Груевски се обрати на шестата конференција на ЕПП за интеграција на Западен Балкан


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во Брисел имаше обраќање на вчерашната конференција на Европската народна партија (ЕПП) посветена на интеграцијата на државите од Западен Балкан. На конференцијата, освен Груевски, учествуваа Елмар Брок, европратеник и поранешен претседавач со комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Игор Црндак, министер за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Љумзим Баша, претседател на Демократската партија на Албанија, Дубравка Шуица, заменик-претседавач на комитетот за надворешни работи на ЕП и европратеникот Туне Kелам. Груевски пред обраќањето на конференцијата се сретна претседателот на ЕПП, Жозеф Дол, на која, како што рече, ги афирмирал позициите за зачленување во НАТО и во Европската Унија. – Имав средба со Жозеф Дол, на која, практично, се обидов да му ја пренесам состојбата во Македонија од март, кога последен пат се видовме на Малта, односно с` што досега се случуваше и она што се очекува. Во разговорот со него ги реафирмирав нашите позиции за ...
| | веќе видена | слични

Во ситуации кога требаат да ја одбранат лојалноста кон сопственото политичко убедување, има некоја сличност во менталниот склоп помеѓу поразените сили на т.н. вмровци-груевисти и некои претставници на новите ветришта на промени, олицитворени во самоубедени победници т.н. еврофанатици и либерали. Идентичноста на овие две разлики е во нивната нетолерантност и агресивност кон поинаквото мислење од нивното. За вмровците-груевисти има стотици такви примери, всушност тоа е субстратот на нивната политичка култура, меѓутоа, со самото тоа што се сега во опозиција, тие се pase и неатрактивни за да бидат коментирани. За овие другиве т.н. еврофанатици и либерали, распослани по многуте невладини организцаии, здруженија, портали, политички партии, пример кој пластично покажува за каква ментална матрица станува збор е неодамнешниот избор на д-р Драги Рашковски за генерален секретар на Владата. Промптно по неговото именување, тие во јавноста создадоа хистерија против неговиот избор, при што аргументацијата не им беше ниту ...
| | веќе видена | слични

Занимлив е исходот на британските избори, со оглед на сличноста со македонската политичка реалност. Имено, навистина, премиерката Тереза Меј и конзервативците победија (со десетина места помалку и, со тоа, губејќи го досегашното фактичко мнозинство во Британскиот парламент), но претрпеа тежок политички пораз на британските избори, бидејќи Британците, после шокот со Брегзит, со мнозинство на своите вкупни изборни гласови сега решија јасно да го изразат своето незадоволство од начинот – во недостаток на поточен збор што би ни приштедел време и простор за објаснување – со кој се води земјата во анти-европската насока. Да, Британија веројатно ќе продолжи со излегувањето од Европската Унија, бидејќи референдумот ги обврзува сите тамошни политичари на тоа, но ентузијазмот за тој вид на ториевската казино-политика дефинитивно е загубен. Британија се определува за поголема отвореност, демократија и модерност. Впрочем, главниот актер и минатогодишната глобална ѕвезда на клаустрофобијата и „отцепувањето“ на Велика ...
| | веќе видена | слични

“Госпон Панче, кад бу вратили бана на трг!?” Немало ден газдарицата да не го праша својот потстанар за судбината на Јелачиќ. Со шепот, со кој се зборува за најтајните работи. На скалите на станот во центарот на Загреб, во раните седумдесет години на минатиот век. Таа, стара госпоѓа, со некакви усташки корени, врски или симпатии, а тој студент од Македонија. Интересот бил за споменикот на хрватскиот бан што комунистите го демонтирале веднаш по ослободувањето на Хрватска од фашистичкиот режим на НДХ. Од плоштадот кој за нивно време ќе се вика “Трг Републике”. Се сетив на овие анегдотални секвенци од нашите студентски денови во атмосферата во која вмроните се прашуваат , со шепот, како да се загрепски усташи во процутот на комунизмот: кога ќе се врателе на власт!? На еден таков тип денеска му реков дека не е неможно Груевски бргу да се врати на власт, но дека за тоа треба кумулативно да се исполат најмалку три услови: 1. Да не умре пред да се врати на власт. 2 Ако умре пред да се врати на власт, Јово да ја ...
| | веќе видена | слични

1 Еј, ве гледам многу сте се опуштиле. И некако прерано се радувате… За неполни пет месеци ќе има локални избори. А Никола Груевски изјавува дека е решен да победи. И да се врати на власт. Не знам што има тука за радување. Фино ова нова влада, нови министри, нови директори, ЕУ, НАТО, поздрави и честитки… И фино е тоа што Груевски и во Брисел им кажал дека ќе биде конструктивна опозиција. Ама ВМРО-ДПМНЕ во Собрание не прави пратеничка група. Што значи дека толку ќе биде конструктивна опозиција што ќе блокира сè и сешто, со сите 51 поединечни гласови на пратениците со кои располага. Ќе направи сè да не профункционира Собранието. Прибе доаѓа со задачи за тешки реформи, а вмровците за породилното ќе наметнуваат расправа. Ние не знаеме дали УБК сè уште нелегално нè прислушува, а пратениците на Груевски ќе ни продаваат демократија и конструктивност со реплики, контрареплики и процедурални забелешки… Затоа, дај побрзо пополнете ги тоа тефтерчињата со желби за фаќање позиции по кабинетите. Штиклирајте, ...
| | веќе видена | слични

Во вечерашната дебата на ТВ 21 во емисијата “Клик Плус”, аналитичарот Александар Пандов, Павле Богоевски пратеник во Собранието на Република Македонија, аналитичарот Никола Србов и граѓанскиот активист Замир Мехмети жестоко дебатираа за тоа како стартуваше новата Влада. За Пандов и Србов оградата која е поставена околу објектот на Владата е потребна и нејзиното уривање најавено од новата Влада е чист популизам, а објектот, велат, бил отворен и претходно за сите кои сакале да влезат внатре.Наспроти нивните ставови, Богоевски смета дека Владата на Република Македонија никогаш не била отворена за граѓаните, освен кога имало отворен ден, а во владеењето на Никола Груевски како пример за неговата транспарентност, Богоевски го посочи фактот што пратениците не можеле да добијат ниту записник од седница, што, како што рече пратеникот, е информација од јавен карактер. Мехмети смета дека граѓанската свест кај луѓето сега е на многу повисоко ниво и сега е крајна шанса општеството да се вратиме во нормала. Пандов: Да ...
| | веќе видена | слични

Еден од ФБ статусите со критика до Заев е и на Николета Чурлиновска која пишува дека Заев е опседнат со Груевски. -Кога З.З. дава интерву на тв не може да ја сокрие опседнатоста со Груевски, па на моменти барајки начин да го нападне се губи и почнува да зборува работи од кои публиката останува збунета. Па така на пример, Заев ни откри дека бил да го разгледа блиндираниот мерцедес кој претходната влада го набави со првенствена цел превоз на делагации и високи гости – како што сите добро знаат, пишуваа таа во својот ФБ пост. Потоа таа продолжува дека Груевски во еден од неговите поранешни настапи објасни дека како премиер го возеле во 20 години старо блиндирано возило, па затоа одлучил кога патува на подолг пат надвор од Скопје да го користи новото возило наменето за странски гости, за да заштеди на купување на уште едно такво возило кое е неизбежно за така висок функционер, а истовремено да избегне чести дефекти и ризици од движењето на автопат со толку стар автомобил. Јас не го оправдувам ни тоа, секоја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска се сретна со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Тој на Хан му порачал дека време е Македонија да ги започне пристапните преговори за членство во Европската Унија. „Разговаравме за состојбата во Македонија и она што следува. Позицијата на ВМРО-ДПМНЕ е крајно време е на Македонија да и се овозможи почеток на преговори за влез во ЕУ. Направивме многу реформи, не може постојано тоа да биде изговор за да не се отворат преговорите. ВМРО-ДПМНЕ направи многу реформи кои беа одобрени од меѓународната заедница и мислам дека тоа треба да има одреден резултат“, истакнал Груевски. Тој додал дека да не била блокадата од јужниот сосед и толеранцијата од ЕУ кон таа блокада, Македонија досега ќе беше во ЕУ. „Време е да се промени таа позиција и да и се дозволи на Македонија да оди напред. Тоа ќе биде и дел од моите понатамошни разговори и секако претставување на нашите планови како политичката партија која не само што планира да биде силна опозиција, туку и брзо да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, синоќа се сретна со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, во Брисел. На средбата, Груевски истакнал дека ВМРО-ДПМНЕ и како опозиција силно ќе работи Македонија да почне преговори со Европскaта Унија и да добие членство во НАТО. „По толку многу направени реформи, редно време е Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската Унија и да се отстранат пречките. Исто така, наша генерална позиција е дека треба да ја добиеме и поканата за НАТО. Предолго време чекаме и предолго сме блокирани не заради реформите, бидејќи во 2008 година беше кажано дека Македонија ги направи реформите, а не беше поканета во НАТО“, истакнал Груевски. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ имал средби и со европратениците Едвард Кукан и Андреј Ковачев.
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ и како опозиција силно ќе работи Македонија да добие преговори со Европската унија и членство во НАТО. Оваа порака од Брисел денеска ја испрати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по средбата со еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан. „Денеска, по средбата со европратеникот Туне Келам се сретнав со комесарот за проширување Јоханес Хан. Со него разговаравме за состојбата во Македонија и за она што следува. Позиција на ВМРО-ДПМНЕ е дека е крајно време на Македонија да и се овозможи почеток на преговорите за членство во ЕУ, бидејќи направивме многу реформи во минатото, во сите сфери и сектори“, изјави Груевски по средбата. Според Груевски, тој на Хан му посочил дека треба да има епилог со почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ. „Да не беше блокадата од страна на јужниот сосед и толеранцијата од страна на Европската унија на блокадата, досега имаше доволно време за преговорите и да започнат и да завршат. Време да се промени таа позиција и да се дозволи на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 439 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 146 | | | веќе видена

Штуро и непрофесионално се води истрагата за случајот Рекет, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на оваа партија, Димче Арсовски денеска на прес ...
сите 138 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски се обрати на шестата конференција на ЕПП за интеграција на Западен Балкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: