Во општина Охрид повторно се актуелизира потребата од изградба на нова детска градинка

Потребата од нова градинка станува актуелна во перидот кога стартуваат уписите во оваа година. Родителите се се повеќе заинтересирани децата да им бидат сместени во некој од петте постоечки објекти и во 4 адаптирани одделенија во приградските населби. Бројот на деца во групите во сите градинки се над законски пропишаните нормативи, засега само во градинката во Пештани функционира според пропишаните стандарди. Денеска градските советнци дадоа согласност во групите да има поголем број на деца од законски пропишаниот стандард. „ Несомено тоа води кон намалување на квалитетот на грижата за децата додека престојуваат во градинка. Ако се има предвид податокот дека во некои групи бројот на деца е зголемен за 50 проценти од максималниот дозволениот број. Во поголемите групи има и по 30 деца што е недозволиво“, напомена советничката Гордана Коњаноска. Сашо Ставрески, советник од редовите на СДСМ и претседател на Комисијата за општествени дејности го пренесе ставот и заклучок од потребата за нови сместувачки ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Дечињата од руралните средини кои ќе бидат згрижени во градинката „Бамби“ во Македонска Каменица ќе добијат бесплатен превоз. Оваа новина, како што истакна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Охрид, 23. август 2018 (ИНПРЕС) – Советниците уште еднаш дадоа согласност за формирање групи со помал односно поголем број деца од законски утврдениот во објектите на детската градинка „Јасна Ристеска“ во Охрид. На расправата на комисијата за општествени дејности според кажувањето на директорката на охридската градинка, има поголем број на дечиња од оние кои го предвидуваат стандардите како максимален број на деца. На комисијата било кажано дека се планира изградба на нова градинка на просторот кај поранешната касарна. Но, за тоа секако треба време. Во меѓувреме установата аплицирала за средства од Светската банка за доградба на централниот објект на градинката. Советничката од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Коњаноска истакна дека ова прашање заслужува внимание, со оглед на тоа што по ред години наназад се носи ваква одлука. – За никој не постои сомнеж дека зголемувањето на бројот на децата во групите над максимално дозволениот број води до намалување на квалитетот на грижа на децата во текот на нивниот престој, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во општина Охрид повторно се актуелизира потребата од изградба на нова детска градинка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: