ДОЈДОА И КОАЛИЦИСКИТЕ ПАРТНЕРИ: Конгрес на СДСМ со многу гости и старо-нов лидер (ФОТО)


Тука беа и новите коалициски партнери на СДСМ, ДУИ и Беса, но и поранешни истакнати функционери на партијата како Илинка Митрева, Никола Поповски и Ѓунер Исмаил.Се појави и Љубе Бошковски Во екот на преговорите за формирање на новата влада,СДСМ го одржува 22 конгрес.Во хотелот „Александар Палас“ гужва и многу познати лица од минатиот и сегашниот политички живот. Најважната точка на Конгресот е изборот на Зоран Заев за старо-нов претседател на партијата. Заев немаше против кандидат па се очекува тој да биде изгласан едногласно од партиските делегати.Неговиот избор го поздрави поранешниот претседател на партијата Бранко Црвенковски кој по подолго време се појави во јавноста. Тука беа и новите коалициски партнери на СДСМ, ДУИ и Беса, но и поранешни истакнати функционери на партијата како Илинка Митрева, Никола Поповски и Ѓунер Исмаил.Се појави и Љубе Бошковски откако во јавноста почна да се шпекулира дека и неговата партија можно е да биде дел од новата влада. Од гостите од странство говореше европратеникот од ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Радмила Шеќеринска Јанковска е прва жена која застанува на чело на Министерството за одбрана на Република Македонија. Таа е и единствената жена која го повикуваше Никола Груевски да излезе на дуел и да не се крие од женски фустан.Во исклучително долгата политичка кариера во неколку наврати е пратеник во Собранието, од 2002 до 2006 година во владите на Бранко Црвенковски и Хари Костов беше заменик-претседател задолжена за Европска интеграција и координација на странската помош. Токму нејзе ѝ се припишува како заслуга добивањето на кандидатскиот статус на Македонија за членство во ЕУ во 2006 година. Во матичната СДСМ, пак, ги помина практично сите степени во хиерархијата достигнувајќи го врвот во истата 2006 година кога дојде на чело на партијата, пишува Макфакс. Нејзиното вклучување во политичкиот живот почнува во 1993 година кога е избрана за член на Централниот одбор на СДСМ. Од 1995 е член на претседателството на ЦО на СДСМ и претседател на СДММ, а во 1999 година е избрана за потпретседател на ЦО на СДСМ и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Екс лидерот Бранко Црвенковски му ја честиташе новата влада на лидерит Зоран Заев. Поранешниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски присуствува на 22. Конгрес на партијата.Тој беше срдечно пречекан од раководството на СДСМ и му ја честиташе новата влада на претседателот Зоран Заев. Со гормогласен аплауз тој бече поздравен и од делегатите на конгрест на патијата чиј основач и долгогодишен лидер беше токму тој. Извор: А1он
| | веќе видена | слични

Близу 600 делегати на СДСМ одлучија- Зоран Заев останува на чело на партијата и во следните 4 години. Промени нема ниту на потпретседателското место, каде останува Радмила Шеќеринска. Старо-новото раководство пред партиското членство се обврза дека ќе продолжи да работи за создавање на подобра иднина, едно општество за сите независно од различностите. Според Заев денешниот ден е нов почеток за Македонија, бидејќи граѓаните се на прагот на формирање на новата реформска Влада. На 22 конгрес на партијата највпечатливо беше присуството на поранешниот претседател на СДСМ Бранко Црвенковски, а гости беа и претставници на новиот коалициски партнер ДУИ. На конгресот присуствуваше и лидерот на БЕСА Билал Касами, партијата со која Заев се уште преговара за учество во новата Влада. Според најавите, лидерот на СДСМ по завршување на партискиот конгрес продолжува со средбите, токму со БЕСА која своето учество во Владата го условува со прифаќањето на нивните услови со кои бараат редефинирање на Македонија, целосна ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Заврши затворениот дел на 22 конгрес на СДСМ, на кој Зоран Заев е повторно избран за лидер на партијата, додека Радмила Шекеринска останува негов заменик. Од 723 присутни делегати, на конгресот гласаа 643, пришто поддршка на Заев му дадоа 597 делегати. Воедно, избрани се и членови на Централниот и на Надзорниот одбор на партијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Реизборот на Зоран Заев за лидер на СДСМ се случи очекувано, но она што не беше очекувано е полупразната сала. На денешниот 22. Конгрес на партијата, единствениот кандидат Заев беше прогласен за старо-нов претседател на СДСМ. За време на неговиот говор по реизборот, салата каде се одржуваше Конгресот беше полупразна. Останаа многу празни столчиња и малку социјалдемократи да му ракоплескаат. извор:курир
| | веќе видена | слични
4 копии

Зоран Заев е старо-новиот лидер на СДСМ. Вака одлучија седумстотината делегати на 22 Конгрес на партијата. На функцијата заменик претседател останува и Радмила Шекеринска која и до денеска ја извршуваше таа функција. Мали измени во составот има само во Надзорниот одбор на СДСМ. Од 723 присутни делегати, на Конгресот гласаа 643. Поддршка на Заев му дадоа 597 делегати.
| | веќе видена | слични

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска го одржува дваесет и вториот Конгрес. Претседателот на партијата Зоран Заев, на отворањето порача дека сега се отвора можност за обнова на општеството и дека со сета сила ќе се бори против поделбите кои што го ослабнаа општеството. - Ова не е крај, ова е нашиот почеток. Имаме можност да изградиме едно и единствено, заедничко општество за сите нас. Партијата доби поддршка од граѓаните. Граѓаните одлучија на избори да градат партнерство со една партија, базирано на принципи, одговорност, демократија. Така победивме и за тоа сме им должни на граѓаните. Посветено ќе работиме и ќе се потрудам да ја оправдаме вашата доверба и овозможиме еднакви шанси за сите во владата и во општеството, изјави Заев. Посочи дека имаме големи предизвици како држава и како граѓани и дека само неполитизирано општество води кон економски развој. - Ќе работиме на создавање, а не на рушење. Тоа се нашите стратешки определби: демократија, отвореност, слобода, просперитет, еднакви можности. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пред околу 700 симпатизери, сопартијци, лидерот на СДСМ, Зоран Заев повторно ја побара довербата за да ја води партијата. На 22от конгрес кој се одржа денеска. Присуствуваа новите коалициски партнери и поранешниот претседател Бранко Црвенковски. Заев од говорницата порача дека оттука стартуваат реформите на новата влада, но и новиот живот во Македонија. Иако не конкретизираше до каде се преговорите со сите партии, сепак рече дека Македонија веќе следната недела ќе добие нова влада.
| | веќе видена | слични

На конгресот на СДСМ на кој се очекува реизбор на Зоран Заев, актуелниот претседател на социјалдемократите пристигна и Билал Касами, претседател на партијата Беса која е поканета како гостин, како и останатите партии – ДУИ на Али Ахмети и претставници на помалите политички партии, објави Фокус . Конгресот се одржува во скопскиот хотел „Александар Палас“, а се поканети 700 делегати.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Добрите вести од Балканот се реткост. Дури и кога премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев се согласија да стават крај на 27-годишниот ...
сите 689 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, соопшти дека партијата денеска поднесува кривични пријави против претседателот на Собранието, Талат Џафери, ...
сите 267 | | | веќе видена

“Очекувајте пукање од сите топови...“Поради моменталната медиумска афера во која се наоѓа, поедини медиуми го довеле во прашање настапот на Јелена Карлеуша на ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДОЈДОА И КОАЛИЦИСКИТЕ ПАРТНЕРИ: Конгрес на СДСМ со многу гости и старо-нов лидер (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: