Пет позиции казна за Хамилтон


2 копии

Светскиот шампион во Формула 1 Луис Хамилтон е казнет со преместување на пет позиции од оној пласманот обезбеден во квалификациите за трката за Големата награда на Бахреин. Казната за возачот на Мерцедес, бидејќи неговиот тим изврши замени погонската единица. – Имавме дефект на хидрауликата во Мелбурн и сме среќни што воопшто ја завршивме трката. За жал, не успеавме да го поправиме, е објавено во соопштението на Мерцедес. Хамилтон трката во Мелбурн ја заврши на второто место зад Себастијан Фетел од Ферари.
| | веќе видена | слични
4 копии

Пилотот на Ред Бул, Даниел Рикардо ги изненади фаворитите и освои победа во Гран При на Кина. Австралиецот имаше многу силна трка и ја забележа шестата победа во кариерата во Формула 1. Трката беше многу драматична, откако лидерот на табелата од почетокот на сезоната, Себастијан Фетел од ферари се удри со Макс Верстапен на 13 круга пред крај на трката и на крајот заврши осми. На подиумот по Рикардо се најдоа Валтери Ботас (Мерцедес) и Кими Раиконен (Ферари). Макс Верстапен заврши на четвртото место откако го удри шампионот Себастијан Фетел и го испрати на седмо место, а потоа Германецот заврши на осми. Холанѓанецот беше казнет и на крајот го освои петтото место. Пред него заврши актуелниот шампион од Мерцедес, Луис Хамилтон. Во првите десет се најдоа уште Хулкенберг (Рено), Алонсо (Мекларен), Сајнц (Торо Росо) и Магнусен (Рено) Со освоените 6 поени, Фетел остана на врвот со 54 поени, додека Луис Хамилтон е со 45. Валтери Ботас по денешното второ место има 39, а Дани Рикардо веќе е со 37.
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион на Формула 1, Луис Хамилтон на утрешната трка за големата награда на Бахреин ќе стартува пет места подолу од денешниот пласман во квалификациите, бидејќи неговиот тим поради проблем со менувачот мораше да го замени моторот. „Имавме проблеми со хидрауликата на трката во Мелбурн и среќни сме што успеавме да ја завршиме истата. Но, за жал не успеавме да ги отстраниме“, стои во соопштението од Мерцедес. Official document that means Hamilton will have a five-place grid penalty in Bahrain pic.twitter.com/m7Tbj5jwCY — Andrew Benson (@andrewbensonf1) April 6, 2018
| | веќе видена | слични

Многу возбудувања, промени на водството и на крајот победа на Даниеле Рикардо, на трката за големата награда на Кина. Возачот на „Ред Бул“ најдобро се снајде и профитираше во „хаосот“ кој се случи на 13 круга до крајот. До тој момент, лидер на трката беше Себастијан Фетел. Возачот на „Ферари“ имаше одлично возење, но во тој „кобен“ круг, излезе од борба не само за првото место, туку и за пиедесталот. Зад Фетел беше Верстапен, кој се обиде да го помине на еден свиок. Сепак, Верстапен беше недоволно внимателен и го удри болидот на Фетел, па двајцата се извртеа. Тоа го искористи Валтери Ботас, кој излезе како прв, но веднаш зад него беше Рикардо. возачот на „Ред Бул“ веднаш нападна и успеа да го помине Ботас. До крајот на трката Рикардо само ја зголемуваше предноста и стигна како првопласиран на крајот, а ботас остана втор. Место на пиедесталот имаше и за Кими Раиконен, а Луис Хамилтон заврши како четвртопласиран. Верстапен кој беше виновен за губењето на лидерското место на Фетел, на крајот заврши како ...
| | веќе видена | слични

По првите три трки од Формула 1 сезоната станува јасно дека веќе ја нема доминацијата на Мерцедес од претходните четири сезони, и ова може да го натера шампионот Луис Хамилтон да си замине од „Сребрената стрела“, предупредува ексшампионот Дејмон Хил. Хамилтон има договор со Мерцедес уште за оваа сезона и Хил вели дека поради „менувањето на ситуацијата“ во Ф1 може да се смени и тимот. „Ова е точка за пресврт. Долго време гледавме како Мерцедес допминираат, но сега и Ферари и Ред бул се побрзи од нив на моменти. Ако ова е стартот на новата ера, Луис мора внимателно да размисли дали да се обврзе на долгогодишен договор со Мерцедес. Во Формула 1 е така – империите паѓаат и раѓаат и можеби Мерцедес се сега во надолна линија“, вели Хил. Мерцедес и Хамилтон преговараат за нов договор од крајот на минатата сезона, и четирикратниот шампион никогаш не криел дека има љубов кон најславниот Ф1 тим Ферари. Останува да се види дали предвидувањето на Хил ќе се оствари. Фото: ЕПА
| | веќе видена | слични

Макс Ферстапен признава дека згрешил и дека тој е виновен за судирот со Себастијан Фетел на Кинеското ГП кое го чинеше место на подиумот и казна од 10 места. Холанѓанецот во 43. круг имаше премногу оптимистички обид за претекнување на Фетел, и се судри со ривалот од Ферари и двајцата се извртеа. За ова тој доби казна од 10 секунди која го симна од четвртото на петтото место на крајот на трката. „Забележав дека тој се мачи на гумите и се обидов да влезам со сопирачки доцна во кривината. Го удрив и секако тоа беше моја вина. Не го сакав тоа. Лесно е да се каже дека требаше да почекам, но во тој момент не мислев така“, вели Ферстапен. Verstappen hace ‘strike’ contra Vettel. #CHNmovistarF1 pic.twitter.com/FK5VXPUkWo — F1 en Movistar+ (@movistar_F1) April 15, 2018 По низата инциденти во првите три трки од сезоната, дел од ривалите посочија дека холандскиот ас на Ред бул треба да ја намали агресијата, но тој не се согласува. „Лесно е да се коментира. Во моментов работите не одат како што треба, но дали тоа значи ...
| | веќе видена | слични

Даниел Рикиардо приреди изненадување во Шангај и забележа голема победа на ГН на Кина откако Ред Бул го искористи безбедносното возило за фантастичен финиш на тркатаПо вчерашните квалификации во кои Ред Бул беше далеку зад Ферари и Мерцедес, на „Биковите“ не им се даваа многу шанси за победа. Така беше и до средината на трката, кога по првиот пит стоп, Валтери Ботас успеа да го одземе првото место на Себастијан Фетел. Двајцата водечки имаа шест секунди предност во однос на Верстапен, над осум секунди во однос на Хамилтон, над 13 во однос на Рикиардо додека пак Кими Раиконен застануваше преку 20 секунди. Но потоа следуваше судар на двајацата возачи на Торо Росо и излегување на безбедносното возило. И додека Ферари и Мерцедес остана мирни, Ред Бул реши да ризикува па Макс Верстапен и Даниел Рикиардо добија нови свежи меки гуми. Ова им овзоможи на двајцата да бидат далеку побрзи од ривалите во завршницата од трката.Откако Верстапен се прецени во обидот да го претекне Хамилтон и ја напушти патеката, Даниел ...
| | веќе видена | слични

Австралиецот Даниел Рикардо, возачот на Ред Бул ја однесе победата во денешната трка за Големата награда на Кина. Од првата позицијата на трката тргна Себастијан Фетел од Ферари, а друштво во првиот ред му правеше неговиот тимски колега Кими Раикоонен , но ниту еден од нив двајца не успеа на најдобар начин да ја искористи својата стартна позиција. Веднаш на стартот Раиконен беше поминат од Ботас и Верстапен , а Фетел ја изгуби лидерската позиција и падна на третата после првото застанување во пит-стопот. На половина на трката Ботас ја превзема лидерската позиција, Фетел беше втор, Верстапен трет, а Хамилтон четврт. Во 39 круг Верстапен направи голема грешка, го удри Хамитлон во кривината број седум, на крајот падна на петото место. Во 43 круг Фетел падна од првото на третото место, а во продолжение падна уште неколку позиции. Даниел Рикардо првата позиција ја држеше во последните два круга зад себе ги имаше Ботас, Раиконен, Верстапен и Хамилтон. На крајот Рикардо стигна до првата победа во 2018 година, шеста ...
| | веќе видена | слични

Даинеле Рикиардо од тимот на Ред Бул е победник на трката за Големата награда на Кина во Формула 1 шампионатот, што за Австралиецот е прва победа по три извозени трки во новата сезона. Двајцата возачи на Ред Бул го искористија менувањето на пневматици за време на присуството на безбедносното возило и доминираа до крајот на трката, а ако Рикиардо го искористи тоа за фантастична победа, Ферстапен успеа да влијае на целосниот поредок и заработи казна. Валтери Ботас од Мерцедес и Кими Раиконен од Ферари го комплетираа победничкиот пиедестал, откако Луис Хамилтон и Себастијан Фетел со свои проблеми не стигнаа до пласман во Топ 3 друштвото. Хамилтон стартуваше од четвртото место во квалификациите и не успеа да се пробие понапред, додека Себастијан Фетел беше жртва на некоректно претекнување од Макс Ферстапен, губејќи скапоцени секунди додека се врати во трката. Ферстапен доби казна од 10 секунди, но на крајот и тоа не му попречи да го освои петтото место, веднаш зад Хамилтон кој ја заврши трката на истата позиција ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Даниел Рикјардо е победник за Ред бул на Кинеското ГП, по една од најинтересните трки во последните пет-шест години во Формула 1, во која конечно имавме израмнета борба на три тима со многу претекнувања, инциденти и пресврти. До шестата победа во кариерата Рикјардо стигна во фантастичниот втор дел од трката кога покажа дека Ред бул има одличен болид оваа година, поминувајќи ги со леснотија болидите на Ферари и Мерцедес. Австралиецот, кој уште го нема продолжено договорот со Ред бул за 2019, одлучувачкиот потег го направи на 10 круга пред крајот кога го помина Валтери Ботас во Мерцедес, кој стана лидер по подобрата стратегија со влегување во боксот во дуелот со Себастијан Фетел. LAP 46/56: @danielricciardo TAKES THE LEAD! #ChineseGP #F1 pic.twitter.com/cupKVZ3k56 — Formula 1 (@F1) April 15, 2018 Второто место го освои Ботас, а „честа“ на Ферари ја спаси Кими Раиконен со неочекувано трето место по судирот меѓу неговиот колега и освојувач на пол-позицијата Себастијан Фетел и „лудиот“ Макс Ферстапен, за кој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 116 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пет позиции казна за Хамилтон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: