Пакистан уапси инфоррматори на ЦИА

5 копии

Главната пакистанска воената разузнавачка агенција уапсила петмина од пакистанските информатори кои доставувале информации за американската Централната разузнавачка агенција (ЦИА) Како што утрово пренесе електронското издание на !Њујорк тајмс“ (The New York Times), уапсени се лицата чии информации доведоа до операцијата во која беше ликвидиран Осама бин Ладен, при што весникот се повикув се на изјави од официјални претставници на американската администрација. Пакистан притворил пет информатори на ЦИА, меѓу кои е и офицер на пакистанската армија - мајор, за кои официјални лица изјавиле дека ги предал податоците со регистарските таблички на автомобилите кои доаѓале во посета на комплексот на Бин Ладен во Аботабад, неколку недели пред операцијата, што според весникот е испорачување на последната сметка од нарушените односи меѓу САД и Пакистан. Како што наведува весникот, тоа доаѓа во време кога администрацијата на американскиот претседател Барак Обама бара поддршка од Пакистан во „завршната игра“ во војната ...
| | веќе видена | слични

Пакистанската разузнавачка служба (ИСИ) уапсила неколку соработници на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), меѓу кои и сопственикот на куќата што им беше изнајмена на припадниците на ЦИА за набљудување на лидерот на терористичката мрежа Ал каеда, Осама бин Ладен, пред да биде извршен нападот врз него, пишува „Њујорк тајмс“ Весникот „Њујорк тајмс“ наведува дека биле уапсени петмина пакистански граѓани, кои и давале информации на ЦИА пред да биде извршен нападот на 1 мај, во кој е убиен Бин Ладен. Според „Њујорк тајмс“, меѓу уапсените Пакистанци бил и еден мајор на војската, кој ги запишувал бројките на регистарските таблички на возилата што влегувале во комплексот на лидерот на Ал каеда во Аботабад, неколку недели пред нападот. Засега не е позната судбината на соработниците на ЦИА, но американски официјални претставници изјавиле за весникот дека директорот на ЦИА, Леон Панета, го отворил ова прашање за време на состанокот со пакистанските воени и разузнавачки функционери минатата недела во ...
| | веќе видена | слични

Како што соопштуваат претставниците на американската администрација, уапсени се лицата чии информации доведоа до операцијата во која беше ликвидиран Осама бин Ладен. Меѓу уапсените пет информатори на ЦИА, се наоѓа и офицер на пакистанската армија – мајор, кој според официјални лица на Пакистан, ги предал податоците со регистарските таблички на автомобилите кои доаѓале во посета на комплексот на Бин Ладен во Аботабад, неколку недели пред операцијата, што е испорачување на последната сметка од нарушените односи меѓу САД и Пакистан. Како што наведува весникот „The New York Times“, тоа доаѓа во време кога администрацијата на американскиот претседател Барак Обама бара поддршка од Пакистан во „завршната игра“ во војната во соседен Авганистан. Директорот на ЦИА во заминување, Лион Панета го поставил прашањето за нивниот притвор во текот на неговата посета на Исламабад минатата седмица кога се состанал со пакситанскиот воен и разузнавачки врв.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пакистанската воено разузнавачка служба уапсила пет доушници на ЦИА кои проследувале информации на Американците пред минатомесечната акција во која бил убиен лидерот на Ал Каеда Осама Бин Ладен, пишува хрватски “Дневник. Еден од уапсените бил наводно пакистански војник кој ги копирал регистарските таблици на автомобилот кој го посетувал седиштето на Бин Ладен во Аботабад. Што се случило со уапсените доушници уште не е познато, пишува “Њу јорк тамјс”, повикувајќи се на американски официјални лица. Директорот на ЦИА во заминување Леон Панет поставил прашање за нивниот притвор во текот на посетата на Исламабад минатата недела кога се сретнал со пакистански воени и разузнавачки претставници. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Пакистан ги уапси доушниците на ЦИА за Осама бин Ладен Пакистан ги уапси доушниците на ЦИА кои на Американците им откриле каде се наоѓа Осама бин Ладен, јавуваат западните агенции. Меѓу уапсените, како што пренесува еРепортер, е и сопственикот на куќата што ја изнајмила американската Централна Разузнавачка Агенција-ЦИА за да го набљудува комплексот во кој живеел бин Ладен. Веста за апсењето на доушниците синоќа ја објави Њујорк Тајмс, кој наведува оти станува збор за петмина лица кои на ЦИА и дале информации што Американците ги довело до најбараниот светски терорист. Весникот пишува дека судбината на доушниците не е позната, но оти прашање за тоа што се случува со нив наводно покренал директорот на Агенцијата Леон Панета, кога минатата недела престојувал во Исламабад каде се состанал со високи функционери на пакистанската војска и разузнувачка служба.
| | веќе видена | слични
4 копии

извор: Њујорк тајмс фото: архива Пакистанската разузнавачка служба го уапси сопственикот на куќата, која им беше изнајмена на припадниците на американската ЦИА за набљудување на лидерот на Ал Каеда, Осма бин Ладен, пред да биде извршен нападот врз него, како и уште неколку Пакистанци. Весникот „Њујорк тајмс“ пишува дека пакистанската разузнавачка агенција, позната како ИСИ, уапсила петмина пакистански граѓани кои и давале информации на ЦИА пред да биде извршен нападот на 2 мај, во кој е убиен Бин Ладен, додека еден западен функциоенр ги потврдил информациите на весникот. Тој сакал да остане анонимен, имајќи предвид дека станува збор за „чувствителни разузнавачки прашања“. Според „Њујорк тајмс“, меѓу уапсените Пакистанци бил и еден мајор на војската, кој ги запишувал бројките на регистарските таблици на возилата кои влегувале во комплексот на Бин Ладен во Аботабад, неколку недели пред нападот. Засега е непознато што се случува со соработниците на ЦИА, но американски официјални претставници изјавија за ...
| | веќе видена | слични

Пакистанската разузнавачка служба ги уапсила сопствениците на куќата изнајмена на припадници на американската ЦИА за набљудување на комплексот на лидерот на терористичката организација Ал Каеда, Осама бин Ладен пред неговото убиство, како и уште неколкумина Пакистанци, пренесуваат американските медиуми. „Њујорк тајмс“ пишува дека пакистанската разузнавачка агенција, позната како ИСИ, уапсила петмина пакистански граѓани, кои давале информации на ЦИА, пред да биде извршен нападот на 2 мај во кој е убиен Бин Ладен, а АП јавува дека во Пакистан, западен функционер ги потврдил пишувањата на њујоршкиот весник. Како што пренесува „Њујорк тајмс“, меѓу уапсените Пакистанци има и еден мајор на војската кој ги запишувал регистарските таблички на автомобилите кои влегувале во комплексот на Бин Ладен во Аботабат, неколку седмици пред нападот. Се уште не е познато што се случува со соработниците на ЦИА, но американските функционери изјавиле дека директорот на ЦИА, Леон Панета го покренал ова прашање за ...
| | веќе видена | слични

Одборот за вооружени сили на американскиот Сенат едногласно ја прифати кандидатурата на шефот на ЦИА Леон Панета за нов министер за одбрана. Се очекува одлуката на сенатот да биде брза и наскоро панета да го замени на функцијата досегашниот министер Роберт Гејтс, кој поднесе оставка. Инаку, пакистанските разузнавачи соопштија дека уапсиле петмина доушници на ЦИА, инволвирани во акцијата во која беше убиен Осама Бин Ладен. Еден од уапсените наводно бил пакистански војник кој ги копирал регистерските таблички од автомобилите што ја посетувале куќата на Бин Ладен во Абот-абад.
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пакистан уапси инфоррматори на ЦИА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: