Уште 4 дена до дигитализација на телевизиите – што треба да знаете

2 копии

Од сабота (1 јуни) ќе започне целосно емитување на телевизиската програма со дигитален сигнал. Оние кои имаат понови дигитални телевизори, како и корисниците на платформите на Boom TV, MaX TV ќе можат без проблем да го следат емитувањето на ТВ програмата со тоа што ќе можат да ги следат програмите и на регионалните телевизии кои зрачат во нивниот регион. Останатите граѓани коишто домашните телевизиски канали ги примаат со обична антена, на постар модел на телевизор и не се претплатени на услугите на некој кабелски оператор или оператори како Boom TV, MaX TV, ќе треба да купат или посебен уред наречен сет топ бокс или телевизор којшто има вграден дигитален приемник – DVB-T стандард. Во двата случаи антена ќе биде потребна. Затоа не ја фрлајте старата антена! Сет Топ боксовите можете да ги најдете во секој подобро опремен дуќан за електроника. Цената им е околу 1000 денари. Ги нуди и операторот ОНЕ, без обврска за склучување на било каков договор. Доколку купувате нов ТВ-приемник со вграден тјунер, внимавајте ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Граѓаните ќе можат да пријават евентуални проблеми при премиенот од аналогно во дигитално емитување на телевизиските сигнали на бесплатниот телефонски број 190 во контакт центарот на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК), соопшти денеска АЕК. Република Македонија ќе почне со дигитален пренос на телевизиски содржини на националните и регионалните телевизии в сабота (1 јуни). Според АЕК, граѓаните можат да се јават за сите проблеми при процесот на дигитализацијата секој ден, вклучително и сабота и недела. Со исклучувањето на аналогниот и вклучувањето на дигиталниот сигнал, граѓаните кои немаат кабелска телевизија, Макс или Бум ТВ, а имаат постар телевизор ќе треба да си купат нов телевизор со вграден уред за дигитален прием, или пак дигитален приемник (сет топ бокс) за да можат да следат телевизиска програма. Според најавите, од 60. телевизии што побараа промени на дозволите за премин од аналогно во дигитално емитување, 30 ќе зрачат програма преку дигиталната платформа на избраниот оператор за ...
| | веќе видена | слични

Република Македонија ќе почне со дигитален пренос на телевизиски содржини на националните и регионалните телевизии в сабота (1 јуни). Според АЕК, граѓаните можат да се јават за сите проблеми при процесот на дигитализацијата секој ден, вклучително и сабота и недела. Со исклучувањето на аналогниот и вклучувањето на дигиталниот сигнал, граѓаните кои немаат кабелска телевизија, Макс или Бум ТВ, а имаат постар телевизор ќе треба да си купат нов телевизор со вграден уред за дигитален прием, или пак дигитален приемник (сет топ бокс) за да можат да следат телевизиска програма. Според најавите, од 60. телевизии што побараа промени на дозволите за премин од аналогно во дигитално емитување, 30 ќе зрачат програма преку дигиталната платформа на избраниот оператор за дигитализацијата компанијата ОНЕ.
| | веќе видена | слични

Почитувани, На 01.06.2013 во Република Македонија ќе се отпочне со дигитален пренос на телевизиски содржини на националните и регионалните телевизии. Агенцијата за електронски комуникации ги известува сите граѓани на Република Македонија дека за сите проблеми кои можат да се појават во процесот на премин од аналогно во дигитално емитување на телевизиските сигнали можат да се јавуваат на бесплатниот телефонски број 190 во Контакт центарот на АЕК во секој ден, вклучително и во сабота и недела. Агенција за електронски комуникации
| | веќе видена | слични
2 копии

Дигиталниот пренос на телевизиски содржини на националните и на регионалните телевизии започнува од утре. Од Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) соопштуваат дека граѓание за сите проблеми можат да се псе јавуваат на бесплатниот телефонски број 190 во контакт центарот на АЕК секој ден, вклучително и во сабота и недела.
| | веќе видена | слични

Од сабота ќе се почне со дигитален пренос на телевизиски содржини на националните и регионалните телевизии. Сите оние што имаат проблеми може да се обратат до Агенцијата за електронски комуникации. - За сите проблеми што можат да се појават во процесот на премин од аналогно во дигитално емитување на телевизиските сигнали може да се јават на бесплатниот телефонски број 190 во центарот за контакт на АЕК секој ден, вклучително и во сабота и во недела – велат од Агенцијата.
| | веќе видена | слични

Доколку се купува нов ТВ-приемник со вграден тјунер неопходно е тој да поддржува ДВБ-Т и МПЕГ-4 и пожелно е да прикажува телевизија со висока дефиниција - ХД Реди или Фул ХД Задутре се исклучува аналогниот и се вклучува дигиталниот телевизиски сигнал. Граѓаните кои немаат кабелска телевизија, Макс или Бум ТВ, а имаат постар телевизор ќе треба да си купат нов телевизор со вграден уред за дигитален прием, или пак рисивер, односно сет топ бокс, за да можат да следат телевизиска програма. Старите антени не треба да се фрлаат, но со дигитализацијата тие ќе го примаат сигналот како и да се свртени. ШТО Е ДИГИТАЛИЗАЦИЈА НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА? Дигитализацијата на телевизијата подразбира производство, пренос и прием на телевизиски програми во дигитален облик, со користење на дигитални методи на модулација и обработка на сигналот. ЗОШТО ДИГИТАЛИЗАЦИЈА? Процесот на дигитализација на телевизијата е завршен или е во тек во повеќето европски земји. Доколку не се премине на дигитална телевизија, Република Македонија не само ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 29 мај - Дозволите за вршење радиодифузна дејност за телевизиските програмски сервиси преку дигитален терестријален мултиплекс беа доделени во среда во Ректоратот при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј„ во Скопје. „Ниту еден од постоечките медиуми нема да згасне со процесот на дигитализација. Напротив, сите продолжуваат со работа со повисоки професионални стандарди, а имаме и еден медиум кој од регионален прерасна во национален. Македонија стана првата земја во регионот која го воведува дигиталниот сигнал од 1 јуни, што претставува значаен исчекор за професионализација на медиумските стандарди. Очекуваме медиумскиот сектор квалитативно да се развива, да поттикне нови вработувања, а истовремено медиумите да станат конкурентни на пазарот. Исто така, очекуваме поголема транспарентност во работењето на медиумите.„- рече во своето обраќање министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски. Тој уште еднаш ги повика сите субјекти во медиумската област да продолжат да даваат предлози и ...
| | веќе видена | слични

Укинувањето на аналогниот сигнал – нема да значи дека граѓаните ќе останат без телевизија. И покрај медиумската кампања, за гледачите останаа отворени серија прашања. За познавачите на состојбата, на самиот старт од процесот – сепак има слабости. Надлежните уверуваат дека земјава е подготвена за дигитализација. Македонија е прва земја во регионов која воведува дигитален сигнал. Но сепак - граѓаните признаваат дека сеуште имаат дилеми. Додека компанијата “Оне“ што го доби тендерот да ја спроведе дигитализацијата, во екот на операцијата со намалени цени и обврзувачки договори се обидува да привлече клиенти, новите правила за дигитализација нема да значат дека граѓаните ќе останат без телевизија. “- Граѓаните кои ги гледаат телевизиските канали преку било кој оператор не се засегнати и немаат потреба од никаква дополнителна опрема. - Граѓаните кои ги гледаат телевизиските канали со помош на антена треба да поседуваат понов ТВ приемник или дигитален ресивер. - На граѓаните што поседуваат ТВ приемник не ...
| | веќе видена | слични

„Ниту еден од постоечките медиуми нема да згасне со процесот на дигитализација. Напротив, сите продолжуваат со работа со повисоки професионални стандарди, а имаме и еден медиум кој од регионален прерасна во национален. Македонија стана првата земја во регионот која го воведува дигиталниот сигнал од 1 јуни, што претставува значаен исчекор за професионализација на медиумските стандарди. Очекуваме медиумскиот сектор квалитативно да се развива, да поттикне нови вработувања, а истовремено медиумите да станат конкурентни на пазарот. Исто така, очекуваме поголема транспарентност во работењето на медиумите.„- рече во своето обраќање министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски. Тој уште еднаш ги повика сите субјекти во медиумската област да продолжат да даваат предлози и сугестии за Нацрт-работната верзија за Законот за медиуми и аудиовизуелни медиумски услуги, со цел да се дојде до квалитетна финална верзија на ова законско решение.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 205 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија ...
сите 193 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уште 4 дена до дигитализација на телевизиите – што треба да знаете

Од:
До кого (е-маил):
Порака: