Попоски на конференција во Брисел


На конференцијата ќе се разговара за процесот на реституција на жртвите од холокаустот согласно обврските од Терезинската декларација од 2009 година, со посебен фокус на моменталната состојба Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски, денеска во Брисел ќе учествува на меѓународната конференција „Незавршена правда: реституција и сеќавање“, посветена на жртвите од холокаустот, соопшти МНР. Конференцијата, која ќе се одржи во Европскиот парламент, ја организираат Европската алијанса за преживеаните од холокаустот (EAHS), Коалицијата на членовите на ЕП посветена на прашања на преживеаните од холокаустот, Светската еврејска организација за реституција (WJRO) и Европскиот институт за холокаустот (ESLI), заедно со Европскиот еврејски конгрес
| | веќе видена | слични
5 копии

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас и шефот на македонската дипломатија Никола Попоски на Малта разговарале за последните случувања во земјава. Според соопштението на грчкото министерство за надворешни работи, двајцата министри се сретнале на маргините на неформалниот состанок за министрите за надворешни работи за ЕУ и разговарале за случувањата во двете земји, но и за европски и регионални прашања. Грчкиот министер Коѕиас во изјава за грчките медиуми рекол дека на состанокот на ЕУ потенцирал дека случувањата во Македонија се последица на немањето култура за компромиси.
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи во оставка, Никола Попоски вчера во Валета се сретнал со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас. Грчкото Министерство за надворешни работи информира дека двајцата министри оствариле средба на маргините на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, кој се одржи вчера на Малта само еден ден по насилните инциденти во македонското Собрание.„За време на состанокот, двајцата министри за надворешни работи разговараа за европски и регионални прашања и имаше взаемен брифинг за скорешните случувања во двете држави“, се вели во соопштението на грчкото МНР.Коѕиас во изјави за грчки новинари посочи дека на состанокот забележал дека инцидентите се рефлексија на недостатокот на култура за компромиси.„Федерика Могерини ја потенцираше сериозноста на ситуацијата, а јас имав коментар во кој потенцирав дека се потврдува она што го кажав пред две и пол години, односно дека треба да има култура на компромис и консензус за да се решат внатрешните проблеми на оваа држава“, ...
| | веќе видена | слични

– Насилството во Парламентот мора да биде најостро осудено од сите. Заедно да бидеме обединети, никој да не поттикнува, уште помалку да практикува какво било насилство. Во овој момент мораме да се вратиме назад на процедурите, на основните демократски начела и воедно, да сфатиме дека единствениот начин на кој одржливо ќе излеземе од кризата е преку дијалог, меѓусебно разбирање и обединети против сите закани за Република Македонија, вели Попоски, кој во Малта учествува на неформалниот министерки состанок на шефовите на дипломатиите на ЕУ и земјите кандидати.
| | веќе видена | слични
9 копии

Турбулентната ситуација создадена вчера во Македонија, случувањата во Турција и односите меѓу Анкара и ЕУ ќе бидат главни теми на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ кој денеска ќе се одржи на Малта. Ова го јави грчката државна новинска агенција АНА-МПА додавајќи дека грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас доцна синоќа пристигнал во Валета, по неговата официјална посета на Алжир. На состанокот во Малта ќе присуствува и вицепремиерот и министер за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски на покана на високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини и министерот за надворешни рабoти на Малта Џорџ В. Вела, во својство на земја претседавач со Советот на ЕУ. Како што соопшти македонското МНР, предвидено е Поповски да оствари билатерални средби.
| | веќе видена | слични
12 копии

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски на покана на високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини и министерот за надворешни рабoти на Малта Џорџ В. Вела, во својство на земја претседавач со Советот на ЕУ, денеска во Валета, ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ и земјите-кандидати за членство во ЕУ: Македонија, Албанија, Црна Гора, Србија и Турција. Како што соопшти МНР, на маргините на состанокот, предвидено е министерот Попоски да има билатерални средби.
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во интервју за Јуроњуз изјави дека смета оти Русија има свои интереси во Македонија и дека тоа е легитимно. „Русија има свои интереси и тоа е легитимно. Но истото прашање може да им се постави и на актуелните земји-членки на ЕУ, исто така. Не се работи за нешто што е ексклузивно само за нашиот регион или само за кандидатите или потенцијалните земји-кандидати од балканските држави“, вели Попоски. Русија во последниот период покажува забележителен интерес за случувањата во Македонија а руското МНР, невообичаено за неговата практика во минатите години, реагираше со серија изјави и соопштенија во однос на состојбата во Македонија./ Loading...
| | веќе видена | слични

ШТИП – „Дијалогот е здрав и добро е да се одржуваат средби на лидерите, но сметам дека најдобро е кога тој дијалог се одржува во институциите на самата држава, а тие треба да изградат авторитет, особено Собранието и дијалогот на политичките партии да се одвива токму во него“, изјави денеска во Штип евроамбасадорот Самуел Жбогар во однос на предлогот за лидерска средба. Одговарајќи на новинарски прашања, тој не сакаше да ја коментира агендата на заменикот американски државен секретар Јот Ли, кој при посетата во Скопје нема да се сретне со претседателот, Ѓорге Иванов. „Ја споделивме нашата загриженост во врска со политичката криза во земјата, со самиот факт што ниту има влада ниту оперативен парламент, а наближува 15 мај кога им истекува мандатот на градоначалниците и на општинските совети, па со самото тоа и неизвесноста што ја носи тој датум“, рече Жбогар по средбата со градоначалникот Илчо Захариев. Одговарајќи на новинарски прашања дали излезот од политичката криза го гледа во нови избори, како што ...
| | веќе видена | слични

„Парламентарното мнозинство прави се што може за да се најде решение. Баналноста на блокадата ќе биде на штета на сите граѓаните“, изјави Заев Одлуката за тоа дали и кога ќе има избори не треба да ја носи некој од надвор, туку во Република Македонија, порача од Брисел министерот за надворешни работи Никола Попоски. „Тоа е решение што треба да го донесеме во Република Македонија и единствениот начин на кој можеме да се договориме околу тоа е низ демократските институции. Со други зборови, Собранието одлучува, граѓаните на Република Македонија имаат право да дадат мандат за таква одлука“, порача министерот Попоски од Брисел. Тој смета дека ЕУ треба да помогне во враќање на европската перспектива за Република Македонија која во изминатите години, покрај многубројните препораки, како да исчезна од хоризонтот и на некој начин помогна да се наметне агендата на борба со една политичка кризна ситуација. Пораката, пак, од Европарламентот била дека се очекува да се даде поддршка за една повидлива иднина во делот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 240 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Попоски на конференција во Брисел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: