Земјотрес го стресе популарниот грчки остров


6 копии

Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала бил регистриран на грчкиот остров Алонисос во Егејското море, јави електронското издание на весникот „Прото тема“. Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала бил регистриран на грчкиот остров Алонисос во Егејското море, јави електронското издание на весникот „Прото тема“.Потресот го почувствувале и жителите на соседните острови Скопелос, Скијатос, но и во некои делови на континентална Грција.Епицентарот на земјотресот бил во северниот дел на островот Алонисос.Нема информации за повредени лица, ниту за причинета материјална штета.
| | веќе видена | слични
14 копии

Повеќе од 30 лица, од кои четири деца загинаа, а над 300 се повредени во земјотресот со интензитет од 7,6 степени според Рихтеровата скала што синоќа го погоди централниот дел на Папуа Нова Гвинеја. Повеќе од 30 лица, од кои четири деца загинаа, а над 300 се повредени во земјотресот со интензитет од 7,6 степени според Рихтеровата скала што синоќа го погоди централниот дел на Папуа Нова Гвинеја. - Спасувачките екипи се обидуваат да стигнат до планинските области каде патиштата се затрупани, а во прекин се и телефонските линии, јавија утрово локалните медиуми, еден ден по земјотресот, чиј епицентар беше 90 километри југозападно од долината Поргера, каде има повеќе села и еден рудник за злато. Според весникот „Пост Куријер“ најмалку 13 лица загинале во Менди, а 18 во неговата околина. Католичкиот свештник отец Пиус Хал изјави дека во одроните предизвикани од земјотресот загинале најмалку 10 лица, од кои четири деца. - Епицентарот на земјотресот бил на 560 километри од главниот град на Папуа Нова ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Повеќе од 30 лица загинаа во земјотрес со магнитуда од 7,5 степени што синоќа ја погоди Папуа Нова Гвинеја. Спасувачките екипи се обидуваат да стигнат до планинските области каде што патиштата се затрупани, а телефонските линии не работат, јавија локалните медиуми утрово. Епицентарот на земјотресот е регистриран на 90 километри југозападно од долината Поргер, во подрачје со повеќе села и еден рудник со злато. Дневникот „Пост куриер“, повикувајќи се на локалните власти, соопштија дека загинале 13 лица во градот Меднија, а 18 во неговата околина. На веб-страницата на друг весник се наведува изјава на свештеник за најмалку 10 мртви, меѓу кои четири деца во одроните предизвикани од потресот. Според извештаите, повредени се околу 300 лица. Властите од провинцијата Хела соопштија дека не работат телефоните, нема струја, а одроните ги пресекле патиштата. Владиниот тим за процена денеска со помош на војници ќе замине во разорените области да го процени обемот на штетата.
| | веќе видена | слични

Десетици лица загинаа, а над 300 се повредени во земјотресот од 7,6 рихтери во централниот дел на Папуа Нова Гвинеја. Најпогодени се провинциите Јужни Височини и Хела на најголемиот остров на тихоокеанската држава. Покрај човечките жртви, предизвикана е и голема материјална штета врз објектите, гасоводите и рударските окна. Епицентарот е регистриран на 560 километри од престолнината Порт Морсби, на длабочина од 35 километри.
| | веќе видена | слични

Повеќе од 30 лица загинале во силниот земјотрест со магнитуда од 7,5 степени по Рихтер кој го погоди централниот дел од Папуа Нова Гвинеа, според првичните податоци на локалните медиуми објавени во вторникот, додека спасувачките служби настојуваат да се пробијат до погодените планински подрачја. Силниот потрес е регистриран на 90 километри јужно до Поргера Валеј на длабочина од 35 километри, во 17,45 часот во понеделникот по средноевропско време, но извештаите за штетите и жртвите не беа достапни до вторникот. Во вторникот локалните медиуми известија дека најмалку 13 луѓе загинале во главниот град Менди во покраината Јужна висорамнина, а за уште 18 се верува дека ги загубле животите во блиските Катубу и Босаве. Околу 300 лица се повредени, според истите извори. Телефонските линии во поголемиот дел се во прекин, но дневниот весник PNG Post Courier го цитира локалниот свештеник Пуис Хал, кој вели дека најмалку 10 лица, од кои четири деца, настрадале во лизгање на земјиштето предизвикано од потресот. Ниеден ...
| | веќе видена | слични

Од земјотресот се погодени провинциите Јужни Височини и Хела во центарот на најголемиот остров на тихоокеанската држава. Повеќе од 30 лица, од кои четири деца загинаа, а над 300 се повредени во земјотресот со интензитет од 7,6 степени според Рихтероивата скала што го погоди централниот дел на Папуа Нова Гвинеја. Од земјотресот се погодени провинциите Јужни Височини и Хела во центарот на најголемиот остров на тихоокеанската држава. - Епицентарот на земјотресот бил на 560 километри од главниот град на Папуа Нова Гвинеха, Порт Морсби, на длабочина од 35 километри, соопшти Геофизичкиот институт на САД. Утринава уште еден силен земјотрес е почувствуван во истиот регион, со јачина од 6,4 степени според Рихтер, пренесе Геолошкиот институт на САД. 
| | веќе видена | слични

Вчерашниот земјотрес кој ја погоди Папуа Нова Гвинеја предизвика лизгање на земјиштето, прекин во телекомуникациите а има пријави и за оштетувања на згради како и компании кои се занимаваат со гас и нафта. Портпаролот на Националниот центар за катастрофи на државата, изјавил дека засега нема информации за загинати, но поради отежнатиот терен не може да даде целосна проценка. Од канцеларијата на Меѓународниот Црвен крст соопштиле дека „се стравува од голем број на жртви“. „Сериозно е во областа каде што погоди земјотресот. Луѓето се дефинитивно многу исплашени“, изјавила Удаја Регми, првиот човек на Црвен Крст во Папуа Нова Гвинеја. По земјотресот од 7.5 степени, следеле уште неколку земјотреси како последица на поместувањето на тектонските плочи, познати како афтершокови, но засега нема предупредувања од цунами. Тимови на Националниот центар за катастрофи се на терен и во моментов ги расчистуваат последиците. Во 1998 година, дел од Папуа Нова Гвинеја беше погоден од цунами, што пак резултираше со земјотрес ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Земјотрес со интензитет од 7,5 степени, според Рихтеровата скала, ја погоди Папуа Нова Гвинеја. Земјотресот е регистриран на длабочина од 35 километри. Засега нема информации за предизвикани материјални штети или повредени лица.
| | веќе видена | слични
4 копии

Земјотрес со јачина од 7,5 степени по Рихтер ја погоди Папуа Нова Гвинеја, информира Институтот за топографија во САД. Како што пренесуваат новинските агенции, земјотресот е регистриран на длабочина од 35 километри, а засега нема информации за штета и можни жртви Related
| | веќе видена | слични
4 копии

Земјотрес со јачина од 5,5 степени, според Рихтеровата скала, денеска ја погоди Јапонија, објави американскиот Геолошки завод. Епицентарот на земјотресот е бил на 125 километри од островот Хоншу, на длабочина од 9,9 километри. Нема податоци за предизвикани материјални штети или повредени лица.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 177 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земјотрес го стресе популарниот грчки остров

Од:
До кого (е-маил):
Порака: