Либија: Осуммина мигранти, главно деца, се задуштија во бродски контејнер

Во полициското соопштение се наведува дека починале шест деца, една жена и момче, кои биле во заклучен контејнер во кој подолг период се наоѓале околу 100 мигранти Најмалку осум лица, претежно деца, починаа од задушување во бродски контејнер преполн со мигранти, на западниот брег на пристанишниот град Зуварa, соопшти денеска либиската полиција. Во полициското соопштение се наведува дека починале шест деца, една жена и момче, кои биле во заклучен контејнер во кој подолг период се наоѓале околу 100 мигранти. Во контејнерот, наменет за чување месо и риба, имало и големи количества нафта, кои испарувале. Откако ги пронашла полицијата останатите мигранти, главно Африканци, Арапи и Пакистанци, се префрлени во локалната болница. Зувара е едно од главните места во Либија од каде почнува криумчарењето на мигранти кон Европа.
| | веќе видена | слични
7 копии

Шпанската крајбрежна спасувачка служба соопшти дека нејзините припадници денеска спасиле 450 лица што се обиделе од северна Африка да пристигнат во Европа. Соопштено е дека меѓу нив 294 мигранти пловеле со 17 брода, но бројот би можел да биде и многу поголем бидејќи уште се трага по два брода. Недалеку од првите, од три брода биле извлечени 156 мигранти вклучувајќи 30 жени и шест деца. Агенцијата на Обединетите нации за миграција наведе дека од почетокот на годината во Шпанија стигнале повеќе од 18.000 мигранти.
| | веќе видена | слични

На италијанскиот брег, со два брода, конечно се истоварија стотици мигранти, откако другите земји на ЕУ се согласија да примат повеќе од половина од нив.Со тоа се стави крај на дипломатските немири поради кои мигрантите долго време останаа заробени на море.Полицијата приведе најмалку осум лица осомничени за трговија со луѓе, а процесот на идентификување на мигрантите започна веднаш во пристаништето.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Најмалку осум лица, претежно деца, починаа од задушување во бродски контејнер преполн со мигранти, на западниот брег на пристанишниот град Зуварa, соопшти денеска либиската полиција. Во полициското соопштение се наведува дека починале шест деца, една жена и момче, кои биле во заклучен контејнер во кој подолг период се наоѓале околу 100 мигранти. Во контејнерот, наменет за чување месо и риба, имало и големи количества нафта, кои испарувале. Откако ги пронашла полицијата останатите мигранти, главно Африканци, Арапи и Пакистанци, се префрлени во локалната болница. Зувара е едно од главните места во Либија од каде почнува криумчарењето на мигранти кон Европа.
| | веќе видена | слични

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 192 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Либија: Осуммина мигранти, главно деца, се задуштија во бродски контејнер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: