Нова електронска услуга на Катастар- граѓаните и бизнис заедницата ќе имаат увид во урбанистичките планови


13 копии

Граѓаните и бизнис заедницата од денеска можат да имаат увид во урбанистичките планови на целата територија на државата преку геопроталот на Агенцијата за катастар на недвижности преку врската: http://ossp.katastar.gov.mk/OSSP/. Тоа го овозможува новата електронска услуга што денеска беше промовирана во присуство на премиерот Емил Димитриев и министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски. – Станува збор за услуга со која сите граѓани и бизнис заедницата можат преку електронски пат да проверат што е предвидено во нивната или други парцели, што е предвидено во ДУП-овите за градење… Со оваа алатка може да ги видат и цените на градежното земјиште, изјави Димитриев. Тој посочи дека новата електронска услуга е една од најклучните реформи што ги има направено Катастарот во изминатиот период со многу посветена работа и континуитет со што, потенцира, сме многу понапред од многу земји во Југоисточна Евроа, па и пошироко. – Новата услуга на Катастарот ќе има далекусежни позитивни последици во работењето на ...
| | веќе видена | слични

Информации за секоја градежна парцела, за нејзината сопственост, содржина, што е изградено или предвидено да се гради, податоците се електронски достапни во Графичкиот регистар на градежно земјиште. Покрај графичкиот приказ има информации и за продажната цена на имотот и објектите во околината. Според државниот катастар, на веб порталот, бесплатен е увидот во уранистичките планови и плански документации. На граѓаните им овозможува историски преглед на движењата на имотот, на бизнис заедницата јасна слика за слободно градежно земјиште и контрола на реализација. „Тоа е услуга со која сите граѓани и бизнис заедницата можат по електронски пат да видат што е е предвидено на нивнта и на други парцели, што е предвидено за градење во урабанистичките планови. Исто така можат да ги видат и цените на градежното земјиште што се однесуваат на локцијата за која се заинтересирани и врз основа на тоа што може да го планираат. Крупна работа што ја одработи нашиот Катастар што ќе има далекусежни последици во работењето на ...
| | веќе видена | слични

Инвеститорите пак многу полесно можат да си го пронајдат земјиштето на кое ќе може да градат објект според нивните потреби. - Новата услуга на Катастарот ќе има далекусежни позитивни последици во работењето  на градежните компании и кај луѓето, бидејќи дава огромна транспарентност, прилично голем број информации и е од голема помош, рече Димитриев . Според директорот Славче Трпевски на увид на граѓаните се речиси 48  градежни парцели  или над 15 милиони метри квадратни. - На геопорталот на Агенцијата за катастар на недвижности од денеска секој граѓанин може да види што има во неговата грдежна парцела и што е предвидено да се гради во неговата парцела и во соседството, а бизнис компаниите  може да видат кое е слободно земјиште преклопено со податоците од Катастрот за целата територија на Република Македонија, рече Трпески. Новиот проект за развој на просторното и урбанистичкото планирање се очекува да го подобри социјалниот и економски раст, намалување на штетите по животната средина, развивање енергетски ...
| | веќе видена | слични

Со новата електронска услуга за графички катастар граѓаните ќе имаат увид во урбанистичките планови на државава и во регистарот на градежно земјиште. Достапни се информации за секоја градежна парцела, за нејзината содржина, дали е истата слободна или е веќе реализирана. Станува збор за услуга со која сите граѓани и бизнис заедницата можат преку електронски пат да проверат што е предвидено во нивната или други парцели, што е предвидено во ДУП-овите за градење. Со оваа алатка може да ги видат и цените на градежното земјиште, изјави премиерот Емил Димитриев, кој денеска ја посети Агенцијата за катастар. Новата услуга на Катастарот ќе има далекусежни позитивни последици во работењето на градежните компании и кај луѓето, бидејќи дава огромна транспарентност, прилично голем број информации и е од голема помош, рече Димитриев и додаде дека креирањето нови услуги за граѓаните треба да продолжи и во иднина. На геопорталот на Агенцијата за катастар на недвижности од денеска секој граѓанин може да види што има во ...
| | веќе видена | слични

Станува збор за услуга со која сите граѓани и бизнис заедницата можат преку електронски пат да проверат што е предвидено во нивната или други парцели, што е предвидено во ДУП-овите за градење,… Со оваа алатка може да ги видат и цените на градежното земјиште, изјави Димитриев. Тој посочи дека новата електронска услуга е една од најклучните реформи што ги има направено Катастарот во изминатиот период со многу посветена работа и континуитет со што, потенцира, сме многу понапред од многу земји во Југоисточна Евроа, па и пошироко. Новата услуга на Катастарот ќе има далекусежни позитивни последици во работењето на градежните компании и кај луѓето, бидејќи дава огромна транспарентност, прилично голем број информации и е од голема помош, рече Димитриев и додаде дека креирањето нови услуги за граѓаните треба да продолжи и во иднина. Директорот на Агенцијата за катастар на недвижности Славче Трпески посочи дека во изминатите десет години Катастарот доби огромна поддршка од Владата и додаде дека денешната посета на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На веб-порталот веќе се објавени над 1.000 урбанистички планови, па како што рече премиерот Емил Димитриев по вчерашната презентација на новата услуга, сите граѓани можат да видат што има на нивната и соседната парцела, а компаниите да имаат увид во слободното градежно земјиште Преку геопорталот на Агенцијата за катастар на недвижности од вчера секој граѓанин може да провери што има на неговата градежна парцела, што е предвидено да се гради и во соседството, а компаниите, пак, имаат увид во слободното градежно земјиште на целата територија на државата. - Ова е една од најклучните работи што Катастарот ги направил во последно време со многу посветена работа и континуитет. Тоа е услуга со која сите граѓани и бизнис заедницата можат по електронски пат да видат што е предвидено на нивната и на други парцели, што е предвидено за градење со урбанистичките планови итн. Исто така, можат да ги видат и цените на градежното земјиште што се однесуваат за локацијата за која се интересират и врз основа на тоа можат да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова електронска услуга на Катастар- граѓаните и бизнис заедницата ќе имаат увид во урбанистичките планови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: