Во општина Охрид повторно се актуелизира потребата од изградба на нова детска градинка

Потребата од нова градинка станува актуелна во перидот кога стартуваат уписите во оваа година. Родителите се се повеќе заинтересирани децата да им бидат сместени во некој од петте постоечки објекти и во 4 адаптирани одделенија во приградските населби. Бројот на деца во групите во сите градинки се над законски пропишаните нормативи, засега само во градинката во Пештани функционира според пропишаните стандарди. Денеска градските советнци дадоа согласност во групите да има поголем број на деца од законски пропишаниот стандард. „ Несомено тоа води кон намалување на квалитетот на грижата за децата додека престојуваат во градинка. Ако се има предвид податокот дека во некои групи бројот на деца е зголемен за 50 проценти од максималниот дозволениот број. Во поголемите групи има и по 30 деца што е недозволиво“, напомена советничката Гордана Коњаноска. Сашо Ставрески, советник од редовите на СДСМ и претседател на Комисијата за општествени дејности го пренесе ставот и заклучок од потребата за нови сместувачки ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Дечињата од руралните средини кои ќе бидат згрижени во градинката „Бамби“ во Македонска Каменица ќе добијат бесплатен превоз. Оваа новина, како што истакна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Охрид, 23. август 2018 (ИНПРЕС) – Советниците уште еднаш дадоа согласност за формирање групи со помал односно поголем број деца од законски утврдениот во објектите на детската градинка „Јасна Ристеска“ во Охрид. На расправата на комисијата за општествени дејности според кажувањето на директорката на охридската градинка, има поголем број на дечиња од оние кои го предвидуваат стандардите како максимален број на деца. На комисијата било кажано дека се планира изградба на нова градинка на просторот кај поранешната касарна. Но, за тоа секако треба време. Во меѓувреме установата аплицирала за средства од Светската банка за доградба на централниот објект на градинката. Советничката од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Коњаноска истакна дека ова прашање заслужува внимание, со оглед на тоа што по ред години наназад се носи ваква одлука. – За никој не постои сомнеж дека зголемувањето на бројот на децата во групите над максимално дозволениот број води до намалување на квалитетот на грижа на децата во текот на нивниот престој, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Обрачот околу Зоран Заев и СДСМ се затега околу случајот Рекет се повеќе се затега. Информациите за записникот и исказот на оштетениот во случајот РЕКЕТ кои ...
сите 365 | | | веќе видена

Предлозите на премиерот Заев за нови министри и заменици кои ќе влезат во владиниот кабинет и во дел од министерствата, стигнале до Собранието. Според ...
сите 116 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во општина Охрид повторно се актуелизира потребата од изградба на нова детска градинка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: