По пауза од 9 години, Работнички повторно шампион на Македонија!

Првпат по пауза од 9 години, Работнички е шампион на Македонија. Ова е 15та титула за најтрофејниот тим во Македонија. Во третиот натпревар од финалната серија, Работнички славеше со 87:84 и со вкупни 3:0 ја освои новата шампионска титула. МЗТ Скопје беше многу подобар на почетокот од натпреварот. “Металците” најпрво поведоа со 6:0, а во петтата минута и со 15:2. Со тоа Марин Докузовски мораше да ја искористи првата минута одмор за да ги смири своите кошаркари, а тие му возвратија со серија од девет поени во низа. Сепак, гостите и натаму ја имаа контролата над резултатот и умешно ја чуваа својата предност. Секогаш кога Работнички ќе се вратеше во игра, следуваше нова серија по која МЗТ Скопје одеше на повисока разлика. Највисоката изнесуваше 14 поени (38:24) и тоа не беше најголема предност само на овој натпревар, туку и во целата серија. На полувреме се замина со предност за МЗТ Скопје од 8 поени, со резултат 48-40. Во второто полувреме, очигледно Марин Докузовски се одлучи за промени во одбраната на својот ...
| | веќе видена | слични

Историската прва титула во првенството на Црна Гора, ги натера челниците на Морнар веднаш да му понудат продолжение на соработката на Урош Луковиќ. Но некогашниот центар на МЗТ Скопје, претходно на Куманово, и мал период на гевгелиски Кожув, се чини дека во овој момент има малку поинаки планови, кои ги прави последната понуда која стигнала не негова адреса. И тоа од уште еден негов поранешен клуб – белградски Партизан. Наводно „црно-белите" веќе испратиле понуда до високиот центар за негово враќање во „Хумска 1" со која би стартувала реконструкцијата на тимот за следната натпреварувачка сезона. Сега веќе поранешниот тренер на Партизан, Мирослав Николиќ во текот на ланската сезона прелесно се откажа од услугите на 213 сантиметри високиот кошаркар, кој се чини дека ја одигра сезоната на кариерата како играч на Морнар од Бар. Во АБА лигата во просек Луковиќ реализираше по 12.9 поени, 7.3 скока 2.3 блокади и 1.1 асистенции на натпревар.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на МЗТ Скопје славеа убедливо во полуфиналниот дуел со Вардар, па во недела навечер, ќе се борат за шампионскиот пехар против својот голем ривал, Работнички МЗТ Скопје – Вардар 87:72 (15-22; 25-11; 25-18; 22-21) Вардар беше екипата која имаше подобро отворање на овој втор полуфинален дуел од турнирот за играчи „под 18" години кој се игра во „Градски парк". „Вардарци" ја добија првата четвртина со (22:15). Но се чини дека тоа беше се од нив на овој меч. Во продолжението "сино-белите" направија комплетен пресврт. Во вториот и третиот дел од играта реализираа дури 50. поени, противникот само 29, па победникот беше решен пред да почне оној последниот. Дамјан Миса ги предводеше јуниорите на МЗТ Скопје. Реализираше 23.поени и 4. скока, а одлично беше следен од Настовски кој даде 17, Џеладин со 15, додека Б. Стојановски и Митевски дополнија со по 12. поени. Тодоровски уфрли 18, Данилов 17, а Божиновски уште 11. поени за Вардар, кој ќе разигрува со Феникс 2010 во битката за „бронзата". Големото финале се ...
| | веќе видена | слични

"Црвено-белите" остварија доминација уште во раната фаза од полуфиналниот дуел одигран во нивниот „Градски парк". А веќе на полувремето имаа голема предност, која со рутинерска игра ја претворија во сигурен триумф. Работнички – Феникс 2010 78:52 (20-9; 18-12; 24-12; 16-19) Но и место во финалето каде го чекаат подобриот од вториот полуфинален дуел во кој се среќаваат екипата на МТ Скопје и на Вардар. Максим Митевски имаше одлични минути на овој меч. Практично од првата минута од играта претставуваше сериозна опасност за избраниците на тренерот Денис Дервишевиќ, и по негова заслуга Работнички и ја направи убедливата позитива (38:21). На крајот Митевски застана на дабл-дабл ефект од 27. поени и 12.скока, Темелковски имаше уе 15.поени и 7.скока кај победничката екипа. Во онаа поразената, која во недела во исто време (17.30 часот) ќе игра за третото место, освен Караѓозовски (10.поени) немаше ниту еден играч со двоцифрен број на поени. Девет реализираше Исајловски.
| | веќе видена | слични
4 копии

Репрезентативецот на Македонија, Бојан Трајковски го напушти вицешампионот МЗТ Скопје и премина во Пакс. Од унгарскиот тим соопштија дека потпишале едногодишен договор со Трајковски. Минатата сезона во дресот на тимот од Аеродром, ценатарот имаше просек од 13,1 поени, 5,4 скока, за нешто над 22 минути поминати на теренот.
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезеннтативец Бојан Трајковски повеќе не е член на „МЗТ Скопје“,откако потпиша за тимот на „Пакс“ од Унгарија, потврдија од новиот клуб на кошаркарот. Унгарците официјално го претставија Трајковски и објавија дека потпишале едногодишен договор со македонскиот репрезентативец. „Пакс“ е тим од горниот дел на табелата во Унгарија кој има и шампионски амбиции за следната сезона. Трајковски само една сезона помина во Аеродром, а со „МЗТ“ го освои само Купот.„Металците“ изгубија во плеј-офот од „Работнички“ и останаа без титулата во домашното првенство. Тој во домашната лига имаше просек од 14,5 поени, 6 скока и една блокада по натпревар. Додека во АБА лигата имаше просек од 13,1 поен и 5,4 скока.
| | веќе видена | слични

Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Бојан Трајковски веќе не е член на МЗТ Скопје, тој е промовиран како ново засилување на унгарскиот тим Пакс. Пакс го претстави Бојан Трајковски и објави дека потпишале едногодишен договор со македонскиот репрезентативец.Минатата сезона во домашната лига Трајковски имаше просек од 14,5 поени, 6 скока и една блокада по натпревар. Додека во АБА лигата имаше просек од 13,1 поен и 5,4 скока.Пакс е тим од горниот дел на табелата во Унгарија кој има и шампионски амбиции за следната сезона.
| | веќе видена | слични

Репрезентативецот на Македонија, Бојан Трајковски си замина од редовите на МЗТ Скопје и следната сезона ќе ја помине во првенството на Унгарија. Искусниот 31 годишен кошаркар потпиша едногодишен договор со тимот на АСЕ Пакс кој со амбициозен проект ќе влезе во следната сезона. Ова за Трајковски ќе биде трето интернационално искуство откако претходно настапуваше во тимот на Сигал Приштина, во два наврати, како и за полскиот тим Чарни Слупск. 208 сантиметри високиот кошаркар минтата сезона во просек бележеше 14.5 поени, шест скокови и еден блок.
| | веќе видена | слични

Бојан Трајковски повеќе нема да биде е играч на МЗТ Скопје Аеродром. Искусното репрезентативно крило го напушти вицепрвакот, и во наредната натпреварувачка сезона ќе настапува во шампионатот на Унгарија. Односно ќе игра за Пакс, екипа која натпреваруавњето во оваа конкуренција го заврши во четвртфиналето на плеј-офот. Минатата сезона, Трајковски во просек реализираше по 13. поени по натпревар, додека во домашниот шампионат неговиот поентерски ефект изнесуваше 14.4.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Морнар од Бар ја прекинаа децениската доминација на Будуќност во Црна Гора, ја освоија шампионската титула, со што на најдобар начин ја заокружија најдобрата сезона во историјата на клубот. Морнар претходно, во АБА лигата, играше во полу-финалето на плеј-офот. Морнар со 3-1 во победи ја доби финалната серија против Будуќност, екипа што пред два месеци ја освои регионалната АБА лига и избори пласман во Евролигата. Кошаркарите од Бар триумфот го најавија уште во првата четвртина, кога стекнаа девет поени предност. На полувреме разлика беше двоцифрена (39:29), а во вториот дел Будуќност речиси и да не постоеше на теренот, поради што Морнар без многу проблеми ја одржуваше разликата и на крајот заслужено победи. Американецот Нидам со 15 и Мичивиќ со 14 поени го предводеа Морнар до победата во четвртиот натпревар. Морнар со овој триумф ја прекина 11-годишната доминација на Будуќност во црногорскиот шампионат. Тимот од Подгорица доминираше од осамостојувањето на Црна Гора.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По пауза од 9 години, Работнички повторно шампион на Македонија!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: