Во општина Охрид повторно се актуелизира потребата од изградба на нова детска градинка

Потребата од нова градинка станува актуелна во перидот кога стартуваат уписите во оваа година. Родителите се се повеќе заинтересирани децата да им бидат сместени во некој од петте постоечки објекти и во 4 адаптирани одделенија во приградските населби. Бројот на деца во групите во сите градинки се над законски пропишаните нормативи, засега само во градинката во Пештани функционира според пропишаните стандарди. Денеска градските советнци дадоа согласност во групите да има поголем број на деца од законски пропишаниот стандард. „ Несомено тоа води кон намалување на квалитетот на грижата за децата додека престојуваат во градинка. Ако се има предвид податокот дека во некои групи бројот на деца е зголемен за 50 проценти од максималниот дозволениот број. Во поголемите групи има и по 30 деца што е недозволиво“, напомена советничката Гордана Коњаноска. Сашо Ставрески, советник од редовите на СДСМ и претседател на Комисијата за општествени дејности го пренесе ставот и заклучок од потребата за нови сместувачки ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Советниците на денешната седница на Советот на општината дадоа зелено светло за одобрување на дополнителни 13.600.000 денари. Првичните пресметки за изградба на градинката беа дека ќе чини 36.800.000 денари, но по електронската аукција ниту една од вкупно четирите фирми кои учествуваа не даде понуда приближна на проектираната сума. Градоначалникот Благој Бочварски изјави дека дополнителните 13,6 милиони денари ќе бидат на товар на буџетот на општината. - Ние сме ликвидна општина која може да го поднесе овој трошок. Тоа е цената на пазарот која што е понудена и ние треба да најдеме средства со заштедите кои ќе ги правиме, да обезбедиме средства оваа градинка да стане реалност, истакна Бочварски. Најновите пресметки и електронската аукција велат дека новата детска градинка ќе се гради со 16 милиони денари од Бирото за рамномерен регионален развој, а останатите над 30 милиони денари се обезбедуваат од буџетот на општината. По донесената одлука од страна на Советот на општината, веднаш може да почне изградбата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дечињата од руралните средини кои ќе бидат згрижени во градинката „Бамби“ во Македонска Каменица ќе добијат бесплатен превоз. Оваа новина, како што истакна директорката на установата Снежана Златановска, се реализира на барање на родителите, во соработка со општина Македонска Каменица. - За да овозможиме еднакви права за сите родители чии дечиња се пред поаѓање во градинка, во соработка со општина Македонска Каменица, по барање на родителите, обезбедивме превоз за оние што доаѓаат од руралните средини. Ова ќе биде олеснителна мерка со цел социјализацијата на дечињата од руралните средини да биде издигната на едно повисоко ниво, вели Златановска. Предучилишната установа Бамби од Македонска Каменица за стартот на новата воспитно-образовна година ги пополни предвидените 60 слободни места за дечиња од групата пред поаѓање во градинка. Според Златановска, новата образовна година во градинката ќе ја почнат 180 деца. -Детската градинка „Бамби“ од Македонска Каменица првиот училишен ден ќе го започне со 180 деца од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фирма регистрирана за посредување во трговија со горива, руди, метали и индустриски хемикалии, а која има фирма ќерка приватна детска градинка плати 2 милиони евра и си купи рудник за неметали во близина на Пробиштип единствен во земјава што произведува зеолит. Извесна Севдалина Харрис е доминантен сопственик на компанијата ТХ МИНИНГ ДОО Скопје – компанија што го купи пробиштипскиот рудник за неметали „Стрмош“ и за тоа плати 2 милиони ева. Компанијата ТХ МИНИНГ ДОО, пред да го купи рудникот, е сопственик на уште две правни лица: првото е друштво за услуги Британска детска амбасада ДООЕЛ Скопје со седиште на ул.Васил Ѓоргов бр. 36 со дејност: останати забавни и рекреативни дејности , а воедно е и сопственик на приватна установа за деца – детска градинка Британска детска академија Скопје со дејности на дневна социјална заштита на деца. Ова друштво е основано лани. Инаку друштвото ТХ МИНИНГ ДОО уште лани есента поднело Известување за концентрација до државната Комисија за заштита на конкуренцијата. Дејноста на ...
| | веќе видена | слични

2 милиони евра плати извесна Севдалина Харрис и си го купи рудникот „Стрмош“ за неметали во близина на Пробиштип. Тој рудник е единствен во земјава што произведува зеолит а го купи компанијата ТХ МИНИНГ ДОО Скопје . Доминантен сопственик на ТХ МИНИНГ ДОО Скопје е Севдалина Харрис а пред да го купи рудникот, е сопственик на уште две правни лица: првото е друштво за услуги Британска детска амбасада ДООЕЛ Скопје со седиште на ул.Васил Ѓоргов бр. 36 со дејност: останати забавни и рекреативни дејности , а воедно е и сопственик на приватна установа за деца – детска градинка Британска детска академија Скопје со дејности на дневна социјална заштита на деца. Читајте детали тука.
| | веќе видена | слични

Со поддршка од Советот на општина Делчево во градинката „Весели Цветови“ во Делчево со почетокот на новата учебна година ќе започне да функционира и групата за целодневен престој. Како што информираше директорката на градинката Билјана Симовска, групата ќе биде формирана откако дечињата ќе тргнат на училиште, а кадарот за успешно нејзино функционирање веќе е обезбеден.– Од оваа воспитно образовна програма со одлука на Совет ОЈУДГ „Весели Цветови“ ќе опслужува со храна деца со целодневен престој. За таа цел ќе се формира група со наш кадар од установата. Се надевам дека родителите ќе ја одберат оваа можност бидејќи нема посигурно и побезбедно место на подготвување храна како што е во нашата установа, рече Симовска.Како што информираше Симовска, во моментот во градинката течат поготовките за прием на сите дечиња кои од септември ја започнуваат новата воспитно-образовна година.-Ние како установа ги завршивме подговотките во однос на образовниот процес. Пред почетокот на првиот училишен ден градинката ги има ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 23. август 2018 (ИНПРЕС) – Советниците уште еднаш дадоа согласност за формирање групи со помал односно поголем број деца од законски утврдениот во објектите на детската градинка „Јасна Ристеска“ во Охрид. На расправата на комисијата за општествени дејности според кажувањето на директорката на охридската градинка, има поголем број на дечиња од оние кои го предвидуваат стандардите како максимален број на деца. На комисијата било кажано дека се планира изградба на нова градинка на просторот кај поранешната касарна. Но, за тоа секако треба време. Во меѓувреме установата аплицирала за средства од Светската банка за доградба на централниот објект на градинката. Советничката од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Коњаноска истакна дека ова прашање заслужува внимание, со оглед на тоа што по ред години наназад се носи ваква одлука. – За никој не постои сомнеж дека зголемувањето на бројот на децата во групите над максимално дозволениот број води до намалување на квалитетот на грижа на децата во текот на нивниот престој, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Досега од коронавиусот во Кина починале 56 лица, а најголем дел од нив се над 50-годишна возраст. Меѓу починатите има и доктор кој лекувал пациенти заразени од ...
сите 611 | | | веќе видена

Комисијата за политички систем ќе организира јавна расправа по предложениот текст на законот за јавно обвинителство во вторник. Најаевено е дека на расправата ...
сите 422 | | | веќе видена

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици и годинава во Радовиш беше масовно, а започна со света литургија во двата храма – „Св. Пророк ...
сите 249 | | | веќе видена

Обвинителството во Скопје има снимени разговори во кои се зборува за купопродажба на гласови. Социјалдемократите посебно ги таргетирале Ромите. Кој ги следел ...
сите 55 | | | веќе видена

Љубомир Врањеш на дебито на клупата на Словенија успеа да и го донесе четвртото место на оваа репрезентација на Европското првенство, втор најдобар резултат на ...
сите 261 | | | веќе видена

Ѓорче Петров се претвори во Див Запад. Жителите стравуваат за својот мир и безбедност, додека општината се повеќе изгледа како сцена од холивудските вестерн ...
сите 49 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите по вчерашното полуфинале на Европското првенство 2020 во кое Хрватска дури по четири продолженија славеше против Норвешка со погодок на ...
сите 46 | | | веќе видена

Четворица мигранти од Авганистан се откриени на граничниот премин Табановце во вагон на товарен воз кој сообраќал кон Унгарија. МВР соопшти дека на полноќ на ...
сите 107 | | | веќе видена

Секогаш ангажирајте мрзлив човек да заврши некоја тешка задача бидејќи само тој ќе најде лесен начин како да ја заврши работата – ова не е моја мисла, туку ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во општина Охрид повторно се актуелизира потребата од изградба на нова детска градинка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: