Груевски: Го осудувам насилството, институциите да ги откријат виновниците


4 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го осуди насилството и ги повика институциите да направат брза и ефикасна истрага и да се откријат виновниците. – Прво, сакам да го осудам насилството кои поединци го направија напаѓајќи и лично повредувајќи поголем број пратеници. Никогаш не сум оправдувал насилство, независно кој и зошто го предизвикал. Повикувам институциите да направат брза и ефикасна истрага, и да ги откријат виновниците и да обезбедат докази, а веднаш потоа да ги изведат пред суд оние кои им нанесоа повреди на пратениците, граѓаните и на полицајците, рече Груевски на прес-конференција во партиското седиште. Повикува да не се ставаат во ист кош огромното мнозинство граѓани кои со денови мирно протестираа и оние кои никого не повредија, со оние кои тоа го направија вечерва. Тие, како што рече, имаат право на протест, на изразување револт и на демократска борба за она во што веруваат, за доброто на Македонија. Ги поздравувам напорите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за подобра Македонија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од ВМРО-ДПМНЕ демантираат дека лидерот на партијата, Никола Груевски, се повлекува. Од партијата не откриваат кои се следните чекори што ќе ги преземат. „Информациите во дел од медиумите дека во партијата се подготвува терен за наследник на Никола Груевски, односно нов партиски лидер, се неточни. Никола Груевски има максимална поддршка и од Извршниот и од Централниот комитет“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ, Борис Змејковски, додава дека информациите што осамнале во одредени медиуми се дел од кујните на политичките опоненти со цел да се направи раздор во членството. Но, како што додава Змејковски, ВМРО-ДПМНЕ секогаш се обединувало кога имало вакви обиди за разединување. „Да има конгрес во моментов, иако за тоа нема потреба, Никола Груевски повторно ќе ја добие поддршката од членството. Ова доволно говори дека партијата е на цврсти нозе“, вели Змејковски. Професорот Ненад Новковски, кој беше дел од власта на ВМРО-ДПМНЕ до 2002 година, вели дека не е активен член на партијата токму ...
| | веќе видена | слични

ВМРО ДПМНЕ ги дематира информациите дека Никола Груевски ќе биде сменет од челната позиција на партијата. Во денешното соопштение на партијата која е се поизвесно дека ќе замине во опозиција пишува дека Никола Груевски ја има максималната поддршка и на Извршниот и на Централниот комитет и дека тој е политичарот кој убедливо ја има најголемата доверба меѓу граѓаните. Но, ако се земат предвид вчерашните коментари на официјалниот профил на социјалната мрежа Фејсбук кој го поседува ВМРО ДПМНЕ поддржувачите и симпатизери на Груевски бараат оставки од раководството, револтирани се и ги обвинуваат оние за кои гласале дека ги изневериле. Кој го мерка лидерското место на Никола Груевски?
| | веќе видена | слични

Смената на раководството на ВМРО-ДПМНЕ ќе оди тешко, и покрај тоа што голем дел од членството бара одговорност за заминувањето во опозиција после 11 години на власт, како и за потезите во изминатите две години, кои предизвикаа огромна разединетот кај членството, смета Јове Кекеновски, кој е еден од првите членови на оваа партија. Вели дека, партијата е узурпирана од мал круг на луѓе, а статутот е централизиран и направен исклучиво во полза на сегашниот претседател. Промените, сугерира, мора да почнат од базата, од локалните раководства, по што ќе се дојде и до Центраниот и Извршниот комитет. Отпорот на раководството ќе биде голем, вели Кекеновски, но реформите мора да се направат ако членството сака партијата да опстане. И поранешната пратеничка од оваа партија, Ѓулистана Марковска, смета дека партијата мора да си ги збие редовите, да го редефиниора својот пат и да каже што очекува понатаму од општеството и од државата. Тоа, според неа, не мора да значи кадровски промени во партискиот врв, таа одлука треба ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Скопје, 4 мај 2017 (МИА) - Никола Груевски ја има максималната поддршка и на Извршниот и на Централниот комитет. Најважно од се е тоа што Никола Груевски е политичар кој има убедливо најголема доверба меѓу граѓаните, истакнува ВМРО-ДПМНЕ реагирајќи на информациите во некои медиуми за наводна смена на Груевски. Никола Груевски, се вели во демантот, ја водеше партијата и во последната изборна победа на која мнозинството граѓани гласаа за програмата на ВМРО-ДПМНЕ. Според ВМРО-ДПМНЕ, лидерот на СДСМ Зоран Заев ги преплавува медиумите под контрола на Сорос со вакви лажни вести само за да ја дефокусира јавноста од внесувањето на знаме на Република Албанија во македонското Собрание.
| | веќе видена | слични

Партијата ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение реагира на информациите во некои медиуми за наводна смена на лидерот, Никола Груевски.-Никола Груевски ја има максималната поддршка и на Извршниот и на Централниот комитет. Најважно од се’ е тоа што тој е политичар кој има убедливо најголема доверба меѓу граѓаните – се вели во соопштението.Никола Груевски, се вели во демантот, ја водеше партијата и во последната изборна победа на која мнозинството граѓани гласаа за програмата на ВМРО-ДПМНЕ. Според ВМРО-ДПМНЕ, лидерот на СДСМ Зоран Заев ги преплавува медиумите под контрола на Сорос со вакви лажни вести само за да ја дефокусира јавноста од внесувањето на знаме на Република Албанија во македонското Собрание.
| | веќе видена | слични

Власта на мнозинството - стана единственото можно решение по насилството во Собранието на Македонија минатиот четврток.Прво, поради насилството што се случи во Собранието и тоа заслужува најжестока осуда. Слично насилно влегување во Собранието се случи по Арачиново во 2001 година, но не беа загрозени животите на пратениците, новинарите, вработените, на ваков начин. Насилството се случи со, во најмала рака, нечинење, непостапување од страна на МВР, полицијата... И СДСМ да сакал намерно да предизвика инцидент, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ може и да ја префрлаат вината од едни на други, задача на МВР, на полицијата, е дека мораа да ги заштитат Собранието и луѓето во него. Можноста дека МВР и полицијата биле и активни соучесници во насилството во Собранието е закана од највисок степен за државата. Второ, стана јасно дека туркањето од страна на ВМРО-ДПМНЕ на „паралелни институции“ е погубно за државата, и како такво е препознаено и од поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ. Покрај тоа што е погубно, исто така е неспроведливо без ново ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од партијата демантираат дека се подготвува смена на лидерот Никола Груевски. Велат дека ќе дејствуваат согласно Уставот, законите и државните интереси, но не кажуваат дали тоа ќе го прават преку институциите или од улица. Во периодот што следува ВМРО-ДПМНЕ ќе дејствува како одговорна партија и со сите демократски средства во согласност со Уставот, законите и највисоките државни и национални интереси, соопштуваат од партијата. Дали тоа значи дејствување во институциите или надвор од нив, не прецизираат. На нашето прашање дали ги поддржуваат протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, одговараат дека граѓаните имаат легитимно и демократско право да се организираат и да протестираат против политики кои сметаат дека се штетни за иднината на државата. Во меѓувреме информациите во дел од медиумите дека во партијата се подготвува терен за наследник на Никола Груевски, односно нов партиски лидер, од ВМРО-ДПМНЕ ги отфрлаат како лажни. „Никола Груевски ја има максималната поддршка и на Извршниот ...
| | веќе видена | слични

Станува збор за лажна вест пласирана од уплашениот и уценет Заев. Вака портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, за Плусинфо ја коментира информацијата која проструи синоќа дека Никола Груевски наводно поради замор и немање поддршка од меѓународната заедница планира да се повлече од лидерската функција. Како што се виде и вчера, во тек е мирен трансфер на власта откако поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски го напушти претседателскиот кабинет и му го отстапи на новиот спикер Талат Џафери. Тој денеска пред да замине во Брисел веќе испратил писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов со кое се бара да го додели мандатот за состав на влада на новото парламентарно мнозинство. Професорот Јове Кекеновски од Форумот на слободоумни патриоти смета дека останувањето на Груевски на чело на партијата ја води само кон конечно самоуништување. - Мислам дека сето тоа се шпекулации. Останувањето на Груевски на чело на партијата ја води само кон конечно самоуништување. Единствената цел на Груевски му е партијата да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Криминалецот Зоран Заев ги преплавува медиумите под контрола на СДС/Сорос со лажни вести само за да ги покрие срамните фактури на сметка на државните и национални интереси кои почнаа да пристигнуваат, се вели во соопштението испратено од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение интегрално ви го пренесуваме демантот на ВМРО-ДПМНЕ Народот гледа дека криминалецот Заев го поддржа внесувањето на знаме на Република Албанија во Собранието и сега сака да ја дефокусира јавноста од овој недоличен чин со измислување невистини за смена на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Никола Груевски ја водеше партијата и во последната изборна победа на која мнозинството граѓани гласаа за програмата на ВМРО-ДПМНЕ. Никола Груевски ја има максималната поддршка и на Извршниот и на Централниот комитет. Најважно од се е тоа што Никола Груевски е политичарот кој има убедливо најголема доверба меѓу граѓаните. Криминалецот Заев не може да се помири со фактот дека неговата антимакедонска политика е прочитана. Не може да се помири со фактот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, таа уште на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга рече дека ќе ги собира овие ...
сите 217 | | | веќе видена

Шабан Шаулиќ, кралот на народната музика почина непосредно по сообраќајната несреќа во неделата наутро на автопат во Германија. Од автомобилот кој го удри ...
сите 261 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 163 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Го осудувам насилството, институциите да ги откријат виновниците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: