Андерсон два месеци во аут

2 копии

Главоболки за сер Алекс Фергусон пред двобојот против Марсеј во Лигата на шампиони. Бразилскиот играч од средниот ред Андерсон заради повреда на тетивата на коленото ќе паузира два месеци. Бразилецот се повреди во првото полувреме на мечот од ФА купот против Кроули, по што беше заменет на полувреме со Вејн Руни. Лекарските прегледи покажаа дека ќе мора да мирува осум недели. Дваесет и двегодишниот Андерсон со добрите игри почна да си обезбедува место во првиот тим на "црвените ѓаволи", по минатогодишната повреда на вкрстените лигаменти која го одалечи од теренот. Фергусон го награди Бразилецот со нов четири и пол годишен договор во декември. Јунајтед се без Парк, Мајкл Овен и Џони Еванс пред патувањето во Франција, додека неизвесен е Рио Фердинанд.
| | веќе видена | слични

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев е најавен во почетната постава на Интер на мечот со Баерн Не се знае од кои причини Рајан Гигс (бел дрес) ќе го пропушти мечот Актуелниот европски шампион Интер вечерва на „Џузепе Меаца“ го очекува тежок меч против Баерн, кој ќе бара одмазда за поразот во минатогодишното финале во фудбалската Лига на шампионите (ЛШ) во Мадрид. Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев е најавен во почетната постава на домаќинот. Нападот на „нероаѕурите“ на овој меч ќе биде ослабен со неиграњето на стрелецот на двата гола во минатогодишното финале Диего Милито, поради повреда. Џампаоло Пацини, пак, нема право на настап по играњето за Сампдорија во квалификациите за ЛШ сезонава. Интер ќе има потешка задача во однос на мечот од Мадрид, бидејќи во тимот на Баерн на крилната позиција ќе игра Франк Рибери, а стандардно ќе игра и Арјен Робен. Баварците имаат само еден пораз во девет меча сезонава во Бундеслигата, кога овие два играчи биле заедно на теренот. Шампионот треба да обрне ...
| | веќе видена | слични

Ветеранот во составот на Манчестер Јунајтед, Рајан Гигс, се наоѓа мегу оние фудбалери кои нема да настапат на натпреварот од ЛШ против Марсеј. Утре, на Велодром, фудбалерите на Марсеј ќе ги пречекаат „црвените ѓаволи“ на Алекс Фергусон, во рамките на првиот натпревар од осмина финалето во Лигата на Шампиони. Во Франција пристигнува најдобрата екипа во Премиер Лигата, во моментов. Во пресрет на натпреварот, Фергусон има големи проблеми со составување на тимот, со оглед на тоа што голем број фудбалери се повредени. Последен на листата на играчи кои нема да настапат на овој натпревар, се „запиша“ и Рајан Гигс, а причината се уште не е позната. Овој натпревар ќе го пропуштат Рио Фердинанд, Андерсон, Мајкл Овен, Џони Еванс, Парк Џи Сунг и Антонио Валенсија.
| | веќе видена | слични

Во среда стадионот Велодром во Марсеј ќе биде домаќин на натпреварот од оснимафиналето во ЛШ, каде на домаќинот му пристигнува моментално најдобрата екипа во Премиер лигата, Манчестер Јунајтед. Пред тој натпревар многу проблеми со составувањето на екипта има тренерот на „црвените ѓаволи“ Алекс Фергосон. Имено седум играчи нема да седнат на своето место во авионот кој ќе лета за Марсеј. Последниот на тој попис е ветеранот Рајан Гигс , со тоа што на јавноста не и е позната причината зошто 37-годишниот играч ќе остане во Манчестер за време на натпреварот. Во секој случај Гигс ќе се придружи на подолгиот список на оние ки ќе го пропуштат натпреварот во Марсеј, а тоа се: Фердинанд, Андерсон, Овен, Еванс, Парк и Антонио Валенсија.
| | веќе видена | слични

Сер Алекс Фергусон нема да може да смета на неколку фудбалери меѓу кои Рајан Гигс и Рио Фердинанд за гостувањето во Франција и дуелот со Марсеј Фердинанд нема настап од 5ти февруари кога заработи повреда на листот на ногата при поразот на Јунајтед на гостувањето кај Вулверхемптон. Џони Еванс поради повреда на зглобот исто така не отпатува за Марсеј па Крис Смолинг би требало повторно да биде стартер покрај Немања Видиќ во централниот дел од одбраната. За првиот натпрева од осмина-финалето во Лигата на Шампионите, Сер Алекс Фергусон не може да смета ниту на Рајан Гигс и Мајкл Овен како и Андерсон, за кого медиумите од Англија шпекулираат дека ќе паузира околу два месеци. Надвор од стројот од поодамна се Антонио Валенсија и Парк Џи Сунг. Во меѓувреме, новиот голман Андерс Линдегард за прв пат ќе биде дел од тимот на Јунајтед за натпревар во Европа, но се очекува Едвин ван дер Сар да се врати во стартниот состав откако холанѓанецот одмараше на средбата против Кроули Таун во ФА Купот.
| | веќе видена | слични

Бразилецот во следните два месеци поради повреда нема да може да настапува за Манчестер Јунајтед. Тимот на Алекс Фергусон доби нов удар по веста дека во следните два месеци нема да може да смета на Андерсон, кој има повреда на бутниот мускул. Бразилецот се повреди за време на дуелот на Јунајтед со Кроули Таун во рамките на ФА купот поради што мораше да ја напушти играта на полувремето. Андерсон оваа сезона има 16 настапи за “црвените ѓаволи“ во сите натпреварувања, а единствениот гол го постигна во дуелот со Валенсија во групната фаза од Лигата на шампионите. Ова е втора лоша вест за Фергусон во последните десет дена по таа за повредата на Парк Џи-Сунг, кој ќе отсуствува месец дена.
| | веќе видена | слични

Непријатен удар на амбициите доби актуелниот премиерлигашки вицепрвак Манчестер Јунајтед по тешката победа над нисколигашот Кроули Таун во ФА Купот. Имено, за време на средбата со тимот на Кроули повреда на коленото доби 22-годишниот играч од средниот ред на „црвените ѓаволи“, Андерсон. По направените анализи лекарите утврдија дека станува збор за кинење на лигаментите на коленото и веднаш ја ставиле ногата на Андерсон во лонгета. Поранешниот фудбалер на Порто ја напуштил базата на Манчестер Јунајтед во Керингтон со помош на патерици, а раководството на клубот очекува да одмара до средината на месец април. Радосната вест во случајот е дека нема да има потреба од оперативен зафат на коленото на Андерсон, но сепак тој нема да може да игра во наредните осум недели. Андерсон е уште еден играч од средината на теренот со повреда во тимот на Манчестер откако на рехабилитација се наоѓаат Антонио Валенсија, Овен Харгривс и Парк Џи-Сун.
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед ќе биде значително ослабен на првиот дуел од 1/8 финалето во Лигата на Шампионите против Олимпик Марсеј. Алекс Фергусон го објави списокот на патници за Франција на кој нема петорица играчи. Покрај новоповредениот Андерсон, Фергусон на 'Велодром' нема да може да смета ниту на Рио Фердинанд, Рајан Гигс, Џони Еванс и Мајкл Овен. Фердинанд и Еванс се надвор од тимот од почетокот на февруари, па така друштво на Немања Видич во последната линија најверојатно ќе му прави младиот Крис Смолинг.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бразилецот Андерсон, играчот од средниот ред на Манчестер Јунајтед по се изгледа ќе одсуствува од терените подолго време поради повредата на лигаментите на коленото која ја заработи на мечот од ФА купот против тимот на Кревли Таун. Лекрскиот тим од 'Олд Трафорд' се загрижени бидејќи Андерсон најверојатно ќе мора да оди на операција и опоравувањето ќе мора да му биде многу подолго од планираното, односно би требал да се врати на терените во втората половина на април месец. \Netpress
| | веќе видена | слични
2 копии

Англија Фудбалерот од средниот ред на Манчестер Јунајтед, Андерсон би можел да биде два месеци во аут по повредата на коленото заработена на дуелот против Кроули Таун. Бразилскиот фудбалер порано го напушти натпреварот од ФА Купот против Кроули Таун откако заработи повреда на коленото. По синоќешниот скен, беше утврдено дека Андерсон има оштетен лигамент па може да биде подлежен и на операција. Доколку Андерсон оди "под нож" тој би можел да биде во аут до средината од април, што би значело и сериозен удар за тимот на Сер Алекс Фергусон. Џи Парк Сунг и Антонио Валенсија веќе се отсутни поради повреди, тоа значи дека Јунајтед ќе треба да се потпре на Дарен Флечер, Мајкл Карик и ветеранот Полс Сколс во наредните натпревари. Powered by: 24 FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 209 | | | веќе видена

Во моментот додека се води дебата за Преспанскиот договор на пленарна седница во грчкиот Парламент, грчките медиуми цитираат делови од договорот. Дел од ...
сите 110 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 210 | | | веќе видена

Иако сите сомневаат дека се*си скандалот го иницирал токму тој, Огњен Врањеш признава дека од се му е преку глава.Огњен Врањеш, кој популарноста ја стекнал ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Андерсон два месеци во аут

Од:
До кого (е-маил):
Порака: