Мохамед Салах е најдобриот играч во Премиер Лигата


Мохамед Салах е избран за фудбалер на сезоната во Премиер Лигата. Салах бележи неверојатна сезона во дресот на Ливерпул и сосема заслужено го доби ова признание. Египетскиот репрезентативец е предводник на нападот на Ливерпул со постигнати 31 гол на 33 одиграни натпревари досега. Салах победи во тешка конкуренција на Кевин де Брујн, Давид Силва, Лерој Сане, Давид де Хеа и Хари Кејн.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова тело брои повеќе од 400 членови, а египетскиот играч, кој ја игра сезоната на својот живот во Ливерпул и е на прагот од пласман во финалето на Лигата на шампионите, е првиот играч од оваа африканска земја кој ќе ја добие оваа награда. Стрелецот на 31 гол оваа сезона во 34 натпревари во Премиер лигата заврши пред Кевин Де Бруин и Хари Кејн, откако има одлична шанса да ја освои и „Златната топка“ на крајот од сезоната. Египќанецот, кој се пресели од Рим во Ливерпул оваа година, неодамна беше прогласен за најдобар играч за оваа сезона во изборот на Здружението на професионални фудбалери. 
| | веќе видена | слични

Феноменалниот Мохамед Салах освои уште една награда. Напаѓачот на Ливерпул беше прогласен за „Играч на сезоната во Англија“ во анкетата меѓу британските спортски новинари. Пред само неколку дена Салах беше избран за број 1 од Здружението на професионални фудбалери, а денес и новинарите го избраа Египаќанецот за најдобар во Англија. Изборот го организираше Асоцијацијата на англиските спортски новинари. Во изборот, Салах ја доби наградата пред играчот на Манчестер сити, Кевин Де Брујн . Салах ќе ја добие својата награда на специјална церемонија во Лондон на 10-ти мај. Така тој го повторува успехот на Н’Голо Канте од Челзи, кој минатата сезона ги освои двете награди. Поранешниот играч на Рома стана првиот Африканец кој ја заработува довербата на новинарите од 1948 година, кога започна споменатата анкета. The Football Writers' Association Footballer of the Year What a season it's been for Mohamed Salah pic.twitter.com/0e8lFz400a — Football on BT Sport (@btsportfootball) May 1, 2018 И новинарите го избраа Салах ...
| | веќе видена | слични

Египјанецот игра во животна форма, а наградите се бројат се’ повеќе и повеќе. Англија Првата ѕвезда на Ливерпул, Мохамед Салах е прогласен за играч на годината во изборот на англиската Асоцијација на фудбалски новинари. Оваа асоцијација брои повеќе од 400 членови, а воедно Салах е првиот фудбалер кој потекнува од Египет, а се здобил со таа награда. Како за потсетување, Салах беше прогласен и за најдобар фудбалер во изборот на Асоцијацијата на професионални фудбалери на Островот. Салах ланскиот летен преоден рок од редовите на Рома премина во Ливерпул за сума од 42 милиони евра, а тимот од Енфилд направи одлична зделка.
| | веќе видена | слични
2 копии

Мохамед Салах пред извесно време ја доби престижната награда за најдобар фудбалер во Премиер лигата, a сега Египќанецот испиша нова историја во англискиот фудбал откако најголемото признание го доби и од страна на новинарите. Напоредно со гласањето на играчите, во Англија секоја година се врши избор во кој главниот збор го имаат новинарите, а денеска пристигна официјалниот резултат од гласањето кој вели дека Салах го победи Кевин Де Брујн и во овој избор. Фантастичниот Египќанец на овој начин стана првиот африкански фудбалер кој ги обединил двете признанија во една натпреварувачка сезона.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах е прогласен за фудбалер на годината во Англија. Изборот го организираше Асоцијацијата на англиските спортски новинари. Во изборот, Салах ја доби наградата пред играчот на Манчестер сити, Кевин Де Брујне. Сезонава, брилијантниот 25-годишен напаѓач, ја освои „двојната круна“, откако претходно истото признание го доби и од Асоцијацијата на професионалните фудбалери. Инаку ова е 15.пат во ерата на Премиер лигата еден фудбалер да ги освои двете награди. Салах е третиот играч на Ливерпул откако постои Премиер лигата што ја добил наградата на Асоцијацијата на спортски новинари. Претходно тоа им успеало на Стивен Џерард и Луис Суарез. Фудбалските новинари, од сезоната 1947/48, го организираат изборот за играч на годината. Минатата година наградата ја доби фудбалерот на Челси, Н’Голо Канте.
| | веќе видена | слични

Цел Египет е на нозе по судирот кој се случи помеѓу Салах и тамошната фудбалска федерација, за решавање на проблемот се вклучија дури и државните власти. Останато Мохамед Салах е фудбалерот поради кого цел фудбалски Египет се надева на успех, барем минимален, на претстојното Светско првенство во Русија кое се одржува летово. Сепак, ѕвездата на Ливерпул се најде во една непријатност откако изби судир околу неговиот спонзор, па тој, заедно со неговиот агент Рами Абас бараат одговори од фудбалската федерација на Египет. Салах е заштитно лице на „ Vodafone “ за Блискиот Исток, но и во Африка, додека пак спонзор на репрезентацијата е ривалската компанија „ WE “ па тие го искористија Салах во промотивна кампања, поточно, неговиот лик се најде на авионот со логото на споменатата компанија, а за решавање на овој проблем се вклучија дури и државните власти. „ Сметам дека начинот на кој ме третираат е една голема навреда кон мене, мислев дека ќе добијам подобар третман “ рече Салах.
| | веќе видена | слични
6 копии

Ливерпул може да добие многу тежок удар на крајот на сезоната и да остане без својата ѕвезда, Мохамед Салах. Според „Сан“, египетскиот репрезентативец може да добие казна од три натпревари, бидејќи се обиде да го удри без топка дефанзивецот на Стоук, Бруно Мартинс Инди за време на натпреварот меѓу двата тима, но оваа епизода не ја забележа главниот судија и последици по првиот стрелец на „црвените“ немаше. Дисциплинската комисија на ФА ќе ги разгледа видео-снимките за случајот и Египќанецот на крајот може да претрпи тешка казна за своите дејствија. Во оваа сезона Салах е прв стрелец во Премиер лигата, со 31 гол на своја сметка.
| | веќе видена | слични
3 копии

Лондон, 1 мај 2018 (МИА) - Напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах нема да биде казнет поради наводниот обид да го удри фудбалерот на Стоук, Бруно Мартинс Инди, соопштија од Фудбалската асоцијација на Англија. Ливерпул и Стоук одиграа 0:0 во Премиер Лигата во саботата, а судијата Маринер не го забележа дуелот меѓу Салах и Инди. Египќанецот направи потег, кој на видеото изгледаше како обид за удар кон дефанзивецот на „грнчарите“, а поради анализа на овој момент, специјален тим на ФА се состана за можното подоцнежно казнување на напаѓачот на „црвените“. Тричлена комисија на ФА, составена од поранешни судии, по прегледот на снимката откри дека немало спорни ситуации и дека нема основа за да се казни Салах. Ако комисијата одлучеше поинаку, најдобриот стрелец на Премиер Лигата (31 погодок) можеше да биде суспендиран за три натпревари
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалерот на Ливерпул и на египетската репрезентација, Мохамед Салах, изјави дека очекувал од Египетската фудбалска федерација кон него да се однесува со поголемо почитување, откако на авионот што ќе го користат за Мундијалот беше поставен ликот на фудбалерот, но без негова дозвола. – За жал, сметам дека начинот на кој ме третираат е голема навреда. Мислев дека подобро ќе се однесуваат кон мене, истакна Салах. Набргу по ова социјалните мрежи беа преплавени со поддршка за Салах, а јавноста за овој инцидент го информираше и неговиот агент Рами Иса. – Разговаравме со Министерството за спорт за овој голем проблем со Фудбалската федерација и неовластеното користење на фотографии на Салах, изјави Иса. Египетскиот фудбалер им се заблагодари на навивачите за поддршката и изјави дека проблемот ќе биде решен наскоро. Салах е заштитно лице на „Водафон“ во Египет, a конкурентската компанија Телеком Египет е спонзор на египетската репрезентација и го обезбеди авионот за националниот тим.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 500 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 121 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 62 | | | веќе видена

Пред да започне годинешната Евровизија 2019 во тел Авив, дел од македонските медиуми, меѓу кои и нашиот портал Вистина.ком.мк ги објави имињата на најавените ...
сите 25 | | | веќе видена

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје регистрирани се шест новозаболени од мали сипаници од кои две се бебиња под шест месеци, останатите четворица се возрасни на 31 ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мохамед Салах е најдобриот играч во Премиер Лигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: