Мицкоски во Брисел: Средби со Хан и Могерини,легитимирање на новото раководство во ЕУ


6 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во прва работна посета на највисоко можно ниво на Брисел. Мицкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски и членот на Извршниот комитет Влатко Ѓорчев, ќе остварат голем број на средби со високи претставници на Европската Унија, како и со претставници на Европската народна партија, во која е член и ВМРО-ДПМНЕ. Во текот на утрешниот ден се очекува делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ да ја започне својата агенда на средба со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан. Исто така, за утрешниот ден се предвидени и официјални средби со пратениците во Европскиот парламент- Андреј Каватчев, Пол Рубиг и германскиот пратеник Кнут Фленкештајн. Според наши информации, Мицкоски во текот на утрешниот ден ќе има и средба со високата претставничка за надворешна политика и безбедност во Европската унија, Федерика Могерини, како и со Претседателот на европскиот парламент Жозеф Дол. Вториот ден од официјалната посета, делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе оствари средби и ...
| | веќе видена | слични
8 копии

„Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со политиките на создавање вештачки поделби, на блокади и на пласирање на лажни вести, коишто се во спротивност со интересите на граѓаните на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ, партијата со која раководи Мицкоски, 11 години ги задолжуваше и осиромашуваше граѓаните, а парите од скапите задолжувања ги трошеше на барок, споменици, лускуз и богатење на поединци, со што ја опустоши и уназади економијата. За разлика од таквото расипничко и криминално трошење на парите на граѓаните, Владата предводена од СДСМ преку одговорно управување со финансиите за краток период успеа да ја стабилизира економијата и да ја направи развојна. Јавниот и државниот долг за првпат по 2009 година се намалени, минималната плата е зголемена на 12.000 денари и важи за вработените во сите индустрии, а преку Планот за економски раст се создаваат услови за нови работни места и повисоки плати. Последен доказ за исправноста на фискалните и економските политики е оценката на меѓународната агенција ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со коалиционите партнери од коалицијата „За подобра Македонија“. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, случаите на политичките притисоци и реваншизам, како и размена на мислења околу актуелните теми врзани со предизвиците на надворешната политика, спорот за името, и евроатланските интеграции. На состанокот беше заклучено дека државата се движи во погрешен правец, и кон континуирано економско и политичко слабеење. Евидентни се политичките притисоци кои ги прави актуелната власт, пресметката и реваншизмот кој се спроведува врз политичките неистомисленици. Во Македонија во 21 век има лица кои се мета на политички терор, и лица во притвор поради изразено мислење, и тоа е елементарен показател за недостатокот на демократски капацитет кај новата влада. Беше посочено дека владата треба да се откаже од намерата да донесе неуставен и неприменлив закон за јазици. Воедно тоа е и закон кој ги става и припадниците на другите заедници ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски во дел од критиките упатени кон власата за економските политики посочи и дека одржувањето на прагот од 1 милион денари годишен приход како задолжителна мерка за регистрација на физичките лица како ДДВ обврзници никогаш не била фер ниту пак сега е фер и ја потсети СДСМ дека го менува ставот по ова прашање. Мицкоски во гостување во вестите на Сител ова го нарече лошо решени и владата не си стои на зборот. „Да, ова беше регулирано и порано како законско решение, дали беше истото имплементирано или не, тоа е веќе друго прашање, но не беше фер, и тогаш и сега велам дека не е фер, со тоа што тогаш сега владини, а тогаш опозициони јурушници тврдеа дека не е чесно, не е фер и дека и дека тие таквото решение нема да го применуваат кога ќе ја формираат Владата, но сега гледаме спротивно однесување, гледаме дека една од мерките за полнење на буџетот претставува имлементирањето и воведувањето на оваа мерка, што не е добро, бидејќи по тоа го цените карактерот на политичарите, ...
| | веќе видена | слични

Суштествено е важно Владата која ги води разговорите за прашањето за името да ги запази државните и националните интереси и да води грижа за заштитата на македонскиот идентитет кој треба да остане непроменет. Ова е заклучокот по вчерашната средба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со коалициските партнери. Било разговарано за актуелната политичка состојба, нотирани политички притисоци и реваншизам. Од опозициската коалиција сметаат дека државата се движи во погрешен правец, кон континуирано економско и политичко слабеење. Побарано, Владата да се откаже од намерата да го донесе Законот за јазиците.
| | веќе видена | слични

Очигледно е дека Мицкоски одбива да се спротивстави на политиките на деструкција и блокади, што неговата партија ги прави исклучиво поради лични и еднострани партиски интереси, реагираа од СДСМ. Според партијата, Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, а поднесените илјадници амандмани имаат за цел да ги закочат реформите. Од СДСМ велат и дека ВМРО-ДПМНЕ со ваквата политика се противи на европските вредности и на заедничкото општество за сите граѓани.
| | веќе видена | слични
5 копии

Cпоред лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, содржината и начинот на кој се донесе Законот за употреба на јазиците од страна на парламентарното мнозинство на СДСМ е неуставен и нереален. Како што кажа тој, таков закон кој што е од интерес на сите граѓани не може да се носи во Собранието без присуство на опозицијата. – Се обидуваме да го нијансираме, а се со цел да го подобриме неговиот квалитет. Не може да се дискутира нешто што ги интересира сите граѓани на Република Македонија, на седница која што не е присутна опозицијата и притоа да помините покрај тоа како ништо да не се случило. Претседателот на државата не го потпиша тој закон, а ние во најмалку три прес конференции се обративме до владејачкото мнозинство и апелиравме да преовладува разумот, бидејќи јавноста е чувствителна на ова прашање, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во дневникот на телевизија Сител. Мицкоски додаде дека за да биде Законот за јазици уставен мора да се формира работна група која ќе ги вклучи сите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Обврската за регистрирање на ДДВ обврзници над 1 милион денари е лошо решение, Владата не си стои на зборот, изјави во денешното гостување во вестите на Сител лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Да, ова беше регулирано и порано како законско решение, дали беше истото имплементирано или не, тоа е веќе друго прашање, но не беше фер, и тогаш и сега велам дека не е фер, со тоа што тогаш сега владини, а тогаш опозициони јурушници тврдеа дека не е чесно, не е фер и дека и дека тие таквото решение нема да го применуваат кога ќе ја формираат Владата, но сега гледаме спротивно однесување, гледаме дека една од мерките за полнење на буџетот претставува имлементирањето и воведувањето на оваа мерка, што не е добро, бидејќи по тоа го цените карактерот на политичарите, дали имаат стабилен цврст став или немаат, рече Мицкоски. По ова, нагласи Мицкоски, „гледате дека имаат променлив став и тоа не е добро ниту за граѓаните, ниту за интересите на државата во целост“.
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ, партијата со која раководи Мицкоски, 11 години ги задолжуваше и осиромашуваше граѓаните, а парите од скапите задолжувања ги трошеше на барок, споменици, лускуз и богатење на поединци, со што ја опустоши и уназади економијата. За разлика од таквото расипничко и криминално трошење на парите на граѓаните, Владата предводена од СДСМ преку одговорно управување со финансиите за краток период успеа да ја стабилизира економијата и да ја направи развојна. Јавниот и државниот долг за првпат по 2009 година се намалени, минималната плата е зголемена на 12.000 денари и важи за вработените во сите индустрии, а преку  Планот за економски раст се создаваат услови за нови работни места и повисоки плати. Последен доказ за исправноста на фискалните и економските политики е оценката на меѓународната агенција „Фич“ којашто го промени изгледот на Македонија од негативен во позитивен, со потврден ББ рејтинг. Очигледно е дека Мицковски одбива да се спротивстави на политиките на деструкција и блокади што неговата партија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски беше гостин во вестите на Сител каде јасно изјави дека тој и неговата партија нема да се прифатат промена на Уставот за промена на уставното име.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена

Драган Ѓилас ги предводи протестите во Србија против претседателот Александар Вучиќ. Тој бара Вучиќ да си замине од власт, но притоа не сака да има избори ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски во Брисел: Средби со Хан и Могерини,легитимирање на новото раководство во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: