Судискиот реизбор во Полска е закана за правото, но не и во Македонија


8 копии

Реизбор на судиите најавува владата на Полска. Оваа вест лондонскиот весник за бизнис и економија „Фајненшл тајмс“ го протолкува како закана за независноста на судството нагласувајќи дека на тој начин се проблематизира владеењето на правото во земјата. Со наслов „Судирот со судиите ги зголемува стравувањата за владеењето на правото во Полска“ весникот пишува дека најавениот реизбор „од страна на владата може да ја поткопа независноста на судството и поделбата на власта“. Истата реформа е најавена и во земјата од страна на премиерот Зоран Заев, но за „Фајненшл тајмс“ поголем предизвик веројатно е полската влада. Додека судискиот реизбор во Македонија не е предмет на интерес за весникот, специјалната обвинителка Kатица Јанева доби детаљна анализа. Пред точно една година Јанева беше интересна за анализа од страна на весникот и тоа преку компарација со пејачката Бијонсе. Со наслов „Жена воин од мало гратче ја тресе македонската елита“ весникот ја опишува специјалната Јанева како „камшик за македонската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија разгледува предлози за нејзиното привремено име во обид да го откочи грчкото противење на нејзиното членство во НАТО. Oва е најавата на последниот видео прилог на Фајненшл тајмс. Гардијан пак пишува дека Македонија и Грција се блиску до ре Македонија разгледува предлози за нејзиното привремено име во обид да го откочи грчкото противење на нејзиното членство во НАТО. Oва е најавата на последниот видео прилог на Фајненшл тајмс. Гардијан пак пишува дека Македонија и Грција се блиску до решавање на 27-годишниот спор. Д Тајмс објавува дека „Македонија се обидува да влезе во НАТО под ново име“. Три светски етаблирани весници во ист ден со слични анализи. Ова не е случајно, коментираат дел од експертите. Сметаат дека во позадина има многу повеќе од она што се објавува. Промена на името за сметка на тоа земјава да биде дел од ЕУ и НАТО би било смрт за македонската историја, идентитет и меморија, сметаат дел од аналитичарите. Според нив дури и референдумско ...
| | веќе видена | слични

Угледниот британски Д Гардијан оценува дека спорот помеѓу Грција и Македонија кој трае веќе 27 години, изгледа како да доаѓа до својот крај. Во анализата на магазинот посветана на ова прашање, пред посетата на министерот за надворешни Никола Димитров на Атина, пишува дека таа средба е во насока на разговори за ставање крај на долготрајниот спор меѓу соседните држави околу името на Македонија. -Земјата е подготвена да го испрати министерот за надворешни работи во Грција додека сè почести се шпекулациите дека двете земји се движат кон решавање на спорот за името, кој трае во изминатите 27 години, се наведува во весникот. Многу е важно Грција да го реши овој спор, ако тој игра важна улога на Балканот”, пишува Гардијан, пренесувајќи изјави на професор по политички науки на Универзитетот во Атина. Истовремено и лондонски Тајмс одвојува простор за анализа за прашањето за името. Насловот на тексото е Македонија се обидува да влезе во НАТО под нови име. Текстот е посветен на ангажманот на новата македонска влада, ...
| | веќе видена | слични

Спорот за името е една од главните теми во светски реномирани весници, Гардијан, Фајненшл Тајмс и лондонски Тајмс. Сите со речиси идентичен оптимизам најавуваат можно решение на деценискиот спор со Грција. „Македонија разгледува предлози за нејзиното привремено име во обид да го откочи грчкото противење на нејзиното членство во НАТО.“ Oва е првата реченица од новиот прилог (видео) на „Фајненшл тајмс“ за последните случувања во Македонија и изразената подготвеност на новата влада за некаква промена во закочените преговори за името. Пред неколку дена во истиот весник се објави интервју со македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров под наслов „Македонија предлага промена на името во обид да му се приклучи на НАТО“. Само неколку часа потоа, по интервенција на МНР на Македонија, на сајтот на британскиот весник Фајненшл тајмс насловот се смени во „Македонија размислува да го користи привременото име за да влезе во НАТО“. Британски „Гардијан“ пишува дека Македонија и Грција се блиску до решавање на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Угледниот „Фајненшл тајмс“ (Financial Times) објави кратка видеосторија во која ги објаснува проблемите со кои се соочува Македонија во последниот период и го нагласува обидот на новата влада за изнаоѓање решение за спорот со името кое би значело и конечно откочување на евроинтеграциите. Видеозаписот почнува индикативно со реченицата „Македонија разгледува промена на името“, што може да се толкува и како нов гаф по оној од пред неколку дена кога најпрвин беше објавено интервју со македонскиот шеф на дипломатијата Никола Димитров под наслов „Македонија предлага промена на името во обид да му се приклучи на НАТО“, а неколку часа потоа насловот беше сменет во „Македонија размислува да го користи привременото име за да влезе во НАТО“, наверојатно, по интервенција од македонското МНР.
| | веќе видена | слични
2 копии

И покрај ставот на министерот за надворешни работи Никола Димитров дека во интерес на Атина е Македонија да биде дел од НАТО и ЕУ, интеграција која можеби би го отворила патот и би придонела на главното прашање, сепак Грција се чини дека нема да отстапи. Како што објавија медиумите, шефот на грчката дипломатија рекол дека е потребно сите оние кои сакаат да се интегрираат во НАТО и ЕУ треба да работат на тоа и да направат компромис, а не како што рекол: "Грција повеќе од нив да го сака тоа". - Сакаме поранешната југословенска Република Македонија да стане член и на Европската Унија и на НАТО и како што имам јасно кажано, треба да најдеме компромисно решение во прашањето за името и после тоа веднаш да отидеме во ООН, да го потпишеме нашиот нов договор, да одиме во Брисел и да им го соопштиме тоа на меѓународните организации што се наоѓаат таму, рече Коѕиас кој потенцираше дека претходната македонска влада проблемот со името од географски го претворила во идентитетски проблем. - Јас сум овде, тука да барам ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија размислува за усвојување на ново име во обид да го откочи грчкото противење на нејзиното членство во НАТО, во услови на растечка загриженост поради руското мешање во балканскиот регион – пишува лондонски The Times. Медиумот додава дека новата македонска влада, која положи свечена заклетва минатиот месец, пред лидерите на НАТО посочи дека поранешната југословенска република е подготвена да направи компромис во долготрајниот спор со својот сосед за да ја подобри стабилноста на поширокиот регион. Грција стави вето на барањето на Македонија за членство во НАТО во 2008 година во врска со името на републиката, која го дели со северната грчка провинција. Атина смета дека името на Македонија претставува предизвик за нејзиниот територијален интегритет, што подразбира територијални амбиции кон истоимената грчка провинција. Таа, исто така, ја обвинува Македонија за присвојување на грчката култура и симболи, вклучувајќи го и античкиот грчки херој Александар Велики, кого претходната влада на Македонија сакаше ...
| | веќе видена | слични

„Што е ова пријателе, го продадовме името. Кој го направи тоа?“. Со овие зборови искажани со силен набој вчера претпладне ме побара Ангел Митревски, член на управниот одбор на Заедницата на Македонците во Хрватска. Стариот пријател, загрижен за состојбата во Македонија, сѐ уште под импресии од неодамнешните заеднички трибини во Сплит и во Загреб со неверување ја прочитал веста на некои од хрватските портали дека „Македонија го менува името заради влез во НАТО“. Ми требаше време да го смирам и да му објаснам дека и некои од српските медиуми ја лиферуваат истата вест речиси истовремено, но дека состојбата ни од далеку не е толку алармантна како што тие ја пренесуваат речиси симултано. Она што е алармантно во целата оваа приказна е срамната кампања на некои од странските медиуми, кои изгледа се зафатени со вирусот на дезинформирање, извртување на изјавите, спинување што се коси со новинарските стандарди и со професионалноста во информирањето.Му пренесов дека сите тие се повикуваат на интервјуто на министерот за ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ќе побара од Грција да се преиспита каков сосед сака пред утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕиас во Атина. Дали Грција сака стабилна, пријателска Македонија, прашува Димитров, кој вчера го придружуваше премиерот Зоран Заев во Брисел на средбите со највисоките претставници на ЕУ и НАТО, Федерика Могерини, Доналд Туск, Јоханес Хан и Јенс Столтенберг, по кои Заев рече дека планот на новата влада е Македонија да добие покана од НАТО со привремената референца, а додека тече ратификацијата во сите 29 члена на НАТО, секако добиваме две години дополнително да се најде решение за спорот со името со Грција. На иста линија е вчерашната изјава на Димитров за „Политико“. „Приклучувањето на НАТО како ПЈРМ ќе помогне да се создаде клима која што ќе ни овозможи сами да го решиме името. Блoкадата од Грција не придонесува за попријателски настроено јавно мислење во Македонија кон Грција, бидејќи тие ни ја затворија вратата во НАТО и ЕУ“, кажа Димитров ...
| | веќе видена | слични

Македонија ја разгледува можност да стане дел од НАТО под привремената рефенеца. Ова во изјава за „Фаненшал тајмс“ го најавил новиот министер за надворешни, Никола Димитров, потенцирајќи дека членството во НАТО би помогнало да се смират состојбите на Балканот и да се намали опасноста од крвопролевање во регионот. – Ќе ја прашаме Грција каков вид на сосед сака. Дали сака стабилна, пријателска држава која нуди надеж, демократија и правда? Ако ние бидеме добар сосед на Грција, можеби грчките политички сили ќе сфатат дека ова ни се пружа историска можност, изјавил Димитров за Фајненшл Тајмс. Оваа изјава на Димитров доаѓа два дена пред неговата официјална посета на Атина, како и по последната изјава на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој недовсмислено порача дека членството во НАТО е можно само преку решение за името... Инаку, во текстот, угледниот „Фаненшал тајмс“ пипшува дека владата во Грција смета дека новата македонска Влада е по-кооперативна од Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и според тоа има ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, во своето обраќање во медија центарот оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски дух и ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судискиот реизбор во Полска е закана за правото, но не и во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: