Сириската војска влезе во Џиср ал-Шугур

Сириската војска со тенкови во неделата навлезе во побунетиот град Џиср ал-Шугур, кој се наоѓа на северо западот на земјата, а операциите се` уште траат Очевидци нападите ги опишале нападите кои биле извршени со тенкови и хеликоптери, кои уследиле по бомбардирањето на градот во раните утрински часови, јави BBC. Војската започнала да влегува во градот од правец на југ и исток, користејќи 200 возила, додава BBC повикувајќи се на очевидци. Сириската војска уапсила неколку вооружени луѓе додека другите успеале да побегнат. Сириската влада соопшти дека градот бил под контрола на вооружени луѓе кои како се наведува минатата недела убиле 120 полицајци. Џиср ал-Шугур има околу 50 илјади жители и се наоѓа на околу 20 километри од границата со Турција, градот е речиси напуштен, а во бегалските кампови во Турција се наоѓаат повеќе илјади бегалци.
| | веќе видена | слични

„Голем број жители“ на сирискиот град Џиср ал-Шугур, кој се наоѓа на границата со Турција, почнаа се враќаат во нивните домови, се вели во соопштението од вторникот издадено од сириската воена команда Животот во градот во којшто од саботата се спроведува воена операција, постепено се враќа во нормала. Градот Џиср ал-Шугур, како што се наведува во армиското соопштение што го цитираат локалните медиуми, „ е ослободен од вооружените терористички групи, и во него е воспоставена безбедноста и мирот“. Претходно изминативе денови, според сириските власти, вооружени милитанти го зазедоа градот со 50 илјади жители, при што загинале повеќе од 120 полицајци и војници. Минатата недела сириската армија успеа да ја поврати контролата над градот, а опозициските претставници тврдат дека извршила заземање на градот при што биле упасени стотици демонстранти. Според официјален Дамаск, војската и безбедносните сили продолжуваат со гонењето на милитантите „кои не се заробени или ликвидирани“ во областа во близина на ...
| | веќе видена | слични

Продолжува агонијата на сириските беглаци кои и денеска во огромен број ја минуваат границата со Турција, сместувајќи се во пограничните кампови, бегајќи од налетот на владините сили кои продолжуваат со воени операции во областа. Од почетокот на нередите во Сирија, нивниот број се искачи на 7.000, а најмногу од нив пристигнаа изминатите три дена, откако сириската војска со тенкови влезе во градот Јирс ал Шугор, каде минатата недела беа масакрирани 120 припадници на безбедносните сили. Според невладините организации во нередите во Сирија досега загинале над 1.400 луѓе, а владата тврди дека биле убиени 500 припадници на безбедносните сили. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Бројот на сириски граѓани кои пристигнале во Турција за да се спасат од немирите во нивната држава е 8.538 луѓе. Во текот на ноќта нови 2.000 бегалци ја преминале сириско-турската граница, јавуваат турски медиуми. Бегалците главно доаѓаат од градот Џиср аш Шугур, кој е на околу 40 км. од границата. Сириските сили влегоа во градот за да „прогонат вооружени групи“. Сириската армија употреби сила за да преземе контрола врз градот во кој имаше големи протести против режимот на Башар Асад. Сириските бегалци се во четири бегалски кампови во турскиот округ Хатај каде се пристигнати и претставници од УНХЦР. Според невладини организации од 15 март досега, 1.200 противници на режимот на Башар Асад се убиени и околу 10.000 се уапсени во Сирија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Свет Речиси 7.000 Сиријци пребегнале во соседна Турција од подрачјето на Јисар ал-Шугур, град кој се наоѓа на северозападот на земјата, а во кој во неделата влезе сириската армија. Илјадници други луѓе ја напуштиле областа и сега се наоѓаат во руралните области во внатрешноста на Сирија, во обид да избегаат од насилствата и судирите, откако војската наведе дека „го чисти подрачјето од вооружени банди“, пренесува Ројтерс. Градот Јисар ал-Шугур со околу 50.000 жители од турската граница е оддалечен само 20 километри и е последната точка каде војската ги задуши протестите кои ја тресат Сирија веќе три месеци, и кои продолжуваат и покрај загинувањето на стотици цивили. Бегалците од овој град сведочат дека војската во областа околу градот апси на стотици мажи на возраст од 18 до 40 години, а дека војската ја предводи братот на претседателот Башар ал-Асад, Махер.
| | веќе видена | слични

Сириските сили во вторникот наутро се упатиле кон северниот град Марат ал-Нуман на автопатот Дамаск – Алепо, откако уапсиле стотици лица во селата во околината на Џиср ал-Шугур, пренесува Reuters e на повикувајќи се на очевидци Единици на армијата на Сирија придружувани од оклопни возила доцна вечерта во понеделник пристигнале во селото Ахтам, 14 километри од градот Марат ал-Нуман, во кој се одржуваа големи протест против сирискиот претседател Башар ал-Асад . Седум илјади жители од областа на градот Џиср ал-Шугур пребегнаа во јужната турска покраина Хатаи, која е оддалечена околу 20 километри, пред владините единиц да влезат во градот. Сириските власти тврдат дека во Џиср ал-Шугур минатата седмица загинале 120 припадници на безбедносните сили. Жителите на градот кои побегнаа и дезертери од армиските редови тврдат дека тоа биле цивили и војници кои биле убиени затоа што не сакале да пукаат во народот. Од пред три месеца откако почнаа протестите во Сирија, загинале пповеќе од 1.300 цивили и повеќе од 300 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Околу седум илјади Сиријци избегале во соседна Турција од подрачјето Јисра ал Шугур што во неделата го презеде сириската војска, на северозападот на земјата. “Илјадници други луѓе ја напуштија оваа област и бегаат во руралните подрачја подлабоко во Сирија, во обид да избегаат од насилствата и немирите затоа што војската го чисти подрачјето од вооружени банди“, соопштиле активисти за човекови права, јавува “Ројтерс“. Град со околу 50.000 жители, оддалечен само 20 километри од турската граница е последната точка каде војската ги загуши протестите кои ја тресат Сирија скоро три месеци. Бегалците од тој град сведочат дека војската ги обиколува селата на истокот на Јиср ал Шутур и апси мажи на возраст од 18 до 40 години, а војската ја предводи братот на претседателот Басар ал Асад, Махер. \Netpress
| | веќе видена | слични

Сириската армија воспостави целосна контрола врз североисточен град Џиср аш Шугур. Сириските војници ги деминирале експлозиовните направи поставени на патиштата и мостовите, јави сириската официјална агенција. Џиср аш Шуфур бил напаѓан од армијата и од југ и од исток, а во операцијата биле вклучени тенковите, а прелетувале и хеликоптери. Армијата тврди дека во масовна гробница во градот пронајдени се тела на војници, но не прецизира за нивниот број.
| | веќе видена | слични

Стотици Сиријци продолжуваат да ја минуваат границата со Турција, барајќи спас во тамошните бегалски кампови пред офанзивата на владините сили кои синоќа со тенкови влегле во градот Јиср Ал Шугор. Според турската влада, од почетокот на кризата во Сирија во средината на март досега, во пограничните кампови пристигнале околу 6.000 Сиријци. Сириската влада соопшти дека акцијата е со цел да се воспостави ред во овој регион каде минатата недела во жестоките судири со вооружени банди беа убиени 120 припадници на безбедносните сили. Населението пак тврди дека се работи за одмаздничка акција за масакрот. Според невладините организации, од почетокот на нередите досега во Сирија се убиени над 1400 луѓе, а околу 10.000 се притворени./С.Д.
| | веќе видена | слични

"Борбите во сирискиот град Џисар ал Шугхур помеѓу владините трупи и бунтовниците продолжуваат и денес и покрај некои најави дека војската воспоставила целосна контрола во градот. Џиср аш Шуфур бил напаѓан од армијата и од југ и од исток, а во операцијата биле вклучени тенкови и хеликоптери. Големата воена операција започна откако во градот од страна на воружените бунтовници беа убиени 120 војници. Како што се разгоруваат воените судири, така и се зголемува бројот на бегалци, кои од Сирија пребегуваат во соседна Турција. Турските власти соопштија дека веќе примиле околу шест илјади бегалци од Сирија. "
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сириската војска влезе во Џиср ал-Шугур

Од:
До кого (е-маил):
Порака: