MotoGP: Нов рекорд на Валенсија и 9-та пол позиција за Маркез

Марк Маркез дојде до деветтата пол позиција во сезоната на трката за ГН на Шпанија која се вози утре со почеток во 14 часот. Утрешната трка која го одлучува шампионот во МотоГП, возачот на Репсол Хонда тимот ќе ја започне од првата позиција. За Маркез ова е петнаесети старт од првиот ред (12 последователни), а неговиот клубски колега Дани Педроса трката ќе ја започне од третата позиција. Возачите на Јамаха ќе стартуваат од втората и четвртата позиција. Актуелниот Светски шампион, Хорхе Лоренцо ќе има тешка задача да го запре младиот и талентиран возач на Хонда, посебно ако се знае дека на Маркез му е доволно да заврши и на четвртата позиција без разлика Лоренцо дали ќе победи. Маркез забележа нов рекорд на патеката Валенсија уште на третиот тренинг утринава кога возеше 1’30.803 (претходниот рекорд од 2012 на Дани Педроса изнесуваше 1’30.844), за потоа на квалификациите Маркез да забележи фантастично време од 1'30.237. Лоренцо кој ќе ја започне трката од втората позиција возеше 1'30.577, додека пак Валентино ...
| | веќе видена | слични

Младиот шпански моторциклист Марк Маркез со третото место во последната трка Валенсија ја освои титулата во Мото ГП и стана најмладиот светски првак во кралската класа со наполнети 20 години. Во својата дебитантска сезона претходно тој стана и најмладиот возач на пол-позицијата и најмладиот победник во трка. - Знаете, ова е како сон што ви се остварил. Можеби прерано, бидејќи не го очекував ова во првата сезона во Мото ГП. Чувството е одлично! Не можам да објаснам што чувствувам, да се бориш на чело со Хорхе и Дани, двајца од најдобрите возачи во историјата на спортот. Сега сакам да и се заблагодарам на Хонда, на мојот тим, на сите луѓе што ми помогнале, на моето семејство. Тие се секогаш тука. Навистина не знам што друго да кажам, бидејќи се чувствувам толку добро, истакна Маркез. Маркез го повтори успехот на Кени Робертс од 1978 година, но го подобри рекордот за најмлад шампион, кој го држеше Фреди Спенсер со 21 година и 258 дена на 20 години и 266 дена. Тој е четвртиот со освоени титули во сите три ...
| | веќе видена | слични

Шпанецот Марк Маркес стана најмладиот мотоциклист кој триумфирал во Мото ЏП шампионатот, иако на трката во Валенсија тој го освои третото место. Маркес има 334 бодови, четири повеќе од ланскиот победник Хорхе Лоренцо и 34 повеќе од Дани Педроса. Марк титулата ја освои на 20 години, соборувајќи го рекордот на Фреди Спенсер од 1983 година, кој пехарот го освои кога имаше 21 година. (Крај)
| | веќе видена | слични

Марк Маркез со третото место во последната трка возена на патеката Рикардо Тормо крај Валенсија ја освои титулата во Мото ГП, а триумфот е увеличан со фактот дека е најмладиот светски првак во кралската класа со само 20 наполнети години. Во својата дебитантска сезона претходно тој стана и најмладиот возач на пол позиција и најмладиот победник во трка. - Знаете, ова е како сон што ви се остварил. Можеби прерано, бидејќи не го очекував ова во првата сезона во Мото ГП. Чувството е одлично! Не можам да објаснам што чувствувам, да се бориш на чело со Хорхе и Дани, двајца од најдобрите возачи во историјата на спортот. Сега сакам да и се заблагодарам на Хонда, на мојот тим, на сите луѓе што ми помогнале, на моето семејство. Тие се секогаш тука. Навистина не знам што друго да кажам, бидејќи се чувствувам толку добро,- рече Маркез по трката за Големата награда на Валенсија. Како дебитант кој станал светски првак, Маркез го повтори успехот на Кени Робертс (сениор) од 1978 година, но го подобри рекордот за најмлад ...
| | веќе видена | слични

Маркез, во Валенсија, го освои третото место и стана најмладиот шампион во историјата на најсилната класа, со што им се предружи на Мајк Хејлвуд, Фил Рид и Валентино Роси, кои пред него ги освојувале титулите во трите класи. Шпанецот со 20 години и 266 денови го престигна Американецот Фреди Спенсер кој во 1983 година ја освои шампионската титула со 21 година и 258 денови. „Сонот е остварен, можеби е прерано бидејќи не го очекував ова во првата сезона во кралската класа. Сепак се чувствувам многу добро. Не можам да опишам какво е чувството по борбата со Роси и Лоренцо, најдобрите возачи во историјата“, изјавил 20-годишниот Маркез, кој не пропушти да му се заблагодари на тимот за историскиот успех. „Благодарност до сите во Хонда, на сите кои ми помагаа, на моето семејство кое секогаш беше со мене. Бев малку нервозен на почетокот. Знам дека реков дека не бев нервозен, но бев. Хорхе одлично тргна и не знаев што да правам. Беше ова одлична година“, заклучил Маркез. Шпанецот сезната ја заврши со 334 бодови, ...
| | веќе видена | слични

Шпанскиот мотоциклист Марк Маркес стана најмладиот светски првак во Мото ГП, комплетирајќи ја сезоната со трето место на трката во Валенсија. Тој освои 334 бодови, четири повеќе од минатогодишниот победник Хорхе Лоренцо и 34 повеќе од својот тимски колега од Хонда, Дани Педроса. Титулата ја освои на 20 години, подобрувајќи го рекордот на Фреди Спенсер од 1983 година, кој имаше 21 година кога го освои пехарот. „Ова беше неверојатна година за мене. Имав впечаток дека трката траеше цел ден. Бев многу нервозен уште од самиот старт, а Лоренцо тргна навистина добро. Не знаев како да се однесувам, дали да форсирам или пак да останам смирен. На крајот, се добро се заврши. Овој успех навистина не го очекував толку рано во мојата кариера“, изјави Марк Маркес.
| | веќе видена | слични

Марк Маркез по денешната трка во Валенсија стана најмладиот освојувач на МотоГП титулата, 20 годишниот возач на Хонда имаше неверојатна дебитантска сезона, со што собори уште еден рекорд стар 35 години. За оние кои не се запознаени со биографијата на шпанецот, ќе кажеме дека кариерата во тогашната класа до 125цц ја започна во 2008, но во 2010 го покажа својот талент кога извојува 10 победи и ја освои титулата. Незаборавен момент од таа сезона ќе остане трката во Есторил кога стартуваше од последната позиција, за на крајот да победи на трката. Следен чекор беше преминувањето во Мото2 класата, импресивното но агресивно возење стана карактеристично за Маркез, а првата сезона во Мото2 ја заврши на втората позиција, иако имаше шанси да ја освои и титулата. Затоа пак во 2012 тој не ја испушти шансата да покаже што знае, притоа ја освои титулата и си го визираше пасошот за во „Кралската“ класа. 2013 година за Маркез ќе остане запаметена по многу работи, почнувајќи од првата трка во Катар, па се до последната ...
| | веќе видена | слични

Третото место на денешната трка во Валенсија беше сосема доволно за Шпанецот Марк Маркез да ја освои својата прва шампионска титула во Мого ГП шампионатот и да стане најмлад светски шампион во историјата на ова натпреварување. Возачот на Хонда кој има само 20 години стартуваше од пол-позицијата и успеа да ја оствари својата цел пред домашната публика, а местото на победничкиот пиедестал му ја гарантираше титулата пред Хорхе Лоренцо кој на крајот собра четири поени помалку од својот сонародник. Триото најдобри оваа сезона ја заокружи уште еден Шпанец и тоа клупскиот колега на Маркез, Дани Педроса. Маркез го собори 30 години стариот рекорд на Фреди Спенсер кој како член на Хонда ја освои титулата на 21-годишна возраст и се досега беше најмлад светски шампион.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот возач, Марк Маркез на Honda, стана најмладиот светски шампион во мотоциклизам, откако заврши трет во последната трка сезонава во MotoGP на патеката во Валенсија. Хорхе Лоренцо на Yamaha, досегашниот шампион, победи во трката, но не успеа да ја достигне предноста што Маркез ја имаше вогенералниот пласман. Марк Маркез стана најмладиот светски шампион во 65-годишната историја на Моto GP. Тој е стар само 20 години и 266 дена. Освен овој рекорд, тој успеа да изедначи и еден друг, триумфира во деби сезоната, што не се случило од 1978 година, кога Кени Робертс успеа да го постигне истото. Маркез оствари пет победи сезонава, а за Лоренцо во Валенсија тоа беше осми триумф, но ѕвездата на Yamaha се повреди во викендот на патеката Асен, во Холандија и тоа се покажа решавачко за титулата. Хорхе ја забележа третата последователна победа во последните три трки и ја врати драматичноста во шампионатот, но едноставно не му одеше од рака резултатот на Маркез. Во трката на патеката „Рикардо Тормо “ втор заврши ...
| | веќе видена | слични

Шпанецот Марк Маркез, кој има 20 години стигна до торфејот во својата дебитантска сезона во најсилната Мото класа. На пoследната трка сезонава која се возеше попладнево во Валенсија нему му беше доволно за вкупна победа да се пласира најмалку на 4-то место. Тој заврши трет, зад Дани Педроса и Хорхе Лоренцо, по што беше јасно дека е новиот шампион. Маркез сезоната ја заврши со вкупно 334 бода, или 4 повеќе во однос а второпласираниот Лоренцо. Трет со 300 поени заврши Педроса, а зад него легендата Валентино Роси.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 156 | | | веќе видена

Светската виолинистка Ванеса Меј, која го отвори Охридско лето, упати видео порака за хуманост и против насилство врз животните. – Навистина ме растажува кога ...
сите 108 | | | веќе видена

Одлична салата, како прилог за пилешко на скара или риба на жар. 7-8 мали краставички свежо сечкан копар свежо сечкано нане 1 главица кромид, ситно сечкан 200 ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

MotoGP: Нов рекорд на Валенсија и 9-та пол позиција за Маркез

Од:
До кого (е-маил):
Порака: