Проект за вработување негувателки за грижа на стари луѓе


8 копии

Вработување на долгорочно невработените жени над 40 години, обука за негуватели за грижа на стари лица во домашни услови и поттикнување на јавно-приватно партнерство предвидува проектот „Креирање на можноста за нови вработувања на жената“ кој денеска го презентираше Црвениот крст на Македонија заедно со здружението Хуманост, финансиран од ЕУ. Генералниот секретар на Црвениот крст на РМ Саит Саити информира дека преку овој проект ќе се зголеми интеграцијата на долгорочно неврабортените жени на пазарот на трудот, како и развивање на знаење и вештини на долгорочно невработените жени за обезбедување мобилни социјални услуги за стари лица во нивните домови. – Постои потреба од натамошно развивање и проширување на програмите за обука за негователи за обезбедување таков вид на услуги во Скопје, но исто така и во останатите општини во внатрешноста на земјата. Согледувајќи ја оваа состојба Црвениот крст на РМ со овој проект ќе овозможи да се зајакнат капацитетите на долгорочно невработени жени, кои се едни од ...
| | веќе видена | слични

Ова се главните ризик фактори за појава на срцево садовите заболувања. Како на глобално ниво така и кај нас се намалува старосната граница на луѓето со срцево садови здравствени проблеми Црвениот крст со едукативни работилници ја одбележува неделата за борба против овој вид заболувања под мотото “Со позитивни мисли до поквалитетен живот.“ Во последно време депресијата и стресот исто така имаат влијание врз појавата на срцево садовите заболувања. Бројката на мажи и жени со ваков вид здравствени проблеми е речиси идентична, но податоците покажуваат дека жените страдаат од овие болести во подоцни години од животот. Кардиоваскуларните болести се најчест вид заболувања кај населението. Во светски рамки во просек годишно 17,5 милиони луѓе умираат како резултат на овој вод заболувања.
| | веќе видена | слични

Ќе бидат наградени 5 најдобри бизнис планови, секој од нив финансиран со најмногу 3000 ЕУР во денарска противредност.Главна цел на проектот „Интегрирање на етничките малцинства на пазарот на трудот, преку поттикнување на нивниот потенцијал за вработување” е да го фасилитира процесот на интеграција на младите луѓе од етничките малцинства во земјата, преку зголемување на нивната конкурентност на пазарот на трудот.Целни групи на проектот се: млади луѓе и жени од етничките малцинства од земјата, релевантни институции и организации кои работат на поддршка на жените и малцинствата, како и компании како потенцијални работодавачи.Проектот е со времетраење од декември 2015 до август 2017 година.1. Услови за учество и наградување – Право на учество имаат млади лица на возраст од 18 до 35 години; – Секој учесник на натпреварот има право да аплицира само со еден бизнис план; – Со еден бизнис план може да учествуваат најмногу 4 лица.Услов за добивање на паричната награда е формирање на претпријатие. Претпријатието треба ...
| | веќе видена | слични

Во општините Делчево, Битола, Шуто Оризари, Тетово и Куманово ќе биде спроведен проект за поттикнување одржлива реинтеграција на Роми повратници во Македонија, преку мапирање на проблемите на повратниците помош за нивно побрзо интегрирање во општеството. Проектот го спроведува невладината организација КХАМ од Делчево и Институтот за европски политики со поддршка на Канцеларијата за ромски иницијативи од Будимпешта. Ромина Кајтазова од КХАМ, потенцира дека во рамки на проектот ќе бидат ангажирани локални соработници во период од 6 месеци започнувајќи од 6. март годинава. – Локалниот соработник ќе има обврска за мапирање на потребите на Ромите повратници, да ги информира повратниците каде можат да се обратат за помош, да претставуваат врска помеѓу повратниците и ромските информативни центри, да доставуваат двонеделни извештаи до ЕПИ и КХАМ за нивното работење, истакна Кајтазова. Додава дека целта на проектот е да помогне во интеграцијата на повратниците во земјава. – Повратниците кои од економски причини ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Младинскиот совет на американскатa амбасада во Македонија и Црвениот крст на Град Скопје во соработка со ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“, вечерва организираат хуманитарен концерт „Љубовни ноти“. Концертот ќе започне во 19 часот во салата на Факултетот за музичка уметност. „Со собраните средства, во пресрет на 8-ми март, во соработка, ќе ги посетиме пациентките оперирани од малигни заболувања на Клиниката на онкологија и торакална хирургија и ќе им подариме мали подароци во знак на поддршка во нивната борба со ова заболување“, стои во повикот за настанот.
| | веќе видена | слични
4 копии

Младинскиот совет на американскатa амбасада во Македонија и Црвениот крст на град Скопје организираат хуманитарен концерт „Љубовни ноти“. Концертот ќе се одржи на во среда, со почеток во 19 часот во салата на Факултетот за музичка уметност. Собраните средства ќе се наменат за помош на пациентите во Клиниката на онкологија и торакална хирургија./
| | веќе видена | слични
2 копии

Собраните средства ќе се наменат за помош на пациентите во Клиниката на онкологија и торакална хирургија. Младинскиот совет на Американската амбасада во Македонија и Црвениот крст на град Скопје денеска со почеток во 19 часот во салата на Факултетот за музичка уметност ќе одржат хуманитарен концерт насловен "Љубовни ноти". Собраните средства ќе се наменат за помош на пациентите во Клиниката на онкологија и торакална хирургија.
| | веќе видена | слични

Средствата за имплементација на проектот, во висина од околу 153.000 евра, се обезбедени преку ИПА фондовите на ЕУ. Проектот се спроведува во соработка со Министерството на труд и социјална политика, Министерството за образование и Град Скопје. 40 жени кои со години чекале вработување ќе добијат шанса да станат професионални негователки. Преку повеќе месечна обука, која ќе ја спроведува Црвениот крст, тие ќе стекнат вештини за чување на стари лица во домашни услови. Проектот се однесува за жени над 40 годишна возраст, а кандидатките ќе бидат избрани од евиденцијата на Агенцијата за вработување. Ова, ќе ги направи поконкурентни на пазарот на трудот и ќе им обезбеди сигурна егзистенција. Во земјава програмата за едукација на негователи од 2013 година ја спроведува здружението „Хуманост“. Досега ја поминале 60 лица, а 80% од нив веќе се работно ангажирани. Проектот, според надлежните, се надополнува на владината мерка за субвенционирање на приватни домови за стари лица, а новите сертифицирани негователи ќе ...
| | веќе видена | слични

Под мотото „Со позитивни мисли до поквалитетен живот“ oпштинската организација на Црвениот крст од Велес ја одбележува традиционалната Недела на борба против срцево – садови заболувања. Претседателот на oпштинската организација на Црвениот крст од Велес, Милчо Трајков денеска на прес-конференција истакна дека целта на Неделата за срцево садови заболувања е превентивна едукација на населението, а со цел да се заштити од оваа болест, која секоја година зема замав. Тој потсети дека фактори за ризик се нездравиот начин на живеење, зголемените вредности на маснотии во крвта, дебелината, физичката неактивност и нездравата исхрана. – Кардиоваскуларните заболувања се причина број еден за смртност како во светот, така и во земјава, а возрасната граница е се помала. Целта е да се влијае кај населението, да се намалат ризиците од кардиоваскуларни заболувања на кои може да се влијае, потенцира Трајков. Тој за неделава до 28 февруари најави низа едукативни предавања меѓу различни старосни групи од населението и други ...
| | веќе видена | слични

Хуманитарен концерт на кој ќе се собираат средства за помош на пациентите на Kлиниката на онкологија и торакална хирургија ќе биде одржан вечерва со почеток во 19 часот во салата на Факултетот за музичка уметност. Kонцертот, под наслов „Љубовни ноти“, е во организација на Младинскиот совет на американската амбасада во Македонија и Црвениот крст на град Скопје.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 240 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва побара итно распуштање на Парламентот и организирање предвремени избори. Овој став е реафирмиран на средба со партиите во ...
сите 262 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Проект за вработување негувателки за грижа на стари луѓе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: