Кривична пријава и притвор за скопјанец кој продавал марихуана

Кривична пријава и 30-дневен притвор добил 49-годишниот скопјанец Г.П. осомничен дека неовластено набавил 9,8 килограми марихуана со намера да ја препакува во помали кесички и на улица да им ја продава на уживатели од Скопје. Судија на претходна постапка на пријавениот му одредил мерка притвор од 30 дена за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Како што соопшти МВР, пријавениот Г.П., кој претходно е пријавуван за имотни деликти, во октомври минатата година од засега непознато лице набавил поголема количина марихуана со намера улично да ја продава на уживатели од Скопје. Препакуваната дрога тој ја чувал во куќа во село Горно Лисиче. Откако Единицата за недозволена трговија добила сознание дека тој веќе почнал да ја продава дрогата на уживатели од Скопје, презела мерки и активности за обезбедување материјални докази. - Така, на 5-ти овој месец пријавениот бил забележан како управува возило со уште едно лице кое било со ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Скопјанец осомничен за производство и трговија на дрога нападнал и повредил полицајци кои се обиделе да извршат претрес во неговиот дом. Како што соопшти МВР, вчера во 6:30 часот на улицата „Нов живот“ во Скопје во домот на З.И.(41), поради основано сомнение дека сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ полициски службеници постапувајќи по наредба од Основниот Суд Скопје-1 требало да извршат престрес. Откако го повикале да ја отвори заклучената влезна врата, З.И. излегол, им кажал да го почекаат да се облече, по што влегол внатре и се искачил на покривот каде почнал да вика и со погрдни зборови да ги навредува полициските службеници. Потоа почнал да вади салонитни табли од кровната конструкција и да ги фрла кон полицијаците, а потоа ја откорнал и антената од кровот и ја фрлил кон полицајците. Дваесет минути подоцна по усна наредба полициските службеници се повлекле на безбедно место и побарале дополнителни екипи од единицата ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Полицијата сакала да врши претрес во семејна куќа во Скопје, но таму се случила вистинска драма. Според информациите од МВР, вчера околу 06,30 часот во Скопје на ул.„Нов Живот“, во домот на 41-годипниот З.И., поради основано сомнение дека истиот сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ полициски службеници постапиле по Наредба од Основен Суд Скопје-1, со цел да извршат престрес. Откако го повикале да ја отвори заклучената влезна врата, З.И. излегол, им кажал да го почекаат да се облече, по што влегол внатре во куќата и од внатрешната страна се искачил на покривот, и почнал да вика и со погрдни зборови да ги навредува полициските службеници. Потоа почнал да вади салонитни табли од кровната конструкција и ги фрлал кон полициските службеници, ја откорнал антената од кровот и повторно со закани и пцовки истата ја фрлил према полициските службеници. Околу 06.50 часот по усна наредба полициските службеници се повлекле на ...
| | веќе видена | слични

Нападнат полициски службеник за време на работна должност во Прилеп.Полициската станица од Прилеп поднесе кривична пријава против Р.Р.(41) и уште едно лице на возраст од 17 години поради постоење основи на сомнение дека сториле кривични дела „тешка кражба“ во обид, „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“ и „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“. Од страна на судија на претходна постапка на првопријавениот определена му е мерка притвор во траење од 8 дена. Имено на 20.04.2017 година околу 20:30 часот М.Д. излегол пред својата куќа и ги забележал пријавените како се обидуваат да извршат тешка кражба на акумулатор од ПМВ негова сопственост. Пријавените откако го забележале М.Д. се упатиле кон него и започнале расправија без повод и причина. Бидејќи М.Д. забележал полициско возило, му дал знак за да запре. Полицискиот службеник го запрел возилото и се упатил кон М.Д. и кон пријавените, кои оглушувајќи се на неговата наредба започнале со давање на активен отпор. По некое време ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопјанец осомничен за производство и продавање дрога не дозволил полицајци да го претресат неговиот дом вчера во 6.30 часот на улицата Нов живот. Откако им ја отворил вратата на полицајците, З.И.(41) им кажал да го почекаат да се облече, по што влегол внатре во куќата и од внатрешната страна се искачил на покривот. Почнал да вика и со погрдни зборови да ги навредува полициските службеници. Потоа почнал да вади салонитни табли од кровната конструкција и ги фрлал кон полициските службеници, ја откорнал антената од кровот и повторно со закани и пцовки ја фрлил кон полицајците. Околу 06.50 часот по усна наредба полициските службеници се повлекле на безбедно место и побарале дополнителни екипи од ЕПОИ Алфа и од полициската станица Чаир. Откако се повлекле, на улицата излегле неколку машки лица со земјоделски алатки – вила, токмак и бекатонски цигли, со кои почнале да замавнуваат со намера да ги употребат кон полициските службеници, по што им било наредено да се повлечат назад и да ги спуштат предметите на земја. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Како што соопшти МВР, вчера во 6:30 часот на улицата „Нов живот“ во Скопје во домот на З.И.(41), поради основано сомнение дека сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ полициски службеници постапувајќи по наредба од Основниот Суд Скопје-1 требало да извршат престрес. Откако го повикале да ја отвори заклучената влезна врата, З.И. излегол, им кажал да го почекаат да се облече, по што влегол внатре и се искачил на покривот каде почнал да вика и со погрдни зборови да ги навредува полициските службеници. Потоа почнал да вади салонитни табли од кровната конструкција и да ги фрла кон полицијаците, а потоа ја откорнал и антената од кровот и ја фрлил кон полицајците. Дваесет минути подоцна по усна наредба полициските службеници се повлекле на безбедно место и побарале дополнителни екипи од единицата и од полициската станица во Чаир. Откако се повлекле, на улицата излегле неколку машки лица со вила, токмак и бекатонски цигли сакајќи да ...
| | веќе видена | слични

На 21.04.2017 година 06,30 часот во Скопје на ул.„Нов Живот“, во домот на З.И.(41), поради основано сомнение дека истиот сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ полициски службеници постапиле по Наредба од Основен Суд Скопје-1, со цел да извршат престрес. Откако го повикале да ја отвори заклучената влезна врата, З.И. излегол, им кажал да го почекаат да се облече, по што влегол внатре во куќата и од внатрешната страна се искачил на покривот, и почнал да вика и со погрдни зборови да ги навредува полициските службеници. Потоа почнал да вади салонитни табли од кровната конструкција и ги фрлал кон полициските службеници, ја откорнал антената од кровот и повторно со закани и пцовки истата ја фрлил према полициските службеници. Околу 06.50 часот по усна наредба полициските службеници се повлекле на безбедно место и побарале дополнителни екипи од ЕПОИ АЛФА и ПС ОН Чаир. Откако се повлекле, на улицата излегле неколку машки лица со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Полицијата од Прилеп поднесе кривична пријава против Р.Р.(41) и уште едно лице на возраст од 17 години поради постоење сомневање дека сториле кривични дела тешка кражба во обид, загрозување со опасно орудие при тепачка или караница и напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста.Судија на претходна постапка на првопријавениот му определи мерка притвор од 8 дена. На 20 април во 20:30 часот М.Д. излегол пред својата куќа и ги забележал пријавените како се обидуваат да извршат тешка кражба на акумулатор од неговото возило. Пријавените откако го забележале М.Д. се упатиле кон него и започнале расправија без повод и причина. Бидејќи М.Д. забележал полициско возило, му дал знак за да запре. Полицискиот службеник го запрел возилото и се упатил кон М.Д. и кон пријавените, кои оглушувајќи се на неговата наредба почнале да даваат отпор. По некое време пријавените биле совладани и приведени во полициска станица каде кај Р.Р. е утврдено присуство на алкохол од 1,59 промили. Полицискиот службеник се здобил со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Б.Б. (44) од с.Василево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 23. септември минатата година во Јавна здравствена установа – Психијатриска Болница Негорци, при извршена проверка на поштенска пратка, наменета за пријавениот, пронајдена е кутија во која имало зипер кесе исполнето со 4,06 грама марихуана и 15 таблети диазепам.
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата во неколку градови фатиле ситни дилери на дрога за што поднеле кривични пријави. На 20.04.2017 година во 08.15 часот во Штип, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ и „овозможување на употреба на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, од страна на полициски службеници од ПС ОН Штип лишени од слобода се турските државјани Д.Б. (23) со престој во Р.Македонија до 05.10.2017 година, М.Д. (24) и О.Ј. (27), двајцата од Истанбул, Р.Турција. По Наредба од Основен суд Штип, полициски службеници од СВР Штип извршиле претрес во дом и помошни простории каде како потстанар живее Д. Б.. Во СВР Штип извршени се разговори со турските државјани. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот. ПС ОН Прилеп поднесе кривична пријава против Е.Р. (28) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,неовластено производство и пуштање во промет на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кривична пријава и притвор за скопјанец кој продавал марихуана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: