Пуштен во употреба третиот дел на парк Македонија


Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски и претседател на Советот на Општина Карпош, Сашо Лазаровски, денеска /29.06.2017 година/ присуствуваа на пуштањето во употреба третиот дел на Паркот Македонија, покрај булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов. - Сакам да му упатам честитка на градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, за реализирањето на овој проект, во кој Град Скопје учествуваше со хортикултурно уредување на зелената површина на паркот, меѓутоа најголем дел од инвестицијата е на Општина Карпош. Со уредувањето на овој парк се доби едно навистина прекрасно и убаво катче каде што младите луѓе, па и повозрасните во текот на денот, особено во вечерните часови ќе можат да се дружат, да се забавуваат и да уживаат во паркот.Овој парк е практично продолжување на низата од паркови којшто се направени по должината на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов, почнувајќи со Паркот Македонија 1, па Паркот Македонија 2 и еве овој Паркот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На површина од 4.500 метри квадратни со изградени тобогани, лизгалки, базен за деца, базен за возрасни, шанкови во вода, лежалки, стејџ, административна зграда со ресторан, кафе-барови, санитарни јазли, туш кабини, соблекувални и прва помош, градот под Марковите кули ја доби новата летна атракција – Аква Парк. -Присуствуваме на еден од поубавите приватни проекти на фирмата Салида и хотелот Салида, поточно на фамилијата Горгиоски тоа е Аква паркот каде со помош на Локалната самоуправа, со промена на генералните и деталните планови овој проект беше ставен и во програмата на ЛС како примарна инвестиција која ќе се инвестира во овој период, навистина е еден интересен проект кој што многу ќе значи за развојот на спортот, забавата како и за развојот на туризмот во градот, посочи градоначалникот Ристески во својата изјава. -Прилеп доби Аква парк еден од помодерните во Македонија, пред се е чест за сите прилепчани и за целиот регион. Аква паркот располага со тобогани, базен за деца, базен за возрасни, шанкови во ...
| | веќе видена | слични

Спортувајте и рекреаирајте се во текот на цело лето на терените на ТК „Теннис Парк”. „Теннис Парк“ располага со четири терени на земјена подлога кои секојдневно се одржуваат. Закажете го својот термин на 070 385 021 и уживајте во играта. Изнајмување на тениски терен од понеделник до петок од 08:00-14:00 часот е 300 денари, од 14:00-18:00 часот е 400 денари, и од 18:00-23:00 часот е 600 денари. Сабота и недела од 08:00-18:00 часот е 400 денари, а од 18:00-23:00 часот цената изнесува 600 денари. По рекреирањето ви предлагаме да се одморите во нашиот кафе-бар „Теннис Парк” кој е лоциран веднаш до терените, крај реката Вардар. Пријатната и релаксирачка атмосфера ве уверуваме дека ќе ви го направи денот поубав. За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk , или следете нè на Facebook и Instagram . ПР текст
| | веќе видена | слични
3 копии

На површина од 4.500 метри квадратни во рамки на комплексот на хотелот „Салида“ синоќа во Прилеп беше отворен Аква парк. - Прилеп доби Аква парк, еден од помодерните во Македонија, пред се за сите прилепчани и за целиот регион. Аква паркот располага со топогани, базен за деца, базен за возрасни, шанкови во вода, лизгалки, бина, административна зграда со ресторан, кафе-барови, санитарни јазли, туш кабини, соблекувални и прва помош, информира сопственикот на Аква паркот Ице Ѓорѓиоски. Додаде дека имаат подготвено забава за децата, младите и за повозрасните, а цената за користење на Аква паркот е 150 денари. За градоначалникот на Прилеп Марјан Ристески Аква паркот е нова атракција во градот. - Ова е еден од поубавите приватни проекти на фирмата „Салида“. Со помош на локалната самоуправа, со промена на генералните и деталните планови овој проект беше ставен и во нашата програма како примарна инвестиција за овој период. Проектот е интересен и ќе значи многу за развојот на спортот, забавата, како и за развојот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ денеска ќе сечат едно дрво во Паркот на франкофонијата, лоциран во Градскиот парк. Како што соопшти ЈП „Паркови и зеленило“, секторот „Градско зеленило“ и „Вонградско зеленило“ работат на полевање на тревните и цветните зелени површини во две смени, го косат зеленилото и диво израснатите површини и ја одржуваат чистотата на јавните зелени површини.
| | веќе видена | слични

Остатоци од пластични шишиња, храна, хартии и лименки се само некои од работите што можете да ги видите во Градскиот парк овој период. Летното време натера многумина од жителите на градот да го посетат паркот изминативе денови. Многубројните посети можете да ги констатирате и од количеството отпад што го оставаат зад себе. Состојбата со нехигиената и некултурата ескалира особено за викендите кога повеќето од младите ноќните часови ги поминуваат токму во Градскиот парк. Загрижените граѓани велат дека свеста е на ниско ниво и дека треба да се издигне за да се зачува средината во која живееме, а особено кога станува збор за ова градско парче зеленило. - Пред некој ден бев во паркот со моите другари. Бидејќи кај фонтаната беше сѐ зафатено решивме да седнеме во тревата. Остатоците што луѓето ги оставиле зад себе нѐ натера на крајот да си отидеме од паркот бидејќи во овој период во вечерните часови се прави ѓубре како цело Скопје да било тука. Не ми јасно како може некој така да остава зад себе кога следниот ден ...
| | веќе видена | слични

Одат во природа за да уживаат и да се рекреираат, а потоа самите ја загадуваат и уништуваат природата со отпадоци! Парк-шумата Гази Баба е идила сместена на само 5 километри од центарот на градот, веднаш до скопските населби Автокоманда и Железара. Шумска оаза, со дрвја до дваесетина метри, голема полјана, трим патеки, летниковци за одмор, како и справи за вежбање. Прекрасно место за да се избега од топлото сонце, за прошетки длабоко во шумата, подалеку од врелиот асфлат, а сепак си во Скопје. Градот Скопје во соработка со општината Гази Баба му дадоа нов лик ова место и го направија пријатно за сите посетители кои би можеле да се рекреираат токму тука. Тука можат да се видат рекреативци кои трчаат на трим патеките, од мајмладо до настаро, момци кои си го обликуваат своето тело, како и граѓани кои со своите деца и миленици ги зафатиле големите сенки. Голем дел од граѓаните не ја ни знаат оваа убавина, ниту пак некогаш го посетиле ова место, а верувајте треба во најскоро време тоа да го направите. Сепак не би ...
| | веќе видена | слични

Во петок, најдобрата плажа на охридското крајбрежје, „Парк Голден Бич“ ја отвора сезоната на спектакуларен начин, со настап на мега-популарниот диџеј и продуцент од Турција, Махмут Орхан . Во 2016 -та, Орхан го издаде неговиот хит “Feel“ feat. Sena Sener кој на Youtube има над 210 милиони прегледи. За првпат во Македонија овој светски познат диџеј ќе биде клучен дел од атмосферата во на журката за која долго ќе се зборува. Инфо и резервации: ‎ +389 78 20 36 79 +389 70 30 70 20 Картите во претпродажба можат да се купат во: лаунџ-бар “Мистер И” , лаунџ-бар „Грифон“ – Струга и во „Парк Голден Бич“ , Охрид. Спектакуларното отворање е најава за долгото и жешко лето на „Парк Голден Бич“ со секојдневни содржини, музички настапи и журки забава за забава и во денвните и во ноќните часови.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 175 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 447 | | | веќе видена

Денес караванот „Обнова на Македонија“ се наоѓа во Дебар на отворени и директни средби и разговори со граѓаните на Дебар и жителите на околните села. Токму ...
сите 216 | | | веќе видена

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да ...
сите 136 | | | веќе видена

По состанокот на лидерите на земјите – членки на НАТО во Лондон, може со гордост, со крената глава, да кажеме успеавме! Горди сме на успехот на државата и ...
сите 225 | | | веќе видена

Ако постои синоним за зборот лицемерие тогаш тој ќе се Зоран Заев и СДСМ. Практично тие прават политичка хајка со впрегнати државни институции врз ВМРО-ДПМНЕ, ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пуштен во употреба третиот дел на парк Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: