Дневник: Соросовата мрежа ровари во Стразбур, главен играч комесарот за човекови права


5 копии

Џорџ Сорос, комесарот за човекови права на Советот на Европа, проамерикански настроениот Латвиец Нилс Мужњиекс и повеќе парламентарци и невладини организации формирале тајна мрежа наречена ерменска врска која роварела и работела против интересите на организацијата во Стразбур, тврди во својата анализа Европскиот центар за стратегиско разузнавање и безбедност (ЕСИKС) со седиште во Брисел, пренесува Дневник. „Дневник“ дојде до оваа анализа и тоа во време кога на Парламентарното собрание на Советот на Европа беше фрлена уште една бомба и тоа токму против претседавачот на ПАЦЕ, шпанскиот сенатор Педро Аграмунт, кој неoдамна ја посетил Сирија. Меѓутоа, проблемот настанaл кога тој, иако во својство на шпански сенатор бил во Сирија, се открило дека таму го однеле со руски авион, што во Стразбур има третман на невиден скандал и потег што го нарушува угледот на куќата на човековите права во Европа, па затоа од него е побарана оставка, во што предничат Украинците. Аграмунт вчера рече дека до петок ќе размислува кој ќе ...
| | веќе видена | слични
4 копии

У нгарскиот премиер Виктор Орбан се согласил да ги задоволи сите барања на ЕУ во врска со контроверзниот закон за образование, кој предизвика масовни протести во Унгарија, а Европската комисија покрена постапка против неговата влада, соопшти групата Европски народни партии (ЕПП). Со овој закон, што веќе го усвои унгарскиот Парламент, се доведува во прашање натамошната работа и постоењето на угледниот Универзитет на Централна Европа (ЦЕУ) што по падот на комунизмот, во Будимпешта, го има основано американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос. Групата десно-центристички партии, каде членува и унгарската Фидеш на премиерот Орбан, врз него и врз владата во Будимпешта извршила притисок да се прифатат барањата на ЕУ за промена на законот, откако тој бил повикан на разговор во врска со законот. Според европските медиуми, на Фидеш и на нејзиниот лидер Орбан им било речено дека доколку не се прифатат барањата на Брисел, унгарската партија ќе биде исклучена од групата „сестрински“ партии во ЕПП. Во времето кога е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со средства од Фондацијата Сорос, Виктор Орбан студирал на британскиот Универзитет во Кембриџ Унгарскиот премиер Виктор Орбан се согласил да ги задоволи сите барања на ЕУ во врска со контроверзниот закон за образование, кој предизвика масовни протести во Унгарија, а Европската комисија покрена постапка против неговата влада, соопшти групата Европски народни партии (ЕПП). Со овој закон, што веќе го усвои унгарскиот Парламент, се доведува во прашање натамошната работа и постоењето на угледниот Универзитет на Централна Европа (ЦЕУ) што по падот на комунизмот, во Будимпешта, го има основано американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос. Групата десно-центристички партии, каде членува и унгарската Фидес на премиерот Орбан, врз него и врз владата во Будимпешта извршила притисок да се прифатат барањата на ЕУ за промена на законот, откако тој бил повикан на разговор во врска со законот. Според европските медиуми, на Фидес и на нејзиниот лидер Орбан им било речено дека доколку не се прифатат барањата на Брисел, ...
| | веќе видена | слични

За последните случувања во Унгарија поврзани со законите за работа на организациите што работат со странска помош, како и тој за високото образование, беа повод Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) вчера да одржи ургентна дебата. Унгарскиот премиер Виктор Орбан се пржеше во Брисел завчера, а вчера унгарската држава беше ставена на скара и во Стразбур. Меѓутоа, живата дебата „за одбрана на слободите и стандардите“ доби уште повисока температура со обраќањето на независниот сенатор од Ирска, Роан Мулен. - Што прави Орбан? Тој се бори против тиранијата! Да му помогнеме - рече од говорницата Мулен. Тој исто така зборуваше и за проблемот со нелегалното финансирање невладини организации. - Некои пратеници кои говореа овде тајно или јавно зеле пари од Сорос - и тие ја загрозуваат демократијата - заврши Мулен за што од некои од пратениците добија громогласен аплауз. Известителот за Унгарија, Могенс Јенсен од Данска, инаку од Групата на социјалистите, во извештајот вели дека во моментот не е во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Европската комисија денеска на високо ниво го пречека американско-унгарскиот милијардер Џорџ Сорос во Брисел, но ги изигра заинтересираните новинари да го снимат доаѓањето на основачот на Институтот Отворено општество во зградата „Берлемонт“ за средба со претседателот на Еврокомисијата, Жан-Клод Јункер, со неговите заменици Франс Тимерманс и Јурки Катаинен, како и со еврокомесарката Вера Јурова. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, портпаролот на ЕК, Маргаритис Схинас, на денешната прес-конференција беше изненаден од информацијата дека обезбедувањето на Комисијата буквално го прошверцувало Сорос, избегнувајќи ги новинарите и фотографите за официјална фотографија, што е редовна пракса за сите официјални гости на неформалната Влада на Европската унија. - Ние секогаш органзираме фото-можност за сите посетители во Комисијата. Не знам дека се случил таков инцидент. Сите состаноци што ги објавуваме во календарот се достапни и се организираат транспарентно, беше изненаден Схинас. Во контекст на средбата ...
| | веќе видена | слични

Ние секогаш органзираме фото-можност за сите посетители во Комисијата. Не знам дека се случил таков инцидент. Сите состаноци што ги објавуваме во календарот се достапни и се организираат транспарентно, беше изненаден Схинас. Европската комисија денеска на високо ниво го пречека американско-унгарскиот милијардер Џорџ Сорос во Брисел, но ги изигра заинтересираните новинари да го снимат доаѓањето на основачот на Институтот Отворено општество во зградата „Берлемонт“ за средба со претседателот на Еврокомисијата, Жан-Клод Јункер, со неговите заменици Франс Тимерманс и Јурки Катаинен, како и со еврокомесарката Вера Јурова. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, портпаролот на ЕК, Маргаритис Схинас, на денешната прес-конференција беше изненаден од информацијата дека обезбедувањето на Комисијата буквално го прошверцувало Сорос, избегнувајќи ги новинарите и фотографите за официјална фотографија, што е редовна пракса за сите официјални гости на неформалната Влада на Европската унија. - Ние секогаш органзираме ...
| | веќе видена | слични

Провокативното однесување на унгарскиот премиер Виктор Орбан иритира и внесува тензии во Европската унија но и во неговото политичко семејство – Европската народна партија (ЕНП) чијшто член е Фидеш, партијата на Орбан. Дождот критики за акциите на Орбан беше толку силен што ЕНП мораше да прифати дебата во Европскиот парламент (ЕП) која се одржа вчера. На дебатата присуствуваше и Орбан. Иритираноста е толку многу силна што Жан-Клод Јункер, шефот на Европската комисија и член на ЕНП групата, се согласи да отвори прекршочна постапка против Унгарија. Поради тоа што Будимпешта не ги почитува европските закони за слобода на услужни дејности, правото за академска слобода и правото да се води бизнис. Станува збор за унгарските закони со кои се отежнува па дури и спречува работата на Универзитетот на Централна Европа и невладините организации финансирани од странство. Унгарија има донесено строги па дури и нехумани правила против барателите на азил а цел на вчерашната дебата во ЕП беше и унгарската народна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ги отфрли во средата во Европскиот парламент како неосновани обвинувањата дека со новиот закон за високото образование сака да го забрани Централноевропскиот универзитет (CEU) во унгарската престолнина Будимпешта и го обвини неговиот финансиер Џорџ Сорос дека со финансиските шпекулации ги уништил животите на милиони луѓе. „Опстанокот на CEU не е во опасност, тоа обвинување е лажно и неосновано“, изјави унгарскиот претседател Виктор Орбан на пленарната седница на Европскиот парламент, на којшто пред него зборуваше првиот потпретседател на Европската комисија, Франс Тимерманс, кој појаснуваше зошто ЕК токму поради тоа покрена постапка против Унгарија. Еропската комисија претходно во средата отвори постпка против „кршењето на европското право“ против Унгарија поради нејзиниот закон за високото образование со кој од странските универзитети во земјата се бара и да имаат кампуси во матичните земји, што го загрозува Централноевропскиот универзитет во Будимпешта. ЕК по анализата на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Сорос почнува со остварување на планот за економско слабеење на Македонија на кој предупреди Никола Србов, од СОС. Имено, вчера во Валандово група на Соросови активисти и членови на СДСМ преку јавен собир во центарот на градот се обидуваа да ги манипулира валандовчани без факти и аргументи со туркање партиска агенда, дека рудникот „Казандол“, кој наскоро почнува со работа, може да влијае негативно на животната средина, што е целосна манипулација и фабрикувана лага. Како главни организатори на целава манипулација се јавуваат Роберт Марков, Владимир Лазов и Марио Томов, кои преку страницата на „Фејсбук“ СОС – Спас за Валандово, почнаа со сценариото за манипулација на граѓаните на овој град. Сите тројца заедно со Симона Гетова, исто така, од Валандово, биле на двонеделен курс во Виена за организирање протести и секаков вид граѓански активизам во борба против, наводно, загадување на животната средина. Таа е ќерка на поранешен претседател на ЛДП во градот. Дека целата групација е поврзана со СДСМ говори и фактот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го обвини американскиот милијардер Џорџ Сорос дека „им ги уништил животите на милиони Европјани со своите финансиски шпекулации“. Орбан го нарече Сорос „отворен непријател на еврото“, пренесува AFP. Орбан додаде дека и покрај тоа, кон Сорос „и натаму топло се однесуваат овде и топло го примаат на највисоко ниво“, мислејќи на состанокот што милијардерот ќе го има со претседателот на Европската комисија(ЕК). „Ние не сме големи и моќни како вас, ниту сме моќни како Џорџ Сорос, америуканскиот финансиски шпекулант што ја напаѓа Унгарија“, рече Орбан пред европарламентарците, бранејќи го унгарскиот закон за високо образование./ Loading...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, во своето обраќање во медија центарот оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски дух и ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дневник: Соросовата мрежа ровари во Стразбур, главен играч комесарот за човекови права

Од:
До кого (е-маил):
Порака: