Шилегов: Александар Велики никогаш не бил дел од нашата регуларна историја

9 копии

Подобро е да ги решаваш проблемите отколку да ги игнорираш, вели скопскиот градоначалник за грчкиот весник „Документо“. Петре Шилегов, вели дека тој, но и премиерот Зоран Заев сакаат да ги решаваат, а не да создаваат проблеми. – Кога сакаш да решиш еден проблем, го решаваш. Кога не сакаш, не го решаваш. Она што го гледам во овој момент е дека меѓу двете влади постои едно расположение, намера да се реши проблемот, вели Шилегов. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, во интервјуто под наслов „Александар Велики никогаш не бил дел од нашата регуларна историја“, Петре Шилегов говори за проблемот што Грција го има со нашето уставно име, за направените промени во Уставот, за Александар Велики, но и за соработката меѓу двата главни градови. На прашањето за евентуалните уставни промени што Грција ги бара од нас, скопскиот градоначалник објаснува дека постои член во Уставот според кој Македонија нема територијални претензии од соседните земји. – За конкретното прашање го променивме нашиот устав во 1992. Во нашиот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Потпретседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и градоначалник на Град Скопје Петре Шилегов вечерва се обрати на првата конвенција за изборите за Град Белград на коалицијата „Да го ослободиме Белград“ предводена од Демократската странка (ДС) од Србија, сестринска партија на СДСМ. Тој даде поддршка на претседателот на ДС и кандидат за градоначалник на Град Белград, Драган Шутановац. -Кога ја започнавме нашата битка, многумина не веруваа дека ќе успееме. Но, со упорност, со добри кампањи, со посветена работа, пред една година успеавме да ја ослободиме Македонија, а пред неколку месеци да го ослободиме и Скопје. Одевме од врата до врата, од човек до човек и во исклучително тешки услови ја промовиравме нашата програма и успеавме да донесеме живот за сите во Скопје, живот за сите во Македонија – истакна Шилегов и ги повика граѓаните на Белград да дадат поддршка на кандидатот Шутановац бидејќи „овој пат имаат прекрасна можност да изберат градоначалник кој ќе се грижи за нивните интереси и ќе гради ...
| | веќе видена | слични

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов вечерва во Белград со подршка на Драган Шутановац и опозициската коалиција на Демократската странка (ДС) „Да го ослободиме Белград“. На првата Конвенција на демократите за изборите за градот Белград во Халата на спортовите „Ранко Жеравица“, Петре Шилегов, како што изјави за МИА, зборуваше како претставник на СДСМ и на премиерот Зоран Заев во знак на поддршка на кандидатот за градоначалник и лидер на Демократската странка Драган Шутановац, со цел да се „Ослободи Белград“, како што е слоганот на коалицијата за претстојните избори на главниот град на Србија. - Ние сме сестрински партии и досега имаме добра соработка и контакти со Демократската партија на Шутановац, изјави Шилегов. Од Демократската странка за МИА изјавија дека подршката на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев им значи многу, а доаѓањето на Шилегов има значење бидејќи станува збор за градоначалник на главен град, кој со леснотија победил уште во првиот круг. Покрај Петре Шилегов, на конвенцијата говореа и ...
| | веќе видена | слични

Откако експретседателот Киро Глигоров го стори тоа во 1992 година, а Владата на Зоран Заев и практично го спроведе со преименувањето на аеродромот и на автопатот, и скопскиот градоначалник Петре Шилегов се откажа од Александар Македонски, и тоа во интервју за грчки весник. „Александар Велики никогаш не бил дел од нашата регуларна историја. Беше вклучен во нашата историја во последните десет години. Во основа, кога говориш за таков вид на етничка припадност, држави и народи, тоа се однесува на последните 300 години, а Александар Велики живеел пред 2.300 години. Јас претпочитам да го гледам како лидер што го цивилизираше целиот свет“, изјави Шилегов за весникот „Документо“. Потпретседателот на СДСМ одби да изнесе и лично мислење за позициите на Македонија во разговорите со Грција околу разликите за името, освен што видел „подготвеност, расположение и намера“ на двете влади за надминување на проблемот. За барањето на Грција за промени во македонскиот Устав, со кој би се отстраниле наводните иредентистички ...
| | веќе видена | слични

Кој го прати пратеникот Артан Груби на средба со медијаторот Метју Нимиц во Њујорк, дали МНР или пак, самиот премиер Зоран Заев и дали пораките на грчките авторитети премиерот Заев ги пренесува токму преку Груби? Ова се прашањата кои ги поставија од опозициската ВМРО-ДПМНЕ по информациите дека пратеникот на ДУИ вчера имал средба со Нимиц, а претходно излезе и со став дека решението во спорот со Грција, покрај името на државата го вклучува и идентитетот. „Министерството за надворешни работи и Премиерот Заев на средба со пратеников се должни да одговорат кој го прати Артан Груби на средба со посредникот Нимиц? ... Во пресрет на разговорите меѓу Димитров и Коѕијас се наметнува дилемата за кои одвоени прашања ќе разговараат двајцата министри? Дали ќе останат на ставот дека нема да се разговара за идентитетот, за промена на Уставот, јазикот и националноста – како што ветуваше Заев или се е ставено на маса за пазарење како што изјави Груби?“, изјави Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската ...
| | веќе видена | слични

Јас преферирам да го гледам како лидер што го цивилизираше целиот свет, објаснува градоначалникот на Скопје во интервјуто за весникот „Документо“. Запрашан дали се согласува со изјавата на претседателот Киро Глигоров дека сме Словени што дошле по Александар Велики, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов во изјавата за грчки медиум што ја пренесува МИА вели дека Александар Велики го гледа како лидер што го цивилизирал целиот свет. Александар Велики никогаш не бил дел од нашата регуларна историја. Беше вклучен во нашата историја во последните десет години. Во основа, кога говориш за таков вид на етничка припадност, држави и народи, тоа се однесува на последните 300 години, додека пак Александар Велики, живеел пред 2300 години. Јас преферирам да го гледам како лидер што го цивилизираше целиот свет, објаснува градоначалникот на Скопје во интервјуто за весникот „Документо“.
| | веќе видена | слични

„Александар Велики никогаш не бил дел од нашата регуларна историја“ е насловот на интервјуто на скопскиот градоначалник Петре Шилегов дадено за грчкиот весник „Документо“ за време на неговата посета на Атина. – Кога сакаш да решиш еден проблем, го решаваш. Кога не сакаш, не го решаваш. Она што го гледам во овој момент е дека меѓу двете влади постои едно расположение, намера да се реши проблемот, вели Шилегов. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, во интервјуто Шилегов говори за проблемот што Грција го има со нашето уставно име, за направените промени во Уставот, за Александар Велики, но и за соработката меѓу двата главни градови. И вели дека Александар Велики не бил ден од нашата регуларна историја и бил вклучен во последните 10 години. На прашањето за евентуалните уставни промени што Грција ги бара од нас, скопскиот градоначалник објаснува дека постои член во Уставот според кој Македонија нема територијални претензии од соседните земји. – За конкретното прашање го променивме нашиот Устав во 1992. Во ...
| | веќе видена | слични

Подобро е да ги решаваш проблемите отколку да ги игнорираш, вели скопскиот градоначалник за грчкиот весник „Документо“. - Кога сакаш да решиш еден проблем, го решаваш. Кога не сакаш, не го решаваш. Она што го гледам во овој момент е дека меѓу двете влади постои едно расположение, намера да се реши проблемот, вели Шилегов. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, во интервјуто под наслов „Александар Велики никогаш не бил дел од нашата регуларна историја“, Петре Шилегов говори за проблемот што Грција го има со нашето уставно име, за направените промени во Уставот, за Александар Велики, но и за соработката меѓу двата главни градови. На прашањето за евентуалните уставни промени што Грција ги бара од нас, скопскиот градоначалник објаснува дека постои член во Уставот според кој Македонија нема територијални претензии од соседните земји. - За конкретното прашање го променивме нашиот устав во 1992. Во нашиот Устав не постои член што поддржува такво нешто за ниту една земја. Секако, постои член во нашиот устав ...
| | веќе видена | слични

По бисерот на Шекеринска дека националност е исто што и статус на граѓанство, еве нов изблик на “духовитост“: правникот во мирување Петре Шилегов ја дели историјата на “регуларна“ и историска историја... Подобро е да ги решаваш проблемите отколку да ги игнорираш, вели скопскиот градоначалник за грчкиот весник „Документо".Петре Шилегов, вели дека тој, но и премиерот Зоран Заев сакаат да ги решаваат, а не да создаваат проблеми.– Кога сакаш да решиш еден проблем, го решаваш. Кога не сакаш, не го решаваш. Она што го гледам во овој момент е дека меѓу двете влади постои едно расположение, намера да се реши проблемот, вели Шилегов.Како што јавува дописникот на МИА од Атина, во интервјуто под наслов „Александар Велики никогаш не бил дел од нашата регуларна историја", Петре Шилегов говори за проблемот што Грција го има со нашето уставно име, за направените промени во Уставот, за Александар Велики, но и за соработката меѓу двата главни градови.На прашањето за евентуалните уставни промени што Грција ги бара од нас, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопскиот татко Петре Шилегов даде интервју за грчкиот „Документо”, каде покрај за напорите а решавање на спорот за името, беше запрашан и за неговото обраќање на Грчки на прес-конференцијата во Атина. Шилегов на прашањето од каде знае Грчки и дали има поврзаност со Грција одговори: – Мојот дедо бил роден во село во близина на Воден. Од Грција заминал во средината на 20. век. Сепак тоа не е причината, сум поминал многу делови во Грција, па така знам малку грчки, вели Шилегов.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 205 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Косовскиот амбасадор во Скопје, Ѓерѓ Дедај, денеска ја посети општина Гостивар, каде што се сретна со градоначалникот Арбен Таравари. Целта на оваа посета беше ...
сите 167 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шилегов: Александар Велики никогаш не бил дел од нашата регуларна историја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: