Иранските муџахедини од Албанија помогнале да се извршат нападите во Техеран?


Исламската држава презеде одговорност за завчерашниот терористички напад во Иран, кој веднаш ја обвини Саудиска Арабија, познат агитатор за агресија против Иран и голем таен поддржувач на ИД и на Ал каеда, пишува конзервативниот политичко-информативен портал „Дуран“. Но, постои друга група која од одамна врши терористички ѕверства против Иран. Таа група е Муџахедин-е-Kалк (МЕK), позната и како Народната муџахединска организација на Иран. Оваа група е јасно дефинирана комунистичка терористичка група чија цел уште од Исламската револуција од 1979 година е да ја собори иранската влада. Групата сака да ја реализира таа идеологија за да направи сојуз со која и да е држава или група која сака да ~ помогне да ја реализира нејзината цел за уништување на Исламската Република Иран. Од 80-тите години на минатиот век, па с` до 2009 година, групата најде засолниште во Ирак, но ирачката влада во 2009 година ја исфрли од земјата. Тогаш групата беше префрлена во Албанија за која „Дуран“ пишува дека е познат спонзор на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Терористите кои минатата среда извршија смртоносни напади во Техеран, ги избраа за своја цел двата најсилни симболи на револуцијата од 1979 година – иранскиот парламент и гробиштата на основачот на исламската држава, ајатолахот Рухола Хомеини. За обичните техеранци, кои во последните години живеат во релативно безбедна средина од слични насилства, нападите се силно потресителни. Тврдолинијашкиот Корпус на чуварите на исламската револуција (КЧИР) ја обвини Саудиска Срабија за нападите. Независно од тоа дали тврдењето соодветствува со вистината, нападите најверојатно ќе покаѓат големо политичко влијание далеку надвор од Иран, распалувајќи ги затегнатостите со САД, Саудиска Арабија и сунитските муслимански монархии од Заливот. Потоа, Исламска држава ја презеде одговорноста. Ако тоа е точно, тоа би значело дека вооружената организација конечно успеала да внесе свој вид на произволен терор, кој сее поделби во домот на својот најголем шиитиски муслимански противник. Мавзолејот каде Хоеини беше положен да почива ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Јапонската фудбалска репрезентација пропушти шанса бодовно да се одлепи од конкурентите во квалификациите за Светското првенство во Русија 2018 година. Јапонците кои се лидери во Б групата од Азиските квалификации на гостувањето во Техеран одиграа 1-1 против Ирак во дуелот од 8.коло. Со голот на Јуја Осако уште во 8.минута Јапонија поведе со 1-0, но не успеа да ја сочува предноста и да ги освои трите бодови, бидејќи Махди Камил во 72.минута го израмни резултатот на 1-1. Од азискиот континент досега единствено пласман на Мундијалот во Русија има обезбедено селекцијата на Иран. Резултати и табели по одиграните натпревари од 8.коло: А група: Иран – Узбекистан 2-0, Сирија – Кина 2-2 и Катар – Јужна Кореја 3-2. Табела: Иран 20 бодови, Јужна Кореја 13, Узбекистан 12, Сирија 9, Катар 7 и Кина 6. Б група: Австралија – Саудиска Арабија 3-2, Тајланд – Обединети Арапски Емирати 1-1 и Ирак – Јапонија 1-1. Табела: Јапонија 17 бодови, Саудиска Арабија 16, Австралија 16, Обединети Арапски Емирати 10, Ирак 5 и Тајланд 2.
| | веќе видена | слични

Јапонците кои се лидери во Б групата од Азиските квалификации на гостувањето во Техеран одиграа 1-1 против Ирак во дуелот од 8.коло. Со голот на Јуја Осако уште во 8.минута Јапонија поведе со 1-0, но  не успеа да ја сочува предноста и да ги освои трите бодови, бидејќи Махди Камил во 72.минута го израмни резултатот на 1-1. Од азискиот континент досега единствено пласман на Мундијалот во Русија има обезбедено селекцијата на Иран. Резултати и табели по одиграните натпревари од 8.коло: А група: Иран – Узбекистан 2-0, Сирија – Кина 2-2 и Катар – Јужна Кореја 3-2. Табела: Иран 20 бодови, Јужна Кореја 13, Узбекистан 12, Сирија 9, Катар 7 и Кина 6. Б група: Австралија – Саудиска Арабија 3-2, Тајланд – Обединети Арапски Емирати 1-1 и Ирак – Јапонија 1-1. Табела: Јапонија 17 бодови, Саудиска Арабија 16, Австралија 16, Обединети Арапски Емирати 10, Ирак 5 и Тајланд 2.  
| | веќе видена | слични
4 копии

Репрезентацијата на Иран обезбеди пласман на Светското фудбалско првенство во Русија што ќе се одржи во 2018 година. Во дуел од 8.коло на азиските квалификации, Иран забележа победа против Узбекистан со 2-0, со што стигна до шестиот триумф во квалификациската група А, и на две кола до крајот има недостижна предност во однос на конкурентите. За второто место кое носи директен пласман во Русија ќе се борат селекциите на Јужна Кореја и Узбекистан, а трето пласираната селекција ќе игра во баражот. Резултати и двојки од двете азиски квалификациски групи: А група: Иран – Узбекистан 2-0, Сирија – Кина и Катар – Јужна Кореја. Табела: Иран 20 бодови, Јужна Кореја 13, Узбекистан 12, Сирија 8, Кина 5 и Катар 4. Б група: Австралија – Саудиска Арабија 3-2, Тајланд – Обединети Арапски Емирати и Ирак – Јапонија. Табела: Јапонија 16 бодови, Саудиска Арабија 16, Австралија 16, Обединети Арапски Емирати 9, Ирак 4 и Тајланд 1.
| | веќе видена | слични

Со голот на Јуја Осако уште во 8.минута Јапонија поведе со 1-0, но не успеа да ја сочува предноста и да ги освои трите бодови, бидејќи Махди Камил во 72.минута го израмни резултатот на 1-1. Од азискиот континент досега единствено пласман на Мундијалот во Русија има обезбедено селекцијата на Иран. Резултати и табели по одиграните натпревари од 8.коло: А група: Иран – Узбекистан 2-0, Сирија – Кина 2-2 и Катар – Јужна Кореја 3-2. Табела: Иран 20 бодови, Јужна Кореја 13, Узбекистан 12, Сирија 9, Катар 7 и Кина 6. Б група: Австралија – Саудиска Арабија 3-2, Тајланд – Обединети Арапски Емирати 1-1 и Ирак – Јапонија 1-1. Табела: Јапонија 17 бодови, Саудиска Арабија 16, Австралија 16, Обединети Арапски Емирати 10, Ирак 5 и Тајланд 2.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалерите на Иран изборија пласман на Светското првенство во 2018 година. Иран е третата селекција по домаќинот Русија и Бразил, кој се пласира на Мундијалот. Иран, во Групата А, го совлада Узбекистан со 2:0, со головите на Азмун и Тареми и на два кола до крајот на квалификациите има 20 бодови на првото место, осум повеќе од третопласираниот Узбекистан. Пласман од А групата на СП ќе избори уште една репрезентација, а во моментов на второто место се наоѓа Јужна Кореја со 13 бодови. Репрезентацијата на Иран во досегашниот тек од квалификациите нема примено ниту еден гол. Селектор на оваа селекција од 2011 година е поранешниот тренер на Реал, Португалецот Карлос Кеирош.
| | веќе видена | слични

Иранскиот врховен лидер Али Хамнеи порача дека САД се виновни за нестабилноста на Блискиот исток и изјави дека борбата на Вашингтон против ИСИС е лага. Соединетите Американски Држави и нивните агенти се „извор на нестабилност на Блискиот исток. Кој ја создаде Исламската држава? Америка! Тврдењето на Американците дека се борат против Исламската држава е лага“, порачал Хамнеи на состанокот на државниот врв на Иран. Инаку, Иран и Соединетите Американски Држави ги прекинаа дипломатските односи веднаш после Исламската револуција во Иран во 1979-та година. Хамнеи е познат по неговиот остар став против Соединетите Американски Држави. Тој од почетокот на светиот месец за муслиманите - Рамазан, ја заостри реториката против САД, а исто така познато е дека американскиот претседател Доналд Трамп исто така во неколку наврати остро ги нападна Иранците. Иранскиот врховен лидер ги обвини Американците, како и нивните најголеми регионални сојузници - Саудијците, дека ги финансираат сунитските милитанти, вклучително и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во дуел од 8.коло на азиските квалификации, Иран забележа победа против Узбекистан со 2-0, со што стигна до шестиот триумф во квалификациската група А, и на две кола до крајот има недостижна предност во однос на конкурентите. За второто место кое носи директен пласман во Русија ќе се борат селекциите на Јужна Кореја и Узбекистан, а трето пласираната селекција ќе игра во баражот. Резултати и двојки од двете азиски квалификациски групи: А група: Иран – Узбекистан 2-0, Сирија – Кина и Катар – Јужна Кореја. Табела: Иран 20 бодови, Јужна Кореја 13, Узбекистан 12, Сирија 8, Кина 5 и Катар 4. Б група: Австралија – Саудиска Арабија 3-2, Тајланд – Обединети Арапски Емирати и Ирак – Јапонија. Табела: Јапонија 16 бодови, Саудиска Арабија 16, Австралија 16, Обединети Арапски Емирати 9, Ирак 4 и Тајланд 1. 
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Иран обезбеди пласман за светското првенство во фудбал следната година во Русија, откако победи со 2:0 против Узбекистан во натпревар од квалификациите во зоната Азија. На овој начин Иран стана третиот тим, кој обезбедил место на Светското првенство, по домаќинот Русија и петкратниот првак Бразил. Освен тоа азијците се пласираа по втор последователен пат за Мундијалот што никогаш досега не постигнале такво нешто. Иран собраа 20 поени на врвот на табелата во групата А – 7 повеќе од втората Република Кореја, која подоцна денес гостува кај Катар, и 8 пред Узбекистан, а до крајот на квалификациската борба има уште два круга. За Иран тоа ќе биде петто учество на Мундијалот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Смешно и жално е што после четири месеци од добивање на сите докази за случајот Рекет, Заев дозволи УЈП да влезе во контрола на невладините организации на Боки ...
сите 737 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 374 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иранските муџахедини од Албанија помогнале да се извршат нападите во Техеран?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: