Франција ја елиминира фаворизираната Шпанија !


Кошаркарите на Франција го направија убедливо најголемото изненадување досега на Светското првенство (СП) откако вчера го елиминираа домаќинот на шампионатот Шпанија и тоа уште во четвртфиналната фаза победувајќи со 65-52. Изненадување е огромно со оглед на тоа што „црвената фурија“ беше однапред видена во големото финале со оглед на квалитетот и настапот пред своја публика. На Франција ретко кој и даваше шанси да ја мине вечерашната препрека со оглед на тоа пто на Мундобаскетот настапува без плејдата првотимци предводени од најдобриот, Тони Паркер. Лошиот шут од далечина, особено за три поени (2/22) се покажа како клучна причина за поразот на Шпанците. Диао постигна 15 поени, Хуртел 13 поени, додека искусниот Батум придонесе со девет поени во во големиот триумф на „триколорите“. Кај Шпанците на ниво беше единствено Пау Гасол со 17 поени, а најголеми разочарување беа неговиот брат Марк Гасол (3 поени) и Рики Рубио (4 поени со шут 1/7). Следен противник на Франција ќе биде селекцијата на Србија, која во ...
| | веќе видена | слични

За Американците ова е вкупно петти златен медал на светските првенства, а за првпат успеаја да го одбранат. Тие беа шампиони и во 1954 година, 1986 година, 1994 година и 2010 година. Воедно имаат серија од 19 натпревари без пораз на светските шампионати. Во финалето нивниот ривал Србија резултатски беше равноправен само во воведните минути односно кога во 4.минута водеше со 12:5, но по тајм аутот на американскиот селектор Мајк Кжижевски светските прваци влегоа во ритам и брзо поведоа, а потоа постојано ја зголемуваа разликата. На крајот на првиот период беше 35:21. Во понатомшниот дел од играта Американците постигнуваа поени, а Србите на моменти со атрактивни потези собираа аплаузи. Најефикасен на финалето беше Кајри Ирвинг со 26 поени (6/6 за тројка), а Џејмс Харден постигна 23 поени. Кај Американците осум играчи имаа двоцифренброј поени, а само Дерик Роуз не постигна кош. Во редовите на Србија Немања Бјелица и Никола Калиниќ постигнаа по 18 поени. Во малото финале во саботата Франција ја победи Литванија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Репрезентацијата на САД го одбрани златниот медал откако синоќа во Мадрид во финалето на 17. Светското првенство во кошарка ја победија Србија со 129:92. За Американците ова е вкупно петти златен медал на светските првенства, а за првпат успеаја да го одбранат. Тие беа шампиони и во 1954 година, 1986 година, 1994 година и 2010 година. Воедно имаат серија од 19 натпревари без пораз на светските шампионати. Во финалето нивниот ривал Србија резултатски беше равноправен само во воведните минути односно кога во 4.минута водеше со 12:5, но по тајм аутот на американскиот селектор Мајк Кжижевски светските прваци влегоа во ритам и брзо поведоа, а потоа постојано ја зголемуваа разликата. На крајот на првиот период беше 35:21. Во понатомшниот дел од играта Американците постигнуваа поени, а Србите на моменти со атрактивни потези собираа аплаузи. Најефикасен на финалето беше Кајри Ирвинг со 26 поени (6/6 за тројка), а Џејмс Харден постигна 23 поени. Кај Американците осум играчи имаа двоцифренброј поени, а само Дерик Роуз ...
| | веќе видена | слични

Кајри Ирвинг имаше импресивен настап на светското првенство во Шпанија, па поради прикажаните индивидуални способности во финалето се закити со признанието најкорисен играч на турнирот. Бекот на САД во просек постигнуваше 12, 1 поен, 2,6 скокови и 3,6 асистенции на натпревар, а најдобрата партија на 22-годишниот кошаркар од тимот на Кливленд дојде токму во финалето против Србија, кое Американците го добија 129:92. Покрај Ирвинг во идеалната петорка на Мундијалот во Шпанија влегоа, центарот на домаќинот По Гасол, крилниот центар на САД Кенет Фарид, крилото на Франција Николас Батум и плејмејкерот на Србија Милош Теодосиќ, кој е единствениот кошаркар во овој состав кој не настапува во Ен-Би-Еј лигата.
| | веќе видена | слични
3 копии

САД ја одбранија титулата на Светското првенство во кошарка, откако во во финалниот меч ја совладаа Србија со 129-92 (35-21, 32-20, 37-24, 24-25). Американците во Шпанија ја освоија петтата титула светски првак во својата историја. Според очекувањата финалето мина во целосна доминација на Американците, иако Србија подобро го отвори и во првите пет минути стекна предност од осум поени (7-15). Од тој момент започна шутерското шуо на САД, пред се на Ирвинг и Харден и на полувреме имаа предност од 67-41. Во првите три четвртини САД ја минаа бројката од 100 постигнати поени, па во четврта го намалија темпото на игра, а Србија не дозволи разликата да оди над 40 поени. Кајри Ирвинг со 26 поени беше најефикасниот играч на натпреварот, три помалку постигна Џејмс Харден, по 12 реализираа Клеј Томпсон и Кенет Фарид. Во редовите на Србија со по 18 поени најпрецизни беа Никола Калиниќ и Немања Бјелица. Бекот на САД, Ирвинг ја понесе наградата за најкорисен играч на турнирот, додека во идеалната петорка покрај него се ...
| | веќе видена | слични

КОШАРКА Во првата петорка на Мундијалот во Шпанија, покрај Ирвинг влегоа Фарид, Гасол, Батум и Теодосиќ. Кајри Ирвинг беше награден за неговиот инпресивен настап и прикажаните индивидуални способности во финалето на Светското кошаркарско првенство со признанието најкорисен играч на турнирот. Бекот на САД во просек постигнуваше 12, 1 поен, 2, 6 скокови и 3, 6 асистенции на натпревар, а најдобрата партија 22 годишниот кошаркар на НБА тимот Кливленд ја одигра во финалето против Србија, кое Американците го добија 129:92, постигнувајќи највеќе 26 поени со шут за три поени 6/6.Покрај Ирвинг во идеалната петорка на Мундијалот во Шпанија влегоа, центарот на домаќинот Пау Гасол, крилниот центар на САД Кенет Фарид, крилото на Франција Николас Батум и плејмејкерот на Србија Милош Теодосиќ, кој е единствениот кошаркар во овој состав кој не настапува во НБА лигата. Кошарка
| | веќе видена | слични
2 копии

САД го одбранија златото, убедливо совладувајќи ја Србија во финалето на СП со 129:92 Репрезентацијата на Соединетите Американски Држави ја одбрани титулата светски првак во кошарка, откако вечерва во Мадрид во финалето ја совлада Србија со убедливи 129:92. Кајри Ирвинг беше најефикасен играч кај победникот со 26 поени, пред Џејмс Харден со 23. Кај Србија прв стрелец беше Немања Бјелица со 18 поени. И покрај убедливиот пораз во финалето, Србија ги заслужува сите честитки за големиот успех што го направи на Мундијалот, пред кој израниците на селекторот, Саша Ѓорѓевиќ не беа во ниту една комбинација за пласман во самата завршница. На крајот најголемо разочарување е домаќинот на Мундијалот, Шпанија. „Црвената фурија“ пред стартот беше окрактеризирана како најголем конкурент на САД за шампионската титула, но се чини тоа ги елиминираше Шпанците. Кошаркарот на САД, Кајри Ирвинг го понесе признанието за најкорисен играч на Мундијалот. Во најдобра петорка на Светското првенствот се најдоа: Милош Теодосиќ (Србија), ...
| | веќе видена | слични

КОШАРКА Тимот вонземјани од НБА стана втора репрезентација по Југославија што се избори за трофејот Најсмит на две СП по ред. Соединетите американски држави како фурија и во финалето бидејќи во Мадрид за одбрана на титулата ја прегазија Србија со 129:92 на Светското кошаркарско првенство чиј домаќин во изминатите 16 дена беше Шпанија. Србите не можеа да му парираат на тимот „вонземјани“ кои го прегазија составот на селекторот Александар Ѓорѓевиќ за кого овој резултат е гордост откако со пласманот во финалето ги надминаа очекувањата и на најголемите оптимисти. Иако храбро излезе на мегдан нашиот северен сосед, сепак, казнената експедиција од НБА одигра и над очекувањата, постигнувајќи на полувремето 67 поени, за плус 26, кои ги оствари најмногу со прецизна реализација од зад линијата 6, 75 метри. Тоа беше доволна залиха и повод шампионот да продолжи до крајот да ја забавува публиката во мадридската арена со атрактивни потези.Србија предводена Теодосиќ поведе со 15:7 во петата минута и тука застана. Харден и ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на САД ја одбрани светската титула во финалето против Србија, а веднаш по натпреварот беа прогласени најдобрата петорка и најкорисниот играч на Мундијалот. ФИБА ги избра најдобрите играчи, односно идеалната петорка на Светското кошаркарско првенство, како и најкорисниот играч на шампионатот. Место во идеалните 5 најдоа плејмејкерот и најдобар поединец на Србија, Милош Теодосиќ, Кајри Ирвинг од САД, феноменалниот Никола Батум од Франција, предводникот на Шпанија По Гасол, како и центарот на САД Кенет Фарид. Освен идеалната петорка, беше избран и најкорисниот играч на Мундобаскетот, а таа награда му припадна на Кајри Ирвинг, кој беше неверојатен во финалето, постигнувајќи 26 поени, со перфектен удар за три поени (6/6).
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Соединетите Американски Држави ја освоија титулата на Мундобаскетот во Шпанија, откако во финалето ја декласираа Србија со 129-92. На отворањето на натпреварот се чинеше дека Србите имаат рецепт за Американците, откако на средина од првата четвртина водеа со осум поени разлика (15-7). Сепак, Американците влегоа во шутерска серија и веднаш направија пресврт, па на првата пауза заминаа со високи 35-21. Избраниците на Мајк Крижевски продолжија во ист ритам и во продолжение од натпреварот и од минута во минута го зголемуваа водството, за на крај да слават со 129-92. Најефикасен на натпреварот беше Кајри Ирвинг со 26 поени, Џејмс Харден запиша три помалку, а на спротивната страна Немања Бјелица и Никола Калиниќ постигнаа по 18 поени. Наградата за најкорисен играч на овој Мундобаскет ја доби кошаркарот на САД, Кајри Ирвинг. Покрај Ирвинг, во идеалниот тим се најдоа и: Милош Теодосиќ од Србја, Николас Батум од Франција, Кенет Фарид од САД и Пау Гасол од Шпанија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 419 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 318 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 464 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Франција ја елиминира фаворизираната Шпанија !

Од:
До кого (е-маил):
Порака: