СДСМ бара Јавниот обвинител да поднесе кривични против Јанкуловска и Котевски

СДСМ го повикаа Јавниот Обвинител веднаш по службена должност да покрене постапка против сите инволвирани и одговорни за убиството на 23-годишниот Мартин Нешковски. Тие бараат да поднесе кривични пријави против министерката за внатрешни работи Гордана јанкуловска и портпаролот на Иво Котевски „Да поднесе кривични пријави против Гордана Јанкулоска најмалку за ’злоупотреба на службено овластување’ и против Иво Котевски за “прикривање“, рече Калинка Сентиќ Габер од СДСМ. Според неа Јанкулоска и Котевски немаат морално право да вршат јавна функција. „Што и да сторат Груевски и неговите функционери не можат да избегаат од фактот дека се обидуваа да го затскријат грозоморното убиство за да ја избегнат сопствената политичка и кривична одговорност. А одговорни се најмалку заради тоа што како партиски функционери учествувале во организирањето на прославата на ВМРО-ДПМНЕ, политички настан на којшто се случи трагедијата“, истакна Габер. Ова убиство смета таа дека не може да се разреши само со притвор и кривична ...
| | веќе видена | слични

Вчера, педесетина прилепчани изразија револт против бруталното убиство на младиот Мартин, а протестите продолжуваат и денеска во 18 часот, секој ден се додека власта не ги исполни барањата на младите, во кои спаѓаат донесување на закон за надворешна контрола на полицијата, оставки и одговорност од Јанкуловска и Котевски и тн. Овие протести кои се неполитички и спонтани, се организиираат во повеќе градови во земјава поради полициската бруталност и убиството на Мартин, за време на прославата на ВМРО ДПМНЕ на 5 јуни 2011 година. Случајот, за малку ќе беше забошотен, доколку младите граѓани преку твитер и фејсбук не го реактулизираа. Од МВР првичните информации говореа дека немало ниту траги на насилство, ниту применета сила - туку на момчето му се слошило, што предизвика револт меѓу младите и бараат конечно расчистување до оставка на Јанкуловска и Иво Котевски, како и нивна кривична одговорност за прикривање на злосторството. фото: Божидар Зимски
| | веќе видена | слични

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска повтори денеска дека убиството на 23 годишниот Мартин Нешковски нема политичка позадина и оти МВР постапило врз основа на сите процедури. Таа одговори на вчерашното барање на СДСМ и на демонстрантите да се покрене кривична пријава против неа, нагласувајќи дека не се работи за политички настан и оти никој не треба да извлекува корист од таквата несреќа. Од друга страна сè уште продолжуваат протестите поради убиството на Нешковски. Синоќа беа пред МВР незадоволни од одговорот на оваа институција. Најавија нови протести и за денеска, а за недела и демонстрации со учесници од цела земја.
| | веќе видена | слични

Што и да сторат, Груевски и неговите функционери не можат да избегаат од фактот дека се обидуваа да го затскријат грозоморното убиство за да ја избегнат сопствената политичка и кривична одговорност, изјавија вчера од СДСМ на прес-конференција. „Одговорни се најмалку поради тоа што како партиски функционери учествувале во организирањето на прославата на ВМРО-ДПМНЕ, политички настан на кој се случи трагедијата“, рече партиски претставник. СДСМ смета дека министерката Гордана Јанкулоска и нејзиниот помошник, Иво Котевски, немаат морално право да вршат јавна функција. „Го повикуваме јавниот обвинител веднаш да поведе постапка против сите инволвирани и одговорни за убиството и да поднесе кривични пријави против Гордана Јанкулоска за злоупотреба на службено овластување и против Иво Котевски за прикривање“, изјавија од СДСМ. (П.Р.)
| | веќе видена | слични

Додека за полицијата барањата на демонстрантите се слични на заложбите на СДСМ, граѓаните одговараат дека се незадоволни од одговорот на МВР МВР исполнило најголемиот дел од барањата на граѓаните кои деновиве протестираат поради убиството на Мартин Нешкоски, а политичките барања треба да се процесуираат преку институциите. Вака вчера полицијата одговори на десетина барања што завчера ги поднеле демонстрантите и во кои, покрај другото, се бара зајакнување на контролата врз работата на МВР, но и оставки на министерката Гордана Јанкуловска и на помошникот-министер Иво Котевски. Министерството најде и совпаѓање на ставовите на демонстрантите со програмските заложби на опозицијата. - Барањето за замена на Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди со „Независен систем на контрола“ е легитимно и впрочем беше дел од програмата на СДСМ. Не може да исклучиме дека опозицијата истото ќе го постави во Собранието и мнозинство пратеници ќе се произнесат по него. За политичките барања постојат соодветни ...
| | веќе видена | слични

СДСМ денеска побара од Јавниот обвинител да покрене постапка против сите инволвирани и одговорни за убиството на Мартин Нешковски кој почина на плоштадот Македонија за време на прославата за изборната победа на ... СДСМ денеска побара од Јавниот обвинител да покрене постапка против сите инволвирани и одговорни за убиството на Мартин Нешковски кој почина на плоштадот Македонија за време на прославата за изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ. - Го повикуваме Јавниот обвинител веднаш по службена должност да покрене постапка против сите инволвирани и одговорни за убиството. Да поднесе кривични пријави против Гордана Јанкулоска најмалку за „злоупотреба на службено овластување“ и против Иво Котевски за „прикривање“, изјави Калинка Сентиќ-Габер, заменик-портпарол на СДСМ. Таа посочи дека постојат многу пропусти и нелогичности во врска со убиството на Нешкоски и обвини дека власта се обидува да го избегне одговорот за тоа кој ќе понесе одговорност за убиството. Продолжува гнасното и неморално однесување на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ бара Јавниот обвинител да поднесе кривични против Јанкуловска и Котевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: