ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже дали е подготвен за промена на македонскиот идентитет


Премиерот Зоран Заев кажа дека тој е подготвен за име со географска одредница, но за да употреби прво лице множина, треба да ја информира јавноста кое е тоа име, дали ќе има англиска транскрипција и дали истото е само за меѓународна употреба, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Дали освен неговата подготвеност за име со географска одредница, постои подготвеност и за отстапки кои се однесуваат на промена на уставот, јазикот, националноста и меѓународните кодови на Република Македонија? Македонските граѓани подолго време очекуваат одговори од Зоран Заев во врска со разговорите кои ги води за решавање на проблемот кој Република Грција го има со нашето име. За жал Заев реши да излезе со делумна информација дури откако грчкиот министер за надворешни работи јавно му порача да го извести сопствениот народ за договорот прифатен во Давос на средбата со Премиерот Алексис Ципрас, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата порачуваат дека Заев и должи одговор на јавноста што се има прифатено во Давос, доколку се точни наводите на ...
| | веќе видена | слични

Речиси половина од патот до конечно решение на спорот за името е изоден. Три од седум појдовни позиции на двете влади се надминати, но остануваат уште четири кои се потешки за решавање. Ова го истакна премиерот Зоран Заев кој вели дека по вчерашниот седумчасовен состанок меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц во Виена, речиси половина од точките за кои се преговара се затворени. Меѓутоа Заев не сакаше да открие по кои точки се согласиле двете страни, а кои се уште остануваат отворени, велејќи дека доколку ги обелодени тоа ќе претставува преговарање преку медиумите. Но од друга страна универзитетскиот професор и надворешен соработник во Владата, Мерсел Биљали, вели негово лично мислење е дека референдумот не е решение бидејќи како што вели не ги балансира односите меѓу населението. Биљали смета дека со референдумот дел од луѓето добиваат се, наспроти останатите кои губат се за што се залагаат. Ниту владиниот портпарол Миле Бошњаковски не откри повеќе детали за вчерашните преговори во Виена. Единствено вели дека ...
| | веќе видена | слични

Што во спорот со Грција се смета за затворено прашање, што се уште е предмет на преговори и кој би можел да биде компомисот. 1. Основното прашање е името.. Оваа точка можеме да ја сметаме за затворена или барем за точка која најлесно ќе се затвори. Од 5 те предлози што на маса ги стави Нимиц, како што објавивме екслузивно уште пред неколку недели – два веднаш беа отфрлени. Од грчка страна Република Македонија Скопје, од македонска предлогот Република Нова Македонија. Остануваат три опции.. Од нив, најмалку шанси има Вардаска Македонија, бидејќи асоцира на српското владеење на овој простор. Најмногу против се Албанците. Како реални опции остануваат Северна и Горна Македонија. Тие два предлози се во рамктите на позициите на двете земји – Заев рече дека за владата е прифатлива географска одредница, а за Ципрас е прифалтиво сложено име со географска одредница со терминот Македонија... Од тоа како стојат во моментов работите, многу многу поголеми шанси има Горна Македонија да биде решението... Ние му даваме 90 ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот премиер денеска оцени дека во преговорите околу спорот за името со Грција има позитивно придвижување за три од вкупно седум точки за кои се разговара. Има постепен напредок во преговорите околу името, вели премиерот Зоран Заев и потврдува дека име со географска одредница е прифатливо за македонската страна. „Од седум позиции кои беа појдовните точки на разговорите, знам дека веќе е намалено на четири позиции, три се отстранети. Јас верувам дека со политиката на новата Влада многу брзо ќе можат да се отклонат и другите позиции“, рече Заев денеска во Неготино. Според него, остануваат разговори за суштинските прашања меѓу кои ги набројува „името, уставот и јазикот...“. Повеќе на темата: - Маратонот во Виена не ги поместил позициите на Скопје и Атина?! - Македонија почна да го растовара тешкиот багаж - Колку преговарачи има Македонија во спорот за името? Тој меѓу редови го искритикува постојаното повикување на „црвени линии“ во преговорите од грчка страна и ја отфрли можноста за интервенции во ...
| | веќе видена | слични

Приказната за решавање на спорот за името почна со предлогот „Нова Македонија“ уште во 1992 година и оттогаш на масата се најдоа голем број предлози, вклучувајќи „Република Македонија-Скопје“, „Уставна Република Македонија“, „Демократска Република Македонија“, „Независна Република Македонија“, па „Република Нова Македонија“, „Република Македонија (Скопје), „Република Горна Македонија“, „Горна Република Македонија“...Сѐ почна со планот на португалскиот министер за надворешни работи Жоао Пињеиро. Во неговиот план има три документи. Првиот е гаранции „против територијални претензии“, вториот е за дополнителни гаранции „против непријателска пропаганда“ и третиот е сугестија на Пињеиро за името „Нова Македонија (New Macedonia)“ како погодно име за државата.Во 2005 година посредникот на ОН Метју Нимиц на 8 април излезе со предлогот „Republika Makedonija-Skopje“ за официјално користење форуми и во меѓународни односи, а трети земји може да избираат кое име ќе го користат, дали тоа или уставното име на Македонија.Во ...
| | веќе видена | слични

Министрите Димитров и Коѕијас в четврток и в петок ќе престојуваат во Софија на состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ и на земјите - кандидатки, што е уште една можност за средба. Грчките медиуми пишуваат дека двајцата министри можно е да се сретнат во бугарската престолнина. Од почетокот на оваа недела е започната интензивна фаза на преговори за името, но остануваме на соопштението од МНР, со цел да не биде нарушен преговарачкиот процес, одговараат од Владата, запрашани дали има поместување во преговорите за името по средбата во Виена. „ Насоката е иста, очекуваме заемен компромис, решение кое е прифатливо за сите, достоинствено решение “, рече владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Кусо соопштение по долгата средба Идентично кусо соопштение објавија сите страни по седумчасовната средба за името во Виена. Во соопштението што истовремено го испратија и македонското и грчкото министерство за надворешни работи и канцеларијата на медијаторот на ОН се наведува дека с редбата била конструктивна, но ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Епилогот од седумчасовните разговори Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен исчекор. Нема поместување во позициите. Неофицијално, според дипломатски извори, вака завршила вчерашната маратонската рунда разговори во Виена меѓу шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, Никос Коѕијас и Никола Димитров. Тие во австриската престолнина имаа две средби: една завчеравчер, на која претходно самите се обиделе да ги приближат ставовите за дел од спектарот прашања кои произлегуваат од спорот за името, а вчера имаа средба и во присуство на посредникот од ОН, Метју Нимиц. Средбата започна во 9.30 часот, а заврши со во 16.40 часот, со заеднички ручек и без изјави. Епилогот од седумчасовните разговори се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. „Денеска (13.2. – н.з) во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, ...
| | веќе видена | слични

Во брифинг со новинари денеска пред состанокот на министрите за одбрана на земјите-членки на Алијансата што ќе се одржи на 14 и 15 февруари амбасадорката на САД во НАТО Кеј Бејли Хачисон рече дека Соединетите Американски Држави многу ја поддржуваат Македонија да стане членка на НАТО. Македонија е една од потенцијално најподготвените земји да стане следна членка на НАТО , рече амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Алијансата Кеј Бејли Хачисон во телефонскиот брифинг со новинари пред состанокот на министрите за одбрана на земјите-членки на Алијансата што ќе се одржи на 14 и 15 февруари. “Соединетите Американски Држави многу ја поддржуваат Македонија да стане членка на НАТО“, рече Хачинсон. На прашањето на Радио Слободна Европа, што ако Скопје и Атина не успеат да дојдат до решение, дали има план Б за Македонија и дали е реално да се очекува помош во процесот од високи дипломати од Вашингтон, таа одговори дека прашањето за името е голема пречка. „Знам дека ние во САД работевме да има посредник. ...
| | веќе видена | слични

Засега нема информации дали состанокот ќе дадат изјави или ќе биде објавено соопштение на министерствата за надворешни работи. Денешната средба доаѓа откако синоќа двајцата шефови на дипломатиите имаа те-а-те средба исто така во Виена, која беше најавна во последен момент синхронизирано од двете министерства. Оваа рунда се смета за почеток на суштинските преговори за точките кои остануваа спорни. Двете влади веќе јасно ги исцртаа позициите.. Заев минатата недела кажа дека прифатливо е географска одредница, но за идентитетот не може воопшто да се разговара Грчкиот премиер Ципрас пак вчера пред пратениците на неговата партија Сириза, повтори дека рамката што гарантира затворање на пробелмот е сложено име  и за надворешна и за внатрешна употреба, за кое треба уставна промена и повлекување на секакви сомнежи за иредентистички ставови. Од овие две позиции, јасно е дека ќе се постигне согласност за основото прашање- името. Од 5 те што Нимиц на маса, како реални опции остануваат Северна и Горна Македонија. Она што ...
| | веќе видена | слични

Прашањето за идентитетот во минатото не беше тема на разговори меѓу Македонија и Грција, ниту пак во некои од меѓународните документи воопшто тој се доведува во прашање. Идентитеските барања на Грција се испровоцирани од минатата влада, вели професорот Мерсел Биљали за ТВ21. Според него владата на Груевски вештачки го наметнала ова прашање, за да добие политички поени. -Не се споменува идентитет во никој од меѓународните документи, тој произлезе од дневната политика на минатата власт, рече Биљали. Биљали верува дека ова е вистинска можност да се постигне решение за прашањето за името, што долго време го блокира македонскиот евроатлантски пат, а ако тоа не се случи може да дојде до нарушување на мирот и безбедноста на земјата и регионот, а Европа е свесна за тоа.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 148 | | | веќе видена

Прекрасен рецепт кој многу едноставно се подготвува. Сопругата на шампионот на Вимблон пропагира здрава исхрана, а со целиот свет го сподели рецептот за ова ...
сите 160 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже дали е подготвен за промена на македонскиот идентитет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: