Претседателот Иванов испрати писма со сочувство за смртта на актерот Ванчо Петрушевски


Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод смртта на актерот Ванчо Петрушевски, упати писма со сочуство до семејството Петрушевски и до Драмскиот театар во Скопје. - Со прераното заминување на Ванчо Петрушевски загубивме голем актер и прекрасен човек. Ќе останат во сеќавањата неговите остварувања на театарската сцена, како и бројните ангажмани во филмски, телевизиски и радио проекти. Со својот раскошен актерски талент остави неизбришлив печат во еден од најпопуларните телевизиски проекти, Македонските народни приказни и во култната радио емисија Хихириху, наведува во писмата со сочувство претседателот Иванов. Натаму, во сочувството до семејството и до Драмскиот театар, тој истакнува оти Петрушевски беше сестран уметник кому актерството му беше многу повеќе од професија, и како таков секогаш ќе биде пример за професионалност и посветеност. - Нека почива во мир, се вели во сочуството од претседателот Иванов.
| | веќе видена | слични
9 копии

Премиерата на првиот македонски филм во жанрот еротска комедија, „Мејкинг Оф“ ќе се одржи на 6 септември во 20.30 часот во кино салата Синеплекс. Во филмот, ...
| | веќе видена | слични

„Мејкинг Оф“ е вистинска приказна за урбаното живеење во метропола каква што е Скопје. Главни ликови се Соња, Продуцентот, Гратисот и Режисерот. Сите имаат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Минатата година во февруари, Жаре во „Еден на eден“ ги угости едни од најпознатите македонски актери на сите времиња, незаменливите: Гоце Тодоровски, Ванчо ...
| | веќе видена | слични

Со овој дел од емисијата „Еден на еден“, ќе сфатите зошто Ванчо Петрушевски беше еден од омилените. Секогаш подготвен да ги насмее присутните, каде и да се ...
| | веќе видена | слични

Петар Георгиевски – Камиказа, еден од членовите на групата „Меморија“, се потсети на времето кога и самиот беше актер, а со починатиот глумец Ванчо Петрушевски ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Димче Мешковски, се присети на дружбите со својот колега Ванчо Петрушевски. - „ Ванчо беше насмевката. Тој најмногу не веселеше. И на претставите, и по нив, и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева која беше идолизирана како симбол на борбата со високата корупција и организиран криминал заврши во притвор. Шефицата на СЈО доби 30 дена притвор ...
сите 941 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот Иванов испрати писма со сочувство за смртта на актерот Ванчо Петрушевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: