Поради спорот за името: Koѕијас доби закана за убиство со три куршуми


14 копии

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас вчера добил писмо со закани до него и неговото семејство во кое меѓу другото пишувало: „Имаме три куршуми за тебе“, соопшти министерот за цивилна заштита на Грција, Никос Тоскас. Како што јави дописникот на МИА од Атина, Тоскас, утрово говорејќи за грчката телевизија Антена изјави дека анонимниот допис бил испратен вчера и веќе е „во рацете“ на надлежните полициски служби за пронаоѓање на оние што го испратиле. – Никос Коѕијас ги води преговорите со маестрални потези со насоките што ги добива од премиерот, а климата не ја одредуваат ниту радикалните гласови од една или друга страна ниту дописите што некои се осмелија да ги пратат до министерот за надворешни работи и да говорат за три куршуми и закани, изјави Тоскас. Грчкиот министер за цивилна заштита рече дека ваквите постапки се само затоа што некому не му се допаѓа начинот на кој се преговара. – Мислам дека не треба да коментираме колку е опасно тоа да се праќаат дописи до оние што се обидуваат да ги решат, на ...
| | веќе видена | слични

Не е можна промена на името без промена на идентитетот. Ваков е ставот на експертската јавност откако во јавноста се погласно се зборува за промената на името на државата која ја договара новата влада предводена од Зоран Заев и СДСМ. Премиерот Зоран Заев синоќа на прес-конференција изрази подготвеност името на земјата да содржи географска одредница, потенцирајќи дека прашањето за спорот за името што Македонија го има со Грција е суштествено и оти треба да се даде шанса низ преговорите да се изнајде решение. -Ние сме подготвени за географска одредница и до тука ќе застанам, затоа што прашањето е суштествено и треба да дадеме шанса низ преговорите во изнаоѓање на решение, изјави Заев на вчерашната заедничка прес - конференција со евроамбасадорот Самуел Жбогар, по презентација на Стратегијата за Западен Балкан пред министрите. Македонскиот премиер рече дека внимателно ги следи настаните во Грција и реакциите дома, но оти колку и да е тешко изнаоѓањето решение на спорот, тој е оптимист и решение може да се ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев синоќа на прес-конференција изрази подготвеност името на земјата да содржи географска одредница, потенцирајќи дека прашањето за спорот за името што Македонија го има со Грција е суштествено и оти треба да се даде шанса низ преговорите да се изнајде решение. - Сакам нашите граѓани да знаат, сакам и граѓаните од соседна Грција да ги знаат деталите, но најповеќе сакам навистина да успееме во преговарачкиот процес, и затоа тука е секогаш дозата на внимателност. Да му дадеме шанса на успехот, но притоа ќе кажам: ние сме подготвени за географска одредница и до тука ќе застанам, затоа што прашањето е суштествено и треба да дадеме шанса низ преговорите во изнаоѓање на решение, изјави Заев на вчерашната заедничка прес - конференција со евроамбасадорот Самуел Жбогар, по презентација на Стратегијата за Западен Балкан пред министрите. Македонскиот премиер рече дека внимателно ги следи настаните во Грција и реакциите дома, но оти колку и да е тешко изнаоѓањето решение на спорот, тој е оптимист и ...
| | веќе видена | слични

Подготвени сме за промена на име со географска одредница, кажа премиерот Заев. Оптимистично најави мoжно решение за двете страни но не кажа за кор решение станува збор. Подготвени сме за промена на име со географска одредница, кажа премиерот Заев. Оптимистично најави мoжно решение за двете страни но не кажа за кор решение станува збор. Во овој момент македонската страна немала да лицитира со имиња во јавноста. - Подготвени сме да прифатиме решение со географска одредница , но ќе застанам тука - изјави Зоран Заев. Во име на добрососедски односи Заев соопшти и дека Автопатот што не повзрзува со јужната граница ќе се преминува во „Пријалетство, а скопскиот аердором во „Меѓународен аеродом Скопје". Шефот на грчката дипломатија побара Скопје јавно да каже која ќе биде придавката на сложеното име и тоа да им го соопшти на своите граѓани. Коѕиас тврди дека Атина го подготвила теренот за прифаќање на конкретна одредница во која ќе биде вклучен терминот Македонија, ...
| | веќе видена | слични

На прес конференцијата во Владата посветена на стратегијата на ЕУ за Западен Балкан премиерот Зоран Заев рече дека се подготвени за географска одредница без да открие детали во интерес на преговорите за решавање на спорот за името. Тој ги објави и донесените одлуки за преименување на автопатот во Пријателство и скопскиот аеродром во Скопје Внимателни сме за да му дадеме шанса на успехот, рече премиерот Зоран Заев на прес конференцијата доцна попладнево одговарајќи на прашање за детали од преговорите за името. „Но притоа ќе кажам, ние сме подготвени за географска одредница и до тука ќе застанам поради тоа што прашањето е суштинско и треба да дадеме шанса да ги поминеме преговорите за наоѓање решение“ рече Заев. Тој додаде дека сериозно се разгледуваат сите варијанти, се користи секоја можност за контакти со грчката страна, нагласувајќи дека процесот продолжува под покровителство на посредникот на Обединетите нации за спорот за името Метју Нимиц. Во контекст на спорот за името и европските интеграции, Заев ...
| | веќе видена | слични

Согласно решителноста на владата да не излегува со детали, кои би му наштетиле на преговарачкиот процес, Заев само посочи дека владата е подготвена на суштински чекори, кои ќе доведат до решавање на овој чувствителен проблем во интерес на двете земји. Во интервјуто за „Јуроњуз“, Коѕијас вчера посочи дека Атина го подготвува теренот за грчката јавност, но од македонска страна остуствувала таквата подготовка.   Коѕијас в меѓу другото потенцира и дека преговорите треба да се водат врз основа на договорот од Давос меѓу премиерите Заев и Ципрас, без да наведе повеќе детали. - Грчката влада презеде одговорност да каже јавно дека сака промена на името и дека ова име ќе биде сложено за сите употреби со конкретна одредница и излеговме јавно и кажавме дека во ова име ќе биде вклучен и терминот „Македонија“. Во Давос се договоривме една работа: дека ќе постои спогодба која по предлог на двајцата премиери ќе ја прави нашата страна, под моја одговорност. Се чини дека некои во Скопје, на пониска функција од премиерот, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Јавноста е целосно информирана, решение е можно и за таа цел во тек е преговарачки процес, велат од Владата по прозивката од грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, македонската влада конечно јавно да соопшти која ќе биде придавката на името и тоа да го објасни пред своите граѓани. – На билатералната средба меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на Економскиот форум во Давос, за прв пат после две децении се откочија процесите кои водат кон достоинствено решение на отворените прашања на Република Грција и Република Македонија како две соседни европски земји. За демонстрираната добра волја од двете страни јавноста беше целосно информирана. Изнаоѓањето взаемно прифатливо решение е можно и за таа цел во тек е преговарачки процес. Потребна е добра волја и компромис од двете страни да се дојде до решение кое ќе ги почитува достоинството и идентитет на граѓаните на двете држави. За секој следен значителен исчекор во текот на преговорите јавноста ќе биде повторно целосно информирана, велат од ...
| | веќе видена | слични

Македонско-грчкиот спор за името останува во фокусот на домашната и меѓународната јавностa. Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас тврди дека Атина веќе го подготвува теренот за Грците да го прифатат сложеното име, но вели дека од другата страна не постои таква подготвеност. Бара од македонската влада пред јавноста да го образложи сложеното име за кое преговаат двете страни. „Грчката влада презеде одговорност јавно да каже јавно дека сака промена на името и дека ова сложено име со конкретна одредница ќе биде за употреба. Во ова име че биде вклучен и трерминот Македонија чекаме Скопје да излезе и јавно да каже во ова сложено име која ќе биде придавката пред именката.“ - изјави Никос Коѕијас – Министер за надворешни работи на Грција. Јавноста во Македонија е целосно информирана - возврати македонската влада.. „На билатералната средба меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на Економскиот форум во Давос, за прв пат после две децении се откочија процесите кои водат кон достоинствено решение на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас побара земјава да се изјасни која одредница ќе стои пред името, откако грчката страна прифатила терминот ,,Македонија'' да се содржи во името, иако преферираат словенска нијанса во одредницата.Коѕијас, во интервју за Еуроњус смета дека Атина веќе го подготвува теренот за Грците да го прифатат сложеното име, но констатира дека од другата страна не постои иста таква подготовка.,,Грчката влада презеде одговорност да каже јавно дека сака промена на името и дека ова име ќе биде сложено за сите употреби со конкретна одредница и излеговме јавно и кажавме дека во ова име ќе биде вклучен и терминот „Македонија". Ние си ја завршивме нашата работа. Уште чекаме од Скопје, конечно да излезе, јавно да каже во ова сложено име која ќе биде придавката пред именката и да го опишат тоа пред нивниот народ. Ние го подготвуваме јавното мислење и секако како што гледате тоа си има и потешкотии. Не гледам дека и другата страна прави иста подготовка и ова, денес додека го правиме ова ...
| | веќе видена | слични

Скопје јавно да каже која ќе биде придавката на сложеното име и тоа да им го соопшти на своите граѓани, бара шефот на грчката дипломатија. Скопје јавно да каже која ќе биде придавката на сложеното име и тоа да им го соопшти на своите граѓани, бара шефот на грчката дипломатија. Коѕиас тврди дека Атина го подготвила теренот за прифаќање на конкретна одредница во која ќе биде вклучен терминот Македонија, додавајќи дека од другата страна не постоела иста таква подготовка. За сложеното име, грчкиот министер за надворешни работи вели дека грчката влада ги преферира придавките што имаат „словенска нијанса во нивната фонетика“. Коѕиас открива и што се договориле премиерите Заев и Ципрас на нивната средба пред две седмици. Никос Коѕиас - Во Давос се договоривме една работа: дека ќе постои спогодба која по предлог на двајцата премиери ќе ја прави нашата страна, под моја одговорност. Се чини дека некои во Скопје, на пониска функција од премиерот, одново размислија и овие ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поради спорот за името: Koѕијас доби закана за убиство со три куршуми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: