СДСМ, сепак, ќе дејствува од сенка


Нема најави за промена на опозицискиот постизборен курс за вонинституционално дејствување, по посетата на лидерскиот двоец на СДСМ на Брисел и сугестијата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе за ангажирање на партијата во парламентот. Извори од опозицискиот табор велат за препораката на Филе дека е очекувана, ако се има предвид познатиот став на Европската комисија за канализирање на политичките проблеми низ институциите. Социјалдемократите во овој момент, според информациите, не се подготвени за ново прекинување на бојкотот на парламентот - се' додека не ги постигнат своите барања. Соговорници на „Утрински весник“, во овој контекст, покрај барањето за формирање техничка влада, посочуваат и на потребата од нова регулатива која би гарантирала слобода на медиумите и владеење на правото. Зоран Заев и Радмила Шекеринска се вратија во Скопје со пораката од Филе дека итна задача за новата македонска влада е да ги реши проблемите кои постојано ги повторува ОБСЕ-ОДИХР, како проблемите со медумите, мешањето ...
| | веќе видена | слични

Јасно и недвосмилсено Филе им кажа на Заев и Шеќеринска каде е местото на опозицијата. Проблемите не се решаваат вониституционално, СДСМ да влезе во Парламентот, порачал еврокомесарот. Дипломатите сметаат дека ова е жежок шамар за лидерскиот двоец, а Јасно и недвосмилсено Филе им кажа на Заев и Шеќеринска каде е местото на опозицијата. Проблемите не се решаваат вониституционално, СДСМ да влезе во Парламентот, порачал еврокомесарот. Дипломатите сметаат дека ова е жежок шамар за лидерскиот двоец, а за тоа велат говори и нивното скандалозно однесување со тоа што ја сокрија поентата за директниот повик. Со отворената порака од Европа за несериозното однесување на СДСМ, автоматски станува депласирано барањето на оопозиционерите за техничка влада, уведени се аналитичарите. Извори за Алфа од Брисел велат дека ваквите идеи на социјалдемократите за европските бирократи пак биле смешни. Заев и Шеќеринска се однесуваат како деца, коментира политичкиот аналитичар Александар Пандов. ...
| | веќе видена | слични

И во денешното ново соопштение за посетата на лидерскиот двоец на СДСМ на Брисел, партијата го игнорираше повикот на еврокоемесарот Штефан Филе, да се вратат во Собранието. „Во писменото соопштение, основната порака на Филе е адресирана до власта на Груевски, итно ги реши проблемите што постојано ги повторува набљудувачката мисија за ОБСЕ/ОДИХР, а се повторуваат и во извештаите на ЕК“, стои во реакцијата на СДСМ. Во него повторуваат дека разговарале за нивната идеја за техничка влада. Во соопштението од кабинетот на Филе по средбата, не се споменува ова барање на СДСМ, но е наведен апелот до Заев и Шеќеринска институционално да ги решаваат проблемите. „ Комесарот Филе ја повика опозицијата да се вклучи во работа на Парламентот, како најдобар начин за решавање на проблемите и да придонесе за реформите неопходни за земјата. Напуштањето на демократските институции ги слабее истите, а силни демократски институции се во интерес на земјата“, објави кабинетот на еврокомесарот. Дипломатски извори брифираат дека ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот Штефан Фуле не им дозволи на Заев и на Шеќеринска да ја излажат македонската јавност. Врела шлаканица од Европската Унија за политиките на бојкот на опозицијата. За да ги прикрие фактите, СДСМ во јавноста лиферуваше соопштение кое е комплетно различно од она што како официјална информација го соопшти Брисел. Она што скандалозно е дека во соопштението на СДСМ немаше ниту еден збор за пораките добиени од Филе за итно враќање во Собранието. Оваа порака според аналитичарите кои ги следат состојбите во Европската Унија е редок пример кога европските политичари толку јасно и недвосмислено укажуваат на работите што пак ја потврдува неприфатливоста и несериозноста на политиките кои ги води опозицијата. Извори на Сител од Брисел коментираат дека позициите на СДСМ и барањата за техничка влада во услови кога изгубија избори со 200.000 разлика наишле на потсмев кај европските бирократи . Дека СДСМ сакаше да ги сокрие пораките на Филе говори и фактот што веднаш по средбата тие побегнаа од новинарските ...
| | веќе видена | слични

Различни толкувања на изјавата на Штефан Филе, по вчерашната средба со Заев и Шеќеринска во Брисел. Според дел од аналитичарите еврокомесарот испраќа јасна порака до новата влада во која тој порачува фокусирање на домашните проблеми како слобода на медиуми, додека дел од политичките аналитичари уверуваат дека главен акцент во соопштението е предупредувањето до опозицијата да се врати во Собрание. Во однос на вториот дел од соопштението на Филе, за враќање на опозицијата во Собранието, Геровски уверува дека лидерите на СДСМ многу јасно во Брисел ги образложиле причините за бојкот, како единствениот начин на делување до формирање на техничка влада. За Божиновски, пак, ова е уште еден доказ дека вонинституционалното делување е деструктивно за државата. По вчерашната средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и неговата заменичка Радмила Шеќеринска, од кабинетот на еврокомесарот Штефан Филе беше испратено соопштение во кое се вели дека новата влада има јасна одговорност за итно решавање на постизборните ...
| | веќе видена | слични

СДСМ нема да се врати во собранието, а ставот на еврокомесарот Филе не го смета за притисок, велат за 24 Вести, од најголемата опозициска партија. СДСМ тврди пораката на Филе, дека треба да се вратат во работата на институциите, е само пренесување на општо познатиот став на Европската унија, според кој не се одобруваат бојкоти. Вистинската критика, велат од СДСМ дошла за владата, која тврдат од Филе е посочена како одговорна за решавање на проблемите. Повод пишувањата на одредени медиуми, дека СДСМ сакала да скрие дека Европа од нив бара да се вратат во Собранието, партијата денес се огласи со соопштение. - По неодамнешните избори разговаравме за повторените препораки на ОБСЕ/ОДИХР во врска со неурамнотеженото покривање на медиумите и недостигот на поделба помеѓу државата и партијата. Во тој контекст, комесарот подвлече дека новата влада има јасна одговорност за решавање на овие недостатоци и сите оние што се повторуваат во извештаите на Европската комисија и тоа треба да биде итно сторено – се вели во ...
| | веќе видена | слични

ЛИДЕРОТ НА СДСМ ЗАЕВ СЕ СРЕТНА СО КОМЕСАРОТ ЗА ПРОШИРУВАЊЕ ВО БРИСЕЛ Комесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе ја повика опозицијата да се вклучи во работа на Парламентот, како најдобар начин за решавање на проблемите, и да придонесе за реформите неопходни за земјата, стои во соопштението од кабинетот на комесарот за проширување Филе, по вчерашната средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев и заменик-лидерот Радмила Шеќеринска во Брисел. Во соопштението понатаму се вели дека напуштањето на демократските институции ги слабее истите, а силни демократски институции се во интерес на земјата. На средбата се разговарало и за неодамнешните избори, како и за препораките на ОБСЕ / ОДИХР во однос на пристрасното медиумско покривање и недостигот на поделба помеѓу државата и партиски активности. "Во овој контекст, комесарот истакна дека новата влада има јасна одговорност за решавање на овие недостатоци, како и на оние што во неколку наврати се посочуваат во извештаите за напредокот на земјата на Европската комисија, и тоа ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Европската Унија и комесарот за проширување Штефан Филе вчера и даде јасна порака на СДСМ да се врати во Парламентот, но најголемата опозициска партија продолжува со барањето за техничка влада. Во соопштението што го лиферуваше кабинетот на Филе по утринската средба, еврокомесарот ја повикал опозицијата да се вклучи во работата на Собранието, како најдобар начин за решавање на проблемите и да придонесе за неопходните реформи во земјата. „Комесарот Филе ја повика опозицијата да се вклучи во работа на Парламентот, како најдобар начин за решавање на проблемите и да придонесе за реформите неопходни за земјата. Напуштањето на демократските институции ги слабее истите, а силни демократски институции се во интерес на земјата“, се наведува во соопштението на Европската комисија. Дека средбата Филе со Заев и Шекеринска не поминала ни малку глатко и дека раководниот двоец на СДСМ доби врела шлаканица од Брисел за своето однесување, говори и фактот што СДСМ сакаше да ги сокрие пораките од еврокомесарот Филе и излажа за ...
| | веќе видена | слични

Сдсм повторува дека на средбата со еврокомесарот Филе претседателот Заев го посочи ставот искажан веднаш по изборите во земјава, дека опозицијата е подготвена на преговори со власта за формирање техничка влада и механизми што ќе овозможат слободни, фер и демократски избори, се вели во реакцијата.
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за проширување бил дециден дека опозициската партија мора да се врати во Собранието и таму преку дијалог да ги решава проблемите со власта. Врелата шлаканица од Филе за познавачите е јасна слика за тоа какво е расположението на Брисел за потезите кои ги влече СДСМ за нивната идеја да се формира нова техничка влада па дури и нови избори. Она што многумина го сметаат за скандалозно е што по вчерашната средба СДСМ испрати комплетно различно соопштение за средбата со Филе од она што го испратија како информација службите во Брисел. СДСМ во своето соопштение не напиша ниту збор за пораката на Филе да се вратат во парламентот. За експертите ова е  несериозноста на однесувањето на опозициската партија. Вчера кабинетот на Филе напиша: - По неодамнешните избори разговаравме за повторените препораки на ОБСЕ-ОДИХР во врска со неизбалансираното покривање на медиумите и недостигот на поделба помеѓу државата и партијата. Во тој контекст, комесарот подвлече дека новата влада има јасна одговорност за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Најмалку 217 лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати во катастрофалниот земјотрес што го погоди Мексико. Првично беше соопштено дека во земјотресот, кој ...
сите 233 | | | веќе видена

Владите што сакаат да им служат на своите граѓани се отворени. Тие не се кријат. Тие откриваат, размислуваат и создаваат со граѓаните. Треба да ги искористиме ...
сите 220 | | | веќе видена

Британската полиција вечерва соопшти дека ослободила еден од шестемина приведени под сомнеж за поврзаност со нападот во лондонското метро во петокот, без да ...
сите 209 | | | веќе видена

Центарот на ураганот Марија поминува на копно и тоа северно од Доминиканската Република а се очекува да ги зафати и островите Туркс, Саикос и Бахамите, рано во ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ, сепак, ќе дејствува од сенка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: