6 копии

Градот Скопје остро ги демантира наводите и дезинформациите објавени вчера (20.03.2018 година) на интернет порталите во кои се тврди дека кратко по враќањето на 50 во ГТЦ, оваа постојка повторно е затворена, со што се манипулира јавноста. Ве информираме дека пренасочувањето на движењето на автобусот со број 50 е привремено заради изведување градежни работи, односно се врши реконструкција на улицата којашто минува под ГТЦ. По завршувањето на оваа реконструкција автобусите повторно ќе застануваат на автобуската постојка во подрумот на ГТЦ. Воедно, сакаме да Ве потсетиме дека за повторното отворање на оваа постојка не беа потрошени финансиски средства на Град Скопје. Во тој контекст сакаме да ја информираме јавноста дека медиумите не треба да ги доведуваат во заблуда корисниците на ЈСП изнесувајќи полувистини и претставувајќи ги привремените сообраќајни режими како постојани.
| | веќе видена | слични
8 копии

Градоначалникот Петре Шилегов и Михаило Зографски, директор за продажба на комерцијални возила на „Мак аутостар“ потпишаа договор за пробно користење автобус „мерцедес“ на гас во градскиот превоз. Потпишувањето беше во просториите на изложбено-продажниот салон на „Мак аутостар“ каде што присуствуваа и директорот на ЈСП „Скопје“, Кристијан Чушков, и претставникот на „Мерцедес“ од Германија, Дарко Цвијановиќ. „Скопје заслужува автобуски превоз кој нема да загадува, ќе биде енергетски ефикасен и кој во целост ќе излезе во пресрет на потребите на граѓаните коишто го користат. За таа цел потпишавме договор со ‘Мак аутостар’ за пробно користење автобус на гас од производителот ‘Мерцедес бенз’ за период од два месеца. Автобусот е направен по последните технолошки трендови во оваа индустрија. Станува збор за енергетски ефикасен автобус, наменет исклучиво за јавен превоз, со намалена потрошувачка на гас“, истакна Шилегов. Споредено со потрошувачката на старите дизел автобуси, овој автобус ќе троши речиси 50% помалку ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Град Скопје најавува перманентно и континуирано обновување на возниот парк на јавното сообраќајно претпријатие. Се планира набавка на 20 до 30 нови автобуси што може да се реализира во втората половина од годината. Во моментов во насока на избор на најоптимално решение се вршат пробни возиња на автобуси на одредени градски линии. Градот Скопје денеска потпиша договор со „Мак Аутостар“ за привремено отстапување на автобус на Мерцедес бенз „Цитаро Ц2 С3“ на гас. Автобусот ќе се користи два месеца и ќе сообраќа на линија со број пет. Претходно Градот Скопје потпиша договор со компанијата Chariot Motors за пробно користење автобус на електричен погон во период од шест месеци, што треба да биде наскоро ставен во функција, и да сообраќа на релацијата на бројот 15. Градот Скопје ќе направи уште неколку вакви договори за пробни возења и со други производители. - Ова се одлични можности што ќе не збогатат со нови искуства што понатаму ќе може да ги користиме во планирањата на модернизацијата на градскиот превоз и ...
| | веќе видена | слични

Градот Скопје склучи договор со МакАутостар за привремено отстапување на возило во период од два месеци. Автобусот ќе сообраќа на линијата со број 5. Дополнителни инфраструктурни вложувања нема да има.  Ова се вклопува во заложбите за енергетски ефикасен јавен превоз и решавање на проблемот со старите автобуси, вели директорот Чушков. Деновиве се очекува да пристигне и еко-автобусот од Израел, за кој се потпиша договор минатиот месец. Истиот ќе биде пуштен откако ќе се постават соодветните полначи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Возачи од ЈСП „Скопје“ деновиве даваат отказ во претпријатието за да одат да возат автобуси во Малта, пишува „Сакам да кажам“ . Досега 10 возачи дале отказ, а други 18 најавиле дека ќе заминат бидејќи добиле работа да ги возат автобусите во јавниот превоз во Малта. Понудена им е плата од 1.300 евра, во зависност од искуството. Директорот на ЈСП „Скопје“ Кристијан Чушков за „Сакам да кажам“ потврдува дека дел од вработените возачи дале отказ, но вели нема да има проблем во функционирањето на јавниот превоз. „Најавени се 28 откази на возачи кои ќе одат да работат на Малта. Тоа е нивни избор. И да има повеќе кои ќе заминат нема да биде никаков проблем, имаме доволен број возачи. Го наследив претпријатието со 1.560 вработени“, вели Чушков. Освен овие 28 вработени, за Малта треба да заминат вкупно шеесетина возачи. Минатиот месец бил објавен оглас, а потоа во Скопје имало интервју на надлежни во јавниот превоз во Малта, за ангажирање на возачи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од ЈСП Скопје за МИА информираат дека и покрај фактот дека цената на нафтата секојдневно варира, став на Град Скопје и ЈСП Скопје е цената на билетите да остане непроменета во интерес на корисниците. Јавното сообраќајно претпријатие Скопје нема никакви проблеми во тековното работење и во моментов е во стабилна финансиска состојба, благодарение на поддршката која ја добива од Град Скопје и Владата во вид на субвенции за бесплатниот јавен превоз и потешкотии при функционирањето. Од ЈСП Скопје за МИА информираат дека и покрај фактот дека цената на нафтата секојдневно варира, став на Град Скопје и ЈСП Скопје е цената на билетите да остане непроменета во интерес на корисниците. Користењето на електронските картички и функционирањето на АВЛ системот во автобусите на ЈСП Скопје е во функција веќе втора година. Од претпријатието информираат дека секојдневно се соочуваат со одредени предности, но и недостатоци. Дел од предностите се подобра информираност на патниците, подобрена мобилност, придобивки во планирањето, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје нема никакви проблеми во тековното работење и во моментов е во стабилна финансиска состојба, поради поддршката од Град Скопје и Владата во вид на субвенции за бесплатниот јавен превоз и потешкотии при функционирањето. Од ЈСП Скопје за МИА информираат дека и покрај фактот дека цената на нафтата секојдневно варира, став на Град Скопје и ЈСП Скопје е цената на билетите да остане непроменета во интерес на корисниците. Користењето на електронските картички и функционирањето на АВЛ системот во автобусите на ЈСП Скопје е во функција веќе втора година. Од претпријатието информираат дека секојдневно се соочуваат со одредени предности, но и недостатоци. Дел од предностите се подобра информираност на патниците, подобрена мобилност, придобивки во планирањето, спроведување и контрола на јавниот превоз, статистика за бројот и категоријата на патници по коридори, линии постојки, оптимизација на возните редови, пратење на возилата во реално време. - Недостатоците ги има, но ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Поради снегот денеска во Скопје повеќе градски и приградски автобуски линии се скратени. Не сообраќаат автобусите со број 69 и 69а.Како што информира ЈСП Скопје, автобусот со број 25 место до Средно Водно сообраќа до Панорама, а автобусот со број 28 место до Нерези (Македонско село) сообраќа само до Козле.Од приградските линии, автобусот со број 65 место до селото Раштак сообраќа до Црешево, а 81 место до Блаце сообраќа до Горњани, а 160 место до Горна Матка до војската.
| | веќе видена | слични

Како што информира ЈСП Скопје, автобусот со број 25 место до Средно Водно сообраќа до Панорама, а автобусот со број 28 место до Нерези (Македонско село) сообраќа само до Козле. Од приградските линии, автобусот со број 65 место до селото Раштак сообраќа до Црешево, а 81 место до Блаце сообраќа до Горњани, а 160 место до Горна Матка до војската. 
| | веќе видена | слични

„ Пренасочувањето на движењето на автобусот со број 50 е привремено заради изведување градежни работи, односно се врши реконструкција на улицата што минува под ГТЦ. По завршувањето на оваа реконструкција автобусите повторно ќе застануваат на автобуската постојка во подрумот на ГТЦ“, се наведува во соопштението од град Скопје. Од таму порачуваат дека не треба да се доведуваат во заблуда корисниците на ЈСП изнесувајќи, како што велат, полувистини и претставувајќи ги привремените сообраќајни режими како постојани.
| | веќе видена | слични

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

Стево Пендаровски освои 321.201 глас наспроти 316.872 на Гордана Сиљановска Давкова и 79.169 гласови на Блерим Рекаи, соопшти вечерва премиерот Зоран Заев ...
сите 167 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 255 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реакција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: