Шекеринска: Несериозно е ВМРО-ДПМНЕ да има став дека нема став


Министерка за одбрана Радмила Шекеринска како неодговорна и несериозна ја оценува одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да нема конкретен став за претстојниот референдум затоа што, како што рече, се работи за историска шанса, кога сите заеднички треба дадат придонес во решавањето на важно прашање. – Раководството на ВМРО-ДПМНЕ за сите овие години велеше дека граѓаните ќе одлучат за името на референдум, а сега кога има референдум тие бегаат и велат дека немаат став. Кога во политиката немате став, значи дека немате аргументи, односно дека знаете оти сте на погрешната страна – истакна Шекеринска. Посетите на Македонија што во изминатиот период ги прават важни политички личности од НАТО и ЕУ, според Шекеринска, е уште една потврда дека државата е насочена кон вистинскиот правец, поради што ја добива таквата поддршка. – В понеделник во посета ни доаѓа првиот човек на Пентагон, првиот човек на најмоќната армија во светот Џејмс Матис, што се случува првпат во последните 14 години. Заборавивме како изгледа посета на министер или ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Нашето членство во ЕУ и во НАТО нема да биде подарок. Во изминативе години покажавме дека направивме и жртвувавме многу за Македонија да дојде до вратата на ЕУ и НАТО. Ние сме подготвени да го завршиме нашиот дел од работата. Кога ќе влегуваме во НАТО и ЕУ ќе влеземе како Македонци, ќе кажеме дека го говориме мајчиниот македонски јазик и ќе бидеме горди на нашата македонска култура и традиција и нашиот идентитет ќе го зацврстиме. Ова вечерва го истакна вицепремиерот и министер за одбрана Радмила Шекеринска на трибината со граѓани во општина Аеродром. – Одлуката на 30. септември ја носиме сите ние. Дали отворената врата ќе ја искористиме и ќе трчаме по патот на кој доцневме толку години или ќе продолжиме да чекаме и да тонеме во калта од која сите бегавме овие изминати десет години, рече Шекеринска. Додаде дека е убедена оти на 30 септември граѓаните ќе го искористат правото на глас. Повика на сплотување и упати порака до 30 септември граѓаните да разговараат со пријателите, соседите, роднините, со оние со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

,,Македонските граѓани секогаш биле обединети околу тоа каде сакаат да ја видат својата земја, а тоа е во ЕУ и НАТО. На една страна е понудата да гласаме ЗА на 30 септември и да ја внесеме државата во ЕУ и НАТО, а на другата страна нема алтернатива. Обезбедивме договор кој го гарантира македонскиот јазик, кој не дефинира како тоа што сме – Македонци, кој ни дава шанса да се чувствуваме гордо заради иднината на нашите деца. Ги повикувам сите – не постои поголема лојалност од лојалноста кон државата, не постои поголема одговорност од одговорноста кон нашите деца. На 30 септември да гласаме како едно, обединети, за европска Македонија”, порача министерката Шекеринска на вечерашната трибина во Аеродром.Таа рече дека светот и ги отвори вратите на Македонија бидејќи Македонија покажа дека знае каде да оди. Меркел, Столтенберг, Матис, Буш, ја дадоа својата поддршка бидејќи Македонија ја заслужи шансата да стане дел од најмоќните сојузи на светот, а сигурна Македонија значи сигурен Балкан. Но тие не ја носат ...
| | веќе видена | слични

Шекеринска во Аеродром: Ве повикувам да се сплотиме, не постои поголема лојалност од лојалноста кон својата замја и поголема одговорност од одговорноста кон своите деца - Македонските граѓани секогаш биле обединети околу тоа каде сакаат да ја видат својата земја, а тоа е во ЕУ и НАТО. На една страна е понудата да гласаме ЗА на 30 септември и да ја внесеме државата во ЕУ и НАТО, а на другата страна нема алтернатива. Обезбедивме договор кој го гарантира македонскиот јазик, кој не дефинира како тоа што сме – Македонци, кој ни дава шанса да се чувствуваме гордо заради иднината на нашите деца. Ги повикувам сите – не постои поголема лојалност од лојалноста кон државата, не постои поголема одговорност од одговорноста кон нашите деца. На 30 септември да гласаме како едно, обединети, за европска Македонија – порача министерката Шекеринска на вечерашната трибина во Аеродром. Видео: https://bit.ly/2QJtYrB Галерија : https://bit.ly/2QK26DS
| | веќе видена | слични

Вечерашната трибина во Аеродром беше отворена, директна, со одговори на сите прашања, како што доликува на слободна и демократска земја која чекори кон најмоќните сојузи во светот - Европската Унија и НАТО. Секогаш сме за дебата со сите, бидејќи аргументите се на наша страна! На 30 септември на гласање нема да одиме со партиски книшки туку со чувство на гордост дека обезбедуваме подобра иднина за државата! Во НАТО и ЕУ ќе влеземе како Македонци, ќе кажеме дека го говориме мајчиниот македонски јазик, горди на нашата култура и традиција, со загарантиран и зацврстен македонски идентитет! На 30 септември да гласаме како едно, обединети за европска Македонија!#ИзлезиЗА
| | веќе видена | слични
3 копии

Шекеринска во Радовиш: Македонија во клучните моменти никогаш не греши, на 30 септември ќе излеземе ЗА европска иднина! Одлуката на 30 септември ќе ја донесат оние кои ќе излезат да гласаат. Пишуваме историја, а Македонија во клучните моменти никогаш не греши – рече министерката Шекеринска на трибината во Радовиш. – Не е патриотизам да се удираш во гради, туку да донесеш дома резултат, да донесеш покана за членство во НАТО, патриотизам е да обезбедиш датум за почеток на преговори, патриотизам е да решиш да организираш референдум и да бараш од граѓаните да ти помогнат во одлуката. Патриотизам не е да лажеш за договорот, патриотизам не е да лажеш дека нашиот јазик ќе се изгубел. Патриотизам е да отидеш во Стразбур и пред целиот Европски парламент да говориш на својот македонски мајчин јазик и да добиеш аплаузи на отворена сцена – рече Шекеринска. Министерката рече дека како што во 2005 Македонија успеа да го обезбеди кандидатскиот статус, денеска обврската и долгот е час поскоро да ја внесеме Македонија во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На Македонија и треба успех. Треба да добие сила. Треба да направи успех. Треба да исчекори напред за сите овие деца и млади, кои што не гледаат и ни велат сакаме подобро и сакаме повеќе, порача министерката за одбрана Радмила Шекеринска на вечерашната граѓанска трибина „Излези за европска Македонија“ што се одржа во Радовиш. Додаде дека уште во 2005 година, кога работела во тогашната Влада заедно со многумина паметни и вредни луѓе сакале да направат нешто вредно со што сите ќе се гордеат и на Македонија да и обезбедат членство во ЕУ. – Против сите прогнози за помалку од три години успеавме Македонија да ја направиме земја кандидат, заедно со Хрватска и пред сите останати. Помина време и многу вода протече, а ние останавме на истото место, а другите ставија во трета, четврта брзина и не претекнаа и денес се членки на НАТО и на ЕУ. Како што тогаш преземав завет и лична обврска, така и денес овде во Радовиш сакам да кажам дека ова го чувствуваме како долг, како задача пред Македонија час поскоро ќе ја ...
| | веќе видена | слични

Од трибината во Радовиш: Не е патриотизам да се удираш во гради, туку да донесеш дома резултат, да донесеш покана за членство во НАТО, патриотизам е да обезбедиш датум за почеток на преговори, патриотизам е да решиш да организираш референдум и да бараш од граѓаните да ти помогнат во одлуката. Патриотизам не е да лажеш за договорот, патриотизам не е да лажеш дека нашиот јазик ќе се изгубел.Патриотизам е да отидеш во Стразбур и пред целиот Европски парламент да говориш на својот македонски мајчин јазик и да добиеш аплаузи на отворена сцена. Македонија во клучните моменти никогаш не греши!
| | веќе видена | слични
2 копии

По повод Денот на пензионерите на Република Македонија денеска во дворот на манастирот „Св. Спас“ кај виничкото село Драгобраште се одржа регионална средба на 13 пензионерски здруженија, на која присуствуваа над илјада пензионери. На покана на општина Виница, која беше покровител на средбата, како гостин присуствуваше и потпретседателката на Владата и министер за одбрана, Радмила Шеќеринска, која во обраќањето пред присутните рече дека очекува и лицата од третото доба да дадат придонес за напредокот на државата. - Токму пензиониерите, оние кои ја изградиле државата, тие и посакуваат да оди напред и да им овозможи на нивните деца и внуци да живеат во подобри услови, еднакви на оние во земјите членки на ЕУ. Овде видов неподелена поддршка за историската одлука што ќе ја носат граѓаните на Република Македонија на 30 септември. На тој начин ќе ги задржиме нивните деца и внуци овде, убедувајќи ги дека европски живот може да се гради и овде, во Македонија, истакна Шеќеринска. Според министерката Шеќеринска, нашата ...
| | веќе видена | слични

Време е за историска одлука, вратите се отворени, да зачекориме низ нив – Шекеринска во посета на ВиницаДенеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска беше во посета на Виница, каде се сретна со градоначалникот Ивица Димитров, а разговараше и со граѓаните кои имаа локален собир во околниот манастир.Министерката во изјава за медиумите пред манастирот „Св.Спас“ рече дека зборови на поддршка доаѓаат и од пензионерите, луѓето кои го поставија темелот на Република Македонија.„Токму пензионерите, оние кои што ја граделе и ја изградиле Република Македонија и посакуваат на својата држава да оди напред. И посакуваат да оди напред и да им овозможи на нивните деца и внуци да живеат во подобри услови, да живеат во услови кои што се еднакви како во земјите -членки на Европската Унија. Јас денеска овде видов неподелена поддршка на историската одлука која што граѓаните на Република Македонија ќе ја носат на 30 септември“, рече Шекеринска.Министерката истакна дека светот покажа дека вратите за Македонија се отворени, а ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 341 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 139 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 214 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 154 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 169 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шекеринска: Несериозно е ВМРО-ДПМНЕ да има став дека нема став

Од:
До кого (е-маил):
Порака: