Ударна вест: Трамп потврди за пресметката на САД и Русија во Сирија: Имаше конфликт и имало многу погинати!


"Имавме многу, многу сериозна борба во Сирија, тоа е многу тажно, многу луѓе загинале во таа борба" "Многу луѓе се убиени во неодамнешниот конфликт на руска и американската војска во Сирија", рекол американскиот претседател Донал Трамп за време на зедничката конференција за новинари со јапонскиот премиер Шинзо Абе на 18 април. "Имавме многу, многу сериозна борба во Сирија неодамна, со наша и руската војска. Тоа е многу тажно, многу луѓе загинале во таа борба", рекол Трамп не давајќи повеќе детали, пренесува Вашингтонпост. Немало официјален извештај, нити "гласини" за конфликтот меѓу американските и руките војници во Сирија. Меѓутоа, во февруари се појавиле гласини дека американските војници кога удриле против сириските владини сили наводно убиле руски приватни војници специјалисти кои се распоредени во Сирија. Вероватно Трамп мислел на овие гласини. За време на конференцијата за новинари на 18 април, американскиот претседател додал дека "никој не е поостар спрема Русија од претседатело Доналд Трамп". "Во ...
| | веќе видена | слични

САД се обидуваат да ја предвидат судбината на „паметните“ стелт ракети кои не детонираа при нападот во Сирија, а се земени од руската војска на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерството за одбрана на Русија ги претстави деловите од проектилите кои што, како што велат, биле лансирани кон Сирија од страна на армиите на САД, Велика ...
| | веќе видена | слични

Портпаролот на американското министерство за одбрана, Ерик Паон, ги нарече во четвртокот дезинформации изјавите на рускиот Генералштаб дека американските крстосувачки прокетили како и авионските наведувани ракети користени во нападот врз Сирија кои не успеале од разни причини да ги достигнат своите цели се пренесени во Москва. Министерството за одбрана на Русија во средата на брифингот со домашни и странски новинари во Москва претстави поголеми фрагменти од проектилите истрелани од САД, Велика Британија и Франција врз Сирија, вклучително и американска крстосувачки ракета „Tomahawk“, која не успеала да ја достигне својата цел најверојатно поради некој проблем, а не била погодена од сириската противвоздушна одбрана. „Што се однесува до ‘Томахавкот’, ние не видовме други докази кои ќе ја поддржат веродостојноста на нивните тврдења, како и изјавите на руските државни медиуми“, изјави Паон за американската телевизиска мрежа CNBC, коментирајќи го брифингот на началникот на рускиот Главен оперативен центар на ...
| | веќе видена | слични

Министерството за одбрана на Русија покажа делови од проектилите кои во Сирија, како што велат ги лансирала коалицијата предводена од САД. Остатоци од проектилите кои се исполнети со дипи ги побиваат тврдењата дека сите 105 ракети успешно ги погодиле метите. На брифингот со новинарите претставена е анализа за ударите на Сирија кои на 13. април ги изврши САД, Велика Британија и Франција. Доказите од земјата, вклучувајќи и фрагменти од проектилите, докажуваат дека најмногу 25 мети успешно се погодени, а не 105 како што тврди коалицијата. Повеќето од проектилите биле пресретнати од сириските сили. На брифингот е претставена колекција од фрагемнти проектили кои се изначени како американски и европски, а собрани се во Сирија откако се соборени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Руската војска синоќа соборила два дрона на бунтовниците кај руската воена база „Хмејм“ во западниот дел на Сирија. Информацијата ја соопштија денекса. „Вчера околу 20 часот по локално време системите на руската противвоздушна одбрана открија и уништија два дрона на бунтовниците, на десет километри од аеродромот во Хмејм“ -рекол во Москва началникот на Генералштабот, Сергеј Рудској. Русија во Сирија има две бази со ПВО-системи, поморската база „Тартус“, недалеку од границата со Либан и Хмејм, северно од Латакија. Хмејм ја штитат батериите од системот „С-400“ и мобилните ПВО-системи „Панцир“ и „Тор М1“.
| | веќе видена | слични

Руски експерти открија траги од удари на 22 ракети на САД и сојузниците врз објекти во Сирија на 14 април, од вкупно 105-те испукани од американските воени сили. Тоа денеска го соопшти началникот на оперативниот штаб на рускиот Генералштаб, генерал-полковник Сергеј Рудској. – По деталната анализа на собраните парчиња од ракетите, кратерите и уништувањата, заклучокот е дека максимум 22 од 105-те ракети, погодиле објекти во целната област, вели Рудској. Две од ракетите, користени од САД и нивните сојузници, Франција и Велика Британија, кои не ги погодиле целите се доставени во Москва. Според пресметките на руското Министерство за одбрана при нападот на Сирија биле користени вкупно 103 крстосувачки ракети, а сириската ПВО соборила 71 од нив. МИА
| | веќе видена | слични

Како што пренесуваат руските медиуми, сириските војници ги собрале и ги испратиле остатоците од американските „Томахавк“ ракети на испитување. Руската новинска агенција „РИА“, повикувајќи се на Министерството за одбрана на Русија, открива дека руските инженери наскоро ќе започнат со проучување на напредните крстосувачки ракети на САД кои што срамнија со земја неколку објекти во Сирија на 14-ти април. Од руското Министерство за одбрана откриле дека нивните инженери ќе ги проучат крстосувачките ракети „Томахавк“ кои што се нашле во рацете на сириските сили после неодамнешниот напад. Британската новинска агенција „Ројтерс“ открива дека Русите ќе ги проучуваат остатоците од американските ракети со цел да ги подобрат сопствените крстосувачки ракети. Покрај тоа, уште еднаш „РИА“ потврди дека властите од Москва планираат во Сирија да испорачаат нови системи за против-воздушна одбрана во блиска иднина, со цел сириската армија да може да се одбрани од евентуални нови ракетни напади кои што би ги извеле САД и ...
| | веќе видена | слични

Крстосувачки ракети од типот „Тomahawk“ и авионските ракети кои за време на сојузничкиот напад врз Сирија не ги достигнале своите цели се пренесени во Москва, а резултатите од анализата ќе бидат искористени за подобрување на руското оружје, изјави во средата на брифинг со новинарите, началникот на главната оперативна управа на рускиот Генералштаб, генерал-половникот Сергеј Рудској. „Дел од ракетите не ги достигнаа целите, најверојатно поради технички недостатоци, заканувајќи се со уништување на цивилни објекти и предизвикување цивилни жртви. Две од нив, вклучително и крстосувалкие ракети Tomahawk и авионска ракета со висока прецизност се доставени во Москва“, изјавил Рудској покажувајќи слајдови од проектили. Рускиот генералштаб им покажал на новинарите фрагменти од крстосувачките ракети. Биле претставени елементи од крстосувачките поморски ракет од американско производство „Tomahawk“, како и од наведуваните авионски ракети од англиско и француско производство SCALP и Storm Shadow. Според експертот за ...
| | веќе видена | слични

Началникот на оперативната команда на Генералштабот на руската армија, генералот-полковник Сергеј Рудској одржа прес-конференција на која што прикажа бројни фрагмети од пресретнатите ракети, соборени при нападот на Сирија на 14 април.– Фрагментите од ракетите, кои се откриени и соборени, имаат карактеристични оштетувања кои настануваат при експлозија на противвоздушни ракети, изјави генералот Руској.Покрај фрагментите, биле пронајдени и голем број информации кои говорат за типот на самите раките, нивниот производител, сериските броеви и слично.Експертите без поголеми проблеми ги идентификувале сите уништени ракети, без оглед на нивната големина.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Епидемијата на сипаници во американската држава Њујорк достигна ниво кое не е забележано во САД во текот на последните 25 години, пишува АП.Официјалните лица ...
сите 243 | | | веќе видена

Бројот на загнатите во терористичките напади во Шри Ланка чија цел беа цркви и хотели за време на празнување на Велигден во оваа земја, се зголеми на 310 лица, ...
сите 328 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 201 | | | веќе видена

Кирацовски греши кога мисли дека по дифолт гласовите на Блерим Река ќе одат повеќе за СДСМ, рече градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, во вчерашната ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ударна вест: Трамп потврди за пресметката на САД и Русија во Сирија: Имаше конфликт и имало многу погинати!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: