Мукаетов: Сите заедно – до успех што ќе не направи горди


2 копии

Претседателот на Ракометната Федерација на Македонија, Живко Мукаетов, е оптимист дека нашиот национален тим ќе ја оствари примарната цел, пласман во втората фаза од Европското Првенство што ќе се одржи во Хрватска. „ Мислам дека треба најпосле таа комбинација од младост и искуство да дојде до израз. Секако, сметам дека првиот круг со квалитетот што го поседуваме треба апсолутно да го минеме, да дадеме максимум. Тука е публиката, навистина одлична атмосфера, посветеност, и ако сите тие коцки се склопат како што треба се надевам дека можеме и подолго да играме на ова првенство“ – вели Мукаетов. Македонските фанови нема да имаат одделна фан-зона во Загреб, но сигурно ќе се продолжи традицијата да имаат свои собиралишта за „загревање на атмосферата“ пред натпреварите. „ Проценката е дека во Загреб ќе има околу 2.000 навивачи на македонската репрезентација. Засега официјална фан-зона е само онаа како дел од организацијата на шампионатот на градот Загреб, но сигурно ќе има и собиралишта на нашите навивачи. Сепак, ...
| | веќе видена | слични

Навивачката група Црногорци-југ објави дека физички се нападнати со ножеви и палки за време на враќањето од ракометниот дуел Црна-Гора Македонија што се одигра во Загреб. За среќа како што соопштија нема потешко повредени но одземен е барјакот на навивачката група и ранец со лични предмети и пари. Нападот се случил во присуство на повеќе навивачи меѓу кои и фанови од Македонија и Германија. Според нив нападот го извршиле 30-40 маскирани лица.
| | веќе видена | слични

Деветмина црногорски навивачи биле нападнати во вторникот вечерта во Загреб, по завршувањето на натпреварот помеѓу Црна Гора и Македонија. Иако хулиганите користеле ножеви и палки, за среќа, никој од Црногорците не се здобил со потешки повреди, информираат црногорските медиуми. По повод овој инцидент кој се случил на улиците на хрватската метропола се огласи навивачката група „Црногорци југ“. „По завршувањето на натпреварот нас деветмина (меѓу кои имаше и една девојка) се упативме кон трамвајската постојка. На тој пат, во делот кој е слабо осветлен (покрај некое детско игралиште) се движевме заедно со Македонсите и Германците. Тоа е местото каде бевме нападнати. Најпрвин ни пријдоа три лица, кои дојдоа за да „идентификуваат“ меѓу пстанатите навивачи. Потоа тие им дадоа знак на останатите групи да тргнат во напад“, пишува на почетокот на соопштениет. Црногорците се сомневаат дека зад нападот стојат навивачите на Динамо Загреб, групата наречена „Бед Блу Бојс“. „Групите дојдоа од два правци, беа маскирани, ги ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Десетина црногорски навивачи беа нападнати во Загреб по ракометниот меч помеѓу Македонија и Црна Гора (29:28) на Европското првенство во Хрватска. Дел од хрватските медиуми пренесоа дека 10 приврзаници на Црна Гора биле нападнати во близина на „Загребска Арена“, но никој не е посериозно повреден. Се сомнева дека навивачите на Динамо „Бед Блу Бојс“ се одговорни за нападот. Инцидентот бил пријавен во полиција, Ракометната федерација на Црна Гора и Амбасадата на Црна Гора во Загреб.
| | веќе видена | слични

Македонците пред дуелот со Германија ќе спремаат помоќна атмосфера и громогласно навивање во „фан-зоната“ во клубот „Роко“. „Фалангата“, која од ден на ден се зголемува уште од 14.30 часот ќе се подготвува на своето омилено место во главниот град на Хрватска. Македонската „фан-зона“ беше полна и пред и после натпреварите со Словенија и Црна Гора, кога забележавме победи за одличен старт на Европското првенства. Натпреварот меѓу Македонија и Германија се игра од 18.15 часот и е убава можност за прва победа по четири порази по ред во меѓусебните дуели против европскиот првак. Related
| | веќе видена | слични

Навивачите на ракометната репрезентација на Црна Гора биле нападнати во Загреб по натпреварот со Македонија, пренесуваат хрватските и црногорските медиуми. Десетина навивачи на Црна Гора биле нападнати од засега недалеку од загрепска „Арена“, а Црногорците за нападот ги обвинија „Бед блу бојс“, навивачите на Динамо Загреб. „Синоќа по натпреварот во Загреб нападнати беа нашите браќа. Во засега, недалеку од Арена, се претпоставува дека се нападнати од страна на навивачите на загрепски Динамо – БББ. За среќа, никој не е потешко повреден“, пренесуваат црногорски „Вијести“. Навивачката група „Црногорци Југ“, соопшто дека нападот се случил во слабо осветлен дел од градот, па деветмина од нив, од кои една девојка, биле заедно со навивачите на Германија, Македонија и Словенија. Тие наведуваат дека биле нападнати од минимум 30 хулигани. „На девојката со нож и се заканија да ја отвори чантата. Тогаш приметија дека еден член има ранец и тргнаа кон него, со намера да му го украдат, што и направија. Во ранецот имаше ...
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација настапува на мометално најголемиот ракометен настан на светот Европското ракометно првенство во Хрватска. Во Загреб се наоѓаат илјадници македонски навивачи кои ја бодрат нашата репрезентација, а во “Фалангата” има и голем број на наши сограѓани од Гостивар. Некои од нив директно од Загребска Арена, некои после натпреварите, други веќе вратени, ни ја пренесуваат атмосферата од натпреварите. “Заминавме за натпреварот со Словенија, во Загреб пред почетокот на натпреварот беше пријателска атмосфера помеѓу нашите и словенските навивачи, собрани во трговскиот центар до арена заедно навивавме и се забавуваме. На натпреварот атмосферата беше фантастична. Црвено-жолто насекаде, се пее, навива од сите страни, седевме баш позади ракометарите и заедно се бодревме сите. Шок натпревар со многу пресврти, навивањето беше одлично. После натпреварот сите словенци со кои се сретнавме ферски ни честитаа, ми остави впечаток коментарот на еден словенец Ние сме сме на 150 километри од Загреб, вие на ...
| | веќе видена | слични

Синоќа по завршувањето на натпреварот помеѓу Македонија и Црна Гора на Европското првенство во ракомет кое што се игра во Хрватска, се случил инцидент во кој биле нападнати навивачи на Црна ГОра.Инцидентот се случил во близина на Арената во Загреб, кога десетина навивачи на црногорската репрезентација биле нападнати од заседа. Никој не бил потешко повреден во инцидентот, а Црногорците за нападот ја обвинија навивачката група „Bad Blue Boys“.
| | веќе видена | слични

Македонските навивачи знаеја како да го прослават пласманот во втората фаза на ракометното првенство.Во базата на „Фалангата“ синоќа “едно имеме имаме во душата го носиме“….. Погледнете како се забавуваат нашите навивачи.
| | веќе видена | слични
4 копии

Долго во ноќта во клубот „Роко" во Загреб каде што е фан-зоната на македонските навивачи се славеше вечерашната победа против Црна Гора.Претходно, македонските ракометари ја победија и Словенија, а во прелиминарната фаза им останува уште средбата со Германија, во среда, на 17 јануари.Забава, музика, убаво друштво, позитивен резултат на ЕП. Што уште може да посакаат навивачите во Загреб? Вака да продолжи и во Вараждин.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мукаетов: Сите заедно – до успех што ќе не направи горди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: