МВР: Употребата на пиротехнички средства и оружје за прослави е опасно и казниво


Во пресрет на претстојните новогодишни и божиќни празници, Министерството за внатрешни работи апелира граѓаните да не употребуваат петарди и други пиротехнички средства, како и огнено оружје при прославувањето на празниците, не само заради предвидените законски санкции, туку и заради опасностите што по безбедноста, здравјето и животот на ги носи нивната употреба. МВР ја информира јавноста дека препродавањето и употребата на пиротехничките средства, како и употребата на огненото оружје нема да биде толерирано и најстрого ќе биде казнето. Од Министерството потенцираат дека во тек се превентивни и други активности за информирање на граѓаните, за последиците што можат да произлезат од таквиот начин на прославување на празниците.
| | веќе видена | слични

Полицијата и дежурните во Брза помош ќе им стојат на располагање на скопјани во случај да имаат потреба, од безбедносен или здравствен карактер. Во Брза помош ќе дежураат 10 екипи. Министерството за внатрешни работи овој пат зачестено предупредува да не се пука кога се слави. „Министерството преку јавни апели, и превентивни и кампањи, бара од јавноста воздржување од употреба на пиротехнички средства и огнено оружје во текот на новогодишните празници. Полицијата ригорозно ќе го санкционира користењето на овие недозволени средства во текот на прославите“, апелира МВР. Републичкиот Совет за безбедност во сообраќајот потсетува внимателно зад воланот, и секако без алкохол. Така најдобро ќе се слави. Во случај на потреба, телефонскиот број за итна медицинска помош е 194. На против пожарната единица е 193 додека на полицијата 192. ГРАФИКА : БРЗА ПОМОШ : 194 ПРОТИВ ПОЖАРНАТА ЕДИНИЦА: 193 ПОЛИЦИЈА: 192 Бесир Арифи
| | веќе видена | слични
18 копии

Умерено да се користат алкохолни пијалоци за да нема алкохолни труења, тепачки и сообраќајни незгоди, хроничните болни редовно да ја земаат терапија, а оние кои постеле да внимаваат со внес на храна, препорачува службата за Итна медицинска помош во пресрет на Нова година и божиќните празници. Посебно се апелира до младата и малолетна популација да не користи алкохолни пијалоци заради нискиот праг на толеранција кон алкохолот, како и да се воздржат од користење разни пиротехнички средства и огнострелно оружје со што ќе се избегнат несакани повреди, изгореници и други потешки последици. И МВР и Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) имаат препораки за претстојните празници. Апелираат граѓаните да не употребуваат пиротехнички средства и да не возат под дејство на алкохол. Да бидат внимателни, да ги почитуваат правилата за ограничување на брзината и сообраќајната сигнализација, апелираат институциите. Министерството за внатрешни работи е дециндо: нема да се толерира и најстрого ќе ...
| | веќе видена | слични

Службата за Итна медицинска помош со домашно лекување во состав на ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје” - Скопје најави дека за новогодишните празници ќе се грижи за здравствената состојба на граѓаните во текот на 24 часа. Умерено да се користат алкохолни пијалоци за да нема алкохолни труења, тепачки и сообраќајни незгоди, хроничните болни редовно да ја земаат терапија, а оние кои постеле да внимаваат со внес на храна, препорачува службата за Итна медицинска помош во пресрет на Нова година и Божикните празници. Посебно се апелира до младата и малолетна популација да не користи алкохолни пијалоци заради нискиот праг на толеранција кон алкохолот, како и да се воздржат од користење разни пиротехнички средства и огнострелно оружје со што ќе се избегнат несакани повреди, изгореници и други потешки последици. Службата за Итна медицинска помош со домашно лекување во состав на ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје” – Скопје најави дека за новогодишните празници ќе се грижи за здравствената состојба на граѓаните во текот на 24 ...
| | веќе видена | слични

Посебно се апелира до младата и малолетна популација да не користи алкохолни пијалоци заради нискиот праг на толеранција кон алкохолот, како и да се воздржат од користење разни пиротехнички средства и огнострелно оружје со што ќе се избегнат несакани повреди, изгореници и други потешки последици. Службата за Итна медицинска помош со домашно лекување во состав на ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје” - Скопје најави дека за новогодишните празници ќе се грижи за здравствената состојба на граѓаните во текот на 24 часа. На новогодишната ноќ Итната медицинска помош ќе  располага со 10 медицински тима и осум дежурни ординации  за здравствена заштита во трета смена, недела и празници во поликлиниките  „Јане Сандански“, „Чаир“, „Ченто“, „Шуто Оризари“, „Ѓорче Петров“, „Драчево“, „Идадија“ и „Бит Пазар“. Истовремено со секојдневното работно време ќе функционира и единицата за домашна посета. И МВР и Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) имаат препораки за претстојните празници. Апелираат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ЦИВИЛ се придружува кон апелот на МВР да не се употребуваат петарди и други пиротехнички средства за време на празничните денови и ги повикува граѓаните да го пријават несовесното и противзаконско однесување. - Славеничкото пукање е забрането со закон и е крајно опасно по животот. Распрскувачките материјали и петардите често предизвикуваат трагедии, дури и во редовите на професионалци на кои во описот на работното место им е ракување со експлозиви и оружје. Куршум испукан во воздухот, мора да се врати на земјата. И тогаш може да има трагични последици, а да не зборуваме за опасностите од рикошет или едноставно заскитан куршум кој може да биде убиствен, предупредува ЦИВИЛ. Бројни се, додава, примерите на трагични завршетоци на прослави и веселби кога заскитан куршум убил или повредил случаен минувач или учесник на прославата. - Без оглед на тоа колку мислите дека го владеете оружјето, имајте на ум дека и најголемите професионалци грешат. Тоа е факт кој треба да се има на ум во денови кога се конзумира алкохол ...
| | веќе видена | слични

Екипи на итната помош ќе бидат на готовс за време на прославата на најлудата ноќ. Службата за итната помош во состав на ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје” информира дека за време на новогодишните празници ќе се грижи за здравствената состојба на граѓаните во текот на 24 часа. „На новогодишната ноќ итната медицинска помош ќе располага со 10 медицински тима и 8 дежурни ординации за здравствена заштита во трета смена, недела и празници во Поликлиниките Јане сандански, Чаир, Ченто, Шуто Оризари, Ѓорче Петров, Драчево, Идадија и Бит Пазар. Исто така со секојдневното работно време ќе функционира и единицата за домашна посета“, соопштија од таму. Поради претстојните прослави на Новогодишните празници, службата за Итна медицинска помош препорачува редовно земање на терапија кај хроничните болни, да се внимава со внес на храна кај оние лица кои се придржувале на Божиќниот пост, умерено користење на алкохолни пијалоци како би се избегнале несаканите последици-алкохолни труења, тепачки и сообраќајни незгоди. Посебно се ...
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните за време на празниците да не употребуваат петарди и други пиротехнички средства. Нема да се толерира и најстрого ќе се казнува препродавањето и употребата на пиротехничките средства. Согласно Законот за прекршоци, против јавниот ред и мир на лице кои неовластено пука од огнено оружје, употребува пиротехнички средства или сличен експлозивен или лесно запалив материјал, или на сличен начин го нарушува мирот и безбедноста на граѓаните ќе му биде изречена глоба во износ од 200 до 500 евра во денарска противвредност. Извор:24 Вести
| | веќе видена | слични
2 копии

Службата за итната помош во состав на ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје” информира дека за време на новогодишните празници ќе се грижи за здравствената состојба на граѓаните во текот на 24 часа. „На новогодишната ноќ итната медицинска помош ќе располага со 10 медицински тима и 8 дежурни ординации за здравствена заштита во трета смена, недела и празници во Поликлиниките Јане сандански, Чаир, Ченто, Шуто Оризари, Ѓорче Петров, Драчево, Идадија и Бит Пазар. Исто така со секојдневното работно време ќе функционира и единицата за домашна посета“, соопштија од таму. Поради претстојните прослави на Новогодишните празници, службата за Итна медицинска помош препорачува редовно земање на терапија кај хроничните болни, да се внимава со внес на храна кај оние лица кои се придржувале на Божиќниот пост, умерено користење на алкохолни пијалоци како би се избегнале несаканите последици-алкохолни труења, тепачки и сообраќајни незгоди. Посебно се апелира до младата и малолетна популација за некористење на алкохолни пијалоци заради ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МВР: Употребата на пиротехнички средства и оружје за прослави е опасно и казниво

Од:
До кого (е-маил):
Порака: