 секунди. Од Македонците, најдобро пласиран е Александар Кирајџиев кој воедно е победник на националниот шампионат во маратон. Тој во вкупниот пласман е шести со време 2:41.38 часа. И во женска конкуренција на победничкиот подиум се искачија три натпреварувачки од Кенија. Првото место го освои Стела Барсосио 2 часа 33 минути 42 секунди, на второ место се пласира Салина Џебет, додека трета беше Гледис Бивот На машкиот полумаратон победи Дарио Ивановски пред Атанас Анчевски и Милош Ранчиќ, сите од Македонија. Во женска конкуренција на ...
| | веќе видена | слични

12.05.2017 Тројца членови на КПС “Москито“ од Кочани беа учесници на традиционалното маратонско трчање што се одржа во Скопје, при што забележаа солидни резултати. Лоранс Марков, Борис Попѓорѓиев и Круме Цеков, кои ги бранеа боите на клубот, учествуваа во трката за полумаратон при што најдобар резултат постигна најмладиот, Попѓорѓиев, кој патеката долга 21 километар ја истрча за 1 час, 49 минути и 17 секунди. Марков заостана зад него 1 минута и 5 секунди, додека Цеков го заврши полумаратонот за 2 часа, 3 минути и 32 секунди. Екипно тие се пласираа на 32 место од вкупно 46 пријавени тимови, додека во поединечна конкуренција Попѓорѓиев се најде на 220 место од вкупно 975 маратонци кои ја завршија трката.
| | веќе видена | слични

На кејот на реката Вардар, зад хотелот „Парк“ во саботата традиционално се одржа Детскиот мини-маратон. Секоја година оваа трка од 500 метри се организира пред самиот Скопски маратон.Детскиот мини-маратон е уште една трка од масовен карактер во состав на Скопскиот маратон, која е наменета за учениците од петто и од шесто одделение од основните училишта во Скопје. Партнери на Детскиот мини-маратон се Македонски олимписки комитет и УНИЦЕФ.За време на самата трка најмалите беа поддржани и од промоторките на Скопскиот маратон, трите сестри близначки од Естонија, Леила, Лина и Лили, кои учествуваа на маратонската трка на Олимписките игри во Рио.Стотици детски насмевки го украсија кејот на Вардар охрабрени од најблиските кога тркачите го започнаа забавниот натпревар. Секоја година оваа трка е поттик кај најмалите уште од најрана возраст да започнат со здравиот начин на живот.
| | веќе видена | слични

Дарио Ивановски е првиот македонски натпреварувач кој што успеал да триумфира на Скопскиот маратон. Тој, на полумаратонската трка во должина од 21 километар истрча време од 1:11.27 час, што беше доволно за да заврши на првото место на пиједесталот, а со тоа своето име да го испише со златни букви на една од најголемите спортски манифестации кај нас. „Од настапот не сум задоволен бидејќи сметам дека можам многу подобро. Но, кога ќе триумфираш на Скопскиот маратон и ќе бидеш првиот Македонец што го сторил тоа, тогаш секако дека морам да бидам задоволен" изјави Ивановски кој е предводен од тренерот Игор Јакимовски. „За моите идни настапи подобро да го прашате тренерот" низ смеа истакна Ивановски и додаде „се надевам дека ќе обезбедам норма за Европското првенство до 23 години". За потсетување, пред само неколку седмици, нашата надеж во овој спорт, триумфираше и на белградскиот маратон. На вчерашното, 13. издание на Скопскиот маратон зад Дарио завршија Атанас Анчевски (1:14.10) и Милош Раничиќ кој имаше резултат ...
| | веќе видена | слични

Кога почнавме со оваа работа пред во 2007 година, тргнавме со голем ентузијазам иако многу работи околу организацијата на ваквите настани не ни беа познати. Почнавме со полумаратонот, не сакавме да се залетуваме. Но одзивот беше солиден, видовме дека сме способни за многу повеќе иако имаше некои пропусти при организацијата. Можеби ќе звучи по малку нескромно, но мислам дека организациски сега сме пред другите маратони во градовите и земјите од блиското соседство, како Белград, Подгорица, Софија и други. Ги изземам Атина, Истанбул и Љубљана, кои имаат подолга и поголема традиција од нас, вели директорот на Скопскиот атлетски маратон, Кире Синадиновски.Во минатата деценија и повеќе, работите одеа на подобро (освен во 2015-та кога трката од безбедносни причини не се одржа). Од 2008 година маратонската трка се одвива на истата патека по која се трчаше и годинава, со мали измени, од Центар кон Ѓорче Петров, а потоа кон Јане Сандански и назад, два круга.- Најголемата промена е во тоа што од лани се трча преку ...
| | веќе видена | слични

Над дваесетина вработени од компанијата „Макстил“АД, на возраст од 20 и неколкумина до 50 години (мажи и жени), настапија на хуманитарната трка на пет километри на вчерашниот Скопски маратон, во категоријата тим билдинг. Покрај „хуманитарците“, Макстил имаше и двајца претставници во полумаратон. - Учеството на маратонот беше многу позитивно искуство за мене. Првпат трчав, лани колегите не успеаја да ме наговорат, но годинава решив да трчам, да го споделам нивното искуство и не згрешив. Атмосферата беше неповторлива, дружењето со нив и со другите учесници беше супер. Иако јас не сум многу физички активен сигурно ќе продолжам со спортските активности, на некои слични трки и дружба со колегите и со колешките - вели генералниот директор на „Макстил“, Иван Бановски.Екипата на Макстил „дебитира“ на Скопскиот маратон во 2012 година и оттогаш е редовен учесник. Годинашната трка се поклопи и со јубилејот на компанијата, 50 години „Макстил“ и 20 години дел од групацијата „Дуферко“.- По четврти пат сум дел од оваа ...
| | веќе видена | слични

Победник на 13. Скопски маратон, втора година по ред, е Кениецот Кипротич Кируи, со време од 2;12,58 часа што е послабо од неговото време лани, наедно и рекорд на патеката, 2;12;36, послабо и од неговиот личен рекорд, 2;11,34 часа.Кај жените триумфира сонародничката на Кируи, Стела Барсосио, која патеката ја истрча за 2;33,40 часа, што е подобро за повеќе од четири секунди од досегашниот рекорд на патеката, 2:37,45 часа, на Луси Вамбуи Муриги, исто така од Кенија во 2014 година.- Задоволен сум што повторно победив. Годинава условите за трчање беа нешто подобри, не беше толку спарно како лани. Ми се допаѓа патеката во Скопје, градот, атмосферата и најверојатно ќе дојдам да трчам и следната година - рече по трката победникот Кируи. На полумаратонската трка кај жените имаше три победнички што на целта влегоа заедно со идентично време, 1;26,06 часа. Тоа беа сестрите близначки од Естонија, Лејла, Лина и Лили Луик (31), кои беа промоторки на Скопскиот маратон и требаше да трчаат на пет км.- Временските услови во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На 13-тото издание на скопскиот маратон и годинава најдобар беше маратонецот Кипротич Кируи од Кенија, двократен шампион на маратонот, при што годинава стазата долга 42 километри ја истрча за 2 часа и 12 минути. Второто и третото место го освоија неговите сонародници Едвин Кипруто и Самуел Кимутаи Киптум. Од македонските маратонци најдобар беше Александар Кираџиев кој на целта пристигна шести, а тој воедно е прогласен и за национален победник во маратонот. „Задоволен сум од резултатот и времето за кое истрчав, односно за 2 часа и 41 минита. Ви благодарам на сите што ме бодревте да издржам до целта“, рече Кираџев по примањето на наградите и медалот. На второ и трето место се најдоа Кокан Ајановски и Игор Јакимовски. Во женска конкуренција исто така славеше Кенија, при што најдобра беше Стела Барсосио, која оствари и нов рекорд на патеката кај дамите од 2 часа, 33 минути и 42 секунди. Во категоријата полумаратон на стазата долга 21 километар најдобри беа Дарио Ивановски, Атанас Анчевски и Милош Ранчиќ, сите ...
| | веќе видена | слични

Тринаесеттиот по ред Скопски маратон одново мина во знакот на кенијските натпреварувачи кои вчера го комплетираа подиумот на делницата долга 42 километри, но покрај ова, голем интерес предизвика и трката од 21 километар, односно полумаратонот во кој учество земаа многу натпреварувачи од различни земји. Првото место во полумаратонската трка го освои нашиот Дарио Ивановски кој беше најбрз и на белградскиот полумаратон, а доминацијата на македонските атлетичари на домашно тло ја потврдија Атанас Анчевски и Милош Ранчиќ со кои беа комплетирани најбрзите тројца. Сепак, наспроти одличните изданија на македонските преставници на оваа трка, а и оние на кенијските атлетичари на маратонската трка, еден натпреварувач ги остави во сенка сите останати поради начинот на кој ја заврши полумаратонската делница, но и желбата и истрајноста кои ги демонстрираше и покрај променливите временски услови во главниот град. Ниту силното сонце на почетокот, ниту дождот во продолжението од трката не го спречија Боби Величков да го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако британскиот Парламент отфрли договор за брегзит на премиерката Тереза Меј со Брисел, можноста Велика Британија да ја напушти Европската унија без ...
сите 404 | | | веќе видена

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 106 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 349 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кенијците и годинава најбрзи на Скопскиот маратон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: