Нападната претседателската резиденција во јеменскито ргад Таиз

2 копии

Десетици вооружени лица во неделата ја нападнале претседателската резиденција во градот Таиз во јужниот дел на Јемен - вториот по големина град во земјата при што загинале четворица војници, јавува Асошиејтед прес повикувајќи се на воени извори и очевидци Според агенцијата, напаѓачите се обиделе да влезат во зградите о дкомплексот на претседателската резиденција. За време на нападот, при одговорот на војниците од обезбедувањето на комплексот бил убиен еден од напаѓачите. Милитантите припаѓаат на групата формирана неодамна да им се одмаздува на владините трупи за убиствата на демонстрантите за време на задушувањето на анти-владините протести. Во петокот вооружени напаѓачи отворија оган врз џамијата во комплексот во на претседателската палата во Сана. Притоа покрај претседателот Али Абдула Салех, беа ранети премиерот, вицепремиерот, претседателот на Собранието и неколку политичари кои биле во храмот на традиционалната петочна молитва. Во саботата навечер, претседателот Салех отпатува за Саудиска ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на арапската држава Јемен, Али Абдула Салех, има изгореници на околу 40% од телото. Освен тоа, не му функционира и едното белодробно крило. Ова, според претставници на американската влада е дијагнозата која ја констатирале лекарите во Саудиска Арабија каде Салех се наоѓа на лекување. Повредите ги здоби во петокот при експлозија на граната кога за време на жестоките антивладините демонстрации беше нападната неговата резиденција.
| | веќе видена | слични

Девет војници и шест вооружени луѓе загинаа ноќеска во Јемен, во судири на војската со членови на екстремистички групи поврзани со Ал каеда. Судирот се случи во Зин-џи-бар, каде што војската синоќа се обиде да изврши јуриш, откако градот пред две недели падна под контрола на екстремистите. Претседателот Али Салех се лекува во Саудиска Арабија, од пробиено белодробно крило и изгореници на телото по нападот на неговата резиденција.
| | веќе видена | слични
4 копии

Американски функционери тврдат дека јеменскиот претседател Али Абдулах Салех има продупчено белодробно крило и тешки изгореници на кожата на 40 отсто од телото, јавува Си-Ен-Ен. Салех беше повреден во нападот врз џамија во неговата резиденција, а во моментот е на лекување во Саудиска Арабија. Еден арапски дипломатски извор тврди дека раните од шрапнелите на телото на Салех се длабоки и по седум сантиметри. Според тврдењето на некои западни дипломати, нападот бил извршен со бомба. Ова сознание фрла сомнежи на досегашното тврдење дека станува збор за ракетен напад, односно дека џамијата ја погодиле два проектила и дека Салех бил во неа кога се случил нападот. Истражните органи на Јемен сега се концентрирани на она што се случило внатре во џамијата, но засега ја отфлаат можноста бомбата да ја активирал бомбаш самоубиец. Во меѓувреме, притисокот на опозицијата Салех да се повлече не се намалува.
| | веќе видена | слични
3 копии

Револуционерната младина на Јемен вчера повика за формирање привремен претседателски совет, кој ќе ја раководи земјата во преодниот рок по заминувањето на претседател Али Абдула Салех, кој е повреден во артилериски напад и е на лекување во Саудиска Арабија. Во своето соопштение младите демонстранти предлагаат во советот да бидат претставени сите политички сили во земјата. Новиот орган ќе има задача да формира влада од технократи и да изработи нов устав. Младите, кои од 21 февруари организираат седечки протести на плоштадот во главниот град Сана со барање за оставка на Салех, почнаа да слават по веста за „заминувањето“ на претседателот по 33 години поминати на власт. - Револуцијата ја постигна својата прва цел, отстранување на Салех - истакнуваат младите и ветуваат дека ќе продолжат со протестите до реализирање на сите цели на нивното мирно движење. Во саботата претседателот беше пренесен во Саудиска Арабија на лекување, откако претходно тој и голем број високи функционери во земјата беа повредени при ...
| | веќе видена | слични

Јеменскиот претседател ,Али Абдула Салех, има изгореници на 40 отсто од своето тело и пропаднато белодробно крило, соопштија американските власти.. Се уште не е познато дали јеменскиот лидер ќе се врати во својата земја.. Тој во петокот беше повреден при напад на џамија во претседателскиот комплекс во Сана и моментално се наоѓа на лекување во Саудиска Арабија. Јеменскиот опозициски блок се заколна дека нема да дозволи враќање на Салех во земјата.
| | веќе видена | слични

Јеменскиот претседател Али Абдула Салех бил подложен на две операции на градниот кош во Саудиска Арабија, јави државната саудиска телевизија. Неговото опоравување ќе трае две седмици. Неизвсно е дали потоа ќе се врати во Јемен. "Салех е во добра здравствена состојба. Тој може да се откаже од власта за еден ден, но, тоа мора да биде на уставен начин", изјави Абду ал Џанади, заменик-министер за информации. Претседателот на Јемен беше повреден во ракетниот напад на неговиот претседателски комплекс во петокот и во саботата беше пренесен во Саудиска арабија на лекување. И покрај прекинот на огнот, насилството во Јемен продолжи откако владини снајперисти убија тројца водачи на локални групи. Револуционерната младина на Јемен повика да се формира привремен претседателски совет кој ќе раководи со земјата во преодниот рок по заминувањето на Салех.
| | веќе видена | слични

Со заминувањето на јеменскиот претседател Али Абдула Салех во Саудиска Арабија, каде му се пружа медицинска помош по повредата од шрапнел, ситуацијата во земјата стана уште понестабилна. При гранатирањето на една џамија минатиот петок, претседателот Али Абдула Салих доби повреди на градниот кош, по што под итно замина на лекување во Саудиска Арабија, заедно со голем дел од семејството. Портпарол на владата порача: „Претседателот е здрав, тој е на испитувања во Саудиска Арабија и ќе се врати што е можно побрзо. Уставните институции се и натаму тука, армијата работи стабилно, партијата на власт исто така. Наводниот колапс на државата е само сон на опозицијата!“ „Поделена реалност“ На улиците во главниот град ситуацијата изгледа поинаку: Граѓаните му се радуваат на заминувањето на претседателот Салех и го сметаат за конечно. Тие извикуваат: „Народот го урна режимот!“. Еден од активистите на опозицијата тврди дека Салех нема повеќе да се врати: „Револуционерите сметаат дека заминувањето на Салех е неповратно. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерите на 5 европски држави ги повикаа преставниците на Владата и опозицијата во Јемен преку дијалог да дојдат до национално едиснство и помирување. Велика Британија, Франција, Германија, Италија и Шпанија, исто така им се заблагодарија на Саудиска Арабија што го прими претседателот на Јемен, Али Абдулах Салех да му пружи лекарска помош. Салех вчера е успешно опериран во болница во Ријад, при што е изваден шрапнелот од неговите гради. Салех беше ранет во петокот во напад на неговата палата при што загинаа 11 луѓе, а повредени беа повеќе државни функционери. Во нападот, покрај Салех, против чиј режим граѓаните протестираат веќе четири месеци, повредени се и премиерот и неговиот заменик, претседателот на Парламентот и сите се на лекување во Саудиска Арабија. Јеменските власти за нападот врз претседателската палата го обвини племенскиот водач шеикот Садик ал Ахмар, чии борци се спротиставуваат на владините сили во Сана откако во вторникот е прекинато примирјето. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

САНА, РИЈАД - Јеменскиот претседател Али Абдула Салех, повреден во напад врз неговата палата, отпатува во Саудиска Арабија заради медицински третман, што потенцијално значи можност за крај на неговото тридецениско владеење. Но, неизвесноста дали неговите синови и внуци ќе се обидат да ја задржат власта по неколкумесечните протести поради владеењето на Салех, значи дека ризикот за натамошни превирања и натаму е голем. Некои Јеменци го прославуваа, како што се надеваа, трајното заминување на Салех, но славењето беше измешано со оружени престрелки и експлозии во Сана, а оружени борби имаше и во градот Таиз, околу 200 км јужно од главниот град. „Луѓето се загрижени што ќе се случи по заминувањето на Салех. Тие се најмногу загрижени дека ќе се случи воен удар или ќе има борби за власт во армијата“, рече Фарук Абдел Салам, жител на јужното пристаниште Аден. Повредениот јеменски претседател Али Абдула Салех, кој отпатува во Саудиска Арабија на итно лекување, ќе се врати во Јемен за неколку дена, изјави вчера ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 192 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нападната претседателската резиденција во јеменскито ргад Таиз

Од:
До кого (е-маил):
Порака: