Стара е 250 години, а е многу сочувана


Главата на Диего Алвес се чува во тегла во посебна просторија во Универзитетот во Португалија. Првата работа што ќе ја забележите по влегувањето во Kатедрата по медицина на Универзитетот во Лисабон е осамена „кисела глава“, која на полицата се наоѓа во близина на биолошкиот примерок на раце. Главата е жолта, изгледа мирно и помалку личи на компир. Разни лекари и анатомски техничари од одделот не ја ни забележуваат. Таа всушност е само таму - главата на Диего Алвес, наводно првиот португалски сериски убиец и последниот човек кој што е обесен. Диего Алвес е роден во Галиција во 1810 година, а во детството е испратен во Лисабон за да работи како слуга во богати куќи. Но, Алвес наскоро открил дека животот како криминалец ќе му биде многу поисплатлив. Својата локација ја пронашол во долината Алкантара, каде што пресретнувал фармери при нивното враќање од Лисабон дома. Тогаш ќе ги ограбел и убиел, а тоа го повторил дури 70 пати во три години. До денес не е јасно зошто престанал, со оглед на тоа дека полицијата не ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Јувентус одлично и сезонава си ја одработи во Италија каде дојде до двојната круна, но изостана успехот во Лигата на шампионите каде клубот не успеа да го искачи последното скалило. Свој голем придонес во овие резултати сезонава даде и Дани Алвес кој како слободен агент минатото лето од Барселона летна во Торино. Меѓутоа сега тие квалитетни партии Бразилецот сака да ги наплати и да добие нов договор до 2019 година. Според бразилски „УОЛ“ искусниот играч му дал ултиматум на Јуве да ја активираат можноста и да му овозможат да има договор на уште две сезони или пак ќе почне да размислува за трансфер. Тој е поврзуван со повеќе екипи вклучувајќи ги тука Челси и Сити на Пеп Гвардиола, плус отворена е можноста и за преселба во Кина. Неговиот учинок сезонава е 6 гола и 7 асистенции на 33 натпревари, па сега останува да видиме каков ќе биде одговорот на „бјанконерите“.
| | веќе видена | слични

Дани Алвеш играше извонредно во дресот на Јувентус во завршницата од изминатата сезона, па бразилскиот ветеран сега ја користи добрата репутација за да изврши притисок врз раководството на италијанскиот првак. Како што јавуваат бразилските медиуми, десниот бек испратил ултиматум до директорот Марота, порачувајќи му да ја активира клаузулата за продолжување на договорот, или во спротивно тој самиот ќе инсистира на трансфер во летниот преоден рок. Актуелниот договор на Алвеш со Јувентус истекува во јуни 2018 година, но во него има клаузула за продолжување за уште една сезона. Бразилецот сака иднината да му биде разрешена до стартот на подготовките, а доколку тоа не се случи ќе инсистира да му биде дозволен трансфер. Јувентус важи за клуб што не подлегнува лесно на закани, па многу веројатно е дека „црно-белите“ самите ќе му ја покажат вратат на бразилскиот дефанзивец и ќе инсистираат на заработка од десет милиони евра, откако минатото лето го доведоа без отштета од Јувентус. Тотенхем во моментов важи за ...
| | веќе видена | слични

Одличниот дефанзивен играч на Јувентус, кој претходното лето допатува во Торино од тимот на Барселона, им поставил ултиматум на челниците на „Старата Дама“. Дани Алвеш во Јувентус пристигна како слободен играч, и веднаш во првата сезона освои двојна круна со „Бјанконерите“, титула и куп во Италија. Денешните вести кои ги носи бразилскиот UOL, 34 годишниот фудбалер ги предупредил првите луѓе на Јувентус дека доколку не ја активираат клаузулата за продолжување на неговиот договор до 2019 година, тој ќе ги напушти ова лето. Алвеш според сите европски веродостојни информации, попрво би го напуштил Јувентус, отколку следното лето да биде во голема неизвесност околу неговата иднина. Некогашниот фудбалер на Барселона се поврзува со можен трансфер во Челси и Манчестер Сити, што за негови години, би било малку преоптимистички.
| | веќе видена | слични
2 копии

Искусниот десен бек на Јувентус, Дани Алвеш, од следната сезона би можел да зачекори на англиските фудбалски терени, откако Челси и Манчестер сити се распрашуваат за ангажман на Бразилецот. Поранешниот играч на Барселона има уште една година од договорот со „Старата дама“, но во неговата дебитантска сезона во Италија, Алвеш освои се што можеше да се освои, па сега е во потрага по нов предизвик.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалерот на Јувентус, Бразилецот Дани Алвеш, е главна тема во Италија, но не поради поразот во финалето во Лигата на шампиони од екипата на Реал (М) со 4:1, туку поради неговата сексапилна девојка Јоана Санц. Тие секојдневно ги полнат весниците со своите љубовни приказни Алвеш постојано прикачува слики од својата девојка на социјалните мрежи, што покажува дека одлично му оди на љубовен план, но истовремено ги „пали" фановите со газето на својата сакана. Инаку згодната манекенка е десет години помлада од десниот бек на „Старата дама", но по се изгледа искусниот „мачор" е одличен ловец на згодни девојки. Фановите на Јувентус имаат посебна чест што нивниот фудбалер ги части со врели фотки на кои имун не може никој да остане.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез призна дека нема да жали пари, и за секој играч во неговиот тим подготви невидена парична награда во историјата на фудбалот. Условото е јасен, да се одбрани шампионската титула освоена минатата година. Но, можеби нивниот противник во финалето во Кардиф (вечерва од 20.45 часот), е нешто помал клуб од „кралскиот" но сепак, тие ќе бидат мотивирани на еден посебен начин – со подарок. Па така, барем така откри еден од нивните најдобри фудбалери, Дани Алвеш, доколку Јувентус ја освои титулата (по дведецениска пауза), секој играч на „старата дама" освен одредениот паричен износ, ќе добие и нов модел на „Ферари". Јасно, сопственикот на Јувентус е „Фиат", чиј дел е и „Ферари", па јасно е дека автомобилите ќе бидат посебни и пред се уникатни. Затоа што доколку вечерва Јувентус го добие Реал Мадрид, ова ќе биде и најуспешната година во историјата на клубот, единствена во која ја освоил тројната круна, или по италијански „триплета".
| | веќе видена | слични

Предраг Мијатовиќ го прокоментира спорниот гол од финалето помеѓу Реал и Јувентус во 1998 и вели дека Дани Алвеш никогаш не бил паметен кога се во прашање изјавитеДесниот бек вчера ги „пецна“ „Кралевите“ и на прес конкференцијата истакна дека во финалето во 1998, Реал Мадрид станал шампион со гол од офсајд на Предраг Мијатовиќ.Црногорецот експресно му одговори на Бразилецот, поранешниот играч на Реал Мадрид вели дека Дани Алвеш а сјаен фудбалер но никогаш не бил паметен со изјавите.„Немам намера да му се правдан на Алвес, Јувентус и неговите навивачи“ - вели Мијатовиќ.„Немаше офсајд, и не ме интересира што тие велат и како сакаат да го оправдаат поразот“.„Алвеш е сјаен фудбалер, прикажуваше фантастични игри во Севиља, Барселона и сега во Јувентус, но никогаш не бил паметен кога се во прашање изјавите“.
| | веќе видена | слични

Постои некој вид на антагонизам поради начинот на кој Реал ја освои титулата европски првак во 1998 година против Јувентус, кажа Алвеш, кој не е баш омилен во соблекувалната на Реал. Не е Реал за секого фаворит и не е ова Алвеш-Реал, ова Јувентус-Реал, кажа Алвеш, кој додека беше во Барселона имаше блиски средби со реаловците, посебно со Серхио Рамос и Кристијано Роналдо, кој не сакаше да му подаде рака. -Постои некој вид на антагонизам затоа што Реал во 1998 година против Јувентус ја освои титулата со гол од офсајд, кажа Дани Алвеш, кој вечерва со Јувентус во Кардиф ќе проба да го сопре Реал во одбраната на титулата во Лигата на шампионите, која би била историска. Во Реал, барем според нивните зборив не се замараат премногу со ова. -Сите знаеме што пробува Алвеш да направи, кажа Марсело. Алвеш не е баш најомилен во соблекувалната на Реал, најблаго кажано. Кога Серхио Рамос навивачите на Севиља го извреѓаа, кажа дека не му е јасно како Алвеш и Ракитиќ ги дочекуваат како богови во дресот на Барселона, а на ...
| | веќе видена | слични

Не е Реал за секого фаворит и не е ова Алвеш-Реал, ова Јувентус-Реал, кажа Алвеш, кој додека беше во Барселона имаше блиски средби со реаловците, посебно со Серхио Рамос и Кристијано Роналдо, кој не сакаше да му подаде рака. -Постои некој вид на антагонизам затоа што Реал во 1998 година против Јувентус ја освои титулата со гол од офсајд, кажа Дани Алвеш, кој вечерва со Јувентус во Кардиф ќе проба да го сопре Реал во одбраната на титулата во Лигата на шампионите, која би била историска. Во Реал, барем според нивните зборив не се замараат премногу со ова. -Сите знаеме што пробува Алвеш да направи, кажа Марсело. Алвеш не е баш најомилен во соблекувалната на Реал, најблаго кажано. Кога Серхио Рамос навивачите на Севиља го извреѓаа, кажа дека не му е јасно како Алвеш и Ракитиќ ги дочекуваат како богови во дресот на Барселона, а на него му ја пцујат мајката. -Кога се вратив во Севиља во друг дрес, не ги славев головите ниту барав почитување од навивачите, му одговри Алвеш. Со Роналдо, Бразилецот се пресметуваше ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 307 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 285 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 106 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стара е 250 години, а е многу сочувана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: