Ибрахимовиќ: Одам на Мундијалот, без мене тоа нема да биде Светско првенство


Шведскиот интернационалец Златан Ибрахимовиќ во една емисија на американска телевизија изјави дека ќе учествува на Светското фудбалско првенство што ова лето ќе се игра во Русија. Ибрахимовиќ пред неколку месеци најави крај на репрезентативната кариера, потоа, откако Шведска обезбеди пласман на Мундијалот во Русија кажа дека постојат шанси тој да се врати во националниот тим, а негова најнова изјава е дека ќе игра на СП. – Да, одам на Светското првенство. Но, ако кажам повеќе, луѓето ќе ме обесат. Па, морам да бидам внимателен што изјавувам сега. Светското првенство без мене нема да биде Светското првенство. 36-годишниот Ибрахимовиќ во моментов настапува во МЛС лигата за тимот на Лос Анџелес Галакси.
| | веќе видена | слични

Ибрахимовиќ е вистинска атракција во САД и привлекува внимание каде и да се појави. Најновата реклама која ја сними Ибрахимовиќ беше поврзана со неговиот евентуален настап на Мундијалот во Русија. Како што може да се види на видеото Ибрахимовиќ се опушта во својот дом со разладување во базенот, а во еден момент му ѕвони телефонот кој е поврзан со неговиот часовник. На дисплејот пишува Јан, што сугереира на селекторот на Шведска (Јан Андерсон. Секако, Ибра со гримаса „досаден си“ не се јави на повикот. Иако станува збор само за реклама, можеби Златан сакаше да испрати некаква порака. Видео: Селекторот го бара Ибрахимовиќ на талефон, а тој – „досаден си“…
| | веќе видена | слични

ЛА Галакси повторно се најде во центарот на вниманието откако пред неколку недели овој клуб се засили со Златан Ибрахимовиќ. Галакси на фудбалската мапа пред десетина година се појави со Дејвид Бекам , а по неговите стапки сега тргна Златан Ибрахимовиќ. После пристигнувањето на Ибрахимовиќ во Галакси камерите и новинарите се секојдневно присутни во овој клуб. Фудбалерите на Галакси денес имаа посебна посета која сигурно најмногу го воодушеви Златан Ибрахимовиќ. Швеѓанецот повторно имаше прилика да се сретне со својот идол од детството „стариот“ Роналдо . На видеото може да се забележи и воодушевувањето на Ибра. Во текот на разговорот со тренерот Роналдо се пошегува и порача дека доколку би го оставиле малку да тренира би бил спремен за плеј-офот… Во продолжение можете да го погледнете постарото видео кога доволно говори за тоа што претставува Роналдо за Ибрахимовиќ. Сигурно и единствениот човек во фудбалот на кого му се воодушевува. Видео: Ибрахимовиќ има само еден идол – и тој се појави соблекувалната на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Селекторот на шведската фудбалска репрезентација Јан Андерсон не го повика Златан Ибрахимовиќ за настап на претстојното Светско првенство во Русија. 55-годишниот Андерсон јасно му порача на фудбалерот на Лос Анџелес Галакси, дека не му е во плановите за Мундијалот. – Рече дека ја завршил репрезентативната кариера по Европското првенство и јас ја почитувам таа одлука. Сметам дека кога веќе еднаш така одлучил, не треба да се враќа во националниот тим. Не контактирав со него, но јасно кажувам дека не е во моите планови за Мундијалот, изјави шведскиот селектор. Шведска обезбеди учество на СП по големата победа во баражот со Италија, и оттогаш, Ибрахимовиќ почна да праќа сигнали во јавноста дека сака да се врати во репрезентацијата, па дури и изјави дека Мундијал без него не е вистинско СП.
| | веќе видена | слични

Познатиот фудбалер Златан Ибрахимовиќ ги шокира своите фанови во новата реклама за паметните часовници на „Самсунг“. Од рекламата што ја објави на своите социјални мрежи може да се заклучи дека Златан не сака да оди во Русија. Селекторот Јане Андерсон не го планира за мундијалот во Русија, но тој пред неколку дена обелодени дека сака да биде дел од шведската репрезентација. „Ја заврши репрезентативната кариера по европското првенство со почитување на ваквата одлука. Ако така одлучил, мислам дека не треба да се врати. Не ме ни повика, но секако не е во моите планови за мундијалот“, изјавил Андерсон. Сепак, на рекламата е сосема поинаку. Селекторот го повикал преку паметниот часовник, а Златан замижал и нурнал во водата. Дали е тоа само некој вид добра реклама или Златан нешто порачува набргу ќе се дознае.
| | веќе видена | слични

Златан Ибрахимовиќ и Лос Анџелес Галакси имаа специјален гостин, во соблекувалната пристигна фудбалската легенда Луис Назарио Да Лима РоналдоШвеѓанецот никогаш не криел дека е голем фан на „Феноменот“. Златан Ибрахимовиќ во неколку наврати има повторено дека Роналдо му најголемиот идол.Вчера тој имаше прилика одново да се сретне со легендата. Бразилецот беше специјален гостин на Лос Анџелес Галакси. Големото его на Ибра исчезна и напаѓачот покажа дека Рони се уште му е слаба страна.
| | веќе видена | слични

Златан Ибрахимовиќ има слабост и таа се вика Роналдо, Швеѓанецот воодушевен се однесуваше како мало детенце кога „Феноменот“ му дојде на гости во Лос Анџлес Галакси Англија „Ибракадабра“ никогаш не криел дека е голем фан на Роналдо, „Феноменот“ е идолот од детството на Швеѓанецот. Напаѓачот вчера имаше прилика одново да се сретне со легендата и покажа дека му е слаба страна. „Лавот Златан“ стана маченце покрај Рони, воодушевен од присуството на Бразилецот се однесуваше како мало детенце кога „Феноменот“ му дојде на гости во Лос Анџелес Галакси.
| | веќе видена | слични

55-годишниот Андерсон јасно му порача на фудбалерот на Лос Анџелес Галакси, дека не му е во плановите за Мундијалот. - Рече дека ја завршил репрезентативната кариера по Европското првенство и јас ја почитувам таа одлука. Сметам дека кога веќе еднаш така одлучил, не треба да се враќа во националниот тим. Не контактирав со него, но јасно кажувам дека не е во моите планови за Мундијалот, изјави шведскиот селектор. Шведска обезбеди учество на СП по големата победа во баражот со Италија, и оттогаш, Ибрахимовиќ почна да праќа сигнали во јавноста дека сака да се врати во репрезентацијата, па дури и изјави дека Мундијал без него не е вистинско СП.
| | веќе видена | слични

Златан Ибрахимовиќ во безброј наврати има признаено дека негов најголем идол од детството е Луис Назарио Де Лима Роналдо, незаборавниот бразилски напаѓач кој едноставно беше незадржлив за противничките одбрани на почетокот на новиот век. Ибра со посебна љубов и посебен третман го поздравува својот сакан идол во секоја прилика која ќе му се укаже, а така беше и овојпат откако неповторливиот „Ил Феномено“ ја посети тренинг базата на ЛА Галакси. Златан насмеан до уши го пречека Роналдо и им го претстави на своите соиграчи, а интересен беше и делот во кој Бразилецот му порача на Ибра дека треба да играат заедно. – Треба да играме заедно човеку, ќе има премногу килограми, – истакна Роналдо со што ги насмеа сите во соблекувалната. “We should play together man… too much kilos.”
| | веќе видена | слични

Златан Ибрахимовиќ е еден од најголемите и најдобрите напаѓачи во последниве 17 години, па воопшто не изненадува фактот што секоја екипа сака да го види во своите редови.Тој по пристигнувањето во ЛА во тимот на Галакси стана еден од најпопуларните ликови и постојано снима реклами со познати фирми, а многу често може да се види и во друштво на познати актерски ликови. Но, во последен период, неговото име постојано се поврзува со евентуалниот негов настап на Мундијалот во Русија кој треба да се одржи за два месеци. Иако шведскиот селектор Јан Андерсон кажа дека нема намера да го повика, сега се пишмани и кажа дека има шанси за негов настап во редовите на шведската репрезентација. – Ибрахимовиќ ако сака да настапи за Шведската репрезентација мора да ми соопшти дали го има сменето своето мислење и да ми каже дали има желба да настапи за нашиот тим. Ако е спремен да ми се јави и да разговараме, ние сме спремни тоа да се случи, – изјави шведскиот селектор Андерсон. Сепак иронијата доаѓа од најновата реклама за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 284 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 146 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

Штуро и непрофесионално се води истрагата за случајот Рекет, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на оваа партија, Димче Арсовски денеска на прес ...
сите 127 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена

Есад Рахиќ, директорот на истражниот затвор „Скопје“, во интервју за Радио Слободна Европа, открива дека за околу 200 евра притворениците нелегално набавуваат ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ибрахимовиќ: Одам на Мундијалот, без мене тоа нема да биде Светско првенство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: