Работниците на Колска, два часа го блокираа патничкиот и товарниот железнички сообраќај


Работниците на велешката фабрика за поправка на вагони Колска денеска повторно го прекинаа производството и два часа го блокираа железничкиот товарен и патнички сообраќај на станицата во Велес.Од ЈП Македонски железници Транспорт бараат втора половина на плата за месец март и покрај заостанати четири плати.Со протест на Железничката станица во Велес во времетраење од околу два часа и со блокади на патничкиот воз за Битола, во времетраење од деведесет минути како и на товарниот воз за Скопје во времетраење од педесет минути, работниците на велелешка Колска повторно бараа исплата на плата. Протест го поттикна непочитувањето на договорот што ЈП Македонски железници Транспорт и Колска го постигнале на средбата кај вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, рече претседателот на синдикалната организација во Колска Слободан Димитриевски.– На средбата беше договорено кога земаат работниците на ЈП Македонски железници – Транспорт плата да земеме и ние. Ние во моментов работиме на поправка на 34 товарни вагони ...
| | веќе видена | слични

Прилепски „Еурокомпозит“ доби вршител на должноста директор кој функцијата ќе ја врши еден месец до одржувањето на акционерското собрание за да биде избран првиот човек на компанијата. Најавата е вработените до четврток да добијат плата што во меѓувреме го стави во мирување протестот на Синдикатот. Од Синдикатот велат- доколку не се исплати платата, се активираат протестите. Инаку, според договорот со Владата, за шест месеци треба да се најде стратегиски инвеститор за наменската фабрика.
| | веќе видена | слични

И денеска втор ден вработените во Ерукомпозит го блокираа патот Прилеп-Скопје. Велат дека никој не сака да ги слушне ниту пак им се јавил. Револтирани се од вчерашната изјава на претставникот на државниот капитал дека мора да чекаат уште 30 дена за да се изберел нов директор и тие да добијат плата. Сега велат дека планираат да си поднесат колективна оставка и од понеделник да штрајкуваат пред Влада.
| | веќе видена | слични
5 копии

Со тричасовна блокада на патниот правец Прилеп-Градско на излезот од Прилеп, вработените во прилепската наменска фабрика „Еурокомпозит“ и денеска, втор ден по ред, протестираа барајќи исплата на плата, според договорот со Владата. Според претседателот на синдикатот Роберт Богданоски, од исплатата на првата плата поминале повеќе од месец и половина, а за наредна, според најавите треба да чекаат барем уште еден месец додека се назначи нов директор. – Досега, веќе втор ден, никој ни се нема јавено, а ние сме решени да протестираме. Денеска на протест сме три часа, еден повеќе од вчера. Синдиактот веќе размислува да поднесеме сите колективни откази и да појдеме пред Владата, па да се пријавуваме како невработени. Нека ни кажат, ако не им треба оваа фабрика, тогаш да си го бараме чарето, вели Богданоски. (МИА)
| | веќе видена | слични

Процедурите за назначување на нов директор биле комплицирани и работниците плата можат да очекуваат после еден месец им било речено, што ги поттикна за нови протести. Денеска Прилеп и Битола, повторно беа отсечени од државата, овој пат три часа. Работниците на ``Еурокомпозит`` месец и пол немаат земено плата иако од Владата им беше ветена редовна исплата, а фирмата по оставката на директорот е обезглавена бидејќи нема потписник на сметката. Процедурите за назначување на нов директор биле комплицирани и работниците плата можат да очекуваат после еден месец им било речено, што ги поттикна за нови протести. На последната средба со Владата што ја имавме, договорено ни беше во овие наредни шест месеци, секој месец да земаме по една плата и да се решава проблемот со нашата фабрика. Ние повеќе од 40 дена втората плата ја немаме земено и заради тоа беше застанувањето и нашиот штрајк. Како што имаме сознание, Владата ништо досега нема преземено за решавање на нашиот проблем- рече Роберт Богданоски, претседател на ...
| | веќе видена | слични

Според претседателот на синдикатот Роберт Богданоски, од исплатата на првата плата поминале повеќе од месец и половина, а за наредна, според најавите треба да чекаат барем уште еден месец додека се назначи нов директор. - Досега, веќе втор ден, никој ни се нема јавено, а ние сме решени да протестираме. Денеска на протест сме три часа, еден повеќе од вчера. Синдиактот веќе размислува да поднесеме сите колективни откази и да појдеме пред Владата, па да се пријавуваме како невработени. Нека ни кажат, ако не им треба оваа фабрика, тогаш да си го бараме чарето, вели Богданоски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вработените во прилепски „Еурокомпозит“ денеска повторно го блокираа патот Прилеп-Скопје. Велат дека иако блокадите на патот вчера ги најавија за понеделник биле изреволтирани од изјавата на новиот претставник на државниот капитал Софија Јованоска која им кажала дека мора да чекаат уште 30 дена за да се постави нов директор на компанијата, објави „Работниците беа известени, изреволтирани ии решивме од денеска да продолжиме со нашите протести се до конечно решавање на нашиот проблем или во најкраток рок исплата на една плата за да потоа ние чекаме 30 дена за да се решава проблемот“, велии Роберт Богданоски, претседател на синдикален одбор. Вработените пак велат дека се чувствуваат измамени, последен пат зеле плата пред 40-тина денови, а новата сега нема кој да ја потпише. Сега најавуваат повторно протести во Скопје. „Кога веќе започнавме некој процес и во понеделник или вторник да одиме со шатори пред Влада или пак можеби ќе започнеме штрајк со глад, ќе видиме“, истакна Цветан Бунтески, член на синдикалниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дел од вработените во прилепскиот загубар-државната компанија „Еурокомпозит“ денес со нови протести. Во временскиот интервал од 11 до 14 часот го блокираа регионалниот пат од Градско до Прилеп. Според претседателот на Синдикалната организација, Роберт Богданоски причина е игнорантскиот однос од Владата за решавање на проблемите на вработените и нивните барања за редовна исплата на бруто плата и назначување на новиот менаџерски тим со цел непречно одвивање на процесот на производство. Доколку барањата не се исполнат протестите ќе продолжат и ќе се радикализираат. Утре блокадата се најавува да биде 3 часа и да се зголемува секој ден за 1 час, а за следната недела синдикалците најавуваат протести во Скопје и поставување на шатори пред Владата: „Вчера во телефонски разговор со новиот претставник на државниот капитал Софија Јованоска, не’ извести дека била долга процедурата за наименување на директор и дека треба да работиме уште 30 дена, па потоа да земеме плата. Работниците беа известени и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вработените во прилепски „Еурокомпозит“ денеска два часа (од 12 до 14 часот) го блокираа патниот правец Прилеп-Градско на излезот од градот пред Плетвар барајќи да им се исплати една плата, како што е договорено со Владата и што поскоро да се назначи нов директор на компанијата. Според Роберт Богданоски, претседател на синдикалната организација, иако протестите беа најавени да почнат од понеделник, тие решиле од денеска да протестираат зашто биле информирани дека за нов директор ќе се чека најмалку еден месец. „Најавивме од понеделник протести но новиот претставникот на државниот капитал на компанијата од кабинетот на вице-премиерот Анѓушев, Софија Јовановска не информираше дека постапката за именување нов директор ќе трае околу 30 дена и треба дотогаш да работиме и да чекаме. Работниците не сакаа да чекаат и излеговме на протест, зашто претходно еден месец и половина немаме земено плата, а ќе помине уште еден месец. Бараме во најкус рок да добиеме плата. Инаку, дел работници се во погоните и работат зашто ...
| | веќе видена | слични

Вработените и синдикатот на прилепски „Еурокомпозит“ излегоа повторно на протести. Бараме да ни се исплати плата, според договорот со владата, секој месец по една, за по шест месеци да се решава состојбата во компанијата со стратегиски инвеститор. Но, по еден и пол месец, нема најава за нова плата, ниту кога ќе биде назначен нов директор по оставката на претходниот, велат од синдикатот. Протестите беа најавени за в понеделник, но информаацијата дека процедурата за нов директор, ќе трае најмалку еден месец, велат ја забрзала нивната одлука. Дел вработени се во погоните зашто некои производствени процеси не може да се стопираат. Синдикатот најави дека протестите секој ден ќе се зголемуваат за еден час. Елизабета Митреска
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иран ќе се врати на ситуацијата пред нејзиниот нуклеарен договор со светските сили, ако европските земји не ги исполнат своите обврски, изјави во понеделникот ...
сите 118 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 139 | | | веќе видена

Хроно исхраната неколку години по ред е многу користена во светот, како начин за здрав живот и симнување килограми и сало. Светот збудале по хроно диетата, но ...
сите 147 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 91 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ во неделата оствари еден од најголемите успеси во својата кариера, бидејќи успеа да добие драматичен меч против миленикот на публиката во Лондон, ...
сите 203 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Работниците на Колска, два часа го блокираа патничкиот и товарниот железнички сообраќај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: